1 év az elévülés a jogerős fizetési meghagyás után is és azt már csak végrehajtási cselekmények szakítják meg.
Követeléskezelés
Köszönöm. A kérdés az, hogy egy ilyen tartozás 1 év alatt elévül, de a kiállított végrehajtási lap, és a jogerős fizetési meghagyás is 1 év alatt évül el, vagy a jogerőssé váláskor, mivel pénzt követelnek, (tehát nevezhető pénzkövetelésnek is) 5 év az elévülés? Köszönöm!
A kifogás mint eszköz nem volt megfelelő. Végrehajtás megszüntetése iránti pert kell indítani.
Üdvözletem!
Kérnék egy kis segítséget. A húgom még 2009-ben diákigazolvány nélkül utazott egy szegedi buszjáraton, megbüntették, nem foglalkozott vele. Küldtek emiatt fizetési meghagyást, de pont költözés volt, félretették, elfelejtették a levelet. Jogerőre emelkedett 2010-ben, 2011 áprilisában kiállították a végrehajtási lapot is. Ezután semmi se történt 2015 júniusig, amikor ez az ügy a tudomásomra jutott, szerettem volna a végére járni, a bíróságra beadtunk egy végrehajtási kifogást, miszerint ez egy személyszállítási szolgáltatásból eredő igény, (mi más lenne) aminél az elévülés a vonatkozó törvény szerint 1 év, a bíróságon elutasították, mivel a másik fél fenntartotta továbbra is az igényét, és véleménye szerint ez pénzkövetelés, és 5 év alatt évül el. Tudomásom szerint ide ez vonatkozik: "a 213/2012. (VII. 30.) Korm. rendelet 3. § (2) A személyszállítási szerződésekből eredő igények egy év alatt évülnek el". Azt tudom, hogy maga a tartozás elévül idővel, de mi a helyet akkor, ha egy végrehajtási lap is ki van állítva? A tartozás ugyanúgy elévül a követelés jellegétől függő időtartam alatt? Ezt nem befolyásolja az, hogy már végrehajtási szakaszban van a dolog? Mivel itt eredménytelen volt a fellebbezés, indítsak pert a végrehajtás megszüntetés miatt? Előre is köszönöm a segítséget.
Ha a kezes követel a másik kezestől, akkor nem az egészet követelheti.
Meg a másik kezessel szemben is.
A napokban szórta ki a MKK a fizetési meghagyásokat a Szécheny kártyák vonatkozásában. ezen kártyák vonatkozásában 80%-ra a Garantiqa nyújtott kezességet. A maradékra kellett kezest találni az adósnak. A bedőlt kártyáknál a G. által a részét és a követelését engedményezte a MKK-re. Ezeket próbálják most behajtani tömegesen. Viszont érdemes odafigyelni, mert sok az elévült követelés.
Jaaaa... Hogy a kezesnek az egyenes adóssal szembeni követelése engedményezhető-e? Persze.
A Garantiqa kezesként fizette ki a Takszövnek a 80%-ot. Mint helytálló kezes törvény erejénél fogva érvényesítheti a kifizetett összeget az egyenes adóson (anyós) és az ön felesége, mint kezesen. A Garantiqa ezt a követelését engedményezte a MKK-re.
Azt akarod kérdezni, hogy ha a követelést engedményezik, akkor a kezes felel-e az engedményessel szemben is? Persze.
Helyesen "készfizető kezes".
Bocsánat!
Rosszul fogalmaztam. Az átadható alatt azt értettem, hogy, ha Takaréknál kéz-fizető kezes valaki majd ott a hitel kifizetésre kerül úgy, hogy Garantiqa annak 80%-át kifizeti majd a Garantiqa azt MKK-nak tovább adja a Takaréknál kötött szerződéshez tartozó kéz-fizető kezesség is megy a hitellel? Amennyiben Igen a válasz miért nem kapott erről feleségem levelet az MKK-tól, ugyanúgy mint a anyósom?
„A kéz-fizető kezesség átadható? ”
Nem, de nem is adta át senki.
Tisztelt leendő válaszadó!
Anyósom Takaréknál Széchényi hitelt vett fel, feleségem kezes lett.
Anyósom nem tudott fizetni ezért Garantiqa 80%-át kifizette Takaréknak (mivel kéz-fizető kezes Széchényi hiteleknél) a maradék 20%-ot Anyósom kifizette azaz Takarék fele nincs adósság.
Garantiqa amit kifizetett 80%-ot egyből tovább adta MKK-nak (Magyar Követelés Kezelő). MKK fizetési felszólítással levelet írt anyósomnak (feleségem nem kapott levelet). Anyósom részletfizetésekben vállalata a törlesztést de nem tud törleszteni már.
