GYED,GYES, táppénz


Vica0820 # 2014.03.11. 11:32

Sziasztok!

Kérdésem lenne, hogy jogosult vagyok-e GYED-re?
2012.08.13-tól 2013.12.23-ig dolgoztam napi 8 órában. 2013. októberben kiderült, hogy babát várok, 2014 júniusra. Sajnos határozott idejű szerződésem volt, ezért 2013.12.23.-án lejárt a szerződésem. Senki sem tudta pontosan megmondani, hogy mit tegyek, bejelentkezzek munkanélküli vagy ne. Végül 2014.02.03.-án bejelentkeztem munkanélkülire, ahonnan 51 nap álláskeresési járadékot kapok, ami lejár 2014.03.26.-án. Nem tudom, hogyan tovább, van ismerős aki betudna jelenteni szülésig, de nem tudom, hogy lenne-e értelme, és azt sem tudom, hogy akkor mi alapján számolják, majd ki a GYED összegét. Brutto bérem 180.000 Ft volt. Kérem szakértő segítségét, mit tegyek, vagy mit ne.

Köszönettel: Évi

kergyo81 # 2014.03.09. 07:39

Sziasztok!

Remélem valaki tud nekem segíteni! Új vagyok itt, nem tudom mi a menete, hogy valaki válaszoljon nekem, remélem működni fog azért...! :)
2012.május végén megszületett kislányom Hanna, előtte határozott munkaviszonnyal /2 éves megvolt,söt elötte másik helyen is voltam 3 évig határozatlan viszonyban/ dolgoztam, tehát nevezzük X munkahelynek ezt, szóval innem kaptam a TYGYÁST és a GYEDET is. Munkaviszonyom megszünt 2012 szeptemberben, de a hr-es azt mondta passziv gyeden leszek a gyerek két éves koráig, nem lesz gond vele. Ez igy is volt tavaly novemberig, mert voltam olyan hülye, hogy Y munkahelyre mentem dolgozni, remélve hogy majd jó lesz, gyerek bölcsis lesz, önállósodik, én meg emberek között lehetek végre. Keresetem ugyanannyi mint a GYEDem volt. Sajnos nem úgy alakultak a dolgok, ahogy képzeltem, s hétfőn beadom a felmondásomat.
Kérdésem az lenne, hogy a GYEDET szereteném majd újra kérni, csak nem tudom kitől kell majd arra a két hónapra április és május hónapban? Az X munáltatómtól, akitől ezelőtt is kaptam, vagy az Ytól, akitől a fizum mellé már kaptam GYED EXTRA-t, vagy a MÁK-tól? Mindeki azt mondja, hogy megjár, csak azt senki nem tudja megmondani, hogy kitől???? Márc 31-ével remélem sikerül eljönnöm onnan, és ha addig nem találok melóhelyet, akkor muszáj lesz megélnünk vmiböl.

Köszönöm előre is a segítő válaszokat, tanácsokat.

Gy.

capisca # 2014.03.06. 15:33

Kedves moevaz!

Azt, hogy te hány órában dolgozol TGYÁS és GYED esetében nem számít, az a lényeg meg van-e a biztosítási időd (elmúlt két évben 365 nap, ami ha jól látom megvan)

Igen jól mondták, jár neked.

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/E.§ (5)-(6) bekezdését olvasd el.

moevaaz # 2014.03.06. 14:49

Kedves fórumozók!
Remélem valaki tud nekem segíteni, mert az iskolában, munkahelyen nem tudnak felvilágosítást nyújtani, az OEP pedig elég érdekes választ adott...Emiatt írok, hát ha valakinek hasonló az esete, vagy tud róla valamit.
A gyermekemet 2014. júl. 25.-re várom, 2012. dec. 14-óta 4 órában dolgozom. 2013 szept. óta pedig főiskolára járok. Azt már tudom, hogy a főiskola után nem kapok GYED-et mert biztosított vagyok a munkahelyemnél, de az OEP azt mondta, hogy ne aggódjak, mert a munkahelyemen igényelem meg a GYED-et de a Diplomás GYED összegét kapom. A minimálbér 70%-át. Most ez hogy lehet? 2x is rákérdeztem, és azt mondta, hogy -igen, igen, a 101 x ezer 70% jár-. Nem keresem meg a minimálbért 4 órába...bruttó 64.000 a fizetésem, ezt az OEPnek is mondtam. A ledolgozott időből számítják ki nem?
Előre is köszönöm a segítséget!
E.

