GYED,GYES, táppénz


benevar # 2009.07.19. 06:49

Kedves Attilee!

Elhamarkodtam a választ. Gyed-re akkor leszel jogosult, ha biztosítási jogviszonyban állsz, ill. a biztosításod a Thgy folyósítás időszaka alatt szűnik meg. Arra ügyeljetek, hogy a Thgy-t a munkaviszony fennállása alatt igényeld, ill. a bejelentéshez munkavégzés is kapcsolódjon.

anne01 # 2009.07.19. 08:10

Stabika:

Igazad van. Mónika24-nek még 45 napig fog passzív táppénz járni, mivel júliusban kezdődik a keresőképtelensége. Ezt elnéztem.

Attilee # 2009.07.19. 15:29

Nagyon szépen köszönöm az infokat.
Már csak egy kérdés? :-)
minek a röviditése a Thgy?
Elöre is koszonettel
attilee

nandy # 2009.07.19. 22:51

Terhességi gyermekágyi segély.

kiskocsi # 2009.07.20. 08:11

Kedves Válaszolók!

Köszönöm a gyors választ, de még nem minden világos.
A cég, ahonnan eljöttem szülni, felszámolás alatt van. Az első gyermekem 2007 októberében született. Jelenleg Gyeden vagyok, a második baba szeptember elején fog születni. Szeretném növelni a második baba után járó Thgy-t és Gyed-et, ezért a következő lenne a kérdésem:
A munkáltatómnál már csak én vagyok egyedüli munkavállaló, mert mindenkit kirúgtak (engem ugye nem tudtak). Szeretnék a szülés előtti hónapban dolgozni egy magasabb bruttóval egy másik cégnél, hogy az legyen a Thgy és Gyed alapom. Megtehetm-e ezt és hogy a legcélszerűbb? A régi munkáltatóm nem hiszem hogy tudna foglalkoztatni (már csak én dolgozok ott) a felszámolás miatt is. Kérhetem-e, hogy állásidőt biztosítsanak számomra, már ha ők nem tudnak munkát adni, vagy kénytelen vagyok kivenni a felgyülemlett szabadságaimat? Vagy esetleg elmehetek fizetés nélküli szabadságra? Az együttműködés a munkáltatóm részéről nem hiszem, hogy menne, mert nem a legjobb viszonyban váltunk el, és csak a törvényileg előírt dolgokat kérhetném tőlük, mert azt kénytelenek lennének betartani.
Hogy járok a legjobban? Két gyereknél a mai gazdasági helyzetben minden fillér nagyon számít!

Előre is köszönöm a válaszokat és ötleteket, hogy érhetném el célomat.

Mivel július végén már dolgoznom kéne, mert szept elején vagy augusztus végén szülök, kérem sürgősen válaszoljanak!!!!

Köszönöm!!!!

nandy # 2009.07.20. 08:54

kiskocsi:

Benevar már válaszolt neked korábban, eszerint nem érdemes az állásidőre járó bért kérni, de még a szabadságot sem kivenni, mert az ellátás alapját valószínűleg nem emelné meg. Továbbá nem kevés bosszúsággal járhat a pénz behajtása. Miért kérnél fizetés nélküli szabit? Jelenleg is azon vagy. Ráadásul úgy, hogy közben biztosítottnak minősülsz...

Ha van másik álláslehetőség, és legalább a minimálbér duplájával be is jelentenek, akkor válts. De azt tudnod kell, hogy az OEP mostanában előszeretettel ellenőrzi a hasonló körülmények között létrejött biztosítási jogviszonyt, és ha a cégben rokon a tulaj, cégvezető, akkor bizony visszamenőleg törölhetik a jogviszonyt. Ami azt jelenti, hogy a régi béred lenne továbbra is az ellátás alapja.

Ennél már az is jobb, ha lemondod a GYED-et, kiváltod az egyéni vállakozói igazolványt és magad után fizeted arra az egy-másfél hónapra a minimálbér duplája utáni járulékot.

