elbirtoklás


Szomszéd33 # 2008.06.17. 11:16

Nem lett bejegyezve, csak egy mostani nyilatkozata van, hogy így vette. Most folyik a per, hogy bejegyeztesse (amit a bíró "közölt" vele, mivel más megoldása nincs). A többi dolog meg szakítja-e a 15 évet? Mert folyamatosan hazudik és mindent letagad, valamint tanukat bújt fel ellenünk.

luck66 # 2008.06.17. 11:46

én azon elgondolkoznék a szomszéddal együtt,hogy a későbbiekben milyen lesz a viszonyotok 50m2 miatt,nem irigyellek


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

ObudaFan # 2008.06.18. 14:10

Iny bejegyzés nélkül is hivatkozhat elbirtoklásra. Ebben az esetben ha ezt valószínűsíti, és igazolja, hogy pert indított ezügyben, akkor a birtokháborítási ügy tárgyalását felfüggesztheti a bíróság. Más kérdés, hogy ez itt nem nagyon állhat meg, alig hiszem például, hogy önállóan elbirtokolható lenne az a keskeny telekrész a helyi szabályok szerint.

hun77 # 2008.06.24. 19:09

Tisztelt fórumszakértők, én is egy tanácsot szeretnék kérni.
A társasházunk és telke és a mellette lévő telek egy gyáré volt. A lakások már magántulajdonban vannak. ez tiszta sor.
A mellettünk lévő telek L-alakban a ház telkét érinti. A mellettünk lévő telek üzemi terület (volt). A házhoz tartozó telek mellett egy önkormányzati útszakasz (mert zsákutca) van, majd a kérdéses telek kezdődik. ezen a kérdéses földterületen, korábban volt egy kerítés. ami az ut szélétől mérve 10-15 méterre volt az úttal párhuzamosan. Tehát a házból kilépve egy kis előkert ez a kis földút (ami a garázsokhoz vitt), és jött a szóban forgó rét a kerítésig. Kerítésen túl olajtartályok voltak a gyár régi fűtésének maradványai, de nem üzemeltek már vagy 40 éve. Az elbirtoklás erre az általam rétnek nevezett területre irányulna. Voltam a városi építési hatóságnál a 6000m2 es telekből 2000m2-es telkek kialakíthatók tehát ha jól értem akkor megosztható.

Kérdésem a sajátjaként birtoklásról szól. Ez alatt mit ért a Bíróság...?

Tehát mi ez területet több úgy 30 éve használjuk: füvet nyírtunk, fociztunk, gyümölcsfát ültettünk, parkoltunk rajta.

De volt olyan év amikor a tulajdonos gyár is 1 szer max 2 szer átküldte egyik emberét aki szintén lekaszálta mind a kerítés mögötti részt mind a mi általunk használt rész.
Ezzel mit lehet kezdeni?

Most nemrég a tulajdonos eldózeroltatta a régi fentebb említett kerítést kijelölte a telek határát h látható legyen , mert valószínűleg el akarja adni.

"Szakadatlan birtoklás
Az elbirtoklás megszakad, ha

  • A tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul vagy (a bírói gyakorlat ilyennek minősíti a jegyzői birtokvédelemi eljárás megindítását is);
  • A tulajdonos a dologgal rendelkezik, vagyis dönt
    • a birtok és a használat átengedéséről (pl. bérbe adja)
    • a biztosítékul adásáról, megterheléséről (pl. jelzálogjogot enged bejegyezni).
    • a tulajdonjog átengedéséről (pl. eladja, tartási szerződést köt, végrendelkezik róla)."

DE még nem adta el és mi soha nem béreltük.

Tehát ha valaki tanácsot tudna adni, hogy van így esély (a tulaj is kaszált néha rajta, és most elrendezte a telkét) az elbirtoklásra és mit hogyan kell megindokolni
megköszönném.

Köszönttel és üdvözölttel:
hun77

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.24. 21:11

Ne is álmodj róla.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.25. 05:24

Az a körülmény nem elhanyagolható, hogy a tulaj "néha kaszált", mert ezzel megszakította az elbirtoklást-ha egyáltalán volt ilyen.
Tankönyvi példa: Gazos telekre a tulajdonos egyszer kimegy szalonnát sütni, megszakítja az elbirtoklást.

hun77 # 2008.07.02. 20:16

Mohos Úr és Kovács Úr, nagyon szépen köszönöm válaszaikat.

Külön köszönet Mohos Úrnak, a részeltes és jól-érthető válaszáért.

Fogadják Köszönetem, Tiszteletem és Üdvözletem:
hun77

Dius77 # 2008.07.22. 19:29

Szép estét mindeninek!

