ingatlan eladás után fizetendő adó


sisimoto1 # 2013.11.30. 18:51

Értem és köszönöm még egyszer a válaszát!

krisszi11 # 2013.12.02. 08:52

Tisztelt KBS!

Ez az én kérdésemre vonatkozott?

"Akkor sem adót, sem illetéket nem kell fizetni. (Az illetékkedvezményhez a b400-as nyomtatványon nyilatkozni kell.)"

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.02. 12:58

Nem. De arra is igaz. Már ami az adót illeti.

krisszi11 # 2013.12.03. 13:17

adót ezek szerint nem kell fizetni, illetéket? mi alapján és mennyit?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.03. 14:57

Ja, hogy az anyjától örökölte. Akkor illeték sincs. (Bocs, megzavart, hogy "nagynénivel" kezdtél.)

enterprise # 2013.12.05. 17:05

Tisztelt Jogi Fórum!
5 évvel ezelőtt kötöttem egy ajándékozási szerződést egy ingatlanra, mely feltételhez volt kötve. Az ajándékozott Én vagyok.
Ezt a szerződést az ügyvédem beküldte a Földhivatalnak. Amikor a feltétel két hét múlva beállt, akkor erről írásban tájékoztatta a Földhivatalt és mondta, hogy innentől minden rendben van. Mivel hónapokig nem kaptam értesítést a tulajdoni lapon történt változásról ezért szóltam az ügyvédemnek, aki rákérdezett a Földhivatalnál hogy mi a probléma. A Földhivatal kért egy ajándékozási szerződés megerősítést is amiben fel kellett tüntetni, hogy beállt a feltétel.
Mind a két dokumentum beérkezése fel van tüntetve a tulajdoni lapon.
A kérdésem az lenne, hogy mikortól érvényes a szerződés, pontosabban mikortól lettem Én az ingatlan tulajdonosa, mert az ajándékozási szerződés feltétellel, és az ajándékozási szerződés megerősítésének a tulajdoni lapon történt rögzítése között kb. 5 hónap van. Az ingatlant szeretném eladni, de adómentesen. Ehhez pedig nem mindegy melyik dátumtól számítom az 5 éves tulajdonlást.
Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.05. 18:23

Egyrészt már kaptál már választ.
Másrészt nemigen számít, ugyanis a törvény úgy fogalmaz: "a szerzés évét követő ötödik év". Az meg ugyanaz, akkor is ha március 5-én szereztél és akkor is, ha december 30-án.

Norbi1979 # 2014.01.05. 16:51

Tisztelt Jogi Fórum!

2010 végén vettünk az élettársammal közösen hitelre egy lakást 6.5m. ft-ért. Most szétvállnak útjaink. Az ingatlant szeretnénk eladni. A volt párom lemond a részéröl a javamra. A kérdésem az lenne, hogy ezek kb. mekkora költséggel járnak. Párom a szerzödés szerint az adós én meg az adóstárs. Az eladásnál az egész összeg után vagy csak az után az összeg után kell adózni ami a hitelen fellül kapok?

Köszönöm válaszukat!

N&CS # 2014.01.08. 15:06

Tisztelt Norbi 1979!
Adót (szja.) abban az esetben kell fizetni az eladás után, ha többért adják el, mint amennyiért vették, és a megszerzést követően 5 év még nem telt el. Azt, hogy az adóalap milyen idő elteltével milyen mértékben csökken, az Szja törvény 62. § (6) bekezdése szabályozza. Arra figyelni kell, hogy ha az élettársa lemond az Ön javára a vételár őt megillető részéről, az ajándékozásnak fog minősülni, és illetéket kell fizetni utána.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

