GYED,GYES, táppénz


nandy # 2014.03.25. 11:27

Olyan kérdéssel fordulok önhöz hogy 2009 április 1 én jelentettek be a munkahelyemre, 2009 dec 27 én megszületett az első kisfiam aki után rendesen kaptam a tgyást gyedet és a 3 évben a gyest egészen 2012 aug 3 áig mivel akkor született a második kisfiam és megvonták a gyest mivel ujra gyedre kerültem! Most viszont küldtek egy levelet hogy 2014 márc 11 től megszüntetik a gyedet és igényeljek gyest mivel nincs annyi biztosítási időm! Ezt nem nagyon értem! Tényleg lehetséges ez hogy így van? A másik kérdésem hogy ha 3.ik babát vállalunk azelőtt mielőtt a pici betölti a 3 évet jár e tgyás és gyed, és mennyi ideig? Köszönöm válaszát!

Több dátumot sem ismerünk (első gyed mettől meddig tartott, a második gyed igénylése mikor történt)... de valószínűleg azért nem jár már a gyermek két éves koráig gyed, mert a két gyed között eltelt több mint két év.

Zsoka3386 # 2014.03.24. 17:21

Üdvözlöm önöket! Lentebb egypár napja tettem fel egy számomra elég fontos és sürgős kérdést de nem kaptam rá választ! Sajnos! Nekem nagyon sürgős lenne és ha esetleg valaki tudna ebben segíteni akkor azt nagyon köszönném! Nem írom le mégegyszer, egy kicsit lentebb zsoka3386 név alatt meg lehet találni! Köszönöm!

Zsanett80 # 2014.03.24. 11:16

Tisztelt Jogi Fórum!

Jelenleg Gyes-en lévő anyuka vagyok, 2014. április elsejétől lemondtam a Gyes-ről, mert ettől az időponttól álláskeresési járadékot szeretnék igényelni a munkaügyi hivatalban. Ma adtam le a Gyes lemondó nyilatkozatot a MÁK-nál, de a határozat kb. 21 napot vesz majd igénybe. Ettől függetlenül bejelentkezhetek/regisztrálhatok április elsejétől a munkaügyön, vagy csak magával a határozattal (ami 3 hetes csúszást jelentene ez esetben).Elfogadják a nyilatkozatot is (le van pecsételve), úgyis van átfutási idő a munkaügyön is?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Zsanett80

anne01 # 2014.03.24. 06:44

Kaphat. Feltéve, hogy a biztosítási jogviszonya a szülés időpontjában fennáll még. Az igénylés szempontjából érdektelen, hogy az illető mikor esett teherbe.

bigdady # 2014.03.24. 06:08

Koszi. Es próbaido alatt mi a helyzet? Ha valaki ez ido alatt esik teherbe es veszelyeztetett terhes lesz az kaphat gyedet majd?

Abigél77 # 2014.03.22. 20:18

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni Tőletek/Önöktől!

3 gyermekem van,nemrégen elkezdtem dolgozni 6 órában GYET mellett.Eddig még nem voltak betegek a gyerekek szerencsére,de mi történik ha azok lesznek?Jár-e a táppénz?
Ha én betegszem meg,nekem vajon jár?
Köszönöm a segítséget!
A.

anne01 # 2014.03.20. 19:17

banócák

Nem olyan bonyolult ez. Egyik gyerekre kapod a gyedet 05.17-ig, másikra tgyást fogsz kapni.
Családi pótlékkal és anyasági támogatással (feltéve, hogy a kelengyepénzen ezt érted) kapcsolatban az Államkincstárnál kell nézelődni:
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas
De ha ezeket nem igényled, nem is fogsz kapni semmit.

anne01 # 2014.03.20. 19:05

nandy

Ebtv. 39. § (3)
Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint - a (7) bekezdésben foglaltakat kivéve - az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

Ebtv. 39. § (7)
A közös háztartásban élő gyermek jogán - választásuk szerint - a szülők valamelyike gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot.

