Jogi tanács kérése


Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.10. 06:47

Felszólító - illetve elállást közlő* - levél, [fizetési meghagyás*], per.
A felszólító levél akár ki is maradhat a vázolt tényállás mellett. Kockáztatod ugyan az ún. ok nélküli perlés következményeit - de itt aligha kell attól félned, hogy az első tárgyaláson rögtön odaadja a telefont.

*Ez csak akkor, ha a pénzt követeled vissza.

Jola # 2010.05.10. 06:56

Mivel tényleg ez az első ilyen esetem, nem sokra számíthatok, hogy visszakapom a pénzem, igaz?!
másfelől ezeket a leveleket, hogyan kell inditani, eljuttatni hozzá?

monalisa1 # 2010.05.10. 14:38

Tértivevényes levelet írni, melynek másolatát elteszed magadnak. És a visszaérkező postai kis cédulát is mely igazolja hogy a levelet valaki átvette.

Ha nem válaszol akkor fizetési meghagyás kezdeményezhető a bíróságon., egy formanyomtatványt kell kitölteni és a követelt érték 3%-át illeték címén befizetni. Ha ellentmond per lesz a dologból további 3% illeték ellenében. A tárgyaláson aztán a bíróság szancionálhatja a cselekedetét.

Ha az illető az ország másik felében lakik és a telefon/ára mondjuk nemigen éri el a 20e Ft-ot, én nem tennék semmit - a tanulság levonásán kívül. (Kinek van ideje és pénze a messzi bíróságra járkálni...)

"Lisa"
laikus hozzászóló

sajttekercs # 2010.05.11. 05:50

Sajnálatos módon én is beleestem abba a hibába hogy külföldre mentem férjhez és ott született egy gyermekem és szeretnék itthon élni mivel házasságunk megromlott. Férjem aláírt egy nyilatkozatot miszerint itt élhetünk így Magyarországon maradtam a gyermekemmel. Erre az apa feljelentett gyermek jogtalan elhozatala miatt és a bíróság neki adott igazat mivel a nyilatkozat csak magyarul volt és nem ügyvéd előtt íródott és azt állítja hogy nem értette. Egyébként szóban is később hozzájárult hogy itt maradhassunk igy kerestem fel ügyvédemet hogy közös megegyezéses válásnál segítsen és férjem is beszélt itteni ügyvéddel ahol találkoztunk is hogy megbeszéljük a részleteket, erre meglepetésemre arra értesülök hogy feljelentett. Azt mondják hogy fellebbezhetek de igen csekély a valószínűsége hogy elérnék vele valamit.

Tudna valaki valami ötletet adni ez ügyben, hogy mit tehetnék. Én a gyerekkel fél évet éltem Magyarországon amikor is visszavitették.A baj hogy a gyerek lakcímbejelentésétől számító 6 hónap amit néznek 1 hónap múlva jár le.

előre is köszönöm

Geta # 2010.05.12. 04:56

Tisztelt Fórum

Egy egyszerünek látszó polgári eljárásjogi problémához szeretnék segitséget kérni :

Az Apa tartási szerződést kötött az Alperessel,aki ezután megszegte a szerződés minden pontját,ami az eltartott halálához vezetett.

Ez alapján polgári perkereset indult.

A polgári perben az I.rendü felperes /a feleség/ a Csjt alapján jogosan támadja a szerződést,mert az házastársi közös tulajdonra szólt.

A II és III.rendü felperes,a néhai gyermekeinek polgárjogi legitimációja viszont kérdéses lett.

Bár az érdekelt fél 5 évig előterjeszthet keresetet,azonban az életjáradéki és tartási szerződést csak a szerződő /halott/fél támadhatja,az örökösök nem.
Igy hiába lehetne szakértőkkel,tanukkal,bizonyitékokkal alátámasztani a felperesek igazát,amig a leitimációjuk nincs rendezve.

A kérdés : a néhai gyermekei milyen jogálással hitelesithetőek a perben?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.12. 06:48

Semilyennel. Megjegyzem, ha igaz lenne, amit állítasz, az nem polgári hanem büntetőügy lenne.

Mellesleg: kinek a feleségéről beszélsz?

Geta # 2010.05.12. 08:12

Az apám kiköltözött a dunakanyari telkünkre,ami az anyámmal házassági vagyonközösséget alkotott.

Az Alperesünk egy óvatlan pillanatban életjáradéki szerződést kötött az apámmal,majd a nevére vette az ingatlant,majd ezt követően a kedvezményezett elhalálozott,igen zavarok körülmények között.

Az örökösödési eljárás után derült ki,hogy az Alperes befizeti az OTP-be az életjáradékot a kedvezményezett számlájára,kimegy az épületből és az illegálisan nála levő /a kedvezményezettől elvett/ bankkártyával és PIN koddal 5 percen belül vissza is veszi.Elméletileg ez a szerződés mögött álló ingatlan terhére elkövetett csalás.Bankszámlakivonatok és OTP videofelvételek megvannak.

