elbirtoklás


kores # 2009.12.23. 14:59

Értem, a telket nevelt apám a házasságkötésük előtt(amikor még csak "jártak") vette,de közös pénzből.Számít valamit?
Házassági szerződést nem kötöttek.

Mallinalli # 2009.12.23. 15:02

Számít az, ha közös pénzből vették, de csak egyikük lett tulajdonosként bejegyezve, de ez mind bizonyítás kérdése lesz, ha perre mentek. A tulajdoni igény el ugyan nem évül, de felperesként számítani kell arra, hogy nehéz 15 évvel ezelőtti dolgok bizonyítása.

Teljesen kizárt, hogy perindítás nélkül megegyezhettek?

kores # 2009.12.23. 15:03

Értem, a telket nevelt apám a házasságkötésük előtt(amikor még csak "jártak") vette,de közös pénzből.Számít valamit?
Házassági szerződést nem kötöttek.

kores # 2009.12.23. 15:05

Nem tudom,lehet megkeresem két ünnep között ,van egy címünk ahova irányítjuk egy egy levelét.
Megpróbálom ,mert amit eleddig itt a fórumon infót összeszedtem az az ,hogy nem lehetünk biztosak hogy jól jövünk ki a dologból.

kores # 2009.12.23. 15:06

A telek vásárlása meg nem is 15 hanem 36 éve történt.

Mallinalli # 2009.12.23. 15:13

Pláne.
Én mindig, mindenkinek azt mondom, hogy egy kompromisszumos megegyezés is jobb, mint egy esetleges pernyertesség, szóval a magam részéről ha van esély a megegyezésre, akkor inkább arra törekednék.
Az sem rossz ötlet, ha előtte elmész egy ügyvédhez minden papírral, édesanyáddal, mert egész biztosan jobban fel tudja térképezni a tényállást és a lehetőségeket, mint itt mi a fórumon, ahol az információ áramlása legalábbis nehézkes.

kores # 2009.12.23. 15:16

Igen azt belátom hogy ez komplikáltabb ,mint hogy önerőből lezongorázzuk,mindenképpen egy jogban járatos embert fogok keresni,de gondoltam előtte kutakodom egy kicsit a témában.

Dr.Attika # 2009.12.23. 15:39

Kutakodott. Talált. Sok szerencsét.

kores # 2009.12.23. 17:29

Köszönöm,szép ünnepet Mindenkinek!

Dr.Attika # 2009.12.23. 17:36

Önnek is Békés boldog karácsonyt.

csuka20 # 2010.03.03. 14:05

Tisztelt fórumozók!
A kérdésem a következő:
Szüleim 1988-ban vettek egy ingatlant és a hozzá tartozó területet. azóta kiderült hogy egy része a területnek nem a mi nevünkön van. Azóta is gondozzuk a területet, kezdetben növénytermesztés folyt rajta később állattartás, jelenleg nem folyik rajta művelés.
Kérdésem az lenne, hogy hogy lehetne hogy a terület a mi nevünkre kerüljön. Már 20 éve gondozzuk csak tavaly óta nem. Mi lenne az eljárás?
Köszönettel

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.03. 14:31

Mi ez, tanyagazdaság? Kicsit bővebben, ha lehetne.

Rájöttem, hogy innen nem lehet megmondani. Ügyvédhez kell fordulnod.

Az elbirtoklásnak vannak szabályai. Minden attól függ, hogy a helyi rendelet mit ír elő a terület minimális nagyságáról. Ha pld. egy ilyen mezőgazdasági terület minimális nagyságának 3e nm írt elő a helyi szabályozás, te csak akkor tudsz elbirtokolni, ha az elbirtokolt rész e fölötti.

égivándor # 2010.03.17. 15:53

Tisztelt Ügyvéd Urak!
Kérném álláspontjukat az alábbi ügyben:
Testvéremmel közösen örököltünk egy ingatlant 1990-ben fele-fele arányban(mely így is szerepel telekkönyvben) a hozzá tartozó telekkel
(90 m2 lakóépület,istálló,malacólak,konyhakert)
Én feléjük sem néztem ,mert cirkuszban dolgozom és volt úgy hogy évekig itthon sem voltam M.ó-n!A szülői háztól pedig eléggé messze vitt a sorom.
A minap visszahívtam az ügyvédjüket aki többször keresett de nem lelt,s aki tudomásomra hozta hogy elbirtokolni kívánja kedves nővérem az én részemet.
Az ügyvéd elém tárta hogy inkább önként mondjak le a részemről csak,mert ha perre megyek akkor nem hogy az ingatlan tulajdoni részemet bukom de de egy rakás pénzt is fizethetek perköltség címén!
(ami szerinte több százezer forintra is rúghat)
Hogy van ez a magyar jogban??