Szeretném én is elmondani a problémám, ha lehet válszt is kapni a kérdésemre:
Hogyan kerülhet a szomszédom lakása a nevemre?
A szituáció a következő:

Szüleimmel, öcsémmel és hugommal élek együtt, 22 éves vagyok, három éve vagyok együtt a párommal, félig otthon, félig nála és az édesanyjánál. A szomszédunk (nőtlen, nincs gyermek, nincs testvér, csak 11! unokatestvér, nem tudom hogy első fokúak-e) kb. 14-16 éve kórházba került, hosszú évekig ott kezelték, mozgásában korlátozott, testileg, nem szellemileg leépült, mélyen vallásos ember. Amikor a szomszéd (továbbiakban: Ferenc) kezelését befejezték, kiengedték a kórházból, az édesanyjához költözött, haza nem jött. Pár évvel ezelőtt Ferenc édesanyja elhunyt, a házát, amiben laktak, megörökölte. A lakása kulcsát a szüleimnek adta, azóta pár holmi áterült a lakásba, (fotel, íróasztal,) amikor egy éve ablakot cseréltek a társasházban, mi felügyeltük a munkát, takarítottunk ki.
Azóta jó néhányszor beszéltünk vele telefonon, a lakásával kapcsolatban elmondtuk neki szándékunkat, hogy megvennénk tőle a lepusztult állapotnak megfelelő áron. Azt mondta nekünk Ferenc, hogy nem adná el, a pénzzel amúgy sem tudna mit kezdeni, inkább nekem adná, a családja nem érdekli, és Ő iránta sem nagyon érdeklődnek, nincs túl jó kapcsolatuk. Igazából, komoly szándékunk, szándékom hogy a párommal beköltözzünk, ezt el is mondtam neki, támogatta az ötletet, hiszen Ő már úgy sem fog tudni vissza költözni lakásába, aztán elkeztük törni a fejünket, hogyan kerülhetne a lakás a birtokomba. Szóba került az ajándékozás és a végremdeletbe foglalás, csak az a baj ismerős ügyvédünk azt monta, ezek megtámadhatóak a család részéről. Az elbirtoklás is eszünkbe jutott, de állítólag ahhoz használni is kellett volna a laksát, lakni, rezsit fizetni. Nem mellesleg pedig a fűtés működik, mert egy rendszerről töltik fel a többi lakással, a villany, a víz és a gáz viszont ki van kötve, le van zárva, le van blombálva. Tartozás nincs a lakáson, mert amikor elkezdtük tervezni Ferenccel a lakás átadását, egy összegben kifizette az addig kamatozott tartozást.

Remélem sikerült mindent leírnom, kérem válaszoljanak nekem!
Köszönettel:
Diána

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.22. 19:59

Az elbirtoklás tényét a bíróságnak ítélettel meg kell állapítania. Az ítélet alapján jegyzi be a földhivatal a tulajdonjogot. A bíróság vizsgálja az ön által is hivatkozott körülményeket. Kössenek adásvételi szerződést. De valószínűleg ennek az lehet az akadálya, amit nem írt le a kérdező, hogy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll a lakás tulajdonosa, és ez a körülmény a tulajdoni lapon is feljegyzésre került. A rokonok ilyen esetben valóban számíthatnak arra, hogy sikerre vezet az ajándékozás vagy az adásvételi szerződés megtámadása. Ezt úgy lehet elkerülni, hogy a gondnok írja alá az adásvételi szerződést.

guba # 2008.07.23. 06:28

Elbirtoklásról, e tényállás alapján szó sem lehet. Marad az adásvétel, vagy esetleg az ajándékozás. Ami alapvetően méltányosnak és igazságosnak tűnik mindegyik fél számára, többnyire az szokott jogszerű is lenni. Ezért nehéz néha a kevésbé méltányos helyzetekre is jogszerű megoldást találni.
Cselekvőképességet érintő gondnokságról szintén nem hiszem, hogy szó lenne.

Dius77 # 2008.07.23. 10:28

Szép napot!

Köszönöm a válaszokat, azonban szeretnék még írni egy pár dolgot az ügyről, pl. Ferenc nem áll gondnokság allat, a tulajdoni lapon pedig valószínűleg egyedül az Ő neve szerepel.
A adás-vétellel kapcsoaltban azt szeretném kérdezni, hogy ha nem kér pénzt a lakásért, illetve nem szeretnénk megvenni, ez akkor is működik-e, vagy meg kell írni egy bizonyos összeggel, befizetni az illetéket, és meg van oldva a kérdés?
Ha elbirtoklásról beszélünk, lakni is kell a lakást? Kikötött szolgáltatásokkal (víz-gáz) ez nem működik?
Fel kéne újítanom a lakást? Mennyit kell rákölteni minimum?
Illetve miért nem beszélhetünk elbirtoklásról guba?
Ha lakom a lakást az nem birtokháborítás?
Én intézkedhetek a papírokat illetőleg a hivatalban és a bíróságon? Megoldható-e a papírmunka úgy hogy lá íratom vele, és én intézkedek az ügyvédemmel (ügyvédünkkel)?