Ezzel párhuzamosan kiderült,hogy az életjáradéki szerződés feltétele egy másik jogi fogalom megvalósulása : a gondozás teljesitése volt.Ezt alátámasztották irásban : az Eltartó,az Eltartott,a Tanuk.A gondozás valójában maradandó sulyos egészségkárosodást és rokkantságot okozott.

Ez az ügy rendőri vonala,folyamatban van.

A polgári per meg lett inditva elsősorban a Csjt alapján az özvegy részéről,hiszen házassági vagyonközösségben levő ingatlanról van szó.

A néhai két gyermekének jogi legitimációja nem tisztázotta polgári perben.Ha ez meglenne,akkor az Alperes már elvérezne.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.12. 08:28

Szerintem tévedsz. Még az özvegy perbéli esélyei is rosszak. Ha a büntetőeljárásban nem marasztalják az eltartót, akkor az ingatlan az övé.

(Nem kellene a jogi nyelvet erőltetned. Tudod: aki nem tud arabusul, az nem beszéljen arabusul.)

miszoge # 2010.05.13. 08:34

Szép Napot!

Azt szeretném megkérdezni, hogy behívtak a bíróságra tanúskodni, de nem fogok tudni megjelenni, mi a teendő ilyen esetben? Ha elküldök a bíróság számára egy orvosi igazolást elfogadják?

Sony5 # 2010.05.13. 08:58

Tisztelt fórum!

Azt szeretném kérdezni, hogy 2000-ben vásárolt és betegség miatt át nem iratott autó után 10 év után lehet adót és egyéb büntetést kiszabni? Pár hónapig volt tulajdonban az autó, és bontóba lett adva.
Köszönöm.

Grád András # 2010.05.13. 09:57

Kedves Sony5!

A követelések 5 év alatt elévölnek, de a leírtak alapján nem világos, hogy nem szakadt-e félbe párszor az elévülés (pl. egy-egy írásbeli felszólítás, határozat stb. révén), mely esetben az 5 év minden esetben újraindul. Vagyis elvben lehetséges, hogy még a mai napig sem évül el, és követelhető. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2010.05.13. 09:59

Kiegészítés: Ha a kérdés kizárólag adóra vonatkozik, akkor ott az adóévet követő évvel indul az 5 éves elévülési idő, de ez nem szakad félbe, hanem mindenképpen elévül onnantól 5 év után.


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Sony5 # 2010.05.13. 10:25

Sajnos nem tudom volt-e levél, mert az illetékes nem biztos hogy kézbe kapott minden levelet.
Utánajárunk.
A válaszát köszönöm szépen!

Gugu # 2010.06.03. 11:33

Tisztelt Cím!

Egy általános iskolában 13 éve dolgozó takarítónőt szeretnénk nyugdíjba küldeni, bár az előrehozott öregségi nyugdíjra 2006. 02. 14 óta jogosult.
Jelenlegi jogviszonya 1997-ben kezdődött, előtte 1964 óta volt folyamatos munkaviszonya, de nem a közszférában.
Arra lennék kíváncsi, hogy jár-e neki jubileumi jutalom és/vagy végkielégítés.
És mi a teendő abban az esetben, ha a felmentési idő felére felmentjük a munkavégzés alól, amiről tájékoztatjuk (bár nem hajlandó ezt tudomásul venni), de ennek ellenére felveszi a munkát.
Várom mielőbbi válaszát!

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Gugu

Anaiise # 2010.06.08. 07:05

Tisztelt Cím!

Az én problémám nem olyan súlyos, mint az előttem kérdezőké, de talán kapok választ.
Kislányom (15 éves) tavaly decemberben 26000 Ft-ért vásárolt egy játékgépet egy ismerős fiútól. Sajnos ez a játékgép kb. 2 hét múlva elromlott. Azonnal szólt a fiúnak, aki megígérte, hogy elviszi és megjavíttatja, de erre a mai napig nem került sor. Többször és rendszeresen kérte, hogy tegyen valamit, esetleg fizesse vissza a pénzt, hiszen, amikor eladta a gépet, a fiú azt állította, hogy a 8 hónapos, és még garanciális. Most kiderült, hogy 4 éves, garancia nélkül. Most tett egy olyan kijelentést, hogy hagyja már békén, mert a gép "szar" (bocs), javíthatatlan, s amikor ő eladta, akkor még jó volt.
Nos tudom, hogy itt nem házról, egyéb nagy pénzekről, stb, van szó. De nekünk ez is nagy dolog, nem beszélve az igazságtalanságról, tehetetlenségről.
Lehet valamit tenni?
Tisztelettel: Anaiise

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 08:35

Zűrös. Valószínű ugyan, hogy maga a szerződés is érvénytelen (az eladó korlátozottan cselekvőképes), de hogyan szerzed vissza az eladási árat? Nyilván elköltötte már, vagyona nincs, a szülei pedig nem felelnek érte.