Attilee # 2009.07.20. 11:16

Nagyon szépen köszönöm a segitéget és az infokat.
Üdv

attilee

kiskocsi # 2009.07.20. 13:44

Nandy,

köszönöm szépen a választ. Akkor keresek egy olyan céget, ahol nem ütközök problémába. Még azt kérdezném, hogy ha elhelyezkedek egy másik cégnél, akkor milyen bejelentési kötelezettségem van a jelenlegi munkáltatómnál, ami felszámolás alatt van? Illetve az megoldás-e, ha egy Bt-nél kültag leszek, persze bejelentett bérrel és munkakörrel?
üdv

Mónika-24 # 2009.07.21. 05:43

Köszönöm szépen a választ.
Egy picit elkeserítő, h. ennyit kell taposni azért, h. ne kerülj számodra kellemetlen helyzetbe.
Miközben 6 éven keresztül minden munkanap fél ötkor kelve; 6 órakor munkába indulva, d.u.6-ra hazaérve dolgoztam. Az előző munkahelyemről nem is szólva.
Annyit nem kerestem,h. félre tudjak tenni, de örültem,h. van munkahelyem. Míg más különböző "okok" miatt nem tudott dolgozni...(munkaundor, stb.) és több mindenük és kevesebb ráncuk van!
Elnézést ezért a kis kirohanásért, de tényleg elkeserítő.

kika1011 # 2009.07.21. 11:54

Sziasztok!

Valószínűleg volt már ilyen kérdés,de két gyerkőc mellett nincs időm átolvasni az összes oldalt.

Szóval:

  • jelenleg gyeden vagyok(2009.január 7.-2010.júliusig),előtte tgyáson voltam.
  • 2010.februárra vagyok kiírva a harmadik babával

a kérdés:-mi alapján fogják számolni a tgyást,gyedet?
-az idei gyed beleszámít a 180 napba?
(úgy tudom:igen,és ennek az alapja lesz a köv.gyed alapja.De akkor ugyanannyit fogok kapni,mint eddig??)

Előre is köszönöm a választ. Kriszta

kika1011 # 2009.07.21. 11:55

Sziasztok!

Valószínűleg volt már ilyen kérdés,de két gyerkőc mellett nincs időm átolvasni az összes oldalt.

Szóval:

  • jelenleg gyeden vagyok(2009.január 7.-2010.júliusig),előtte tgyáson voltam.
  • 2010.februárra vagyok kiírva a harmadik babával

a kérdés:-mi alapján fogják számolni a tgyást,gyedet?
-az idei gyed beleszámít a 180 napba?
(úgy tudom:igen,és ennek az alapja lesz a köv.gyed alapja.De akkor ugyanannyit fogok kapni,mint eddig??)

Előre is köszönöm a választ. Kriszta

szgabo79 # 2009.07.21. 12:20

Sziasztok kedves Szakértők!

Kérlek segítsetek nekem, a helyzetem a következő: 2008. jan. 15-én született a fiam, már 2007. dec. 20-tól tgyás-on voltam, mert 2007. dec 31-én megszűnt a munkahelyem, de így minden jár (tgyás, gyed). Most tehát nincs munkaviszonyom, passzív gyeden vagyok. Viszont úgy néz ki a helyzet, hogy jövő márciusra érkezne a kistesó. Hogy a 180 nap biztosított jogviszony meglegyen, (amibe ugye a tgyás beleszámít) munkaviszonyt fogok létesíteni a családi kft-ben. Kérdés: mennyi idő után lehet elmenni táppénzre új munkaviszony esetén? Van ehhez kapcsolódó szabály?
Miből fogják számítani a tgyás-t ill gyed-et így? Az én értelmezésem szerint, mivel 2009-ben nem lesz meg 180 napi jövedelem, és a szülést közvetlenül megelőzően sem, így a minimálbér kétszereséből számolnak. Nem tudom, jól gondolom e? És ha így számolnak, az megegyezik a max gyeddel?

Kérlek írjátok meg a véleményeteket!

Hálás köszönettel: Gabi

szgabo79 # 2009.07.21. 12:21

Sziasztok kedves Szakértők!

Kérlek segítsetek nekem, a helyzetem a következő: 2008. jan. 15-én született a fiam, már 2007. dec. 20-tól tgyás-on voltam, mert 2007. dec 31-én megszűnt a munkahelyem, de így minden jár (tgyás, gyed). Most tehát nincs munkaviszonyom, passzív gyeden vagyok. Viszont úgy néz ki a helyzet, hogy jövő márciusra érkezne a kistesó. Hogy a 180 nap biztosított jogviszony meglegyen, (amibe ugye a tgyás beleszámít) munkaviszonyt fogok létesíteni a családi kft-ben. Kérdés: mennyi idő után lehet elmenni táppénzre új munkaviszony esetén? Van ehhez kapcsolódó szabály?
Miből fogják számítani a tgyás-t ill gyed-et így? Az én értelmezésem szerint, mivel 2009-ben nem lesz meg 180 napi jövedelem, és a szülést közvetlenül megelőzően sem, így a minimálbér kétszereséből számolnak. Nem tudom, jól gondolom e? És ha így számolnak, az megegyezik a max gyeddel?

