Az első hét 60ó =3x12+3x8, második 24ó=3x8, harmadik 52ó=3x12+2x8, negyedik 32ó=4x8
Szóval ilyen a beosztás és ez ismétlődik.
Még egy kérdés: a havibért hogyan kell számolni?
Mert a 12 órákból csak 8 órákat tüntetnek fel a bérpapíron.
Melyik többire gondoltál? "A többi az direktben törvénysértő"
Folyamatos (3+2) műszak szabi...
EWzt egyáltalán nem értem. hogy lehet, hogy csak kéthetente és csak három napot dolgoztok? Hogy lesz ebből 60 óra hetente?
A többi az direktben törvénysértő, de a sémát alapvetően nem értem, hogy ki mikor, mennyit dolgozik.
Igen két teljes hétre áll meg a gyár Július utolsó és augusztus első hete. Ez még Ok.
Milyen is ez a munkarend? Hát ez egy jó kérdés, elvileg sima gyártó cég aki átállt a három műszakról négyre :( minden második héten hétfőn és szombat vasárnap 12órában dolgozunk.
Csak érdekesség képpen, havibérben vagyunk elszámolva de úgy, hogy a tizenkét órás munkanapok 8 órásként van mindenhol feltüntetve. Mert a bérszámfejtő programba nem tudják bevinni a tizenkétórás munkanapot. Állítólag! A másik dolog a munkaidőkeret ami igazán nincs. Áprilisban kiadtak egy munkaidő beosztást ami december 31. ig szól és az szerint dolgozunk.
Az érdekesség kedvéért nem kaptunk munkaszerződés módosítást. A jelenlegi szerződésünk mellékletében az áll, hogy három műszak heti 40 óra, 6-14, 14-22, 22-06 óráig.
Ehhez képest a 12 órák és a heti hatvan óra nem sok egy kicsit?
Köszönöm válaszod
Valószínűleg nálatok az az eset áll fenn, hogy a munakidőkeret vége az a leállás előtti utolsó nap, a kezdete mega leállás utáni első nap. ha az egész cég leáll, akkro így célszerű eljárni, és ha jól gondolom, két teljes hétre álltok meg, így korrekt a 10 nap 8 órával elszámolva.
Vagy négy hétre álltok le? Az 20 nap szabi lenne.
És hogyan lehetséges ilyen egyetlőtlet elosztás?
Milyen is ez a munkarend?
Sziasztok
Elolvasva az írottakat nekem is lenne egy kérdésem. Nálunk nyári leállás lesz amire 10 nap szabadságot számolnak és mi 4 műszakban dolgozunk, ami a munkaidőt illeti első hét 60ó második 40ó harmadik 52ó negyedik 24ó
Tehát a munkaidő beosztás szerint lesz akinek csak 7 nap szabi kellene.
Ilyenkor mi van?
Én nem látok problémát. Az Mt szabályai az általam bemutatott két, végeredményében azonos módszert próbálják keresztezni. Ha ragaszkodzs az Mt. 135.áhöz, akkor minden dolgozódnak egyénileg, személyre szabott munkarendet kell kiadnod, amiben a munakidőkereten kívül adod ki a szabadságokat. A végeredmény uyganez lesz, de adminisztrálni rémálom.
Túl sokan kodifikálnak rite diplomával jogszabályokat.
Kedves the big cat!
Én ezt vettem ki a hozzászólásból...
Tehát ha valakinek 3 munkanap esik egy hétre, akkor 3 nap szabit írsz ki, és ha betegszabin van, akkor is 3 napot számolsz el. Így lesz a 4 hetes szabiból 7 hét, és a 15 napos, 3 hetes betegszabiból 5 hét...
Értem a logikádat, de azt nem, hogy ebben az esetben hogy érvényesül az Mt. 135.§(2) bekezdése? Sehogy? Én nem úgy értelmezem, hogy ez csak arra vonatkozna, hogy hétvégére is ki lehet írni a szabit. Erre ott az (1) bekezdés.
Nem ezt írtam. olvasd el mit írtam. Két lehetőség van, vagy így számítod, vagy a munakidőkeretnél figyelmen kívül hagyod a szabadság idejét. A végeredmény ugyanaz.
Valamit szerintem még mindig nem értesz, pedig egy kockás lapon kiszámolhatod amit írtam, és szerintem 2004-ben is ezt írtam.
Kedves the big cat!
Rövid hét alatt jani29 műszakbeosztása szerinti rövid hetet értettem.
Az előző hozzászólásaidban azt írtad, a szabadság nem számítandó a munkaidőkeretbe. Akkor hogy dolgozna többet?
