elbirtoklás


Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.09. 08:02

Ennek nem hogy jobb módja nincs, hanem egyáltalán nincs módja. Örülj, hogy többet használhatsz, mint ami megillet.
Azt a pofátlan mindenit!

Szandrus83 # 2010.04.09. 08:12

Mondjuk ez nem ilyen egyszerű, mint ahogy pár mondatban leírtam....ugyanis a három testvéré az ingatlan, de csak az apai rész van rendezve, mert a másik szülő még él, akit hosszú évek óta mi gondozunk a saját házunkban.

Köszönöm a válaszokat.

pazs # 2010.04.09. 08:47

Ez egyre zavarosabb: ha a három testvéré az ingatlan, akkor mi köze az apának és az anyának hozzá? Pláne ahhoz, hogy ők hol vannak?

TEB-es ember # 2010.04.11. 17:54

Jó estét!

Remélem, jó helyen járok.
Egy ismerősöm, 12 évvel ezelőtt, az erdőben talált egy közel roncs állapotú, magára hagyott járművet. A jármű a felfedezés után két hónappal még mindig ugyanott, úgyanúgy állt körbenőve, elhagyatottan, így az ismerősöm talált tárgyként kezelte, hazavitte, megjavította, kipofozta. Nemrég azonban megejelent a jármű eredeti tulajdonosa, magának követelve a járművet.
Az én meglehetősen kevéske jogi ismereteim szerint, mivel 10 év eltelt, így egyszerű elbirtoklás esete forog fenn, de kíváncsi lennék a témában nálam jóval jártasabb jogászok véleményére is. Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2010.04.12. 17:29

Nem feltétlenül, ha nem lehetett elhagyott tárgynak tekinteni, akkor talált tárgyként a rendőrségnek kellett volna beszolgáltatni. Ennek hiányában a csalárd szerzés miatt nem biztos, hogy sikerült az elbirtoklás.

TEB-es ember # 2010.04.13. 11:23

Értem. Mitől függ, hogy elhagyottnak volt tekinthető-e, vagy sem? Szerintem, egy autót nem szoktak csak úgy elveszteni az emberek. És - mint említettem - a megtalálástól számított bő két hónap múltán még mindig ugyanott volt, ugyanolyan - vagy inkább egyre rosszabb - állapotban.

ObudaFan # 2010.04.13. 11:59

Pontosan ilyen körülményektől. :) Elhagyni nem szokták, de olyan azért volt már, hogy valaki elvitte a más kocsiját, majd otthagyta valahol.

TEB-es ember # 2010.04.13. 18:05

Világos. Majd megkérdem az érintettet, de emlékeim szerint azt nem említette, hogy a tulajdonos annak idején bejelentette volna a kocsi ellopását. Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2010.04.14. 10:50

Nincs mit.

égivándor # 2010.04.26. 13:47

Szép Napot Mindenkinek!
Az lenne a kérdésem,hogy az elbirtoklás 15 évét mi zárja le?
Az amikor nekem a tudomásomra hozzák hogy el kívánják birtokolni a tulajdonomat,tehát a szóbeli vagy írásbeli közléskor kell meglenni a 15 évnek?
Vagy akkor amikor az elbitorló beadja a keresetét a Bíróságra kell meglennie a 15 évnek?
Vagy akkor amikor pl Bíróság kimondja az elbirtoklás tényét egy sok hónapos perlekedés után(tehát amikor a per megindul még nem telik le a 15 év ,de a per alatt igen)
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 08:10

el kívánják birtokolni a tulajdonomat
Ilyen nincs. Ez egy egybites változó: vagy elbirtokolta már vagy nem. Kívánságok nem játszanak.

Mi a konkrét eset?

égivándor # 2010.04.27. 09:12

Bemásolom a múltkori kérdésemet:

Tisztelt Ügyvéd Urak!
Kérném álláspontjukat az alábbi ügyben:
Testvéremmel közösen örököltünk egy ingatlant 1990-ben fele-fele arányban(mely így is szerepel telekkönyvben) a hozzá tartozó telekkel
(90 m2 lakóépület,is­tálló,malacólak,ko­nyhakert)
Én feléjük sem néztem ,mert cirkuszban dolgozom és volt úgy hogy évekig itthon sem voltam M.ó-n!A szülői háztól pedig eléggé messze vitt a sorom.
A minap visszahívtam az ügyvédjüket aki többször keresett de nem lelt,s aki tudomásomra hozta hogy elbirtokolni kívánja kedves nővérem az én részemet.
Az ügyvéd elém tárta hogy inkább önként mondjak le a részemről csak,mert ha perre megyek akkor nem hogy az ingatlan tulajdoni részemet bukom de de egy rakás pénzt is fizethetek perköltség címén!
(ami szerinte több százezer forintra is rúghat)
Hogy van ez a magyar jogban??

Odáig jutott a dolog hogy sikerült nyomot előkaparnom hogy én intézkedtem a tulajdonrészem ügyében 1994 októberében.A testvérem tavaly ősszel keresett ezzel az üggyel meg.
Az elbirtoklás 15 éve 2009 októberében járt volna le de Ők szeptemberben adtak fel nekem postán egy levelet amiben kérik hogy írjam alá a papírokat hogy minél előbb és simábban menjen az átírás a nevükre és hogy ne pereskedjünk,mert veszítek és akkor én fizethetem a költségeket is.
Ezért kérdeztem ,amit kérdeztem!

