ingatlan eladás után fizetendő adó


Julcsa # 2010.01.18. 12:37

Abban szeretnék segitséget kérni, hogy eladtunk egy telket, ami mind a kettőnk nevén volt a férjemmel.
Mivel a férjem önadozó, én meg nem, szeretném ha ő számolhatná el az adózásában, mert akkor nekem nem kéne önadozóvá válnom. Vajon lehetséges e? Vagy a felével mindenképpen nekem kell adóznom? Még soha nem voltam önadozó, mindig a cégem számolt el az adóhatóság felé, mert soha nem volt plusz jövedelmem.
Hálás lennék ha megmondaná valaki, hogy hol találok erre utalást.
üdvözlettel Julis

veronika90 # 2010.01.19. 10:07

Tisztelt segítség nyújtó.Abban szeretnék segítséget kérni, eladtam egy osztatlan közös tulajdonban lévő földterületet. A föld 1995-ben került nevemre,édesaanyám adta át.Mig nevemen volt bérbeadtam egy Kft-nek. A Kft vezetője vette tőlem meg mint magánszemély. Kell-e szja-át fizetnem a kapott összeg után?
Várom megtisztelő válaszát: Magdi

nandy # 2010.01.19. 13:30

Ha keletkezett haszon, akkor annak 10%-a után kell adót fizetni.

Julcsa # 2010.01.19. 20:28

kedves Nandy, nekem nincs válasz? Julcsa

laeyer # 2010.01.20. 19:54

Julcsa!

Nem kell önadózónak legyéll. febr. 15-ig jelezd az APEH-nak, hogy egyszerúsített bevallást csinálják meg neked. A papírok alapján ők ápr 30-ig megcsinálják, kiküldik neked, majd te vissza máj.20-ig. Fontos, hogy csak munkáltatótól legyen jövedelmed és az eladott ingatlané. Költségek elszámolása nélkül.

Lillaa # 2010.01.21. 23:20

Egyszer már feltettem ezt a kérdést de senki nem adott rá választ.Csak egy kalkulátor címet tett ki valaki....De ez nem olyasmi amit egy kalkulátor meg tudna "mondani"....

Mégegyszer feltenném, hátha valaki tudja a választ.

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy abban az esetben ha az örökölt ingatlan értékét (az örökösödési eljárásnál) 10 millio Ft-ra értékelte fel az APEH de lakottan 7 milliora,(mivel én is ott laktam és lakom most is) akkor az eladásnál melyik összeg fölötti összeg képezi az adózandó alapot?

Tehát ha pl 20 millio ft-ért eladom, akkor a 10 millio ft feletti rész 25 %-át kell befizetnem vagy a 7 millio ft feletti részt 25 %-át?

A Hagyatékátadó végzésben így szólt pontosan ez a mondat: " adó és értékbizonyítvány szerint 10 millio Ft beköltözhető értéken, 7 millio Ft lakott értéken ".

Tehát melyiket kell alapul vennem eladásnál? A 10 vagy 7 millio Ft fölötti összeg után kell adót fizetnem?

laeyer # 2010.01.22. 16:24

Lakott lakás az önkormányzati lakásoknál fontos, illetve az illeték kiszabásánál. Ilyenkor szoktak pl. eltartási szeződést kötni a benne lakóval, úgy megvenni a piaci ár alatt 30%-kal akár..

Neked a 10 milliót kell figyelembe venni. Plusz még a 10 millió-ra vonatkozó adókötelezettségét csokkenteni tudod a beruházásokkal, ügyvédi díjjal, hirdetéssel... De 5 év elteltével nem kell fizetned adót. Sőt már egy év után is kevesebbet, mint a különbözet.

limma # 2010.01.25. 10:08

Sziasztok!

Öt éven belüli ingatlaneladásnál a keletkezett jövedelem adója elengedését szerintetek milyen indokkal lehet kérni?
Szerintetek egy négy tagú család (2 kiskorú)megélhetése 206 ezer Ft-ból (ebből havi 80 ezer a hiteltörlesztés, gáz télen 30-40 ezer, egyéb rezsi stb)fedezetet adhat egy millió forint kiperkálásra?
Egyéb vagyontárgy van: egy fél ház, nagynéni holtig tartó haszonélvezetével terhelten.

monalisa1 # 2010.01.25. 10:38

Meg lehet próbálni a már megállapításra került adó mérséklését kérni -ennek külön elbírálási idejére kamatmentességet is kérni-, aztán majd pár hónapon és igen-nem alapon érkezik valamilyen válasz. (Leginkább a részletfizetés engedélyezése.)

Egy ingatlan eladása a 6. adóévben már teljes mentességet engedményez.

"Mona"
laikus hozzászóló

limma # 2010.01.25. 10:57

Köszi Mona!

Sajnos, nem tudtunk várni öt évet :-(

Megjött a válasz is, elsőfokon elutasították.
Szerintük a nagynéném haszonélvezetével terhelt fél házam azonnali fedezetet biztosít. :-(

Lucifer24 # 2010.01.25. 16:29

Tisztelt Szakértők!

