elbirtoklás


ObudaFan # 2010.12.04. 09:38

Az elbirtoklás megszakad, ha a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul. Akkor is, ha a per megszűnik.

kores # 2010.12.04. 09:02

Kedves ObudaFan!

Érdekelne engem ez az elévülés,elenyészés az illeték be nem fizetése miatt,s vonatkoztassunk el a konkrét példától!
Mi szabályozza ezt??
A tulaj pert indít a tulajdona vissza szerzése tárgyában még a 15 év letelte előtt,de az megszűnik valamilyen okból(illeték be nem fizetés vagy ,vagy vissza vonja a keresetét vagy ...)
Ha egy ilyen dolog elenyészik az meg nem történtnek is minősül a jogban??
Megszakítja e az elbirtoklást ha egyébként a többi feltétele fennáll?
Hol olvashatnék ebben a témában?
Mik az idevonatkozó szabályok ajánlások?
Köszönöm.
K.

ObudaFan # 2010.11.19. 10:55

Az biztos, hogy ha nem sikerül a feleségnek bizonyítani, hogy már előbb elment, akkor nem fog bekövetkezni az elbirtoklás. Az szerintem még akkor is megszakad, ha nem rója le az illetéket a férj. (Már ha nem bizonyítható, hogy korábban bekövetkezett az elbirtoklás. De még ha bizonyítható is, hogy korábban elköltözött, akkor is tulajdonostársaknál fokozott szigorral kell vizsgálni, hogy bekövetkezett-e.

kores # 2010.11.18. 18:44

Kedves KBS!
Ez az elenyészés érdekelne engem konkrétabban.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.18. 16:44

Vagy.
(Ilyen esetben egyáltalán nem biztos egyébként, hogy megállapítják az elbirtoklást. Nagyon méltánytalan lenne.)

kores # 2010.11.18. 16:41

Kérdéssel fordulok a fórumozókhoz elévülés vagy elenyészés tárgyában:
Történés:Férj és feleség külön élnek 16 éve,de papíron még házasok,közös vagyon egy ingatlan,melyből a férj önként távozott 16 éve,1994.05.hóban.
Feleség 2009.12.12-én Birósára beadja elbirtoklás tárgyában a keresetét a férj ingatlanrészére.Férj erre 2010.02.23.-án beadja a válókeresetet melyben 1995.08. hónapot jelöli meg távozása dátumaként,így próbálva meg kilőni az elbirtoklást,s kérve a vagyon 1/2-1/2 arányú osztását.
Két külön Bíróság,mert különböznek a lakhelyek.
Férjet 2010.10.-i válóperes tárgyaláson felszólítja a bíró hogy 15 napon belül fizesse be a vagyon megosztásának illetékét,különben megszünteti az ügyét.
Férj ennek a mai napig nem tesz eleget.
Elbirtoklás tárgyalás 2011.02.hóban lesz,kérdem hogy a férj bontás iránti kérelme a befizetés meg nem történte végett elenyészik ,meg nem történtnek minősül , vagy vagy???

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 20:30

nem kellett volna engem

Semmiképpen sem!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 17:35

Nadír!

Ezt a fejezetet állandóan javítgatták a Ptk.-ban.
Tényleg úgy szólt még 2009. végén, hogy csak önnáló hrsz-mal kialakított telket lehet egészben elbirtokolni.

Mivel nem volt ésszerű ez a törvényi rendelkezés, javították a mai formára.

Sajnálom, ha megtévesztettelek. Ez a bizonytalanság senkinek sem jó.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.12. 10:55

Semmi. (Bár az egyikre a Fővárosi Bíróságon harapnak. Állítólag.)

égivándor # 2010.11.12. 10:17

Visszaolvastam a fórumot de nem világos mi a különbség a többlet és a túl használat között?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 09:21

:) Mit szeretnél tulajdonképpen? Harcolni, vagy a családi viszonyok miatt átengedni.

Ha ragaszkodsz a tulajdonodhoz, akkor bérbeadhatod a részedet, nem kell ott laknod.
Kérheted a közös tulajdon megszüntetését oly módon, hogy a nővéred váltsa magához a részedet.

Neki is ajándékozhatod.

A földhivatalban belenézhetsz a tulajdoni lapodba, nem kell kiváltanod.

Ha kérhetnél többlethasználati díjat, akkor a felszólítás napjától kezdődően kaphatnál, visszamenőlegesen nem.

égivándor # 2010.11.12. 08:01

Szép Napot kívánok Mindenkinek ezen a valóban verőfényes már már majdnem téli napon!!!
Ne vitatkozzanak,a fórum töltse be funkcióját:legyen ez a platformja a jogban jártasak és járatlanok párbeszédének.

Immaculata!
Visszaolvastam:nem tudom elfoglalni:messze is van vidéken,a lejárás is költséges ,én nem szeretnék ott lakni,a tulajdoni lap is 6200 Ft lett.
Viszont azt mondták ,hogy nem kérhetek többlethasználati díjat,mert önként hagytam el a részem és nem azért ,mert ők elüldöztek.ha kérhetnék ,akkor is csak öt évre visszamenőleg

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.12. 07:40

De igen, képzelt ellenféllel küzdesz, olyan dolgot vitatsz, amit nem is állított itt senki.
Immaculata már elmagyarázta, mit értettél félre.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.11. 19:32

:) A kíváncsiság nagy úr!