Köszönettel:
Diána

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.23. 10:45

illetve nem szeretnénk megvenni,
Ha nem szeretnétek megszerezni a tulajdonjogot, akkor nincs is semmi probléma.

Elbirtoklás szóba sem jöhet - ezt már guba is mondta - ha a tulajdonos kifejezett hozzájárulásával veszed birtokba az ingatlant; végképp nem, ha nem is veszed birtokba.

A tulajdonosnak nincsenek élő leszármazói, házastársa vagy szüleje. Tehát köteles részre senki sem jogosult. Akkor nem értem, mi a gond az ajándékozással vagy a végrendelettel? Hogy megtámadhatják? Bármit meg lehet támadni.
Ilyen alapon ne vegyél autót, de még biciklit se, mert ellophatják.

Dius77 # 2008.07.23. 16:26

Köszönöm a kimerítő választ!
Azt hiszem akkor eladom a bringám, mg jó hogy kocsim nincs.

Szerintem mindent leírtam amit lehetett, nem tudom miért nem volt világos, a szomszédnak 11 unokatestvére van, az meg végképp frankó lenne ha ki kéne költöznünk amikor vissza kötettünk mindent (víz,gáz,villany) és felújítottuk a lepusztult garzont, röpke 1-2 milláért.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.23. 16:40

Akinek itt nem világos valami, az nem én vagyok.
Az unokatestvér nem leszármazó; nem jogosult kötelesrészre.

Esetleg szótagoljam?

(Azt viszont tényleg nem bírom felfogni, ezt a "ki kéne költöznönk" katyvaszt honnan veszed.)

Goodwitch # 2008.07.23. 17:01

Dius!

El kellene dönteni, hogy kell-e az a ház, vagy nem.

Ha kell, akkor vagy meg kell venni, vagy ajándékozza nektek. Tök mindegy. Aztán ki kell fizetni az illetéket meg az ügyvédet és kész. A tulaj halálakor nem jön senki, mert nincsen hozzá joga! ÉRTED? Akárhányan vannak, akkor sincsen.

Ha nem kell a ház, csak lakni akartok benne, akkor költözzetek be, de akkor a tulaj halálakor jönnek az unokatesók.

Az ismerős ügyvédnek meg üzenem, hogy olyan adásvételi vagy ajándékozási szerződést kell írni, hogy azt ne lehessen megtámadni. Persze nem tudom, hogy milyen alapon támadnák meg.

Az elbirtoklást meg hagyd a fenébe, egyszerűen fogadd el, hogy nálatok nem jöhet szóba.


Goodwitch

alekszandrosz # 2008.08.30. 03:54

Tisztelt fórumozók!

Az lenne a kérdésem ,hogy a birtokunk mellett levő külterületi föld tulajdonjogát szeretnénk megszerezni.Mindössze 1,2 ha a terület és 3 tulajdonosa van.2 tulajdonost sikerült felkutatnunk azonban a 3. aki a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik nem elérhető.A földhivatalnál levő adatok szerint brüsszelben lakik de semmilyen megkeresésre nem válaszol a rokonok szerint ,(akik egyben a tulajdonostársak is )56-os magyar és vagy meghalt vagy elköltözött a megadott címről és egyébként sem tart kapcsolatot Mo-n senkivel valószínűleg már nem beszéli a nyelvet sem.
Ez a birtok beékelődik a mi földjeink közé és évek óta tisztán tartatjuk hogy ne fertőzze a mi területeinket.
A kérdésem az lenne hogy hogyan kell bozonyítani hogy 15 éve háborítatlanul használjuk valamit a külföldi tulajdonos felkutatása ,ügygondnok kirendelése mennyibe kerül hozzávetőlegesen.Ezeket gondolom nekünk kell finanszírozni..Valamint milyen iratokat kell vinnem a földhivatalba hogy tulajdonosként bejegyezzenek?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.30. 10:28

Valamint milyen iratokat kell vinnem a földhivatalba hogy tulajdonosként bejegyezzenek?

Jogerős és végrehajtható bírósági ítéletet.

ObudaFan # 2008.08.30. 11:22

A két elérhető tulajdonossal ügyvéd előtt megállapodást kell kötni. Az elérhetetlennel szemben pert kell indítani, hirdetményi idézést és ügygondnok kirendelését kérni.

Vikvalaki # 2008.09.01. 13:26

Tiszteletem Mindenkinek!