Levélben Fizetés meghagyást kapott MKK-tól illetve feleségem is.
Kérdésem: A kéz-fizető kezesség átadható? Feleségem Takarékkal szemben volt kéz-fizető kezes.
MKK feleségemet egyetlen egyszer sem értesítette levélben, hogy Ő adós vagy kezes, csak most jött egy Fizetés meghagyás levél.
Üdv!
Olyan kérdésem lenne,hogy a volt férjemnek adtam kölcsön 250000ft-ot,erről ő írt saját kézzel egy elismervényt.Én is aláírtam.Mindjárt lejár a határidő a visszafizetésre,de már most tudom,hogy nem akarja visszaadni.Mit tudok tenni?Mennyi időt kell várnom a lejárattól?
Köszönöm szépen
"Te Sanya, téged átvertek..."
Tisztelt urak és hölgyek a következőkben kérnék segítséget!
Van egy elég jelentős tartozásom a Magyar Telekom felé akik ki adták azt egy követeléskezelő cégnek. (Credit Control konkrétan) Mivel kötbér is tartozik hozzá ezért megegyeztem a Magyar Telekommal, hogy amennyiben befizetem az eredeti tőkét elengedik a kötbért. Én ezt meg is teszem de a Credit Control konkrétan egy levél kiküldése után 550.000 Ft-os követeléskezelési díjat követel. A kérdésem az lenne, hogy mivel velük nem fogok semmilyen formában elvileg kapcsolatba kerülni, hiszen a tőkét is a Magyar Telekomnak kell megfizetnem és ők azt mondták, hogy részükről lezártnak tartják az ügyet és a díjról pedig tárgyaljak a faktoring céggel így egyáltalán nem tudom, hogy van e joga egy cégnek 550.000ft-ot követelni ha nem is csinál semmit és velem semmilyen kapcsolatba nem kerül? Köszönöm előre is.
Egy jövöre végzös jogász botladozásai!:)
"Gondolom a végrehajtó minden hónapban, ahogy leemelte a fizetésemből a tartozás részt, továbbítja a megbízónak, azaz a faktor cégnek!"
Sajnos nem jól gondolja.Többek között ezért vonták "kormányzati gyámság alá" az önálló bírósági végrehajtókat, mert kiderült, hogy nagyon sok esetben (több milliárdos értékben) az adósok munkabéréből leemelt összeget nem fizették ki a végrehajtást kérők részére. Ezért ellenőrzik a végrehajtókat a kormány által megbízott könyvelők.
Kérdezd meg a végrehajtót. De hozzávetőleg neked is ki kell tudnod számolni.
Közel 10 éve, hogy egy banki tartozást engedményezés útján átadott a bank egy faktor cégnek.
Nem volt akkor megállapodás velük, így végrehajtás útján kezdték el vonni fizetésből, 9éve!
A faktor cég annak a kérésnek nem tett eleget, hogy tájékoztatást adjon a jelenlegi tartozásról.
Nem terheli őket kötelezettség, hogy 1évben legalább 1 alkalommal év elején vagy végén egy "egyenleg közlőt" megküldjenek?
Gondolom a végrehajtó minden hónapban, ahogy leemelte a fizetésemből a tartozás részt, továbbítja a megbízónak, azaz a faktor cégnek!
Nem kell azt kérni se. Sőt, azzal kezdik.
Köszönöm a válaszát!
Ha nem lehet végrehajtani, mert semmi nincs az adós nevén, akkor lehet kérni, hogy részletekben a jövedelméből vonják a tartozást?
Egyből bíróság. A leírtakból ugyanis nem következik feltétlenül, hogy bűncselekmény történt volna. (Esetleg fizetési meghagyással lehet még próbálkozni.)
Ha a jogerős ítélet, vagy fizetési meghagyás ellenére sem fizet, akkor végrehajtást lehet kérni.
Tisztelt Sherlock!
Tudna nekem segíteni, hogy egy ilyen pert, hogyan tudok elindítani. Először rendőrségi feljelentés vagy egyből bíróság. Mit tudok tenni, ha bíróság is nekem ad igazat, de az adós még sem fizet?
Köszönöm a segítségét!
Érdemes. (eleve azt kellett volna)
www.klaw.hu - Jogról, érthetöen.
https://www.facebook.com/kovacslaw/
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Egy magánszemély régóta tartozik nekem elég nagy összeggel(12.000.000 Ft).
Először ügyvédi felszólítással próbálkoztam,eredmény nélkül.
Kiadtam egy követeléskezelő cégnek, de őket is csak hitegeti az adós.
Azt szeretném megkérdezni, hogy érdemes-e polgári pert indítanom a pénzem visszaszerzéséhez!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02