Julcsa2013 # 2014.03.04. 20:30

Kedves Fórumozók!
Szeretném megosztani tapasztalatom, remélem lesz akinek hasznára válik.
2013.09.15-én mentem nyugdíjba, annak rendje, módja szerint megállapították a nyugdíj összegemet.
Ma kaptam a Nyufi-tól egy határozatot, hogy az ellenőrzés folyamán megállapították, hogy a GYES alatt 2 hónapot dolgoztam, amit az elszámolásnál nem vettek figyelembe, de most elismerik, és újból megállapították a nyugdíjamat, ami közel 400 ft-al kevesebb mint az eredeti megállapítás volt.
Telefonos érdeklődésemre tájékoztattak, hogy a munkabér-megbízási díjból vontak nyugdíjjárulékot, tehát nem ez volt a probléma, "sajnos így működik a program" mondta a kedves ügyintéző.
Tehát megállapítható, hogy azért mert GYES mellett dolgoztam, azzal büntetnek, hogy a nyugdíjam kevesebb lett. Ezt soha nem tudtam volna meg, ha véletlenül nem felejtik ki az első elszámolásból.
Gondoltam nem árt erről tudnotok, javaslom mielőtt elmentek dolgozni, tájékozódjatok, nehogy később kapjátok a büntetést, vagyis több nyugdíjjárulék fizetés után, kevesebb nyugdíjat kaptok.

linastux # 2014.03.04. 19:39

nandy: köszönöm a választ

nem örülünk neki, mert nagy szükségünk lenne a kieső ellátásra :(
ugyanis én már nem kapom a gyes-t, mert le kellett mondanom ahhoz, hogy a férjem igényleni tudja a gyed-et
most viszont kiderült, hogy ő meg nem kapja az igényléstől számított 60 napig

nandy # 2014.03.04. 17:50

sz.ka, pont a kérdésed előtt beszéltünk arról, hogy ilyen helyzetben mit tehet a kismama. Álláskeresési járadék, és utána esetleg vállalkozás indítása, ennek viszont van költsége is.

nandy # 2014.03.04. 17:48

linastux: igen.

nandy # 2014.03.04. 17:47

A 4 órás munkabér lesz az ellátások alapja. Vagy esetleg minimálbér.
Nehéz így válaszolni...

Edit1027 # 2014.03.04. 12:10

Kedves Szakértők!

Gyesen lévő kismama vagyok, kisfiam 2011.10.20-án született. Előtte 2008.10.27-től 2011.06.30-ig dolgoztam a jelenlegi munkahelyemen (bankban), bruttó fizetésem 209.500,- Ft volt. 2011.07.01-től szabadságon voltam, illetve táppénzen, 2011. október 1-től szülési szabadságon, majd gyeden.
A munkáltatóm a helyemre határozott időre felvett kolléganőm munkaidejét 2013. decemberében napi 4 órára csökkentette, így ha visszamegyek dolgozni 3 év után, 2014. 07.01-én, rám is ez vár! Valószínűleg a közeljövőben nem is fogják visszaállítani 8 órára, így feleannyi lesz a fizetésem, mint volt!
Az lenne a kérdésem, hogy ha teherbe esnék, mielőtt visszamegyek dolgozni, akkor milyen ellátások illetnének meg, illetve milyen összegű? Ilyen esetben mi a számítás alapja? Jobban járnék, ha most lennék terhes, vagy inkább, ha visszamegyek dolgozni, és később vállalunk gyereket (és a 4 órás munkaidőm után járó fizetésem lesz a gyed alapja)?

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv, Edit1027

linastux # 2014.03.04. 09:41

Segítséget kérnék!

