elbirtoklás


BIRTOKOS # 2013.02.27. 06:52

SEGÍTSÉGET SZERETNÉK KÉRNI 2000 VÁSÁROLTUNK EGY INGATLANT A SZOMSZÉD 1980 KÖRNYÉKÉN A TELKÜNK EGY RÉSZÉRE RÁÉPÍTETT EGY TÁROLÓT MI A VÁSÁRLÁSKOR SZÓLTUNK NEKI HOGY A TELEK HATÁRRA ÉPÍTETT IGÉRT FŰT FÁT DE NEM TÖRTÉNT SEMMI.FELSZÓLÍTOTTUK ÜGYVÉD ÁLTAL DE SEMMI 2011 ELADTA AZ INGATLANT AZ ÚJ TULAJDONOSNAK SZÓLTUNK AZ ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS ELÖTT HOGY A TELEKHATÁRRAL GOND VAN Ő IS MEGIGÉRTE HOGY RENDEZZÜK,AZTÁN MEGGONDOLTA MAGÁT.MIT TEHETEK ÉRDEMES PERESKEDNI EGYÁLLTALÁN

KÖSZÖNETTEL


Tisztelt Hölgyem Uram Segitséget szeretnék kérni 2015 .02.10 én a baleseti sebészet elött parkolt a férjem mert édesanyámat a beszallitották a ko

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.26. 18:56

Beszélj másik ügyvéddel.

Prunus P. # 2013.02.26. 18:46

Na igen, de pont ezzel nem vagyok tisztában.
Amelyik örökhagyónak van örököse, annak hiába van, ha egyszer nincs a nevén a birtok, hanem az örökhagyóén.
Amelyiknek meg nincs örököse, de a nevén van a birtok, ott meg megint nem tudom, mit lehetne tenni.
Régebben beszélt már anyum egy ügyvédnővel, de ő se igen tudott hozzászólni, nem is vállalta el.

lajcsó # 2013.02.24. 08:42

Szerződést kötni, pereskedni csak élő személlyel lehet. Az örökösök személyét mindenképpen ki kell deríteni ahhoz, hogy bármit tudjál intézkedni az ügyedben.

Prunus P. # 2013.02.24. 04:20

Köszönöm a választ.
De pont az a gond, hogy a bejegyzett tulajdonosok már nem élnek.

lajcsó # 2013.02.23. 21:24

Amennyiben az elbirtoklás megtörtént,akkor két módon juthatsz hozzá a területhez "papíron".

  1. A tulajdonosok írásban elismerik az elbirtoklás tényét és hozzájárulnak a tulajdonjogod ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzéséhez.
  2. Per útján. A bíróság ítéletében megállapítja az elbirtoklást és rendelkezik a tulajdonjog bejegyzéséről. A tulajdonosok ellen kell tulajdoni pert indítanod.
Prunus P. # 2013.02.23. 19:40

Üdvözletem!

Hogyan juthatnék a kb. 30-40 éve a családom által használt területhez papíron is?
Két (papíron) résztulajdonos, akiktől nagyapám zsebszerződéssel anno megvette a részüket, meghalt. De papíron még mindig tulajdonosok. Egyiknek az örököse nem akar foglalkozni velünk, a másiknak pedig nem volt örököse, az állam örökölt. (Hogy önkormányzat vagy ki, azt nem tudom.)
Az elbirtoklás minden feltétele fennáll, na de indíthatok eljárást valaki ellen? Vagy mit kellene tennem?

alibi73 # 2013.02.08. 15:14

Tisztelt ObudaFan.
Ne haragudjon hogy még mindig az én ügyemmel zajgatom, de sajnos nem tudom fel fogni, hogy ami földet 18 éve meg vettem és mellettem volt már 18 év alatt más földszomszéd is, most 8 éve aki a szomszéd lett, most eszébe jut hogy 8 év elteltével hogy ő ki méreti a földjét! Nem is zavarna az engem hogy ő ki mérette a földjét, csak bele mértek az én földembe is az egyik végén Kb:15m a másik végén Kb:6 métert. Amit el is szántott gyorsban! Én azt a földet kárpótlás útján vettem, mérten, és én most nem méretem megint! amikor meg vettem, rengeteg pénzt bele fektettem, egyengettettem, kutat fúrattam mind a két szélére a mezsgyétől 4m-re! Most nekem ezzel az üggyel érdemes bírósághoz fordulni? Az a földterület amit el akarnak tőlem tulajdonítani, igaz nem sok vagy 800 ől az értéke sem lenne nagy nincs 200.000 ft, de nekem sok munka van már benne hogy úgy nézzen ki ahogy már ki néz!

