Albérleti gondok


Sue4 # 2021.05.03. 16:18

Én is tisztában vagyok azzal, hogy ez nem vis maior (egyébként is 3 hónappal ezelőtt és azóta többször jeleztem, hogy néha elmegy az áram), attól még a tulaj erre a baromságra hivatkozik.
És igen, egy pár napig ki lehet bírni. Én 4 éjszakát töltöttem el így a lakásban, ez után béreltem ki ideiglenes szálláshelyet, ahol 8 éjszakát töltöttem, plusz még egyet az áram nélküliben, mire a tulaj ide adta az ideiglenes szállás kulcsát. Ami szintén alkalmatlan lakhatásra, mivel egy lommal telezsúfolt bunker.
De a kérdésem továbbra is az, hogy ha nem akarja elismerni a felelősségét, hoyg szerezhetek érvényt a követeléseimnek?
Hová fordulhatok?

drbjozsef # 2021.05.03. 15:56

A vis maior az, hogy ha egy repülő zuhant rá a villanyvezetékre, legfeljebb. Vagy ha megfertőzte a koronavírus a vezetéket.

A vezetékek olyanok, hogy elszakadhatnak, meghibásodhatnak. De ha ez történik, hívja a szerelőket, jól megfizeti őket, és akkor másnapra van áram - legfeljebb annyit ki is bírhat bárki (kivéve tél közepén, ha elektromos a fűtés).

Sue4 # 2021.05.03. 15:34

Ma reggel beszéltem a főbérlővel (a főbérlő alatt a lakás tulajdonosát értettem, lehet, hogy ez rossz megfogalmazás, a továbbiakban tulajként említem) az elmúlt két hétben szállásra költött kiadásaim rendezése ügyében, de az álláspontja az, hogy az áramszakadás vis maior, aminek közösen kell viselnünk a következményeit. Emlékeztettem, hoyg egyedül én viseltem a következményeit, mivel 5 éjszakát töltöttem áram nélkül, nyolcat pedig másik szálláson. Szerinte áram nélkül is tudtam volna lakni.
Egyébként az áram nélküli bérleményem helyett ígért lakás kulcsát is átadta ma reggel, ahonnan semmit nem pakolt ki, 3 egymás mellett lévő asztal teteje üres, plusz a kanapé, ezen kívül sehova nem lehet pakolni, minden polc tele van lommal. Ez egy rémálom.

matthiasi # 2021.05.02. 17:39

Su... nak !

A lakásbérleti szerződésemben nincsen a bérlő jogaira, vagy a főbérlő kötelességeire vonatkozó rész

hát mind a ketten egy szar, fércmunkát írtatok alá.
El kell menni.

Egy havi lakbérnek megfelelő kauciót fizettem, amit nem tud visszafizetni, így csak lelakni tudom”.

Az semmi. Pancser a főbérlőnek nevezett tulaj is.
Az az 1 hónap hamar eltelik, az egyenleg nulla lesz és már árkon bokron túl vagyol !

matthiasi # 2021.05.02. 17:33

T. Sue4 !!
Miért nem a tulajjal tárgyalsz ??

Szegény főbérlő is küzd a tulajdonossal a javíttatással.
Az is makacs akár egy öszvér !

drbjozsef # 2021.05.01. 20:43

Sue4,

A lakástörvény szerint :

7. § (1) A bérbeadó a lakást a komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel együtt a szerződésben meghatározott feltételekkel és időpontban rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban köteles a bérlőnek átadni.

(2) A lakás rendeltetésszerű használatra akkor alkalmas, ha az épület központi berendezéseinek a lakásban lévő részei és a lakásberendezések üzemképesek.

Ezt köteles biztosítani. Ha nem teszi, felszólításra, ésszerű határidőn belül, akkor rendkívüli felmondással azonnal elköltözhetsz.

Ha a kauciót, és az egyéb költségeidet, károdat nem fizeti meg, akkor fizetési meghagyással követelheted azt tőle.