Boki57 # 2014.01.11. 12:27

Tisztelt Jogi Fórum!
Nem egyértelmű számomra az adózás szabálya, illetőleg arra nem találok válasz sehol, ha két ingatlan van, akkor az hogyan adózik?
Konkrétan 2013. évben eladtam egy kis értékű ingatlant, melyet 2008. évben vásároltam. Ebben az esetben tudom, hogy nincs illetékfizetési kötelezettségem, de ezt be kell vallani a NAV-nak? Van egy másik ingatlanom, illetve ez egy lakás, melyet még ebben az évben fogom eladni, ehelyett kettőt szeretnék vásárolni. Mire kell számítanom? Ez utóbbi lakást még gyermekkoromban a szüleim a nevemre vásárolták meg, az akkori tanácstól.
Köszönöm a segítséget.
Üdv.
fekmar

redlerm # 2014.01.12. 08:34

Tisztelt Fórum!
2011. december elején vettem egy házat 10 300 000-ért, 2014. áprilisában eladom 16 750 000-ért, veszek helyette 15 000 000-ért, mennyit kell adóznom, illetve mennyi lesz az illeték? Kell számlával bizonyítani az eladott ingatlanra fordított összegeket? PL. ingatlanos közvetítői dij, felújítás, stb.? Köszönöm a választ.

Peter1234 # 2014.01.12. 11:58

Tisztelt Jogi Fórum!

2011 júniusàban édesapàmtól ajàndékozàssal kaptam egy lakàst. Ezt a lakàst 2013 decemberèben eladtam. A tranzakció összege mindkét esetben 12,5 M Ft volt. Keletkezik-e nekem ezek utàn adófizetèsi kötelezettsègem ès ha igen mennyi?

Köszönöm előre is a segítsègüket!

Üdvözlettel:
Pèter

Aesther1 # 2014.01.12. 13:31

Tisztelt Jogi Fórum,

Az lenne a kérésem, hogy milyen adó illetve egyéb költsége lenne a lakás eladás vásárlás számomra.
2010 aug. vettem egy lakást 9,7 m ft-ért. Ezt szeretném eladni jelenlegi ára kb 8m körül van. Amennyiben ez sikerül egy másik lakást szeretnék már közösen a párommal igy abba csak 5 m ft-ot kéne beletegyek. a maradék 3 m ft az adóköteles??? Vagy esetleg abból tudom fedezni a felújítási munkákat?

köszönöm válaszát

N&CS # 2014.01.16. 09:09

Tisztelt Redlerm!
Szja-t fizetnie a 10,3 M Ft és a 16,75 M Ft különbsége után kell. Mivel a szerzést követő 3. évben jár, az adóalap a törvény erejénél fogva csökken, ha az ingatlanra fordított értéknövelő beruházásokat számlával tudja igazolni, tovább csökkenthető. Illetékfizetési kötelezettsége a vásárolt ingatlan után keletkezne, azonban ha a vásárolt ingatlan vételára alacsonyabb, mint az eladott, akkor ez nem áll fenn.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

N&CS # 2014.01.16. 09:10

Tisztelt Peter1234!
Ha a két összeg megegyezik, nem keletkezik adófizetési kötelezettség.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

Anna19880815 # 2014.01.16. 11:24

Tisztelt Jogi Fórum!
Az alábbiakban kérném a segítségüket:
Nővérem nevén van egy lakás, melyet 2008-ban vásárolt, valamint hármunk (testvérek)nevén egy telek, szintén 2008-ban került a nevünkre (ezután az illetéket már kifizettük.)
Szeretnénk ezeket az ingatlanokat eladni/elcserélni egy lakóházra, viszont belekavarodtam az illeték- és adószabályokba.
A nővérem tulajdonában lévő lakás kb 10 millió ft-ot ér, a telek 3 milliót, és az a ház, amit szeretnénk a párommal ketten megvenni kb 13 millió ft értékű. A lakás hitellel terhelt.
Úgy gondoltuk, hogy mi a párommal adasvétel keretében megvennénk a házat (35 év alattiak vagyunk, első lakástulajdonunk lenne), ami után ugye kedvezményes illetéket kell fizetni. Az eladó pedig megvenné nővéremtől a lakást, és hármunktól a kertet egy szerződés keretében.
Értelmezésem szerint nővéremnek nem kell adót fizetni, mivel az 5 év eltelt, valamint a ház eladójának sem, mivel az 5 év ott is rég eltelt, és illetéket azért nem kell, mert közvetlenül utána megvenné a lakást és a kertet, így 1 éven belül maradna.
Ami elbizonytalanított, hogy értelmezésem szerint a 3 millió értékű építési telek nem minősül lakástulajdonnak, így nem ugyanazok az illeték- és adószabályok vonatkoznak rá.
Kérem segítségüket abban, hogy ha a fenti módon történik a vagyonátruházás, mennyi illetéket és adót kell fizetnie az egyes eladóknak és vevőknek. Esetleg van költséghatékonyabb javaslatuk?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

cserniold # 2014.01.19. 06:05

Tisztelt Hozzáértők !