ObudaFan # 2013.02.01. 06:57

Polgári pert lehet indítani az elbirtoklás megállapítása iránt.

alter # 2013.01.31. 20:41

Köszönöm a tanácsot.Szeretném megkérdezni,hogy mi az elbirtoklás menete és mi szakíthatja meg vagy zárhatja ki ezt az eljárást?És mennyi idő lehet ez?

ObudaFan # 2013.01.31. 20:19

NEm hátrány, de nem is hivatkozási alap.
Hát, próbáld meg az elbirtoklást.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.31. 14:13

Nem mondta, hogy hátrány lenne.

alter # 2013.01.31. 13:59

Tisztelt Obudafan!
Jól értem,hogy az elbirtoklás vizsgálatakor hátrányt jelentene az eladói nyilatkozat arról,hogy én már így vettem meg az üzletet?
Mit jelentene az,hogy "még alaposabban fogja vizsgálni a bíróság az elbirtoklást?
1982 óta rács van itt a folyosón,ezt régi lakók tanúsítják,a folyosón levő 3 lámpa kezdettől az én villanyórámra van bekötve,a karbantartást (vakolás, festés) is én intéztem mindig is (pl most decemberben is) .
Köszönöm az előbbi válaszát is,üdvözlettel:Alter

ObudaFan # 2013.01.31. 08:12

Az, hogy így vetted meg, nem sokat ér. Az elbirtoklásban még lehet fantázia, de ilyen esetben azt a bíróság még szigorúbban fogja vizsgálni, mint egy sima közös tulajdon esetén.

alter # 2013.01.30. 22:08

Tiszteletem Mindenkinek!
A következőben szeretnék segítséget kérni:társasházi közös tulajdon (az ingatlanomhoz vezető folyosó,mely csak hozzám vezet,senki más nem közelíthető meg innen)a vásárláskor is már ráccsal volt az ingatlanhoz csatolva,én így vettem meg az üzletet.1995-ben történt az adás-vétel.Az eladó már 1999-ben -kérésemre,amikor kiderült,hogy ez a rész nem szerepel a tulajdoni lapon- nyilatkozott,hogy ő is így vette meg 1993-ban az alapításkor az önkormányzattól az üzletet,így adta el nekem, és ez tanukkal is igazolható.
Most a társasházi SzMSz tervezetben van egy pont,hogy a rács elbontandó és a folyosó közös tulajdon +retorziók. Én két okból is vitatnám ezt:1.Így vettem meg,az akkori ügyvéd és a lakók is tanúsíthatják ezt.2.Elbirtoklás.
Szakértő segítséget kérnék,hogy mi a jogi helyzet ilyenkor?Köszönettel:Alter

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.27. 15:20

Birtokvédelmi per.

házinyúl # 2013.01.27. 12:35

Köszönöm a válaszokat.
Teljesen laikusként kérdeztem, így talán megbocsátható a rossz kérdés.
Mit tehet azért, hogy a szomszédok által használt területeket sajátjaként tudja használni (egyik sem akarja vissza adni)?
Ill. még egy kérdés, (mert most látom ObudaFan hozzászólását) mit jelent az előző tulajdonossal szembeni kötelmi igény?

ObudaFan # 2013.01.27. 12:23

Az előző tulajdonossal szemben lehet kötelmi igénnyel fellépni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.27. 11:51

Viszont az elbirtokló - mivel nem jegyeztette be a megszerzett tulajdonjogát - nem hivatkozhat az elbirtoklásra azzal szemben, aki a nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerzett tualjdont. (Szóval rossz volt a kérdés, mert nem a lényegre irányult, nincs jelentősége az elbirtoklás megszakításának.)

lajcsó # 2013.01.27. 11:25

A végrehajtási jog bejegyzése nem szakítja meg az elévülést. Önkormányzati tulajdont is el lehet birtokolni.

házinyúl # 2013.01.27. 11:08

Üdvözlök mindenkit.
Kérdésem a következő lenne:
A végrehajtási jog bejegyzése megszakítja-e az elbirtoklást?