A 2013. évi CCXXIV. törvény egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról szerint:

„42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.”

Ez most azt jelenti, hogy én 2014. január 23-al lemondtam a gyesről. Férjem 2014. január 23. nappal igényelte a gyed-et az Auchan-nál (ott dolgozik), és akkor 2014. március 23-ig nem jogosult gyed-re?

Sz.ka # 2014.03.04. 09:17

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni a következőben:
Harmadik gyermekünket várom,20, hetes kismama vagyok a szülés várható időpontja jul.19.!
2013.márc.12-ig Gyesen voltam, utána április 2-augusztus 27.ig volt (2 órás) munkaviszonyom! szeptember 3-március 2,-ig határozott idejű (részmunkaidős:6órás) munkaviszonyban álltam! Jan.27.-től táppénzen voltam, az állapotomra való tekintettel nem hosszabitottak szerződést! Szeretném tudni, hogy mi tévő legyek, hogy szülésig biztositott maradjak és igényelni tudjam a Tgyást, Gyedet! Menjek munkanélkülire esetleg vagy tehetek mást is?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel!

Lilla1891 # 2014.03.04. 04:59

Köszönöm Nandy a választ!
Pedig arra gondoltam, a "szívességi bejelentés" lenne a megoldás a problémámra, mert amúgy szeretem a jelenlegi munkahelyem és nem szívesen váltanék, amíg nem muszály. Ha szülés előtt 40 nappal szűnik meg a munkaviszony, akkor is jár minden, TGyás, Gyed, Gyes, ugye? Mert hátha ez lenne kivitelezhető.
Ill. másik megoldás: ha 7 hónapos terhesen egyéni vállalkozó leszek és magam után fizetek? Ez kivitelezhető?
Előre is köszönöm!
Lilla

nandy # 2014.03.03. 22:18

jolcsii:

Hogy érted azt, hogy a táppénz ideje alatt felmondtak neked? Megszűnt a határozott idejű szerződésed, vagy aláírtál egy közös megegyezést, vagy csak simán felmondtak neked, esetleg azonnalival? Jó lenne többet tudni...

nandy # 2014.03.03. 22:17

Szaffi13: gyes-t, és csak egyet.

nandy # 2014.03.03. 22:09

szedo07, neked is csak ezt tudom írni:

A szívességi bejelentést nem javaslom!
A mai világban elég feltűnő, ha valaki pont terhesen talál magának másik munkahelyet, így az ellenőrzés kockázata igen magas. Ha az ellenőrzés során megállapítják a trükközést, akkor hiába fizettek be egy rakás adót és járulékot, a gyes-en kívül nem fog járni más.

Talán neked írtam, hogy inkább csinálj egyéni vállalkozást, abba nem tudnak belekötni.

nandy # 2014.03.03. 22:06

Lilla, a határozott idejű szerződés a meghatározott napon automatikusan megszűnik. Nincs felmondás, kirúgás, és nincs ellene védelem sem.

Az ún. "szívességi bejelentést" nem ajánlom.

Javaslom, hogy akkor járd majd alaposan körbe a témát, ha aktuális lesz a babakérdés. Így látatlanban nem lehet mit mondani...

szedo07 # 2014.03.03. 12:14

Bocsánat nem Lili,hanem Lilla!

szedo07 # 2014.03.03. 12:13

Szeretném én is tudni mi Lili kérdésére a válasz?mert bennem is felmerült a kérdés,hogy pár hónapra bejelentenének egy Kft-be és hogy mennyi járulékot kellene utánam fizetniük,meg a legfontosabb kérdés,hogy esetleg táppénzre is mehetnék-e mivel már most azon vagyok,de munka viszonyom márc.31-el lejár!és a táppénzt folytatnám az úgymond következő munkahelyen!
Előre is köszönöm a segítségeteket!