Ezt továbbképzésen úgy magyarázták, hogy most már nem csak az kaphat gyápot, aki a gyermek után ellátásban részesül és nem feltétele a 2014-ben született gyermek sem, csak a jogosultságnak kell 2013.12.31. utánra esnie.

babócák # 2014.03.20. 11:04

tiszteletem!
első kislányom 2012.05.17-én született utána 50.085 gyedet kapok (05.17ig).
idén 02.05.én született meg második gyerekünk.

számolgattam a várható összeget, de nem jutottam sokra, ezért felhívtam az oepet, ahol elhadarta az ügyintéző, hogy a februári tgyást márciusban kapom meg, mely 85.000 lesz.

Kérdéseim:
tgyás - 168 nap - elvileg 5 hónap * 85.000.- ??

mellette: februárra kapok már gyedet a kicsire??
illetve márciusban csak egy gyedet kaptam mert későn lettek leadva a papírok, így a március gyedet is utalniuk kellene??

tgyás és gyed jár egyszerre ugyanarra a hónapra??
csp 2 gyerekre mennyi?? kelengyepénz ??

mekkora összeget fognap utalni??

sorry, de ez egy kicsit magas nekem ..

nandy # 2014.03.19. 23:09

Kedves Dödölle, Anne, szerintetek ha az anyuka kapja a gyes-t, az apuka kaphat ugyanazon gyermek után gyáp-ot?

Dödölle1 # 2014.03.19. 14:15

letaan

Javasolt panasszal élni a Magyar Államkincstár Elnökénél, illetve mivel a késedelem veszélyezteti a létfenntartást azt lehet jelezni az ombudsmannak is.

steci # 2014.03.19. 13:49

Tisztelt Jogi Fórum!

Felvilágosítást szeretnék kérni a következő témában. Köztisztviselő vagyok, jelenleg GYED-en. A GYED május végén lejár, a felhalmozott 35 nap szabadságom után, nyár közepén kellene kezdenem a munkahelyemen. Azonban lehetőségem nyílt egy másik (számomra kedvezőbb) munkahelyen állást szereznem, amely viszont már a magánszférában van. A munkát ott is nyár közepén kellene kezdenem. A kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan alakul a felmondási idő, ha felmondok azt mikor tegyem meg, mikor jelezzem jelenlegi munkáltatóm felé? A felhalmozott szabadságommal mi lesz?
Szeretném ha a munkaviszonyom folyamatos lenne.
A választ előre is köszönöm!

anne01 # 2014.03.19. 08:32

Ha nincs biztosítási jogviszonyban, nem kaphat gyedet.
ld.: http://www.oep.hu/…_2013_02.PDF

Csupi77 # 2014.03.18. 21:59

GYED csak a szülés napján biztosítási jogviszonyban álló szülőnek jár, illetve aki terhességi-gyermekágyi segélyben részesült és jogviszonya ennek folyósítása alatt szűnt meg. Passzív jogon nem jár GYED!

bigdady # 2014.03.18. 21:32

Sziasztok

Ha valaki aki elmult pár evben alkalmazasban volt majd kirugják:

  1. és erre rá pl 9 honap mulva szül annak jár a teljes gyed?
  2. és a munkaviszony megszuneset koveto 12 honap+1 nap mulva szül csak akkor már nem?

