ingatlan eladás után fizetendő adó


Tailor # 2008.02.19. 20:43

Azért döbbenetes egy világban élünk...
Egy ingatlan eladása után egyszer adózom, illeték gyanánt, másodszor is adózom, Áfa gyanánt (pl. felújítás), aztán ha eladom, megint adózom, SZJA formájában.
Készen vagyok ettől... :(

fuleskutya # 2008.02.19. 20:15

KBS, köszönöm szépen a segítséget... igen, a saját pongyola megfogalmazásomban lazán kevertem a bevételt és jövedelmet, de az én értelmezésem szerint a bevételemet nem kell bevallanom, ha abból jövedelmem nem származott - tehát oké vagyok.. :) Vagy nem?
Valahogy félreérthető lehetett a házzal kapcsolatos megfogalmazás is. Itt nem arról volt szó, hogy mondjuk volt két házunk, és az egyik az övé lett, a másik meg az enyém. Volt kp. forgalom, hiszen feles tulajdonosok voltunk egy házban. Ő jelzáloghitelt vett fel és "kiváltott" a fél tulajdonrészemből. Ha jól értelmezem, ebben az esetben, ha én nem vásároltam volna ingatlant ezen a pénzen, akkor nem kéne utána adót fizetnem, mivel a házassági közös tulajdont szüntettük meg. Azonban vettem, ugyanabban az értékben.
Nem akarok itt össze-vissza keverni tovább, lényeg, hogy az én értelmezésem szerint nekem nem kell ezt a továbbiakban feltüntetnem az adóbevallásomban - ld. lenti idézetem az adóbevallási útmutatóból. Ugye jól értelmeztem? :-)
Nagyon köszönöm, szép estét Mindenkinek!

Pascal1 # 2008.02.19. 19:10

T. Fórumtársak!

Egy lakást+garázst szeretnék megvásárolni egy házaspártól, akik félig külföldi állapolgárok. A férj német és magyar állampolgár, bejelentett mo.-i lakcímmel, de az életvitele Németországhoz köti egyértelműen. A feleség német állampolgár, szintén németországi életvitellel.
A lakást+garázst 1997-ben vásárolták meg és most szeretnék eladni, de adózás szempontjából zavaros a kép.

A lakás eladása után az új ingatlan adózás szerint nem kell adót fizetniük. De a 0 Ft jövedelemről kell-e adóbevallást benyújtaniuk Mo-on v. Németországban?
A garázs eladása után adózniuk kell, ha jól tudom (15 éven belül van). De hol? Mo-on kell mindkettőjüknek benyújtani adóbevallást v. Németországban?

Előre is köszönöm a választ.

péter 54 # 2008.02.19. 17:56

akyl!
Köszönöm szépen.Ez némiképpen megnyugtató az én olvasatomban is igy volt értelmezhető.Most már csak-ügyvéd ismerősömön tul-azt nem értem ezzel mi változott mert ha jól tudom ez eddig is igy volt.Gondolom illeték ügyben mi sem változott,ott a jelenlegi eladási és a következő vételára közötti rész az illeték köteles a megszokott sávos rend szerint.
Péter54.

akyl # 2008.02.19. 17:28

péter 54

Természetesen csak a különbözet után kell adót fizetni.
A bevételből levonható a szerzéskori érték, a szerzéssel és az átruházással kapcsolatos költségek (illeték, ügyvédi díj, stb).

akyl # 2008.02.19. 17:25

kisseva

Az anyukád esetében így néz ki a jövedelem:
bevétel: 4.000.000 Ft
költségek: 713.200 + 1.951.200 + 18.830 + 48.780
Jövedelem: 1.268.020 Ft ezt csökkentheti még az esetleges hirdetési és ügyvédi költség. Síremlék és hagyatéki költség, közjegyző szerintem nem írható le.
A jövedelem után az adó 25% 317.005 Ft

Lakásszerzési kedvezménnyel tovább csökkenthető az adó, ha a bevallás benyújtásáig vagy 60 hónapon belül lakást vásárol, épít, alapterületet növel a meglévő házon, stb.
Ennek pontos részleteit most nem írom le.
Remélem segítettem

péter 54 # 2008.02.19. 16:44

Vélhetően többször átbeszélt kérdést vagyok kénytelen feltenni mert kezdek elveszni a csalitosban ingatlan eladás után fizetendő adót illetően.
Öt éven belül/jelesül 1 éve / vásárolt uj épitésü igatlan eladásakor a teljes összeg adófizetés alá vont vagy csak a szerzés és az értékesités között keletkező rész?
Ügyvéd ismerősöm az első variációt állitja de számomra ez az értelmezés nem egyértelmü.
Tekintettel arra ,hogy eladás előtt állok nem az ármegállapodás után akarok szembesülni a realitással.
Köszönettel:Péter54

LászlóK # 2008.02.19. 14:13

Nyugdíjas vagyok.
Tavaly megörököltem 4 testvéremmel szüleink házát, amit eladtunk ugyanazon az áron, ami után az illetéket is kifizettük.
Kell-e adóbevallást csinálnom emiatt, vagy nem kell?
Elöre köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 13:10

Nem kellene illetéket fizetnie, ha nem vásárolta volna, hanem a vagyonközösség megszüntetése révén, az őt megillető hányad keretében kapta volna.