égivándor # 2010.04.27. 09:16

A kérdésem az is hogy mennyire gumiszabály a 15 év??
Percre pontosan meg kell lenni, ha a többi feltétel is beteljesedik vagy a Bíróság megítéli az elbirtoklást akkor ha pár nap híja van a 15 évnek(Pl 14.9 év van meg és teljesül a többi feltétel is??)
Vagy az eljárás folyamán telik le a 15 év??

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 09:21

Most mondtam: vagy elbirtokolt vagy nem. Nincs méltányosság. A 15 év az 15 év. A tizenötödik évnek azon a napján telik le, amely ugyanazon hónap ugyanazon napja, mint az elbirtoklás kezdő napjáé.

Az eljárás folyamán nem tud letelni a 15 év, ha a megindításkor még nem telt el. Ugyanis a tulajdonos perbe bocsátkozása megszakítja.

égivándor # 2010.04.27. 11:56

Ezek szerint érdemes perbe bocsátkoznom,mert van jó esélyem.
Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 13:08

Azt nem mondtam.
De közös tulajdon esetén, ha a tulajdonostárs hivatkozik elbirtoklásra, fokozottan kell vizsgálni a feltételek - különösen a sajátként birtoklás - fennállását.
Válaszoltál arra a 2009. szeptemberi levélre? Mikor, és mit?

égivándor # 2010.04.27. 13:55

A levélre nem válaszoltam,az ügyvédjükkel beszélgettem.
tudom hibáztam ,mert írásban kellett volna válaszolni hogy nyoma legyen.Így ha tárgyaláson letagadják hogy én szóban elleneztem az elbirtoklást akkor letelt a 15 év.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 14:08

Nem állsz jól. De a közös tulajdon miatt azért szerintem esélytelen sem vagy. A nagy érték miatt nem hiszem, hogy per nélkül le kellene mondanod a tulajdonrészedről. Szükséged lenne egy jó ügyvédre.

Mi volt az a 94-es intézkedés?

égivándor # 2010.04.27. 15:01

Akkor vezette a TIGÁZ a gázt és szükség volt a kiviteli tervekre az aláírásomra.

ObudaFan # 2010.05.05. 10:33

Nem állami tulajdonú ingatlan volt ez előtte? Egyébként valószínűleg sikerült az elbirtoklás, ha az önkormányzat nem hajlandó a tulajdonjogod bejegyzéséhez megadni a hozzájárulását, polgári perben kérheted a tulajdonjogod megállapítását.

ObudaFan # 2010.05.09. 12:48

Az a tiédre.

ObudaFan # 2010.05.10. 16:51

Valószínűleg legfeljebb 96-ban, bár azért annak a pernek az anyagát ismerni kellene.

jakobinus # 2010.05.30. 14:20

Kedves Fórumozók!

Konkrét ügyben kérem a segítségeteket!

Már több, mint 15 éve családom tulajdonában van egy telek, amin van egy kis nyaraló. A zártkerti telek lényegében az utca sarkán helyezkedik el, ugyanis közvetlenül a telek mellett egy nagyobb füves rész található, majd mellete megy az út.
Később derült ki, miután édesapám bement a földhivatalba érdeklődni a területről, hogy a mellettünk lévő füves terültenek egy része valakinek a tulajdonában van, tehát nem köztulajdon, viszont kerítéssel nincs elkerítve.
A tulajdonost nem sikerült megtalálni, se leszármazottait.
Azóta már eltelt a 15 év, és mi továbbra is használtuk a területet, habár nem kerítettük le. Fákat, bokrokat ültettünk a területre és rendszeresen nyírtuk a füvet.

A kérdésem az lenne, hogy ha sem a tulajdonos, sem a leszármazottai nem jelentkeztek a területért és mi 15 éven keresztül használtuk és rendben tartottuk a területet, akkor milyen módon birtokolhatjuk el? Kerítéssel nem kerítettük el, de elképzelhető, hogy elkerítenénk, ha sikerülne elbirtokolni.

Időközben a területre új helyrajzi számokat adtak ki, és nem tudjuk, hogy a mellettünk lévő telek jelenleg még mindig ugyanannak a tulajdonában van-e, vagy az önkormányzat sajátjának nyilvánította (ha ezt egyáltalán megteheti). Ha viszont még nem lett az önkormányzaté, és továbbra is ugyanannak a tulajdonában van a telek, akkor van-e lehetőségünk azt elbirtokolni, és hogyan fogjunk bele?

Előre is köszönöm a segítéset!

ObudaFan # 2010.05.30. 16:01

A tulajdoni lapról meg kell tudni, kik a telekkönyv szerinti tulajdonosok, ha lehet, fel kell venni velük a kapcsolatot. Ha nem fellelhetők, vagy nem sikerül megegyezni, pert kell indítani. Ha nem fellelhetők a KEKKH adatbázis alapján sem, akkor a bíróságtól hirdetményi idézést és ügygondnok kirendelését kell kérni. Ha a telekkönyv szerinti tulajdonos már nem él? a perindítás előtt a hagyatéki eljárás lefolytatását kell kezdeményezni, és utána lehet pert indítani.

lindia # 2010.05.30. 18:10

Kedves Fórumozók!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy 1994-ben indult (és még ma is tartó) közös tulajdon megszüntetése tárgyú perben alkalmazható e a per megindításakor hatályos (1994-es) Ptk, különösen az elbirtoklásra vonatkozó része, ami akkor 10 év volt.

Köszönöm.