Ui: Ergo csak akkor jár a gyed ha munkaviszony megszuneset koveto 3 honapon belul valaki teherbe esik? (Mivel +9 honap még a kihordás :) )

Zsoka3386 # 2014.03.17. 14:41

Tisztelt hozzáértő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz hogy 2009 április 1 én jelentettek be a munkahelyemre, 2009 dec 27 én megszületett az első kisfiam aki után rendesen kaptam a tgyást gyedet és a 3 évben a gyest egészen 2012 aug 3 áig mivel akkor született a második kisfiam és megvonták a gyest mivel ujra gyedre kerültem! Most viszont küldtek egy levelet hogy 2014 márc 11 től megszüntetik a gyedet és igényeljek gyest mivel nincs annyi biztosítási időm! Ezt nem nagyon értem! Tényleg lehetséges ez hogy így van? A másik kérdésem hogy ha 3.ik babát vállalunk azelőtt mielőtt a pici betölti a 3 évet jár e tgyás és gyed, és mennyi ideig? Köszönöm válaszát!
Nagyné Zsóka

pazs # 2014.03.17. 09:35

NMV0: igen.

NMV0 # 2014.03.17. 08:54

Szép napot!
Jelenleg terhességi táppénzen vagyok ,most 20.án tölti a kislányom a 2 évet.igényelhetem én a táppénz mellett a gyest?
Közalkalmazott ként dolgozom,de az ottani munkaügyön semmit nem tudnak erről.

letaan # 2014.03.12. 23:06

Tisztelt Cím!

A mi történetünk a következő,1 éve született meg a kislányom és azota se gyest se családi pótlék nem kapunk, mert apa Londonban dolgozik.A MAK ki küldte a pairokat Londonba hónapokat várva vissza utasitoták.Be hozztam a erről szóló levelet a MAK ba azota megint csak varunk hiába a szóbeni a személyes meg keresés csak annyi a válasz nincs még elbirálva, emailra meg nem is válaszolnak.Kérdésem hová tudok menni panaszt tenni? Itt Magyarországon vagy esetleg Brüszel?
Előre Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel Bereczkiné Létai Anita

nandy # 2014.03.12. 11:42

capsica, ha segíteni akarsz, akkor tanulj még kicsit, mert nem jó dolog félrevezetni a kérdezőt...

nandy # 2014.03.12. 11:40

folyt....

Leírásod alapján jogosult lehetsz mindkét ellátásra, ha az ismerősöd bejelent.
Itt jegyzem meg, hogy az ún. szívességi bejelentést nem nagyon javasoljuk, mert egy esetleges ellenőrzés során visszamenőleg törölhetik a biztosítási jogviszonyt, és akkor a befizetett járulékok ellenére is csak gyes fog járni.

Az ellátások összegével kapcsolatban:
Mivel az előző munkaviszonyod vége és az álláskeresési járadék folyósítása között több mint 30 nap eltelt, így a tavalyi munkahelyedről származó jövedelem nem képezheti az ellátások alapját.

Ezért az ellátások alapja, ha az ismerősöd bejelent, abból a jogviszonyból származó jövedelmed lesz. De 180 bérezett nap hiányában a TGYÁS alapja is legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet.

Amit capisca írt, azt hagyd figyelmen kívül!!

nandy # 2014.03.12. 11:35

Évi:

TGYÁS és GYED jogosultsághoz feltétel, hogy a szülést megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonyod legyen, és a szülés napján legyél biztosított. (vannak speciális szabályok is, de most nem részletezem...)

nandy # 2014.03.12. 11:24

kergyo:

Ha a munkahelyed TB-kifizetőhely, akkor a munkaviszony megszűnését követően is ők folyósítják a GYED-et.
Ha nem kifizetőhely, akkor OEP-től.

capisca # 2014.03.11. 13:33

Kedves Gy!

A MÁK csak a GYES-t utalja tőle GYED-et soha nem fogsz kapni.

OEP, mert megszünt munkaviszony esetén már ők folyósítanak.

capisca # 2014.03.11. 13:27

Kedves Évi!

GYED-re jogosult vagy, mert van két éven belüli biztosításban töltött 365 napod van.

A GYED-ed összege a minimálbér 50 %-a lesz.

Ha be is jelent egy barátod, akkor sem lesz több az ellátás összege (nincs folyamatos 180 napi jövedelem)