Kérlek írjátok meg a véleményeteket!

Hálás köszönettel: Gabi

fodi0405 # 2009.07.21. 13:15

Sziasztok!

A segítségeteket kérném.

2,5 éve dolgozom a munkahelyemen, június 1-vel kiszerveztek minket egy munkaerő-kölcsönző céghez, ahol 90 napos munkaszerződést kellett aláírnunk. Mai nap felmondtak nekem 12 hetes terhesen. Ahogy átolvastam ezt próbaidő alatt megtehetik.

A kérdésem az, hogy most mit csináljak, hogy kaphassak Tgyás-t illetve GYED-et? Az ügyintéző a munkaerő-közvetítőcégnél azt mondta, menjek el passzív táppénzre és onnan pedig végig munkanélkülin legyek. Így akkor jogosult leszek GYED-re?

Illetve még annyi, hogy a felmondásomat nem írtam még alá, mert gondoltam megbeszélem a főnökömmel, Ő viszont külföldön van jelenleg. Az ügyintéző erre azt mondta, hogy nem baj, igyis-úgyis kijelent. Ez törvényes, ha nem írom alá?

Kérlek, segítsetek, mert teljesen összezavarodtam már.

Köszönöm szépen
!

fodi0405 # 2009.07.21. 13:16

Elnézést, rosszul írtam. Határozatlan idejű munkaszerződést kötöttek velem 90 napos próbaidővel.

Petryske # 2009.07.21. 14:55

Sziasztok!
A segítségetekre lenne szükségem!
2009. 04. 15-től dolgozom, és a szerződésem 11. 15-én jár le. Előtte álláskeresési és szoc. segélyen voltam.
Most babát várok, 2010. 03. 06-ra vagyok kiírva.
Azt szeretném kérdezni, hogy jár-e nekem passzív táppénz, tgyás, és gyed, és mennyit fogok kapni, miből számolják. 87000 Ft-al vagyok bejelentve.
Előre is köszönöm a segítséget!

Petryske # 2009.07.21. 14:56

Sziasztok!
A segítségetekre lenne szükségem!
2009. 04. 15-től dolgozom, és a szerződésem 11. 15-én jár le. Előtte álláskeresési és szoc. segélyen voltam.
Most babát várok, 2010. 03. 06-ra vagyok kiírva.
Azt szeretném kérdezni, hogy jár-e nekem passzív táppénz, tgyás, és gyed, és mennyit fogok kapni, miből számolják. 87000 Ft-al vagyok bejelentve.
Előre is köszönöm a segítséget!

Milcsi2 # 2009.07.21. 20:37

Kedves Szakértők és Fórumozók!

Kicsit összetett a dolog, de a tények röviden:
2006. márciusától táppénzen voltam, a kisfiam 2006 novemberében született, ekkor kb 160 volt a bruttóm.
Tgyás, Gyed majd 2008 novembertől Gyes.
Jelenleg Gyes mellett április 1-el kezdődően a felhalmozott és idei szabimat töltöm, ami e hónap 24.vel jár le.
Július 27-től táppénzre mennék, mert várjuk a tesót 2010 március elejére.
Sajnos nem lesz meg a 180 bérezett napom, csak kb. 120.
Ebben az esetben hogyan alakul a táppénz, tgyás és gyed összege?
Azt hallottam, ha gyes mellett megyek táppénzre és nincs meg a 180 nap akkor a minimálbér az alap és csak annyi ideig lehetek táppénzen, amennyi bérezett napom van, de a 120 nap nem tart ki a szülésig?
De azt is hallottam ha lemondanám vagy átadnám (a rokkant nyugdíjas nagyszülőre gondoltam) a gyest, akkor is a minimálbérből számolják ugyan, de viszont 1 évig is kaphatom a táppénzt?

kiskocsi # 2009.07.22. 07:21

Kedves szakértők!

SOS!!!!

Az alábbi kérdéseim lennének, és nagyon fontos és sürgős lenne választ kapnom rájuk.