Sue4 # 2021.05.01. 18:17

Üdv! Problémám a következő: Két hete megszűnt az áramellátás az általam bérelt lakásban, mert valószínűleg elszakadt a villanyvezeték. Jeleztem a főbérlőnek, aki kérte, hogy egy pár napig bírjam ki áram nélkül, amíg kipakol az albérletemhez közeli, másik lakásából, ahová ideiglenesen beköltözhetek. A pár napból közben két hét lett, jelenleg is az átköltözésre várok. Igyekeztem együttműködni, ezért 4 éjszakát eltöltöttem az áram nélküli albérletben, ezután airbnb lakást vettem ki. Jeleztem a főbérlőnek, hogy az általa biztosítandó lakásba költözésemig máshol fizetek a szállásért, amit szeretnék majd levonni a következő havi albérletemből, de ebbe nem egyezett bele.
Közben kiderült, hogy az általa biztosítandó másik lakásban nem tudok aludni, mert alvóhelyet ott nem tud biztosítani, erre továbbra is az áram nélkül marad albérletben lesz lehetőségem. Valamint a cuccaimat sem tudom átköltöztetni, mert ott nem férnek el. Jeleztem, hogy ilyen körülmények között nem szeretnék lakni, ezért inkább elköltöznék, de ragaszkodik a két hónap felmondási időhöz. Egy havi lakbérnek megfelelő kauciót fizettem, amit nem tud visszafizetni, így csak lelakni tudom.
Továbbá jeleztem, hogy a járványidőszak alatt mindenképpen szükségem van olyan szálláshelyre, ahol ha karanténba kerülök, vagy ágynak esek, élhető körülmények között tudok lenni. Erre nem kaptam választ.
A lakásbérleti szerződésemben nincsen a bérlő jogaira, vagy a főbérlő kötelességeire vonatkozó rész.
Az időnkénti áramszünetet 3 hónappal ezelőtt jeleztem a főbérlőnek, több alkalommal. Kb két hónappal ezelőtt a villanyszerelő jelezte, hogy ki kell cserélni a vezetéket, mert hamarosan végleg el fog szakadni. A főbérlő a cserét azóta halogatta.
A kérdésem az lenne, hogy ebben a helyzetben jogom van-e rendkívüli felmondással kilépni ebből a szituációból? Ha igen, milyen úton érvényesíthetem ezt a jogomat?
Valamint ha a főbérlő minimum két hétig nem biztosított normális szállást és ezért külön szállásért fizettem, követelhetem-e ennek az összegnek a megtérítését, ha igen, milyen módon érvényesíthetem ezt a jogomat?
Ha mindenképpen az összeg lelakására van lehetőség, követelhetem-e, hogy erre az időszakra biztosítson normális szállást és ha igen, milyen módon érvényesíthetem ezt a jogomat?

drbjozsef # 2021.05.01. 17:48

Robert8741,

Nem sokat. Természetesen joga van felmondani a bérbeadódnak (nem főbérlő), ha nem fizetsz. Ez egy szerződés, ha nem érti meg a problémáitokat, és nem tudtok megegyezni, akkor aszerint járhat el.

matthiasi # 2021.05.01. 07:50

Akadnak azért olcsóbb bérletek is.
Kitartóan kell keresni !

Robert8741 # 2021.05.01. 07:21

Jó napot!

Nekem a problémám az albérletemmel van! A fix összeg amit fizetek, az 100E Ft! Nincs normális fűtés, csak elektromos ami miatt a téli hónapokban 175E forintot fizettünk. Csak nyitott ablaknál fűthettünk, ugyanis a penész túlnő rajtunk. Párom a covid helyzet miatt el veszítette a munkahelyét, így egy fizetésből kell megélnünk. Semmilyen enyhítést nem kaptunk a főbérlőtöl csak fenyegetéseket hogy kiraknak minket, ugyanis ő ragaszkodott az 5-i albérletfizetéshez. Én futár vagyok, hajnal 5-tol sokszor este tizig dolgozok 250-ert.... es 12-en utalnak a vallalkozonak aki kifizet minket.... Nem akarom es nem is birom mar ezt fizetni!!! Szivesen kuldok kepeket is!

Tudok valamit tenni? Mert egy fizetesbol koltozni nem tudunk

Zoltanuss # 2021.03.20. 17:51

Holnap lesz 102 éve ,hogy a 'derék' kiválasztottak hatalomra kerültek. Nem telt bele másfél hét és az első dekrétumok között volt az összes lakás ingatlan társadalmasítása. Aztán a gatyák is sorra kerültek.
Ma rablásnak neveznénk.

Meg csináltak egyéb finomságokat is.

gerbera317 # 2021.03.20. 17:46

Általánosító E.sz. 2. személy. Még olyannal szemben is használjuk, akit egyébként nem tegezünk.