Az alábbi ügyben szeretnék egy kis esélylatolgatást kérni:

Nagymamám az 50-es évek tsz-esítésekor mindent beadott (perszere önszántából...) a közösbe, majd miután nem tudtak megélni kiléptek, azzal a tsz-elnöki köszönettel, hogy a "tag mehet a föld marad". Ez annyiban módosult, hogy - mai szemmel nézve teljesen aránytalanul - a bentragadt földért cserében kaptak egy "nadrágszíjat" ill. ennek bérleti jogát.

A szerződés sajnos nincs meg, ami viszont tény, hogy azóta (50 vége, 60 eleje) használják (ill. szántatják), viszont a bérleti díj fizetése (kb évi 1300 Ft) már kb 15 éve elmaradt.

A konkrét kérdés:

  1. minősülhet-e ez a nem fizetés, kvázi szerződésszegés jogalap nélküli használatnak és vezethet-e elbirtokláshoz
  2. mennyi esély van bíróság előtt az Önkormányzattól (mert időközben az Önkori szerepel a tullappon) való elbirtoklásoknak úgy általában, mert a köztől (sem) - törtét bár akármi korábban - nem szép elvenni...

Előre is köszönöm a felvilágosítás,

Vik

guba # 2008.09.01. 15:56

A birtoklásra és a használatra volt jogcímük: a bérlet, tehát nem lehet szó elbirtoklásról.

tibtiri # 2008.09.05. 15:13

Üdvözlöm a topic látogatóit!
Tanácsra lenne szükségem!
2001 évben vásároltam egy telket, majd 2003-ban építettem rá egy házat is. Az egyik szomszédomban (akkor) egy honvédségi lakótelep volt (kb 20 éve épült). Kettőnk között már akkor is meg volt a honvédség által (szintén 20 éve) elkészített kerítés, amely nem követte pontosan a telekhatárt, hanem az én javamra kb 1-2 méterrel beljebb van. A vásárláskor megkerestem a laktanya parancsnokot, azzal kérdéssel, hogy mi legyen a kerítéssel. Ő szóban azt válaszolta, hogy "ne foglalkozzak vele, ha akarom irassam át az én nevemre", de használjam nyugodtan mert ők (honvédség) nem tartanak rá igényt. Én persze berendeztem a kertet füvesítettem, bokrokat ültettem, locsoló berendezést telepítettem, stb.. A tavalyi évben a honvédség értékesítette a lakásokat és átalakultak "társasházzá". A napokban megkeresett a közös képviselő és kegyesen feljaánlotta megvételre a már általam használt telekrészt. Nekem alaphelyzetben nem lenne szükségem erre a részre viszont már mint írtam berendezkedtem rajta és olyan simán nem szeretnék megszabadulni tőle.
Mit tanácsolnak? Érdemes lenne a bíróságon az elbirtoklást kezdeményezni, vagy inkább csináljak még egy kerítést 1,5 méteren belül.

köszönöm tanácsukat

Racsti

ObudaFan # 2008.09.06. 10:20

Elbirtoklást nem érdemes, mert aligha megosztható úgy az a másik telek, hogy az a kis sáv önállóan elbirtokolható lenne. Az viszont, hogy a társasház ezért fizetni szeretne, jogos, hiszen jóhiszemű túlépítésről van szó.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.09. 08:27

Az elbirtoklás 15 évi szakadatlan birtoklás után lehetséges. Ez itt nem jöhet szóba.
Azt viszont neked kell eldöntened, hogy megérné-e megvenni, vagy sem.

Visszaadásnál viszont kérném, hogy a társasház helyezze át a saját költségén - az ingatlannyilvántartásnak megfelelően - a kerítést.

Elszámolnivalótok nem nagyon van, mert te használhattad, amit meg a használat során ráköltöttél, az a használattal kompenzálódott.

Emerita # 2008.09.09. 19:27

Sziasztok!
Tanácsra lenne szükségem!
5 éve örököltem egy telket, és azóta valaki folyamatosan kaszálja. Most hallottam erről az elbirtoklásról, utánanéztem a jogszabálynak, és nemigazán tudtam belőle kivenni, hogy mi van akkor, ha fogalmam sincs arról, hogy ki "műveli" a területet, és nem tudom felszólítani. Ilyenkor mit tudok tenni?

  • Felfogadok valakit, hogy tartsa rendbe a területet, és akkor már teljesen mindegy, hogy az a másik illető kaszálja e vagy sem?
  • Akit felfogadtam , kössek e vele szerződést, nehogy 15 év múlva bejelentse, hogy művelte a területet, és igényt tartson rá?
  • Vagy próbáljam meg bérbe adni?

Mit csináljak?
Előre is köszönöm:
Emerita

ObudaFan # 2008.09.09. 19:35

Bármelyiket.