kores # 2010.03.18. 13:33

Kedves Mallinalli és Dr.Attika.
Nem sikerült megállapodnunk szép szóval ügyemben.
Tehát pörre megyünk!!!!
Van szakosodott ügyvédi iroda akik elbirtoklásra szakosodnak(gondolok itt vannak ingatlanjogászok,válóperesek,autós ügyese,céges,stb)??
Köszönöm.
Kores

ObudaFan # 2010.03.19. 13:24

égivándor

Ha ő folyamatosan használta az ingatlant, akkor jó eséllyel igazuk lesz.

égivándor # 2010.03.19. 17:20

Szervusz!
Köszönöm a választ!
Nem lehet tenni ellene??
Én nem adtam nekik oda,nem engedtem de nem is tiltottam hogy használják az én részem is.Nem nyilatkoztam ilyen dologról sem szóban sem írásban.Sem nem tettem ráutaló magatartást sem.
Egész egyszerűen nem foglalkoztam a dologgal
(a tulajdonommal,mert jártam a nagyvilágot.)
Átolvastam az egész fórumot,itt inkább túlnyomó részt az elbirtoklók kérnek tanácsot én pont a másik oldalon állok.
Mondjak le önként vagy van talán némi kapaszkodóm?

Cypern # 2010.03.22. 18:27

Tisztelt fórumozók!

Miskolcon van egy telek, amire 23 évvel ezelőtt elkezdtek építeni egy üzletközpontot, és társasházat. A mellette lévő telek tulajdonosa szerint beszedték az előlegeket, majd leléptek. Tehát 23 éve gondozatlan a telek, csak egy beton "szerkezet csonk" van rajta. Viszont nekem pont ideális lenne egy paintball pályához. Székhellyel nincs gondom, de csinálhatok-e telephelyet egy telken azzal az indokkal, hogy innentől elkezdem az elbirtoklás 15 évét. Az egyik ügyvéd azt mondja nyugodtan, a másik meg azt, hogy az adóhatóság meg fog büntetni, mert jogtalanul használom a telket. (Miért pont az adóhatóság azt nem tudom). Szóval szerintetek merjek belevágni, és az egyik ügyvédnek van igaza, vagy ne merjek, mert a másiknak van?
Ha valaki tud erről infóval szolgálni, annak nagyon örülnék.

Tisztelettel:
Cypern

ObudaFan # 2010.03.23. 19:58

égivándor

Ha per lesz, valószínűleg buksz.

Cypern

15 év múlva majd elbirtokolnád, de addig meg jogtalanul használod. Az adóhatóság nem hiszem, hogy bántana, de a tulajdonos elindíthat egy birtokvédelmi eljárást.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.24. 08:19

Ha telephelyen bejegyzett telephelyet ért, akkor az semmiképpen nem fog menni. Nem tudja igazolni a használati jogosultságát.

égivándor # 2010.03.26. 06:19

Köszönöm a választ,akkor gondolom az az olcsóbb ha önként lemondok a részemről,mintsem pert veszítve költséget fizessek.

Szandrus83 # 2010.04.09. 07:25

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy közös tulajdon esetében szóba jöhet-e elbirtoklás?! Osztatlan közös tulajdonról van szó,három testvér tulajdonában van. Én használom nagy részét már hosszú évek óta, de a másik két testvér is kisebb részeket. Azt a rész, amit én használok elbirtokolhatom-e 15 év után?

köszönettel: Szandrus

pazs # 2010.04.09. 07:29

Igen, van, de ha a többi testvér is használja az ingatlant (mindegy, hogy ki mikor mekkora részét), akkor te valószínűleg nem birtokolhattál el.

Szandrus83 # 2010.04.09. 07:44

Köszönöm szépen a gyors választ!

Csak a saját részemre sem vonatkozhat egyébként? Végül is engem csak az érdekelne, amit én használok....

pazs # 2010.04.09. 07:47

mit értesz saját rész alatt? Már eleve a tulajdonodban van valamekkora eszmei hányad, azt értelemszerűen nem tudod elbirtokolni. Te tulajdonképpen a tulajdoni hányadokat szeretnéd hozzáigazítani a ténylegesen használt arányokhoz?

Szandrus83 # 2010.04.09. 07:55

Pontosan! Ennek van esetleg valami jobb módja?