ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2009.01.19. 16:11

A bérleti szerződés megszüntekor bemész az okmányirodába és mint tulajdonos kijelented a házból. (Viszed a lejárt szerződést bemutatni.) Az hogy ő egy ideig oda van/volt bejelentve az nem biztosít számára semmiféle előjogot az ingatlannal kapcsolatban, csupán annak igazolása hol is "húzza meg magát" adott időszakban.

Ha adóügyileg keresnék a hivatalos emberek körülnézhetnek az általa használt szobába - a többi jelenleg is a te felségterületed. (Ha netán ismét keresnék és ez számodra már terhes, szólhatsz: szeretnéd ha önszántából mielőbb kiköltözne.)

guluku # 2009.01.19. 02:48

Tisztelt Ügyvedek!

Baratnömet sulyos meggondolatlansag miatt szinte kiraboltak. Uzsora. A kapcsolatunk akkor pont szünetelt, de nem tudtam elviselni, hogy a szo szoros ertelmeben hajlektalan lett, ill. lett volna nehany heten belül. Mint alberlöt a hazamba "engedtem" a megfelelö szerzödes alairasa elleneben. Lakbert nem kerek ill. az altala elöidezett mellekköltsegek es a haz, a hazhoz tartozo kert rendbentartasa az ellenszolgaltatas.
Egy tölem eredö esetleges felmondas eseten / ket honap / mire szamithatok?
Tenyek: Allando lakcimkent hasznalhatja az ingatlant a felmondas kezbesiteseig.

Rajtam csapodo adoügyi következmenyei lehetnek e az ügynek?

Köszönettel es tisztelettel,

Guluku

polgarkitty # 2009.01.17. 09:37

Kedves dr. Grád András és többiek! Köszönöm a választ. Akkor "bevallom" a 2008-as bevallásban. Sajnos az a típus vagyok (a mai világban baleknak is mondhatnánk), akit amúgy is nyugtalanít minden ilyen tartozás, szeretek mielőbb túlesni rajta.

Az illeték kiszabással nekem az a gondom, hogy ebben az esetben pl. levonhatnám az adóalapból a most eladott ingatlan megszerzése után kirótt illetéket, de azt még 7 hónap alatt nem rótták ki, és várhatóan nem is fogják az adóbevallás határidejéig.

Üdv.:
polgarkitty

nandy # 2009.01.16. 15:52

diemd08:

Az eladási árból levonható a vételár, fizetett illeték, ügyvédi díj stb. A fennmaradó rész 25%-át kell adóként befizetni. Ha idén adjátok el, akkor 2010-ben kell bevallani, és fizetni is.

nandy # 2009.01.16. 15:48

Egyjogászhoz csatlakozva: én is több olyan esetről tudok, amikor 2007. évi örökség után a mai napig nem vetették ki az illetéket - most már nem is fogják :)

diemd08 # 2009.01.16. 13:40

Szép jó napot mindenkinek!

Szeretnék a segítséget kérni abban, hogy mekkora az adó mérték telek eladás után. 3 évvel ezelőtt vettem, azóta belterület lett és építési telekké minősítették, és ezzel igencsak megemelkedett az ára.
Mivel nincs szükség rá, viszont az érte lehetségesen kapható pénzre meg igen szeretnénk eladni, de azt is szeretnénk tudni, hogy hogy kalkuláljunk utána az összeggel, mivel nem kívánjuk befordítan az összeget, mert már van lakásunk (természetesen hitelből, ezt szeretnénk ebből a pénzből csökkenteni.)

Várom válaszukat, köszönöm előre is!

Egyjogász # 2009.01.16. 12:34

Nem tudom mi a jellemző, de egy ismerősömnek meg 2007.májusában hunyt el a hozzátartozója,a közjegyző 2007.novemberében átadta a hagyatékot,februárban ügyvéd útján külön sürgette az illeték kiszabását, ennek ellenére nem szabták ki a mai napig sem...

És itt a Fórumon is több ilyet olvastam, állítólag az Illetékhivatal színvonala nagyon visszaesett, amióta az APEH-hoz csapták, azelőtt azért egy önálló közigazgatási szervezet volt, egy APEH-os ismerős mondta, hogy az adóval foglalkozó régi APEH-osok szemében most csak egy lesajnált kolonc az APEH nyakán.

Na szóval csak ennyit a közigazgatás átgondolt átszervezéséről...

Grád András # 2009.01.16. 12:17

Egyjogász!

Gratulálok a szerencséhez, de sajnos nem ez a jellemző! :-)


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Egyjogász # 2009.01.16. 11:34

"Állambácsi nem szereti a véletlenre bízni jövdelmei megszerzését"

Ezzel kapcsolatban csak annyit jegyzek meg, hogy nekem 2007. júniusában hunyt el az édesapám, Állambácsinak másfél év alatt nem sikerült kiszabnia az öröklési illetéket, most meg már nem is kell fizetnem.....

Grád András # 2009.01.16. 11:26

"Polgarkitty"-nek:

Igen, sajnos Állambácsi nem szereti a véletlenre bízni jövdelmei megszerzését, ezért a biztonság kedvéért már a földhivatali bejegyzés napjával indul a dolog. A védelmében csak annyi hozható fel, hogy pl. részletekben történő teljesítés esetén elég macerás lenne éveken át részletekben adózni utána. Úgyhogy a válasz: 2008- as évre vonatkozó bevallás!
Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

polgarkitty # 2009.01.16. 10:19

Sziasztok!