Volt bevételed. Ne keverd a jövedelemmel.

piramis # 2008.02.19. 13:09

Segítséget kérek!
2007-ben Szüleim meghaltak, örököltem egy házat, amit 2,5 M-ban értékeltek fel a hagyatékiban, és ez után fizettem meg az illetéket. A házat 2007. őszén csereszerződéssel értékesaítettem, (szerződésben nincs összeg!), és kaptam a ház fejében egy lakást, plusz 1,7 M Ft-ot. A különbözet 1,7 M Ft után még 2007-ben megfizettem az illetéket.
Az 1,7 M Ft-ot gyermekemnek adtam, aki lakást+garázst vett 2007-ben.
A lakásra most lenne vevőm 4 M Ft-ért.
Kérdéseim? 1. kell-e, és mi után és mennyi adót fizetnem?
2. Tudom-e valamivel csökkenteni az adót?
3. Másik kérdésem, ha a 4 M Ft-ot szintén ingatlanba forgatom, mentesülök-e (akár részben?) az adófizetés alól?
Azt hiszem én ebbe nagyon belebonyolódtam, kérem segítsen valaki kibogozni az esetemet. Köszönöm.

fuleskutya # 2008.02.19. 11:55

Kedves KBS!
Nem kéne illetéket fizetnie abban az esetben, ha úgy vásárolta volna meg a tulajdonrészemet, hogy ez házassági közös tulajdon megszüntetése miatt történt?

Elvileg - minden tavaly történt egyébként, az én házvételem is - az adóbevallási segédlet szerint ha nincs bevételem, nem kell bevallanom...
"Az ingatlanértékesítésbôl származó bevétel
minden esetben adóköteles, de nem kell azt bevallania akkor,
ha jövedelme abból nem keletkezett, illetve, ha a szerzés
1992-ben vagy az azt megelôzô években történt." (útmutató 2007. évi adóbevalláshoz - 23. oldal)

Beszéltem a férjemmel, az ügyvéd megnézte, állítólag illetéket minden vagyonosodás után fizetni kell :s

kisseva # 2008.02.19. 11:29

Sziasztok! Nos, akkor feltenném Anyukám kérdését is. Előre is bocsánat, hogy kicsit hosszú lesz...
2002-ben meghalt Papa (Anyu apukája), a 2 testvér (Anyu és a tesója) megörökölték a 1/2 házat ketten. (a ház 100 %-ban Papa nevén volt, mivel a telek az ő öröksége volt, ráépítettek Mamával, és akkor derült ki, hogy nem lehet felesben a nevükre íratni a telek miatt, ezért maradt csak a Papáé. Mikor Papa meghalt, a Mama visszakövetelte a 1/2 házat, ami életben maradó házastárs vagy micsoda jogcímen a nevére került, ezért osztozott a 2 tesó felesben a fél házon). Tehát a Papa halála után felbecsülték a házat, a teljes értéket 4 m Ft-ban határozták meg. Ennek a felét örökölték ketten, levonták a költségeket, így 1.426.300 Ft-ot örökölt a 2 tesó, ebből Anyukám része 713.200 Ft volt. Ezután kifizette az örökösödési illetéket, 18.830 Ft-ot.
2005-ben meghalt Mama is, így újra felbecsülték a házat, immár 8 m Ft-ra, így ebből 4 m Ft-ot örököltek ketten. Ebből levontak költségeket, így az illetéket 3.902.300 Ft után fizették meg ketten, ebből Anyura 1.951.200 Ft jutott, mely összeg után 48.780 Ft illetéket fizet Anyukám.
2007-ben 8 m Ft-ért eladta a két testvér a házat, Anyukám 4 m Ft-ot kapott értelem szerűen. Anyukámnak az idei adóbevallásában ezt szerepeltetnie kell, de mennyi adót kell fizetnie? Nem lehet ezt valahogyan csökkenteni? Pl. fizettek a közjegyzőnek 2x a hagyatékikra-Papa, Mama, illetve van számlájuk a síremlékről, 600.000 Ft-ról. Illetve szívesen bővítenének a saját házukon is Anyukámék, hogyan lehetne mérsékelni az adót? Nagyon szépen köszönöm, ha válaszoltok, és tényleg elnézést, amiért ilyen hosszú lett, de nem tudom, mi a szükséges info és mi nem. Köszi, Évi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 09:58

ez számít valamit abban az esetben, ha ugyanannyi pénzért vásároltam ingatlant?