Nektek késő, de másoknak tanulság lehet: korlátozottan cselekvőképes gyerekek ne kössenek üzletet, ha annyira akarják, akkor a szülők tegyék helyettük. Itt is sokkal jobb lenne a helyzet, ha ti szerződtetek volna a fiú szüleivel.

Ditti63 # 2010.06.08. 11:06

Tisztelt Válaszadó!
1999-ben jelenlegi párom ajándékozási jogcímen 100%-os tulajdonosa lett egy ingatlannak,amin holtig tartó haszonélvezeti joga lett a benne lakó nagymamának,és a máshol élő szüleinek.Ez év februárjában a nagymama elhunyt.Párom a szüleinek felajánlotta,hogy költözzenek bele a házba.Ők ezt nem fogadták el,minthogy van saját tulajdonú ingatlanuk,amiben élnek.Szóban közölték férjemmel,hogy írassa át a számlákat a saját nevére/az elhunyt nagymama nevéről/és a továbbiakban fizessük mi a költségeket és párom csináljon azt amit szeretne a házzal.Mivel mi közösen pár éve vettünk egy házat és abban élünk,nem akarunk odaköltözni.A szülők,férjemmel egyetértésben szóban megengedték első házasságomból származó lányomnak,hogy családjával beleköltözzön az ingatlanba,s nem kell lakbért fizetniük,fizessék a rezsit,újítgassák stb,s ha később megakarják venni nekik lesz eladva.Februárban át is írattuk a férjem nevére a számlákat,amit fizettünk addig,míg lányomék elkezdték a felújítást a házban.Fürdőszobát alakítottak ki stb,amire kölcsönt vettek fel,hogy minél előbb ki tudjanak költözni.Azóta is fizetik a számlákat.Nemrég,s ezt a gyerekektől tudtuk meg,mert mi másik városban élünk,a férjem szülei közölték a lányommal,hogy vigye ki hozzájuk azokat a számlákat,amit már a házra költöttek,s ők ezt beszámítják albérleti díjba,s ha ő szerintük letelt az az idő amit fedez,utána fizessenek nekik albérleti díjat.Ezt a dolgot még véletlenül sem említették a férjemnek,aki a tulajdonos.Mit tudunk tenni ez ügyben,mert eléggé megoszló az információnk a haszonélvezetről.Ha nem laknak a házban,amin a haszonélvezeti joguk van,csinálhatnak ilyet?S hogy lehetne megváltani a haszonélvezeti jogukat a későbbi viták elkerülése miatt?Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 12:13

A haszonélvező jogosult az haszonélvezet tárgyát birtokolni, használni és szedni a hasznait. Utóbbiba a bérbeadással történő hasznosítás is beletartozik.
Természetesen szívességi lakáshasználatot is engedhet, és azt meg is szüntetheti.

Az ajánlatuk, hogy a számlákkal igazolt összeg "lelakása" után kérnek csak bérleti díjat, még méltányos is bizonyos szempontból, ugyanis a felújítás - pláne az értéknövelő beruházás - költségei nem őket terhelik, hanem a tulajdonost, tehát nekik azt nem is kellene figyelembe venniük.

Bíróságtól lehet kérni a haszonélvezet korlátozását, de ahhoz nem elegendő azt mondani, hogy azért kell korlátozni, mert élni akarnak vele.

Egresi # 2010.06.09. 12:17

Az ÁFA része - e a pertárgy értékének ? Köszi


esi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.09. 12:18

Igen.

porapu # 2010.06.10. 17:54

Szervusztok

Azt szeretném megtudni jogomban áll-e hogy egy adásvételi szerződést,nem akarok betartani,azazjobb lett volna ha megsem kötjük. És a biróságon nem akarom hogy tovább tárgyalják ,hivatkozhatok arra hogy nem akarom betartani a szerződést semmilyen körülmények között.

Dr.Attika # 2010.06.10. 18:20

Joghatályosan nem hivatkozhat rá. Létezik egy római jogi elv, miszerint a szerződéseket be kell tartani.
Latinul " Pacta sunt servanda." A lényege az, hogy az adott szó megtartandó.

porapu # 2010.06.10. 19:09

Köszönöm a választ,de mi van akkor ha teljes mértékben a szerződéstől elállok ,erről tájékoztatom a másik felet.

ObudaFan # 2010.06.10. 20:08

Akkor szerződést szegsz, és viseled ennek összes következményét. Tehát: a jogosult választhat a lehetetlenülés és a késedelmes teljesítés szabályai között, ami azt jelenti, hogy vagy a teljesítést (plusz a még így is meglévő kárai megtérítését) is követeli, vagy teljesítés helyett teljes kártérítést kér.

Barbilina # 2010.06.10. 21:11

s