Zoltanuss # 2021.03.20. 17:42

gerbera317 !!
Ez most nekem szólt vagy csak úgy általánosan ?

ha nem adod meg a kauciót, akkor a bérleti jogviszony egyszerűen nem jön létre,

Szerintem így kellene :

ha nem adja meg a kauciót, akkor a bérleti jogviszony egyszerűen nem jön létre,

Én a bérbeadók táborába tartozom és nálam az első szűrő a kaució. Ha abból valaki alkudni próbál, nincs a nyerők táborában.
Néha az egyik énem meg is kérdezi/ jegyzi : ennyire kemény vagy ? !

A bérleti díjból hajlandó vagyok alkuba menni, de a kaució nálam egy indikátor.

Nos van egy 7 - 10 - 15...... millás ingatlan. Abba valaki beköltözik x összegért - az az ingatlan 3 -max. 4 % -a.
Gondolkodjon el inkább a törvény alkotó ,hogy az ilyen töketlen törvény miatt nincs Mo. piaci jellegű bérlakás. Mert ami van az kisipari jellegű.

drbjozsef # 2021.03.20. 17:21

Szerintem a régi lakástörvényben szerepelt, de most a nem találom. Valami olyasmi, hogy ha 3 havinál magasabb volt az óvadék, akkor azt a bíróság a bérlő kérésére mérsékelheti.

A most hatályosban nincs ilyen.

gerbera317 # 2021.03.20. 17:18

Mivel a bérlés nem kötelező, ezért, ha nem adod meg a kauciót, akkor a bérleti jogviszony egyszerűen nem jön létre, és a bérbeadó keres majd helyetted mást. Ha meg nem talál olyat, akkor kénytelen lesz majd engedni. Punktum. Ebbe nem lehet felülről belenyúlni, de nem is szükséges.

Zoltanuss # 2021.03.20. 16:44

Köszönöm !

Ezek szerint az a 3 hónap plafon egy legend, egy ügyvédi legend ??

Botanicus # 2021.03.20. 15:47

Zoltanuss

bérbeadásnál két fél közötti megállapodáskor szóbeli szerződés jön létre amit később írásba foglalnak.
A szerződés tartalmáról szabadon döntenek alkuk sorozata alapján.Van néhány jogszabály ami kimondja a kötelező tartalmi elemeket de a szerződés kötés szabadsága miatt a szerződés az amit mindkét fél aláírásával elfogad.
A kaució összegét lehet bármilyen formában és összegben előre kérni nincs rá szabály - a kaució az viszont kaucióként nevesített letéti összeg amire és aminek kezelésére szabályok vonatkoznak, ezt sokan nem tudják.
A bérbeadó kérhet annyit amennyit a piac enged ha kifizetik van aki egy évet kér előre és nem enged belőle lelakni semmit, ha rendben visszakapja az ingatlant akkor a kauciót visszafizeti, ilyennel még nem találkoztam mindig volt valami miatt levonás meg vita ilyenkor kell a szerződés amit a megkötésekor kell jól megkötni, hogy később ne okozzon gondot.
nagyjából ennyi

Zoltanuss # 2021.03.20. 15:34

Üdv. a Tagoknak !

Valaki esetleg tudja ,hogy mennyire igaz, hogy a bérletnél a kaució max. 3 hónap lehet ?

Na meg az ,hogy kötelező e ezt az összeget eleve hónapban megadni ?
Van egy mondjuk 7 millás ingatlan.
A bérleti díja 80 eft /hó.
A bérbeadó kér letétként 250 eft -ot. A bérlő /leendő / kérdi ,hogy mennyi hónap ?
A válasz nem hónap, hanem ennyi .

Ez az összeg még az bérelt lakás/ingatlan 5 % á-t sem éri el.

matthiasi # 2021.02.28. 18:21

Köszönöm !

Mi is így gondoljuk.

Az akinek azonnal menni kell, annak vaj lehet a füle mögött.
Na meg a rövidtávú bérlésre most garmadával állnak rendelkezésre a panziók.

Így javaslom a bérbeadónak a türelmet !

drbjozsef # 2021.02.28. 17:30

Szerintem nem.

Ha kifejezetten megtekintésre hirdette, és benne volt, hogy nem azonnal beköltözhető, sőt, akár válogatnak is a bérlőjelöltek között, akkor nincs kérdés.

De ha nincs így benne, akkor sem, hiszen nem kötelező kiadni senkinek. Mert nem tetszik az arca, kész, nincs hozzá köze.

matthiasi # 2021.02.28. 09:40

Üdv. a Tagoknak !

Kérdésre és egy gyakorlat megerősítésére kérek véleményt.