Olvasd el, amit az utolsó bekezdésben írtam, hátha visszaemlékszel a 15 év alatt olyasmire, - esetleg tanúkkal is tudnád bizonyítani- hogy te birtokba akartad venni a tulajdonrészedet, de a nővéred nem engedte, vagy úgy állapodtatok meg, hogy ő lakhatja a részedet, amíg Te távol leszel.:)

A rákérdezés nem elég a többlethasználati díj igényéhez.

égivándor # 2010.11.11. 15:49

Igen ezt értem ,de csak úgy kíváncsiságból rákérdeztem hogy szeretnék bemenni a fele részemre ,de az ügyvédjük azt mondta hogy az én részem el van birtokolva a nővérem ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonosa lett az én részemnek is.!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.11. 13:55

:) Észrevette Nadír, csak udvariasan átnézett felette.

Nézd meg a fórumot, számtalan olyan bejegyzést látsz, ami szerint nem lehet sávot elbirtokolni.

Ptk. 121. § (4) bek. Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

Praktizáló ügyvédek mondják és itt a fórumon is olvasható, hogy a szomszédok egymás telkéből nem birtokolhatnak el, mert az „nem megosztható“. Szerintem ez nem igaz! Igenis készülhet megosztási vázrajz (éppen a kezemben van egy), amelyet anno engedélyezett a hivatal, s a kis sáv hozzácsatolható lett volna a szomszéd telkéhez!
Akkor nem elbirtokolható (nem megosztható) egy terület, ha nem éri el az egy négyzetmétert!! Mert akkor nincs mit átvezetni a nyilvántartásban.

Az elbirtokolni kívánt területeket mindig sajátosan kell vizsgálni. Nem lehet általánosságban kijelenti, hogy ezt a sávot el lehet birtokolni, azt meg nem.
A helyi építési szabályzat írja elő, hogy azon a területen mekkor a legkisebb telekméret. Ha a telek mérete és adottsága, (elhelyezkedése/fekvése) megengedi a megosztást, akkor annak egy része is elbirtokolható, ha nem, akkor nem. Hogy a helyi szabályzat mit ír elő, az egy közigazgatási határon belül is nagyon változó.

Égivándor!

Ptk. 140. § (1) A tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára; e jogot azonban az egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a dologhoz fűződő törvényes érdekeinek sérelmére.

Ajánlanám, hogy foglald el a tulajdoni hányadodat. Ha nem engedednek be, akkor hívj rendőrséget, mutasd be a tulajdoni lapodat és jelezd a nővéred felé írásban, hogy ettől az időponttól kezdődően többlethasználati díjat kérsz a tulajdoni részed után. A többlethasználati díj a lakbérrel megegyező összeg.

Ezt az abban a hiszemben, te magad sem hiheted.

Ha az elbirtokló tulajdonostárs a többiek jogainak és érdekeinek sérelmére gyakorolta jogait, vagy akár szóbeli, akár írásbeli megállapodás alapján, akkor az elbirtoklás nem állapítható meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 13:02

Épp ez az, hogy nem. Ő van birtokon belül. Kérhetnél birtokvédelmet tulajdonosként, de csak bíróságtól, mivel a birtoksértő állapot már több mint egy éve fennáll. A bírósági eljárás pedig hosszadalmas, és nem is szükséges külön megindítnai, ha már úgyis folyik egy per.

égivándor # 2010.11.11. 12:55

Tehát akkor van hozzá jogom??Karhatalommal élhetek is vele??

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 12:08

Elvileg bemehetsz, gyakorlatilag nemigen tudsz.

égivándor # 2010.11.11. 10:26

Tőlem elbirtoklás jogcímén akarja elvenni a házrészemet a nővérem,februárban lesz az első tárgyalás.Örülök Grád Úr bejegyzésének,remélem van valami jogi alapja és a T.Bíróság is hasonlóképpen vélekedik majd.
Kérdezem ,hogy ameddig tart a per én bemehetek az ingatlan fele részemre ?
Vagy addig az elbirtoklóé ,ameddig nem bizonyosodik be hogy nem az övé??

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 09:14

Senki nem mondta hogy kizárt - csak önmagában nem elegendő.

égivándor # 2010.11.11. 09:04

Kedves Grád András!
Anitrának írt hozzászólásával kapcsolatban kérdezném,idézem:

Vagyis pusztán azon az alapon, hogy valaki egyedül lakott egy osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanban, és egyedül ő fizette a költségeket, eleve kizárt az elbirtoklás. Ki más fizette volna ugyanis a költségeket, ha egyszer egyedül ő használta az egészet?

Elméletben kérdezem,ha a tulajdonostárs elhagyja az ingatlant és az ingatlanban tovább maradó tulajdonos társ lakja azt és viseli a vele járó költségeket abban a hiszemben hogy övé az ingatlan ,akkor biztos Ön abban hogy ez kizárja az elbirtoklást?
Hiszen az elbirtoklás feltételei hogy az ott maradó társ viselje a költségeket ,szakadatlanul birtokoljon,abban a hiszemben hogy az övé,s éppen ezen megnyilvánulások amik bizonyíthatják az elbirtoklást.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 08:33

Árnyékbox. Te most tulajdonképpen kivel vitatkozol?

Grád András # 2010.11.10. 19:59

Kedves Égivándor!

Annyit változtat, hogy miként utaltam rá, a tulajdonostársak egymás tulajdoni hányadára vonatkozó elbirtoklását fokozott szigorúsággal vizsgálja a bíróság. Vagyis egy kívülálló enyhébb feltételek mellett tud elbirtokolni. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

égivándor # 2010.11.10. 19:49

Kedves Grád András.
Anitra helyzete mennyiben változna ha nem osztatlan közös tulajdon volna a pertárgy, hanem neki nem lenne semennyi tulajdoni hányada??