Visszaolvasva a hozzászólásokat, ugyanebben a témában 2004.04.10-i hozzászólásodban a Kitti által leírt számítási módszerrel egyetértettél, pedig ő is úgy számolta a szabit, hogyha egész héten nem dolgozott valaki, akkor 5 nap szabit írt ki (kivéve ünnepnapra), függetlenül attól, hogy hány napot dolgozott volna a dolgozó... Betegszabinál ugyanígy.
Most mást mondasz: ha jani29 egy hétre szabira megy, azt írod: kivesz mondjuk 3 napot...
Hát pont az a kérdés, hogy mennyit kellene kivennie törvényesen, nem pedig az, hogy a 3 nap szabival "megváltja" a 2x12 óra műszakját, és ugyanannyi pénzt kap... Ez végül is órára átszámított szabi lenne.
Most már nem tudom mit értesz rövid hét alatt, de elmondhatom, hogy én mit értek. ha valaki 12 órázik, akkor egyik héten 3 másik héten 4 napot dolgozik. a rövid hét nekem a 3 munkanapos.
Most az adott esetben egy nagyon különleges, és szerintem nem is komletten összeálló besoztás van, itt a rövid hét 2 nap, ez így igaz. így 10 hét megvan.
Ha úgy véled ahogy véled, akkor többet fog dolgozni, ez világos, márpedig ez van maximalizálva, nem a pihenőidő. A törvény szövege nem azt jelenti, amit te gondolsz. Pusztán azt jelenti, hogy a normál munkarendhez képest a hétvégére is lehet szabadságot kiírni, ha arra a munkaidőbesoztás szerint munkanap esik.
Betegszabadságnál, táppénznél ugyanez a helyzet. A TB kizárólag olyan időszakra fizet amikor munkára kötelezett lett volna, nyilván nem fog mondjuk az adott esetben rövid héten 24 óra munkaidőre 40 órányi táppénzt fizetni.
Kedves the big cat!
Idézlek:" a törvény szerint csak és kizárólag az ő személyes munakidőbeosztásában előre munkanapként meghatározott napokra szabad szabadságot kiírni, azt legalább 8 óra távolléti díjjal elszámolni."
Akkor a rövid hétre hogy adsz ki 3 napot?
A 10 hét nekem az idézett mondatod alapján jött ki: rövid héten a 2 munkanapra lenne csak kiírva a szabi, így a 20 napból 10 hét jönne ki, ha mindig csak rövid héten lenne szabin.
Tudom, hogy nem órákban kell kiadni a szabit. Az általad levezetett példát is értem, de a törvénymagyarázatod nem ugyanarról szól, mint a levezetett példád.
Szerintem az alábbiak miatt számít a heti pihenőnapok száma:
Mt. 135.§ (1) A szabadság kiadásánál a munkarend (munkaidő-beosztás) szerinti munkanapokat kell figyelembe venni.
(2) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot.
A pihenőnapokkal egyébként semmi bajom, világos, hogy több van neki, de a szabi kiadásánál a fentiek miatt számít, és ezért vélem úgy, hogy ha egy hétig nem dolgozik, akkor az 5 nap szabi. Betegszabinál ugyanígy.
Konkrátan elárulnám, a tövény szerint csak és kizárólag az ő személyes munakidőbeosztásában előre munkanapként meghatározott napokra szabad szabadságot kiírni, azt legalább 8 óra távolléti díjjal elszámolni.
A szabadságot nem órákban, hanem napokban kell kiadni. A munakidő és nem a pihenőidő maximalizált, az eltérő munkarendekben a pihenőnapok száma eltérhet, de a ledolgozott órák száma nem, illetve a többlet az túlmunka.
Hogy jött ki a tíz hét neked? ha van 20 nap szabadsága, az rövid héten kivéve heti 3 nappal csak nem egészen 7 hét. De egyébként ez így van jól, hiszen ezzen a hét héten csak 21 nap a szabadsága, a többi pihenőnap.
Ez a 12 órás munkaidőbesoztásból következik, egyébként is több napig van pihenőben, mint az 58 órás, hsizen 2 hét alatt 7 pihenőnapja van, míg 58-ban csak négy. Ott a különbözeted.
Ha nem kapná meg a pihenőnapjait, akkor az összmunkaideje több lenne mint az 5*8-ban dolgozóknak.
Gondold csak meg, vegyünk egy 20 munkanapos hónapot, 4 héttel, ekor ugye 160 ledolgozandó óra van.
Az 5*8-ban dolgozó kivesz 5 napot, így a ledolgozandó ideje 120 óra és kap 40 órára távolléti díjat, és egy hétre távol van.
