ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.06. 14:45

Úgy érted, a megszerzés költségeit. (Aminek része a vételár.)

ObudaFan # 2013.09.09. 08:41

Így van.

Pancsa79 # 2013.09.19. 10:26

Üdvözlöm!

A következő kérdésben kérném segítségét. Van egy lakásom, melyet több, mint 5 éve vettem, és most szeretném eladni. Abban az esetben, hogy ha a lakásért kapott vételárat teljes mértékben egy másik ingatlan megvásárlására fordítom, kell-e illetéket fizetnem?
Illetve a másik kérdés, ha a most megvásárolt lakást rövid időn belül szintén el szeretném adni, és újfent egy másikra cserélni, akkor annak milyen illetékfizetési vonzata van?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.19. 16:57

Ha egy éven belül másik lakást veszel, a különbözet után kell illetékelni, feltéve, hogy az újabb lakás a drágább. Ha azt is eladod, annak nem illeték-, hanem adóvonzata lehet.

Makedón # 2013.10.01. 09:21

Üdvözlöm!

Kérném a segítségét és szíves válaszát az alábbiakban.
Külföldi cég eladja magyarországi ingatlanját egy budapesti vevőnek. Kell az eladó cégnek ingatlan adót fizetnie?

Köszönöm előre is válaszát!

kovvacsmari # 2013.10.01. 12:28

Üdvözlöm!
A következő lenne a kérdésem. 2010-ben vásároltam egy hétvégi házat. Az adóhivatal az ingatlan forgalmi értékét a szerződésben foglaltnál magasabbra értékelte, így a fizetendő illeték alapja jóval magasabb volt. Kérdésem, hogy ha most eladom az ingatlant, a bevétel után fizetendő személyi jövedelem adót (16%) a korábbi vételi ár és a mostani eladási ár különbözete, vagy a korábban fizetentt illeték alapja és a mostani eladási ár különbözete után kell fizetni? Amennyiben a megszerzett összeget lakáscélú ingatlan vásárlásra fordítom, kell-e szja-t fizetni?
A választ előre is köszönöm!

AndrewFlame # 2013.10.07. 09:06

Üdv!

Jelenleg osztatlan közös tulajdonú ingatlan nem általam tulajdonolt része egyenesági ajándékozással hozzám kerül. Az ingatlant megosztom és az egyik részt értékesítem, keletkezik SZJA fizetési kötelezettségem? Vagy mondhatom azt, hogy a jelenleg már a tulajdonomban lévő részt adom el és az ajándékozással szerzett rész marad nálam?

A választ előre is köszönöm!

ecilammin # 2013.10.10. 09:34

A kérdésem elsőre nem biztos,hogy szokványos,de nagyon érdekel egy jártas ember véleménye.
Valamilyen szántó terület örökléséről van szó.
Ha ez eladásra kerül,kb.6 fő közt,akkor nekem mint nyugdíjasnak milyen módon kell adóznom,ha ebből "esetleg jövedelmet"szerzek?

ecilammin # 2013.10.10. 09:50

Azt nem írtam,hogy örökség.

ObudaFan # 2013.10.10. 12:16

Ha van belőle jövedelem, tehát drágábban adod el, mint a hagyatéki eljárásban megállapított érték, akkor 16% szja terheli.

Moflika # 2013.10.20. 16:32

Szép napot Mindenkinek !
Elnézést kérek de a problémámra nem találtam megfelelő fórumot,ezért itt próbálkozom.
Fiam nemrégiben vásárolt egy házat közösen a feleségével együtt 50-50 %-ba tulajdonosok. Szülői segítséggel,valamint hitellel tudták megvenni a házat. Persze az illetékkel nem számoltunk. Fiam azóta munkanélküli lett,és áprilisra várják a második gyermeküket. Kiszámoltam 692 ezret kéne ,mint illeték befizetniük.
A kérdésem az lenne,hogy van-e rá reális esélyünk,hogy ezt az összeget elengedjék,vagy esetleg mérsékeljék?
Nagyon megköszönném esetleges válaszukat.


Tisztelt Mindenki !

Segítségre lenne szükségem..megpróbálom röviden leírni történetemet.
Fiam 1 éve elvált a feleségét?l,a gyerekeket az any

monalisa1 # 2013.10.20. 18:51

Elengedést nem fognak adni mert aki ingatlant vesz annak legyen gondja az illeték megfizetésére is. A kiszabott összegre lehet kérni engedményt - és arra részletfizetési lehetőséget. A kérelembe a munkanélküliséget és az ujabb baba érkezését kell beírni mint fő érv, valamint hogy a házvásárlás csak hitellel és szülői segítséggel volt megoldható.

Az adóhatóságtól érkezendő határozatra írandó válaszban feltétlen kérni kell az újabb határozat elbírálásáig a kamatmentességet., eltarthat néhány hónapig míg érdemi válasz érkezik, ergo az összeg után ne ketyegjen a kamat.