Lilla1891 # 2014.03.01. 18:10

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Ha hamarosan kisbabát szeretnék, de az új munkáltatóm határozott idejű munkaszerződéseket köt és azokat hosszabbítja meg, kirúghat, mielőtt elmegyek szülni, igaz? Így nem élvezek védettséget? :(

Ill. azt szeretném még tudni, hogy annak a munkáltatónak, akinél be vagyok jelentve a szülés pillanatában, kell-e v.mit fizetnie utánam a GYes/ Gyed alatt? (ezt azért kérdem, ha ismerős vállalkozó bejelentene, mennyibe kerülne ez Neki (nekem) ?)

Előre is köszönöm a választ!

Lilla

taas # 2014.02.28. 11:05

Tisztelt Szakértők!
A következő kérdésben szeretném véleményüket kérni.
Jelenleg GYED-en vagyok harmadik gyermekemmel, aki pár nap múlva betölti az első életévét. Határozatlan idejű kormánytisztviselői jogviszonyom van.
A Gyed extra alapján tudok létesíteni részmunkaidős munkaviszonyt (8 órás helyett 4 órás napi foglalkoztatás), illetve van-e módom az eredeti kinevezésben megjelölt munkavégzés helyétől és jellegétől eltérnem? Azaz a munkavégzés helye az otthonomban történjen, illetve kötetlen munkaidejű lehet a munkaviszony? (Eddig "biankó" módon itthon dolgoztam, természetesen mindenféle térítés nélkül, a munkaeszközöket, mint mobiltelefon, Internet, számítógép stb. én biztosítottam a feladatok elvégzéséhez, ahogyan ez után is tenném. Az ingyenmunka után most már szeretném törvényes keretek között végezni a számomra kijelölt feladatokat.)
Köszönöm megtisztelő válaszukat előre is:
taas

Szaffi13 # 2014.02.27. 18:03

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 13 és fél hónapos a kislányom akivel gyesen vagyok itthon, mert nem voltam jogosult tgyásra és gyedre és várjuk a kistestvért. Ilyenkor milyen ellátásra leszek jogosult? Továbbra is csak gyest fogok kapni és persze családi pótlékot? Duplán kapom a gyest vagy ugyanannyit kapok mint egy gyermek után?
Köszönöm előre is a választ!

jolcsii # 2014.02.27. 11:49

Tisztelt Szakértők!

február 11-én kiderült hogy kismama vagyok, és a munkaviszonyom február 28-ig tartott ,táppénz alatt megszüntették a munkaviszonyomat. Kérem segítsenek! Mit tegyek most és hogyan tovább? Kihez kell fordulnom? Mi fog járni így a gyermekem születése után? Munkanélküli hivatalba kell-e mennem?

nandy # 2014.02.27. 10:20

Esetleg az is megoldás lehet, ha a munkaviszony megszűnését követően kéred az álláskeresési ellátást, és annak megszűnése után egyéni vállalkozást indítasz. Egyéni vállalkozóként biztosított leszel, és a TGYÁS/GYED összegét a vállalkozói jövedelem alapján fogják számolni.
Arra figyelemmel, hogy az egyéni vállalkozó köteles legalább a tbj. szerinti minimálbér 150%-a után járulékot fizetni (152.250,-ft, ill. szakképzettséget igénylő tevékenység esetén 177.000,-Ft), így az lesz az ellátások alapja is, de legfeljebb a minimálbér kétszerese (203.000,-).

Ki kell számolni, hogyan éri meg jobban. Azt ne felejtsük el, hogy vállalkozónak könyvelő is kell, bevallások vannak stb... ez is kiadás. Célszerű lenne a helyi OEP ügyfélszolgálatán tájékozódni.

nandy # 2014.02.27. 10:12

Nehéz kérdés. Talán az lenne a járható út, ha a szülés előtt kérnél álláskeresési ellátást. (Ha már áprilisban kéred, akkor az a szülésig biztosan nem fog kitartani)

Az álláskeresési ellátás biztosítási jogviszonyt eredményez, így talán járható út lenne. Hogy mennyit TGYÁS-t, GYED-et fogsz kapni?

217/1997. (XII.1.) Korm. rendelet
26. § (2) Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadékfolyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadékalapját képező összeg harmincad részét.