ingatlan eladás után fizetendő adó


jpiros # 2010.04.07. 11:32

Tisztelt Szakértő!

2004-ben megörököltem egy lakásingatlan ½ tulajdoni hányadát, majd 2005-ben testvéremtől megvásároltam a másik ½ részt, így az ingatlan teljes egészében az én tulajdonomba került. (A hagyatéki eljárás során az ingatlan forgalmi értékét 5.000.000 Ft-ban állapították meg, így a másik ½ részt 2.500.000 Ft-ért vásároltam meg.) Ezt az ingatlant 2009-ben 7.500.000 Ft értékben elcseréltem egy másik lakásingatlanra.
Kérdésem az, hogy mennyi jövedelemadót kellene fizetni és azt hogyan kell kiszámítani. Nem világos számomra, hogy a teljes 7.500.000 Ft-ot kell figyelembe venni, vagy csak a 2.500.000 Ft-ot, amennyivel többért értékesítettem, illetve a 2004-ben megörökölt ½ rész hogyan befolyásolja a fizetendő adó összegét.
Válaszát köszönöm.

nandy # 2010.04.07. 16:47

Csak a haszon után kell fizetni, és annak is csak a fele után. Mert az első felét 5 évnél régebben szerezted. Kb. 1.250 eFt x 10% x 25% = 31.250,-Ft lesz az adó.

jpiros # 2010.04.07. 17:41

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a választ. Ez nagyon jó hír számomra. A kalkulátorral már eddig is próbálkoztam, de mert nem voltam tisztában azzal, hogy milyen összeget kell beírni, így persze többféle összeg jött ki (de ennél mindíg jóval magasabb). Ezért kértem segítséget. Még egyszer köszönöm. :-)

jpiros # 2010.04.08. 14:30

Kedves Nandy!
Elnézésed kérem, hogy újból itt vagyok.
Nagyon örülnék, ha valóban csak ennyi adót kellene fizetnem, de az 1.250.000 Ft-ot figyelembe véve az adókalkulátor nem ezt hozza ki, hanem 93.750 Ft-ot. Nem értem a számításodban a 10 %-ot, mert a 4. évben a jövedelem 30 %-a után kell a 25 % jövedelemadót megfizetni. Ez pedig nem 31.250 Ft. Vagy valamit még mindíg nem jól értelmezek?
Válaszodad előre is köszönöm.

limma # 2010.04.09. 06:56

Sziasztok!

Szerintetek az APEH inkasszálhatja a feleség önálló bankszámlájáról férje adótartozását?

limma # 2010.04.09. 06:59

Bocs, szóval házeladás volt 5 éven belül, jövedelem beforgatva új lakás vásárlásába, adóelengedés kérvényezve, elutasítva, új kérvény lesz (APEH-es tanácsára) ez persze a végrehajtást már nem akadályozza meg - szóval feleség bankszámlájára inkasszó rakva férj adótartozása miatt. Szerencsére bank elutasította név eltérés miatt.
Mit gondoltok?

nandy # 2010.04.09. 07:23

jpiros:

Igazad van, valóban 30%, tehát 93.750,-Ft. Milyen jó, hogy van a kalkulátor :))

Barika2009 # 2010.05.07. 14:28

Tisztelt Fórumtagok!
Szakértői segítségre lenne szükségem.

Eladott lakásom vételárát házépítéshez használtam. Az eladáskor az ügyvéd kitöltött egy APEH-os adatlapot, s a szerződésbe beírtuk, h a vételárat házépítésre fogom használni. Úgy emlékszem az ügyvéd azt mondta, hogy az APEH-nak el kell majd küldeni az új ingatlan használatbavételi engedélyét.

Lakást 2007 dec-ben adtam el, új ház 2009-re készült el. Adót nem fizettem, de a bevallásban szerepelt a bevétel, a kikalkulált adó 0-ra jött ki.

AZt szeretném tudni, hogy

  1. tényleg el kell-e nekik küldeni a használatbavételi engedélyt
  2. kell-e nekik egyéb dokumentum
  3. van-e határidő erre, s ha igen, mennyi idő

Nem szeretném feleslegesen zaklatni az APEH-ot, de azt sem akarom, h megbüntessenek.

Köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2010.05.07. 20:31

A használatbavételi engedélyt 30 napon belül be kellett volna küldeni az APEH-nek., annak alapján látják hogy a lakás vételára az építkezésre lett beforgatva., egyébiránt az eladásbóli jövedelem után szja kötelezettség keletkezett volna.

Valószínűleg bünti lesz a késedelmes informálás miatt.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Barika2009 # 2010.05.10. 07:48

MOnalisa, akkor jobb, ha lapítok, vagy küldjem a dokumentumot minél hamarabb? Köszi!

monalisa1 # 2010.05.10. 14:17

... inkább mihamarább. Mert így csak kevesebb lesz a késedelmi büntetés mintsem ha évek múltával bukna elő a dolog. (Majd lehet kérni részletfizetés.)

ml.

nandy # 2010.05.11. 07:40

Adót nem fizettem, de a bevallásban szerepelt a bevétel, a kikalkulált adó 0-ra jött ki.

Én ezt nem értem... Ha eleve nem volt adófizetési kötelezettséged az eladott lakás után, akkor most mit akarsz igazolni?

Barika2009 # 2010.05.12. 09:18

Nandy,
kb 1 millió forint jött ki, mint adóköteles, ha jól emlékszem, s volt olyan rubrika, ahol jelezni lehetett, h ezt ingatlanba fektetem, ezért a befizetendő adó nulla.
Az " adószakértőmnél" van az adóbevallásom, ezért nem tudom a pontos szöveget idézni.
AZért idézőjeles a szakértő, mert szerinte nem kell elküldeni a használatbavételit az APEH-nak, csak ha kérik.

Barika2009 # 2010.05.12. 09:31

Monalisa, Nandy, köszönöm a segítséget!

nandy # 2010.05.12. 16:11

Ha már korábban jelezted, hogy ingatlanvásárlásra fordítottad az összeget, akkor most ez miért kérdés?

Csak hogy értsd a problémát:

Ha az eladás évében nem vásárolsz másik lakást, telket, akkor elvileg fizetendő adód lesz, amit utólag igényelhetsz vissza, akkor, amikor a lakást, telket megveszed.
Ha már a múltban lecsökkentettétek az adóalapot, akkor most utólag már nincs mit igazolni.

De lehet, hogy félreértek valamit.

Sony5 # 2010.05.13. 08:22

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, ha 1998-ban vásároltunk egy házat, mely után a volt férjem 2010-ben fizeti ki nekem a fél ház haszonélvezetét, akkor az után kell-e valamilyen adót, vagy illetéket fizetnem?
Válaszát előre is köszönöm!

Tamás83 # 2010.05.13. 09:45

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni öröklés kapcsán. Édesapám 2008-ban örökölte a felét egy lakásnak. A lakás eladásra került, a vételár átutalásra került neki. Annak érdekében, hogy ne kelljen illetéket fizetni, nekem, a fiának segített ingatlant vásárolni, azaz ingatlanvásárlásra használta fel az összeget. Ezt fel is tüntette adóbevallásában. A lakásvásárlásnál saját bankszámlájáról utalta el a pénzt az eladónak, de a tulajdonos én, azaz a fia lett. A kérdés az lenne, hogy kell-e valamilyen adót fizetni vagy az édesapámnak, vagy nekem.

Köszönettel
Tamás

nandy # 2010.05.14. 11:31

Sony5:
Nem.

Tamás83: 2008-ban már nem volt lakásszerzési kedvezmény, tehát rossz az adóbevallás! Az értékesítés jövedelmének adóját be kellett volna vallani, és aztán méltányossági kérelmet adni az adó mérséklésére, vagy elengedésére.

Javaslom, hogy keress fel egy hozzáértő könyvelőt vagy adószakértőt, aki rendbe teszi az ügyet.

Nitókrisz # 2010.05.14. 17:18

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni az alábbi kissé bonyolult ingatlan eladással kapcsolatban.