A 12 órás munkarendben lévőnek ugynaerre az időszakra 168 óra esik (160+8 túlóra) szintén egy hétig akar otthon lenni, mondjuk rövid héten így kivesz 3 napot, a ledolgozandó ideje 124 óra, ami 11 12 órás munkanap alatt fog teljesülni, lesz 8 túlórája és kap 24 órára távolléti díjat.
A 11 ledolgozandó munkanap pedig pontosan 2 hosszú meg egy rövid hét, azza 3 hetet dolgozik, 1-et otthon van. Az más kérdés, hogy a beosztás logikája miatt vagy a szabadság előttre, vagy utánra még pihenőnapok esnek, de az a többi héthez tartozó pihenőnap.
Kedves the big cat!
Ha nem titok, elárulnád végre, hogy Te konkrétan hogy írnád ki jani29 szabiját?
A törvények szövegét én is tudom idézni és ragozni...
Opál, folyamatosan ugyanabba a hibába esel. Nem a pihenőidő van maximalizálva, hanem munkaidő. tehát az nem baj, ha esetleg több időre mentesül a munkavégzés alól, amit egyébként amúgy is csak 8 órával fizetsz ki, tehát nem értem, hogy mi a probléma. És a szabadságot nem órákban, hanem napokban kell számolni, méghozzá munkanapokban, ami folyamatos munkaidőbesoztásnál a munkaidőkeret szerinti munkanapokat jelenti.
Kedves jani29!
Ha a hosszú héten szabin vagy (és ugye napi 8 órai távolléti díjjal fizetik), a következő héten senki nem kéri számon, hogy a rövid heti pihenőnapjaidat nem dolgoztad előre le... Ha meg rövid héten mész szabira, akkor 16 órával többet fizetnek, kár nem ér...
Még úgy lehetne a szabit kiírni (azt hiszem the big cat is erre gondolt), hogy a hosszú hétre 7 napot írnak ki (a rövid heti hétfői és keddi napra is szabi), a rövid hétre pedig 3 napot. De ebben az esetben nem tartjuk be az Mt. 135.§. (2) bekezdését...
The big cat!
Így gondoltad?
Szia Opál !
Minden bizonnyal igazad van. Már csak egy kérdésem van:
Ha hosszú héten elmegyek szabira egész héten, akkor a következő a helyzet: 5 nap szabival 12 napot vagyok otthon (!!!!!), 60 óra helyett csak 5*8=40 óra szabi. Akkor most eddig miről beszéltünk ?
Minden bizonnyal a törvény egy kis hiányosságáról, illetve a rosszul alkalmazásáról lehet szó.
Üdv !
Kedves jani29!
Akinek hétfői napra írják ki a szabiját, és szombaton be kell mennie dolgozni, az akkor túlóra, ha egyébként hétfőtől péntekig dolgozik és ez a napja pihenőnap lenne, vagy ha ez rendes munkanapja lenne, és ezzel a szombati munkával a munkaidőkeretet túllépi. Túlóraként csak a ledolgozott időt lehet figyelembe venni.
Munkaidőkeretben dolgozóknál a munkában nem töltött időt vagy beszámítják, vagy figyelmen kívül hagyják.
Ha a két hetet együtt veszed ki, és nem írnának szabit a pihenőnapokra, akkor 7x8=56 órára kapnál távolléti díjat, nem pedig 80 órára!
Sziasztok !
Köszi a válaszokat!
Én is úgy látom, hogy mind a két érvelés igaz lehet. A gondom csupán annyi azon kívül, hogy nem túl korrekt a pihenőnapi szabadság (8 órásnak sem írják ki a hétvégéjét szabinak, ha 2 hét szabira megy..), ha rövid hétre kiírja az 5 nap szabit, akkor azon a héten 16 órával több lesz (hiszen csak 2X12 órát dolgoztam volna), ami elveszik a semmibe.... Rákérdeztem, hogy azt a 16-ot akkor írjam be túlórának, arra azt a választ kaptam, hogy a szabadság nem számít bele a munkaidőkeretbe, úgyhogy nem keletkezik plussz óra. Szerintem ez hab ! Ha egy normál 8 órásban valaki elmegy hétfőn szabira, akkor ha esetleg szombaton be kell mennie, akkor az ezek alapján miért túlóra ? Hétfői szabija akkor neki sincs benne a munkaidőkeretbe..... Nem ?
Nekem ez zűrös így.
Kedves the big cat!
Sajnálom, de nem igazán értem az érvelésedet: "ebben a formulában a szabadságnapokhoz is jár pihenőnap"...