Egyik cs. tag kiadja majd a lakását.
Meghirdette, és némi válogatás után megszervezte a bemutatót az érdeklődőknek.
Jöttek mérsékelten.
Viszont akadt olyan aki azonnal kivette volna és nagy csalódást sőt némi méltatlankodást mutatott, hogy azonnal nem lett nyerő.
A lakás amúgy még nincs kész... a festés utáni befejező műveletek vannak hátra.
Telefonon mind ez közölve.
Tehát a kérdés ... bármilyen kárt okoz e ha valakinek nyomban nem mond igent a bérbeadó ?
Jó e a gyakorlat, hogy azonnal párperc után nem mond igent a lakáskiadó ?
A bemutatás : a lakás megtekintése, a körülmények ismertetése, egy szerződés tervezett megmutatása, válasz a kérdésekre.

Zoltanuss # 2021.02.22. 05:55

És akkor alulról felfelé a ge.. törzs hozzászólótól :
sok az életszerűtlenség.
Pl. egy nem fizető bérlő csak nem megy panasszal, hogy nem fizetek, de nincs internet szolgáltatásom. stb. stb.
Szerintem az ilyen potyázók azt se tudják hová kell fordulniuk.

Zoltanuss # 2021.02.22. 05:47

Érdekesek ezek a

rytusy panaszára adott válaszok ! De előbb a rytusy .

1.) A fűtésen és vízen kívül minden árammal működik és az óra az én nevem van, megvárom, míg számlatartozás miatt kikapcsolják.
2.) A tv és internet szintén az én nevem van, arra szüneteltetés kérek.

Nem kell megvárni, az nagyon sokba kerülhet.
a 2. pontra azért ilyent rutinos bérbeadó nem csinál, eleve rizikós. A hűség miatt sok pénzbe kerülhet.

Én pl. csak a szükséges un. nem mozdítható berendezéseket adom a bérleti lakáshoz.
néha megkérdezik Tv ? vagy mosógép ?, majd ha hoz magával akkor lesz . Hűtő is csak egy szerény van.

A fizetési felszólítás ! Hát akár naponta is küldhetünk, de az igazi csak a közjegyzős ... igaz azért fizetni kell.

drbjozsef # 2021.02.20. 14:06

rytusy,

Határidő lejárata után odamész két barátoddal, kéred a pénzt, ha nem adja, odaadod neki a felmondást. Ha nem veszi át, két tanú igazolhatja, hogy felmondtál. Azért tértis levélben küldd el neki.

Egyébként ha nem veszi át, a második kézbesítési kísérlet után beáll a kézbesítési fikció.

Ezek persze mind szép és jók, de mivel közjegyzőnél nem voltatok, és kiköltözni nem szeretne, csak egyet tehetsz (jogszerűen) : lakáskiűrítési pert indítasz.

Ami eltart pár hónapig, kicsit fellebbez, még pár hónap, becsúszunk novemberbe, és (ha nincs vészhelyzet!) jövő májusban már ki is lakoltatják.

És nem, jogszerűen nincs jogod kikapcsoltatni az áramot, vagy a vizet. Te neveden van, neked kell fizetni. Mivel jogvita (per) van közöttetek, addig nem zavarhatod a birtoklásban, és az ingatlan jogszerű használatában.

rytusy # 2021.02.20. 12:58

Tehát, ha nem fizetett határidőre, akkor felszólítom, hogy 8 napon belül fizessen. Erről azt olvastam, hogy tértivevényes levélben kell. De mi van akkor, ha nem veszi át?

Amennyiben az új határidőre se fizet, rendkívülivel felmondom. Ezt neki is alá kell írnia? Mert ha nem akar fizetni, akkor gondolom aláírni se akar majd...

A szerződésbe beleírtuk, hogy "Amennyiben a bérlő a bérleményt felszólítása ellenére se bocsátja bérbeadó birtokába, bérlő hozzájárul, hogy bérbeadó a bérlet tárgyát képező lakást jogos önhatalommal birtokba vegye a szerződés megszűnésétől számított 15 nap elteltével. Bérlőnek a bérleményben maradt indóságait bérbeadó a felelős őrzés szabályai szerint köteles megőrizni."
Ez alapján ha rendkívülivel mondom fel, akkor jogosan mehetek be a saját ingatlanomba és pl cserélhetek zárat?

Probléma esetén a szerződésben leírtak az irányadóak vagy a hatályos törvények/jogszabályok?