Történet röviden:
1996-ban került bejegyzésre az előző tulajdonos egy 3150 négyzetméteres telekre. A telekre 2010-ben a DÉMÁSZ kezdeményezésére végrehajtási jogot jegyeztek be. 2012 novemberében egy ismerős árverés útján megvette. Kimérette, a telek több mint fele 1700 négyzetméter hiányzik. Helyesebben egy oldalsó és egy hátsó szomszéd használja. Egyik sem hajlandó visszaadni.
A dolog pikantériája, hogy ennek a teleknek (és az utcában minden teleknek) az utcafronti kerítése kilóg az önkormányzat területére, abból 200 négyzetmétert foglal.

Gyakorlatilag semmi nincs a helyén. Mit lehet ez esetben tenni?

ObudaFan # 2012.12.29. 20:54

bongyi

A jogutód a jogelőd elbirtoklási idejét a magáéhoz hozzászámíthatja. A földhivatali bejegyzés elmulasztásának akkor van jelentősége, ha jóhiszemű visszterhes szerző megszerzi az elbirtokolt ingatlant a bejegyzett tulajdonostól, mert vele szemben nem hivatkozhat a tulajdonjogára az elbirtokló. Persze, újabb 15 évi elbirtoklással újra el lehet birtokolni.

ObudaFan # 2012.12.29. 20:49

alibi73

Ha rossz a mérés, akkor birtokvédelmi eljárás indítható. Ha jó, akkor legfeljebb elbirtoklási epr, ha a feltételei fennállnak.

bongyi # 2012.12.29. 18:57

Tiszteletem Mindenkinek!
A lentebbi elbirtoklással kapcsolatban új tényre bukkantunk a még kézzel, könyvekbe vezetett ingatlan-nyilvántartásban.
Ezért azt szeretném kérdezni, hogy ha a jelenleg elbirtokolásra hivatkozó pár jogelődjeinek előttük rég lejárt a saját elbirtoklási idejük, de nem jegyeztették be a tulajdonjogot, mert nem tudtak az elbirtoklási lehetőségükről.A lejárt elbirtoklási idejükön felül újabb 8 évig voltak még tulajdonosok, majd elhunytak.
Az ő mostani jogutód örököseik erre a plusz 8 évre hivatkoznak, meg amióta ők birtokolják az örökölt ingatlant, így volna meg a saját elbirtoklási idejük.
Tehát eddig nem mondták az elbirtokolni akarók, hogy jogelődjüknek már egyszer letelt az elbirtoklási ideje. Majd az elbirtoklandó ingatlant az elbirtoklási idő lejárta után ajándékozási szerződéssel szerezték meg új tulajdonosok. Ez után az előzőleg már lejárt elbirtoklási idő, és ajándékozással szerzett tulajdonosváltás után a mostani tulajdonosok jogelődei újabb 8 év elbirtoklási időt szerezhettek halálukig.Bonyolult lett a helyzet, ezért kérdezném, hogy a jelenleg elbirtokolni akarók a jogelődeik lejárt elbirtoklási idején felül szerzett 8 évet hozzáadhatják-e a saját elbirtoklási idejükhöz? Lehet-e többször lejárt, de be nem jegyeztetett elbirtoklási idővel így tulajdonjogot szerezni? Valahol olvastam, hogy csak akkor folytatható elbirtoklási idő jogelőd után, ha annak nem járt le elbirtoklási ideje. A mostani "elbirtoklóknak" nem kellett volna már örökölni a jogelőd által elbirtokolt földet?

alibi73 # 2012.12.23. 04:18

Tisztelt Fórum!
Segítsenek nekem abban, hogy én 1994 ben vásároltam adásvételi szerződéssel földterületet, kárpotlásilag vették annó azok is akiktől én vettem, és abban az időben, gondolom ki mérték a földeket, mivel mikor ki mentünk a határokat meg nézni, meg mutatták hogy ettől eddig tart a főld! Én 94 óta úgy is művelem! De most let kb: 8 éve egy új tulaj és most jut az eszébe hogy ő viszont ki méreti a földjét! Valami maszek mérnök ki is mérte neki, és az én területembe bele esett úgy 25 méter, amit el is szántott, de nagyon gyorsan!!!! Most mi a teendőm!!!!?????

Nagyon meg köszönném ha segítene valaki!!!

Üdvözlettel: Albert.