Fontos hogy a fellebbezési határidőt feltétlen be kell majd tartani.

Moflika # 2013.10.21. 13:12

monalisa....nagyon köszönöm a választ. Közben azt is megtudtam,hogy valószinű rosszul számoltam valamit,ugyanis a ház 14,2 millió volt,és mivel mindketten 35 év alattiak,első ingatlanjuk ez a ház,így az illeték jóval kevesebb lesz. Ha esetleg ebben is tudnál segiteni,hogy ez a várható összeg mennyi lesz :) További szép napot.


Tisztelt Mindenki !

Segítségre lenne szükségem..megpróbálom röviden leírni történetemet.
Fiam 1 éve elvált a feleségét?l,a gyerekeket az any

monalisa1 # 2013.10.21. 14:15

15 millió forintig 4% az illeték, azonban 35 évnél fiatalabb és első lakást vásárló fiatalok esetében ennek 50%-a az engedmény. Tehát 14.500.000 Ft 4%-a 580.000 Ft : 2 = 290.000 Ft. http://www.illetekkalkulator.hu

Azt hogy a munkanélküliség és a már meglévő babára tekintettel adnak-e külön engedményt, aztért szorítani kell majd.

Minden jót!

monalisa1 # 2013.10.21. 14:18

Az alább megjelenő kalkulátor még a 2012 év szerint számítja a fizetendő illetéket, f. évtől 15 M forintig bezárólag 4% az aktuális lakásvásárlási illeték.

monalisa1 # 2013.10.21. 14:21

Írda be a gugliba a lakásvásálás utáni illeték kifejezést.

eraeraera # 2013.11.04. 08:52

Üdvözletem!
Kérdésem a következő: egyenesági öröklés útján üdülőt örököltem. Ezt szeretném eladni. Milyen fiezetési kötelezettségem van eladás után?
Köszönöm válaszát.

sisimoto1 # 2013.11.26. 09:53

Tisztelt Jogi fórum szerkesztőség!

A kérdésem a következő:
Ingatlant vásároltam hitel felvétele segítségével majdnem 5. éve(jövő tavasszal lesz az 5. évforduló)! Az ingatlan értéke és ezzel a reális ára jelentősen csökkent a válság miatt,a nagyszámú eladósorba került ingatlan miatt és az adott környék negatív közbiztonsági mutatói miatt! Most fél áron értékesítem mert már csak a hiteltől szeretnék megszabadulni.
Mivel az 5. év még nem telt le és a hitelt mindenképpen visszafizetjük mert nem tudom és nem is akarom tovább törleszteni! Magyarán nem marad semmilyen haszon,hiszen a vételárból 100%-ban és egyenesen a tartozásomat rovom le a bank felé! Vajon a NAV ezt méltányolja és elengedi a 30%-os adófizetési kötelezettséget? Mik a tapasztalatok? A választ előre is köszönöm!

krisszi11 # 2013.11.28. 09:58

Sziasztok!
Nagynéném idén szeptemberben eladott egy lakást 9,5 M Ft-ért, most vásárol egy újat 6,9 M Ft-ért.
Milyen fizetési kötelezettsége van?
Árnyalja a képet, hogy a korábbi lakás örökölte az édesanyja halála után, szintén idén.
Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 12:14

Ennyi adat kevés lesz. Mennyi volt az eladott lakásnak a szerzéskori értéke?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 12:15

Vajon a NAV ezt méltányolja és elengedi a
Nem. De ha az eladási ár kisebb, mint a vételár, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nincs mit elengedni.

sisimoto1 # 2013.11.28. 16:37

Tisztelt Kovács Úr!
Válaszát köszönöm. A hitel amit az ingatlanra felvettem csak az eredeti vételár felét tette ki mert a másik felét saját zsebből fizettem! De az elmúlt több mint négy évben annyit estek az ingatlan árak,hogy most féláron, ergo magáért a hitel összegéért tudom csak eladni..Így semmilyen hasznom nincsen rajta, sőt bukom az elmúlt években törlesztett összeget! Annyi maximum a pozitívum, hogy a banknak visszafizetem a tartozásom de, hogy ezek után még 30% adót is ki kellene fizetni, arra már nem marad pénz..

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:29

Egyrészt az az adó 16%. Másrészt már írtam: nincs jövedelem, nincs adó.

krisszi11 # 2013.11.30. 08:18

Tisztelt KBS!
A szerzéskori érték a hagyatéki végzés szerint 12M HUF, ami szerintem így utólag bődületesen fölé lett lőve. Egy évig árultuk, 9,5-ért kelt el. Most 6,9-ért vette az új lakást.
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.30. 08:24

Akkor sem adót, sem illetéket nem kell fizetni. (Az illetékkedvezményhez a b400-as nyomtatványon nyilatkozni kell.)