A következő ügyben kérem a segítségeteket:

2008-ban szereztem egy ingatlant. Szintén 2008-ban eladtam ezt az ingatlant: az adásvételi szerződést novemberben írtuk alá 2009. január 31-i fizetési határidővel. A Földhivatal "tulajdonjog fenntartással történő eladás" címén be is jegyezte az adásvételt még novemberben. Most január közepe van, az első részleten kívül (foglaló) még semmilyen fizetés nem történt, mert a vevő is arra vár, hogy az ő lakását kifizessék, de még ügye határidőn belül vagyunk.

Ha létrejön az adásvétel, akkor ügye adóznom kell az a vételi ár és az eladási ár közötti különbség (jövedelem) után. A kérdés csak az, hogy ilyen esetben (szerződés aláírva 2008-ban, kifizetés és lakás átadása 2009-ben)melyik évben keletkezett a jövedelem? Az adó mértéke szempontjából mindegy, csak azért érdekes, hogy a 2008-as adóbevallásban vagy a 2009-es adóbevallásban kell-e feltűntetnem az eladást, mert az nem mindegy, hogy ebben az évben, vagy jövő évben kell-e kifizetnem azt az adót.

A SZJA bevallás segédletében ez van: "Az ingatlan és vagyoni értékű jog értékesítéséből származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést a földhivatalhoz benyújtották." Ezek alapján már novemberben jövedelmet szereztem (anélkül, hogy a mai napig nem láttam belőle pénzt)? Vagy csak majd a vételár teljes kifizetése után az ügyvéd által a Földhivatlanak leadott nyilatkozat (amelyben hozzájárulok a vétel bejegyzéséhez) számít ennek?

Kérem, segítsetek, ha tudtok.

Köszi,
Kitty

nandy # 2008.12.19. 21:13

A teleknél az eladási ár 80%-ának a 25%-át.

Az egy átmeneti szabály volt, és a 2008.01.01. előtt eladott ingatlanokra vonatkozott.

nandy # 2008.12.19. 20:45

A temetési költség nem vonható le!

Rolcsiboy # 2008.12.17. 14:50

anett021: igen, kell, amennyiben az eladási ár magasabb lesz, mint az örökösödési eljárás során megállapított bekerülési érték (és egyéb "terhet" csökkentő kiadások - temetési költség,illeték, stb.) összértéke.
Ennek a kettőnek a különbözete kerül adóalapszámításba - ha jól tudom 20%

anett021 # 2008.12.17. 13:36

A segítségetekre lenne szükségem!!!
Én örököltem egy ingatlant,ha azt 2009-ben aladom és még abban az évben másik ingatlant veszek, akkor kell adót fizetnem????

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.17. 12:29

Bocs.
Helyesen: Természetesen az eladási árból le kell levonni a megszerzésre fordított értéket.

A különbözet, vagyis a nyereség/bevétel után kell adózni, ahogy lentebb írtam.

okoska # 2008.12.17. 11:57

Köszönöm a választ

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.17. 11:23

A ház után ha jövőre adják el, az eladási ár 100%-a után kell fizetni a 25%-os adót.

A teleknél az eladási ár 80%-ának a 25%-át.

Természetesen az adóból le kell vonni a megszerzésére fordított értékeket.

okoska # 2008.12.17. 10:56

Igen, be van jegyezve. Úgy tudom (nem saját ügyemben írok), hogy ebben az évben intézték a bejegyzését, mert már a tervbe volt véve az ingatlan eladás.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.17. 10:41

Be van jegyezve a ház a földhivatalba?

okoska # 2008.12.17. 08:58

Tisztelt Fórumosok!
A következő kérdésem lenne:
Ha valaki vásárol egy telket 2001-ben, épít rá egy házat 2005-ben, s az idén eladja, hogyan is kell adózni? Meg lehet bontani a telek és az épület szerzésésének éve alapján a szrzett jövedelmet, s így más százalékban adózni?
Előre is köszönöm a válaszokat

Lucamama # 2008.12.16. 16:08

Nagyon köszönöm, sajnos én is ettől féltem, mert a hab a tortán, hogy a szerződést 2005.12.05-én írtam alá.
Persze az ügyvéd kivárta mind a 30 napot.

Még egyszer nagyon köszönöm.

nandy # 2008.12.16. 16:03

Ha a lakást a szerzés évét követő harmadik adóévben értékesíted, akkor a jövedelem 60%-a lesz az adóalap.

Lucamama # 2008.12.16. 15:35

Üdvözlöm,

olyan kérdésem lenne, hogy 2006. 01. 03-al lett beadva a földhivatalhoz a lakás vásárlásról a szerződés amikor a lakást vettem, és most szeretném eladni, amennyiben mi a beadást 2009. 01. 10-én csináljuk akkor most a különbözet hány százaléka után kell adózni???

mert ha innen nézem a 30% (nap szerinti évforduló szerint a 4. évet kezdem mert 2009. 01. 03-mal letelt a harmadik év.)
ha onnan akkor 60% (ha csak az év szerinti fordulót veszem)

Segítségét köszönöm!

nandy # 2008.11.28. 14:31

(Hozzáteszem: tudomásom szerint nincs olyan APEH-nyomtatvány, melyet ingatlan adásvételéhez rendszeresítettek volna. Tehát nem tudom, milyen nyomtatványt írattak alá)