2006-ban örököltem a szülői házunkat édesapám halála után, mivel volt egy örökösödési szerződésünk, ezért nem a szokásos illetéket kellett utána fizetnem (ha jól emlékszem ez csak 2,5% lett volna), hanem úgy tekintették, mintha megvettem volna a házat (ha jól emlékszem 10% kellett utánma fizetnem).

A hagyatéki vagyon felmérésekor a házat 10 millió forintra értékelték fel és nekem ezután 450ezer forintot kellett befizetnem illetékként.

A kérdésem az lenne, ha idén el tudnám adni a házat 16,5 millió forintért, akkor mennyi illetéket kellene ezután befizetnem ? Mi az az összeg, ami után számolnom kell és hány % az illeték, amivel számolnom kell?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszukat!

Tisztelettel, S. Erika

monalisa1 # 2010.05.14. 19:45

10.000.000 + 450.000 = 10.450.000. 16.500.000 - 10.450.000 = 6.050.000 x 25% = 1.512.500 x 30% = 453.750 Ft szja fizetési kötelezettség f. évben történő eladás esetén. (Azonban ha jövőre adod el a házat akkor már nem kellene szja fizetni mert 5 éven túli eladás esetén már nincs adófizetési kötelezettség.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

becsa # 2010.05.16. 19:43

Kérdésem a következő lenne: Édesapán 1989-ben meghalt, hagytéki tárgyaláson sajnos kimaradt egy termőföld hagyatéki átadása, ez édesanyám halála után derült ki, majd póthagyaték során 2009-ben került rá sor, amikor is eladtam ezt a földet. (Előzőleg fele fele arányban voltak tulajdonosok.) Mikori szerzést vehetek figyelembe az adózásnál?
Még egy kérdésem lenne, bár ez elég bonyolult, ha több minden is volt az öröklésnél, hogyan számolom ki az egyes részekre eső hagyatéki költséget. (temetési, közjegyzői stb.)
Válaszát előre is köszönöm.

Rekam # 2010.05.18. 11:58

Sziasztok!
Hagyatéki tárgyalás előtt vagyok és sos szükségem lenne pár infóra. Édesapám 2009-ben hunyt el. 15 éve vásárolták az ingatlant. A fele ház édesanyám nevén volt eddig is, a másik fele a testvéremmel ezek alapján a mienk. Édesanyám mihamarabb, lehetőleg még idén el szeretné adni az ingatlant. Ebben az esetben nekünk, mint új tulajoknak fizetnünk kéne a 25%os adót jövőre? Ha lemondunk az édesanyánk javára (tudom 5% az ajándékozási illeték), neki kell fizetni ezután a fél ingatlan után?

Köszönöm előre is a gyors segítséget
Rekam

hennrobi # 2010.05.18. 12:22

Tiszteletem.
Ingatlanvásárlásnál,az ingatlan felhasználása számít az illetékfizetés megállapításnál?
Egy önkormányzat tulajdonában lévő üzemi ingatlanról lenne szó,ami ugye nem lakóingatlan,és így ha jól tudom 4% az illeték.Ez valóban így van?
Köszönöm a válaszokat.

jeney.csylla # 2010.05.18. 12:47

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. Az önkormányzat érékesítene ingatlant, ami felépítményes. a használatba vétel pedig meghaladta a két évet. Milyen lehetőségek állank ebben a voantkozásban? Van ÁFA fieztési kötelezettség ez ügyben, ha igen milyen módon?

barbee112 # 2010.05.26. 14:00

Tisztelt Fórumozók!

Az édesapám után, az öcsémmel közösen örököltem 2009-ben egy 20 millió forint alatti értékű ingatlant. Ezt az ingatlant 2010 tavaszán eladtuk.
A kérdésem az, hogy ezután kell-e adót fizetnünk?
Illetve, hogy ha ezt az összeget lakásfelújításra/építkezésre fordítom, akkor azt ilyen formában le lehet-e adózni?
Köszönöm előre is a választ.