2007.11. hóban vásároltam egy lakást 1.200.000 Ft-ért. Szeretném mielőbb eladni, de az szja visszatart. A kérdésem a következő lenne: ha 7 millió ft-ért eladnám (pl. idén ) az milyen összegű ( és hány %-os ) adót vonna maga után? Ha egy másik nagyobb összegű lakást vásárolok rajta akkor is kell ezt az szja-t megfizetni? Az öt év az napra pontosan meg kell legyen ahhoz, hogy adomentes lehessen az eladás vagy csak a naptári évek számitanak? Megkérhetném, hogy részletesen leirja nekem, hogy idén hány %-ot kellene fizetni, ill. jövöre és az azutáni évben?
A lakás tehermentes.
Elöre is nagyon köszönöm a segitségét!
Üdvözlettel

nandy # 2010.01.25. 17:22

Itt egy kalkulátor:

Lucifer24 # 2010.01.25. 21:27

Kedves nandy!
A linkre kattintva ezt az üzenetet kaptam:

"A keresett oldalt valószínűleg eltávolították, megváltoztatták a nevét vagy jelenleg nem elérhető"

Esetleg egy másik segitség?
Köszönöm

monalisa1 # 2010.01.25. 21:38

http://www.apeh.hu
a megjelenő honlap bal oldalsó menűsorában is találhatók kalkulátorok.

monalisa1 # 2010.01.25. 21:42

A hívatkozott linc valamiért nem jelenik meg, de ugyanaz másutt igen:

http://www.apeh.hu
és a megjelenő oldalon balra vannak a kalkulátorok., az "ingatlanértékesítést" keresd - ugyanaz.

nandy # 2010.01.25. 21:43
Amoon # 2010.01.27. 21:27

Jó estét!
Olyan kérdésem lenne, 2006. -ban vettem egy lakást 6.4 milláért, most eladom egy részét 1.4 milláért akkor nekem kell ebből adóznom illetve illetéket fizetnem? vagy ha kell mennyit? Ez a kalkulátor nekem kínai.
Köszönöm

DbEva # 2010.01.29. 10:18

Tisztelt Szakértők!
Édesapám 2006-ban eladott egy lakást, a befolyt összeg egy részét telekvásárlásra fordíthattuk. Az építkezés decemberben fejeződött be, használatbavételi kb egy hónap múlva várható. A lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez minden rendelkezésre áll, ez nem kérdés, DE! édesapám a nyáron hirtelen elhunyt.
Az örökösök érvényesíthetik a lakásszerzési kedvezményt? Ha adótartozást az örökösöknek kellene rendezniük, akkor adóvisszatérítést is kérhetnek, ha minden feltétel adott?
köszönöm

Heencsii # 2010.02.03. 16:33

Tisztelt Szakértők!

2008-ban férjemmel vettünk egy családi házat, jó részt hitelből. Most a megemelkedett hiteltörlesztés miatt el szeretnénk adni az ingatlant. Kérdésünk: ha eladjuk, a felvett hitel számít-e az ingatlaneladás szempontjából, illetve hogy mi mostmár csak egy bérleti jogot szeretnénk vásárolni, mert nagyon meg vagyunk ijedve, és mégegyszer nem merünk hitelt felvenni, ilyenkor mi a helyzet az eladás utáni adózással és a bérleti jog megvásárlásával?

Várom gyors válaszukat!!

Előre is nagyon köszönöm:

Henriett

syl77 # 2010.02.03. 18:21

Sziasztok!
A férjemmel több, mint öt éve vettünk egy garázst, a kérdésem az lenne, hogy ha elszeretnénk adni, valamit fizetni kell-e utána??? Éppen válunk, szóval sürgős válasz kellene!!
Köszi előre is jótevőm!!!

nandy # 2010.02.05. 17:03

Igen, mert a garázsra továbbra is a 15 éves szabály vonatkozik.

nandy # 2010.02.05. 17:04

Kieg.: feltéve, hogy több pénzért adjátok el, mint amennyiért annak idején szereztétek.

szusika # 2010.02.06. 10:19

limma!
Én és 2 ismerősöm adtunk be kérelmet,nekem és a haveromnak elengedték a felét(én 3 gyermeket nevelek egyedül,a haverom egyedül él alacsony keresettel)és a részletet is megkaptam,a barátnőmnek az egészet elengedték(3 gyermeket nevel egyedül,alkalmi melóból).
Ja!A haveromnak azért odaírták,hogy életszerűtlen amennyi keresetet leírt.

szusika # 2010.02.06. 10:29

Heencsi!
Én ugyanebben a cipőben vagyok.Azt nem írtad,hogy a hitel még fennáll-e.Én 3 éve vettem fel 7 milliót,idén szeretném eladni a házat.Most kb:8.5 milliót kell visszafizetni.Ez az összeg lejön az eladási árból,így a különbözet után kell adózni,de ha idén vásárolok a maradékért ingatlant,akkor csak bevallani kell jövőre,fizetési kötelezettség nincs.Viszont,ha nem költöd el minden pénzt,de az "új"ingatlanra költöd,számla ellenében az után sem kell adóznod.

nandy # 2010.02.06. 10:29

Sajna az Art. csak annyit ír, hogy "az adózó és vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti".

De ügyintézőnként, régiónként más lehet a megítélés, azaz teljesen szubjektív. Plusz időnként központilag kiadják (házon belül, nem nyilvánosan), hogy mindenkit el kell utasítaniuk akkor is, ha valóban rászorult lenne... Ugyanez a helyzet a részletfizetési kérelmekkel is.