Ha az eladásról szóló adásvételi szerződést még tavaly beadtátok a földhivatalnak, akkor számít, mert így adómentes a jövedelem. De bevallani akkor is be kell.

Ha viszont a házastársi vagyonközösség megszüntetése címén jutottál volna a bevételhez, akkor azt be sem kellene vallani. Mellesleg a férjednek sem mindegy, szerintem így illetéket kell fizetnie.

fuleskutya # 2008.02.19. 08:18

Sajnos nem tudom :-(.
Tulajdonképpen nekem ez számít valamit abban az esetben, ha ugyanannyi pénzért vásároltam ingatlant? Végülis maga a házassági közös tulajdont megszűntető szerződés egyébként megvan, "él", hiszen azt adtuk be a bíróságra is (ingó és ingatlan vagyon megosztása, gyerektartás és -láthatás szabályozása van benne).
Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdéseimmel! :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 08:01

volt egy házassági közös tulajdont megszüntető szerződésünk, melyet ellenjegyzett az ügyvéd. Ezt adták be elsőre a Földhivatalba... ahol rövid úton el is utasították...
Milyen indoklással?

fuleskutya # 2008.02.19. 07:49

Körteízű alma :-)))
De hát hogyan szűnik meg egyébként? Akkor pénzért nekiadtam... :)))) Másképp nehéz lett volna kiszállnom belőle...
Viccet félretéve: volt egy házassági közös tulajdont megszüntető szerződésünk, melyet ellenjegyzett az ügyvéd. Ezt adták be elsőre a Földhivatalba... ahol rövid úton el is utasították... Khm. :-)
Ezek után született egy szabályos adásvételi szerződés. Ebbe esetleg bele kellett volna foglalnunk, hogy miről szól a dolog?

fuleskutya # 2008.02.19. 07:45

Na, akkor segítség! :-)
Légy olyan kedves, mondd el, hogy hogyan kellett volna...
Mondjuk annyiból "jó vagyok", minthogy ugyanannyiért vásároltam ingatlant - valahol lakni kell, ugye bár :D Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 07:42

tehát nagy baklövést nem követtem el talán..

Ha adásvételi szerződéssel ruháztad át a férjedre a tulajdoni hányadodat, akkor igen. Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 07:41

Ez házastársi vagyonközösség megszüntetése keretében történt eladás volt.

Körteízű alma?

fuleskutya # 2008.02.19. 07:39

Szia!

Ez házastársi vagyonközösség megszüntetése keretében történt eladás volt. Az ügyvéd a 06400-as számú adatlapot töltötte ki az ingatlanértékesítésről az adataimmal és iratta alá velem.
Közben letöltöttem az elektronikus adóbevallási programnak a súgóját is, úgyhogy megtudtam, hogy amennyiben bevételem nem származott az ingatlaneladásból (márpedig nem, hiszen a házastársi vagyonközösség megszüntetése céljából történt eladás nem számít annak, valamint ugyanannyiért vettem is ingatlant) nem kell bevallanom.
Lehet, hogy bénán adtam elő a dolgot, de valójában az illetékhivatal és az APEH ma már egyugyanaz - ez persze némi egyszerűsítés részemről :), de az APEH-hoz tartozik az illetékhivatal, tehát nagy baklövést nem követtem el talán... de tévedésemért bocs :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.18. 16:29

Nandy nem azt mondta, hogy a házastársnak eladott ingatlan után nem kell adót fizetni.

Adóbevallási ívet az illetékhivatalnak? Érdekes...

fuleskutya # 2008.02.18. 14:27

Sziasztok!

nandy felvilágosított a múltkor, hogy "A házastársi vagyonközösség felosztása szja. tv. szerint nem minősül ingatlan értékesítésnek, így adót sem kell utána fizetni." Viszont meg tudná mondani valaki, hogy mi a teendő: egyáltalán nem kell bevallanom, vagy pedig hogyan kell feltüntetni az adóbevallásban.
Amikor a házrészemet eladtam a férjemnek, akkor az ő ügyvédje az illetékhivatal felé benyújtott egy adóbevallási ívet a nevemben (én írtam alá), amin szerepelt az összeg. Ennyi elég lenne?
Nagyon köszönöm a segítséget, szép napot mindenkinek!

donx # 2008.02.18. 06:05

Sziasztok!
Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat és a hozzáértő segítséget.
Tisztelettel: donx (Kovács Zoltán)

kisseva # 2008.02.17. 20:20

Köszönöm a választ! Anyukámnak is lenne egy kérdése, ha nem gond, azt is feltenném valamikor. Előre is köszönöm, igazán hálás vagyok, hogy segítetek!

hheni # 2008.02.17. 17:43

Köszi a választ nandy :), most olvastam!