Már írtam, hogy felszámolás alatt van a cég ahol dolgoztam. Én szeretnék a szülés előtti hónapban dolgozni egy másik cégnél.(szeptember elejére vagyok kiírva a második babámmal és jelenleg Gyeden vagyok az elsővel, ami okt 21-én járna csak le) Mi a teendőm?

  1. kell-e kérnem szabadságot az eredeti munkáltatómnál, hogy máshova mehessek dolgozni, vagy fizetés nélküli szabadságot kérjek, vagy nekik kell biztosítani állásidőt számomra, mert nem tudnak foglalkoztatni a felszámolás miatt? Hogy járok jobban? (az már nem számít, hogy nem tudják kifizetni az állásidőt, csak dolgozhassak máshol)
  2. Lehet-e megbízási szerződéssel leszerződnöm egy másik céghez, hogy ebből számítsák a következő Thgy-st és GYedet? Vagy csak rendes szerződéssel lehet munkát vállalni a GYedhez és Thgy-hoz?

A válaszokat előre is köszönöm!!!!!!!!
Üdvözlettel

nandy # 2009.07.22. 15:22

kedves kiskocsi

Már válaszoltam neked... Nem, nem kell fizetés nélküli szabit kérni, hisz most is azon vagy...

Azt is írtam, hogy "trükközés" helyett inkább legyél egyéni vállalkozó, és a hátralévő időre fizesd meg a minimálbér duplája utáni járulékokat.

nandy # 2009.07.22. 15:32

Kedves Milcsi

Rád is vonatkozik az ún. "előnyszabály", ami azt jelenti, hogy ha azért nincs előzetesen 180 bérezett napod, mert GYED-en ... stb... voltál, akkor a táppénz alapja az előző ellátás (TGYÁS, GYED) alapja lesz, tehát a br. 160 ezer forint.

De a GYES-t át kell adnod valaki másnak, mert GYES mellett csak annyi nap táppénz jár, ahány napot dolgoztál (tehát ápr. 1-től júli 27-ig), az pedig nem lesz elég a szülésig. Ha lemondod a GYES-t, akkor tovább lehetsz táppénzen.

A TGYÁS-hoz és a GYED-hez nem feltétlenül kell 180 bérezett nap.

nandy # 2009.07.22. 15:36

Petryske:

A TGYÁS, GYED, táppénz feltétele az, hogy az igénylést megelőző két évben legalább 180 nap biztosítási jogviszonyod legyen. További feltétel az is, hogy az igénylés napján is legyen élő biztosítási jogviszonyod. TGYÁS-nál picit könnyebb, de sajna még az sem vonatkozik rád.

Gondolom munkanélkülire se nagyon tudsz visszamenni, így nem marad más hátra, keress másik munkahelyet, mert a mostani alapján nem fog járni semmi, csak GYES.
Passzív táppénz pedig legfeljebb 45 (aug 1-től 30) napra jár.

nandy # 2009.07.22. 15:38

fodi:

A kérdésem az, hogy most mit csináljak, hogy kaphassak Tgyás-t illetve GYED-et? Az ügyintéző a munkaerő-közvetítőcégnél azt mondta, menjek el passzív táppénzre és onnan pedig végig munkanélkülin legyek. Így akkor jogosult leszek GYED-re?

Igen, jogosult leszel. Persze nem olyan sima menet, kell trükközni is hozzá, de Dödölle fórumtársunk leírta már párszor, hogyan kell.

nandy # 2009.07.22. 15:42

szgabo:

A családi Kft. helyett én inkább az egyéni vállalkozás indítását javasolnám... Az adóteher kb. ugyanaz mindkét esetben.

Az a baj, hogy az OEP mostanában előszeretettel ellenőrzi a "családi kft-ből" TGYÁS-ra menőket, és bizony sokszor visszamenőleg törli a biztosítási jogviszonyt, mert színleltnek minősíti a szerződést - egyébként az is.

Az egyéni vállalkozásba viszont nem tudnak belekötni, tehát legyél egyéni vállalkozó.

Milcsi2 # 2009.07.22. 22:47

Kedves nandy!

Köszönöm a válaszod. A gyest átadtam, párnap múlva táppénzre megyek amit ha jól értem nem is minimál hanem a régi bérem után számolnak majd?
Ezek szerint az nem zavar be, hogy vissza jelentkeztem egy időre álományba (120 nap)?
Ebben az esetben hogyan számolják a tgyást és a gyedet, mennyit kaphatok ha márciusban szülök?