Megint csak megismételten rámutatnék arra, hogy a másodfokú bíróságnak joga van érdemi felülbírálat során az elsőfokú bíróságétól teljesen ellentétes jogi álláspontot elfoglalni és ez alapján az elsőfokú bíróság döntését az ellentettjére változtatni.
Ezzel kapcsolatos állított jogsérelem előadására joghatályos felülvizsgálati kérelem keretében van lehetősége, de abban is csak az ügy érdemére kiható jogszabálysértés állítható, önmagában a bírói mérlegel felülvizsgálat tárgyává nem tehető.
A másodfokú bíróság feladata az, hogy elsődlegesen az elsőfokú bíróság ítéletét és más fellebbezhető döntését, végzését a fellebbezés és a csatlakozó fellebbezés, illetve a fellebbezési ellenkérelem szabta keretek közt érdemben felülvizsgálja és bírálja, saját anyagi jogi pervezetése eredményeként pedig azt helybenhagyja vagy megváltoztassa.
Emellett a másodfokú bíróság feladata megvizsgálni az elsőfokú eljárás szabályosságát és a másodfokú eljárásában jellegnél vagy súlyánál fogva nem orvosolható, a döntés érdemére kiható vagy abszolút hatályon kívül helyezési okot (kizárt bíró eljárása, bíró helyett bírósági titkár vagy ügyintéző felhatalmazás hiányában járt el önállóan, hatáskör hiányában való eljárás stb.) észlel, akkor az elsőfokú bíróság döntését hatályon kívül helyezze és új eljárás lefolytatására, illetve új határozat hozatalára utasítsa.
Önmagáéban a másodfokú bíróság megítélése szerint téves jogi álláspont elfoglalása miatt érdemben helytelen elsőfokú ítéletet pusztán e jellegénél fogva nem lehet hatályon kívül helyezni.
Ezért a másodfokú bíróság elsőfokú bíróságétól teljesen eltérő ítélete, határozata bűncselekményt nem valósít meg, hiszen a másodfokú bíróság azt jogszabályi jogosultsága, felhatalmazása, sőt mi több, kötelezettsége alapján hozta.
Okirat-hamisítás ezzel szemben valótlan vagy valós tények hamis színben való okiratba foglalásával vagy az okiraton lévő aláíró nevében való más általi jogosulatlan aláírással követhető el alapvetően.
Végül szeretném a felhívni a figyelmet arra, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C: törvény 268. § szerint aki mást bűncselekmény elkövetésével hamisan vádol, bűntett miatt 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.