Kérdéseim lennének az alábbi üggyel kapcsolatban:

Édesanyám 2009.01.28.-án halt meg
Hagyatéki végzés: 2009.04.08. 1/1 tulajdonban örököltem családi házát.
Ingatlan értéke a hagyatéki végzés alapján: 6 500 000 HUF.
Rajta lévő banki teher:3 500 000 HUF.
Banki hitel (term. Svájci frankos) bedőlt, bank hitelt felmondta.
2013-ban banki követelés: 8 500 000 HUF.
Bankkal történt megállapodásom alapján szerződött ingatlan-közvetítő cég a terhelt ingatlant eladta 2013.12.13.-án 3 000 000 HUF eladási áron, melyet teljes egészében a bank kapott meg ( mínusz az ingatlanközvetítő díja 185 000 HUF).
A megállapodás alapján a bank a fennmaradó tartozást elengedte. (tudom, hogy az elengedés összege nem szja-köteles 2013. közepe óta ).

Mivel nem telt le az 5 év az örökléstől,
1., kell-e szja-t fizetnem annak ellenére, hogy jövedelmem nem keletkezett az adás-vétel
kapcsán ?
2., Ha fennáll az adófizetési kötelezettségem, lehet-e kérni ez alól mentességet a fentebb leírt
indokok alapján ?

Köszönöm előre is a választ.

Boki57 # 2014.01.20. 22:00

Tisztelt Jogi Fórum!
Még egyszer fel szeretném tenni a 16-i kérdésemet:
Nem egyértelmű számomra az adózás szabálya, illetőleg arra nem találok válasz sehol, ha két ingatlan van, akkor az hogyan adózik?
Konkrétan 2013. évben eladtam egy kis értékű ingatlant, melyet 2008. évben vásároltam. Ebben az esetben tudom, hogy nincs illetékfizetési kötelezettségem, de ezt be kell vallani a NAV-nak? Van egy másik ingatlanom, illetve ez egy lakás, melyet még ebben az évben fogom eladni, ehelyett kettőt szeretnék vásárolni. Mire kell számítanom?
Köszönöm a segítséget.
Üdv.
fekmar

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.21. 07:31

Ne kopipészteld azt a kérdést, hanem tedd fel értelmesen. (És most nem a tárgyas és alanyi ragozás helyes használatára gondolok, azért nem szólnék.)

Margherita # 2014.01.24. 19:36

Üdvözlet mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, a fiam nevén vagy egy lakás ,melyet most el szeretnék adni. Mennyi adót kell fizetni utána és nincs-e valami kedvezmény.Első lakása volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.24. 20:10

Azt szeretném kérdezni, a fiam nevén vagy egy lakás ,melyet most el szeretnék adni.
Azt te nem adhatod el.

Dilda # 2014.01.25. 13:16

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:
2008-ban nevelőapám ingatlant vásárolt, melyet most elad. Az ingatlan árából újabbat szeretne vásárolni, az én nevemre és ő lenne a haszonélvező. Van-e ilyenkor nekem valamiféle fizetési ( adó, illeték) kötelezettségem, esetleg a nevelőapámnak.

Előre is köszönöm a választ.

Margherita # 2014.01.26. 20:14

Tök mindegy akkor ő adja el. A kérdésem ugyanaz.

Sherlock # 2014.01.26. 20:29

A kérdés akkor is alkalmatlan arra, hogy megválaszoljuk. Miből vette, mikor, mennyiért, mit csinál a lóvéval, stb.

odoragi # 2014.01.28. 12:45

Tisztelt Fórumozók!
Nagymamám halála után örököltem 139.000,-Ft-ot, mely ingatlan eladásából keletkezett. Az ingatlan nem a nagymamám tulajdona volt, hanem a testvéréé, így mi az eladás után kaptuk meg jogos örökrészünket. Fel kell-e tüntetni az adóbevallásban?