Ha csak két hetet veszek alapul, 84 órát dolgozik, ha szabira megy, erre 10 nap szabit írnak ki, az 80 óra. A Te érvelésed szerint (ha jól értettem) 7 napot kellene kiírni, ami 56 óra lenne? Hogy érvényesül akkor az a szabály, hogy ugyanannyi hétre mentesüljön a munkavégzés alól, mint az 5 napos munkahéttel dolgozók? Ha a 20 napos alapszabadságot veszem alapul, és mondjuk mindig csak a rövid héten veszi ki, akkor 10 hétig maradhat távol?
És ha két hétig folyamatosan betegszabadságon van, akkor az szintén csak 7 nap, nem 10? Ebben az esetben akkor hogy jön ki anyagilag? 56 órára kapja a 80%-át a bérének?
Ez az okoskodás hibás.
Könnyen rá lehet jönni hol ahiba, ha a másik oldalról kiszámolod, mennyit kell dolgoznia, és hireteln ki fog jönni, hogy az 5*8 óráshoz képest többet fog dolgozni. Márpedig a munkaidő, és a nem a szabadidő az ami limitált. Szabadsága ugyen ugyanannyi lenne, mint a másiknak, de ezzel a heti két törvényes pihenőnapját veszítené el, és jól mondja "már ledolgozta"
Két módszerrel lehet így szabadságot kiadni, de a végeredmény mindig ugyanaz. Szabadságot csak a munkarendben munkanapnak jelölt napra lehet kiadni, hiszen a pihenőnapon miunkavégzési kötelezetség nem terhelné a munakvállót, így arra szabadságot sem kaphat. Az Mt. klauzuláját a munkáltatók rendszerint szándékosan félreértelmezik, nem azt jelenti, hogyha valaki 3+4 napos munkahéten van, akkro 7 nap szabit kel neki kiírni, hanem azt, hogyha a munkavégzére kijelölt nap hétvégére esik, akkor arra azért ki lehet írnia szabadságot.
Tehát vagy a munakidőkeretben kötelezően előre meghatározott munkanapokra lehet szabadságot kiírni, ezeket 8 óra távolléti díjjal kell fizetni (és nem lehet a 12 órásoknak 12 órát fizetni, és másfél napot elszámolni), ebben a formulában a szabadságnapokhoz is jár pihenőnap, és ez így korrekt, hsizen azon a napon munakvégzésre kötelezett lenne, vagy a személyes munkaidőkeretet úgy kell meghatározni, hogy a szabadásgot figyelmen kívül kell hagyni a munakidőkrete szempontjából. Ebben az esteben 8 óra távolléti díjjal kell számolni. Ez utóbbi a bonyolultabb.
Kedves jani29!
Abban az esetben, ha a munkavállalót heti két pihenőnapnál több illeti meg, a szabadságot gyakorlatilag úgy kell számolni, mintha a munkavállaló munkaideje heti öt munkanapra volna beosztva. Azonos naptári időszakra (hétre) kell mentesülnie a munkavégzés alól, mint az ötnapos munkahéttel dolgozók. Pl. 20 nap alapszabadság 4 hétre mentesít a munkavégzés alól (5 napos munkahét esetén). Ha neked csak a munkaidőbeosztásod szerinti napokra lenne kiírva a szabi, a 20 napból neked 5 hét + 1 nap szabid jönne ki.
Azt írod, előre ledolgoztad a pihenőnapot. De ha nem mész dolgozni, szabin vagy, akkor hogy dolgozod le a következő heti pihenőnapod? Szerintem jól van számolva a szabid.
Sziasztok !
A problémám egyszerű, legalábbis szerintem, de nehéz leírni.
Folyamatos 12 órás műszakban dolgozok, 2 hetes ciklusban. Első héten hétfőn-kedden dolgozok, szerda-csütörtök szabad, majd péntek-szombat-vasárnap dolgozok. Következő héten, a rövid héten csak szerda-csütörtök dolgozok.
Rövid héten ha szabadságra megyek a következő képen írják ki a szabimat.
Ha szerdán és csütörtökön nem megyek, akkor 5 nap szabi (3 szabi pihenőnapra), ha szerdán megyek, akkor 3 nap szabi (2 szabi pihenőnapra), ha csütörtökön megyek, akkor 2 nap szabi (1 szabi pihenőnapra).
Nem értem, hogy a pihenőnapjaimra miért kell szabit kiírni, amikor én már az előző héten úgymond "ledolgoztam" azt (5*12=60 óra). Tudom, hogy van egy 135§ 2. bekezdés: "A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot..", de nem akarom elhinni, hogy ez így kell hogy működjön.....
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02