GYED,GYES, táppénz


kecs.erika # 2014.04.24. 20:34

Tisztelt Hozzáértő!

Az lenne a kérdésem, hogy kislányom áprilisban tölti 2. életévét, ekkor a gyed lejárta után újra munkába állok, kiveszem a szabadságomat, és szeptembertől kellene újra munkába állnom,ugyanis egy általános iskolában dolgozom. Kistesó úton van, ezért szeptembertől táppánzre szeretnék menni, és kislányomat egyenlőre még nem iratnám be bölcsődébe. Úgy olvastam, hogy táppénz alatt is jogosult vagyok így a gyes extrára. Ezt jól tudom? Valamit gyed után 5 hónap (kb150 nap) biztosított napom lenne, így hogyan alakulna a második gyermekre járó juttatások? A 2. babánk 2015-ben születik.
Gyed alatt 96000ft-ot kaptam átlagban családi pótlékkal együtt, munkába visszatéréskor 140000 plusz gyes extra járna 4 hónapig, illetve év végéig (szeptembertől-december végéig) táppénz.

Ha meg lenne a 180 biztosított nap, a tgyás, gyed összege máshogyan alakulna? Köszönöm előre is!

anne01 # 2014.04.24. 05:39

peti26

Álláskeresésiről működhet a dolog, a párod pedig ezek szerint visszamegy dolgozni.

peti26 # 2014.04.23. 19:10

anne01

olvastam a neten,hogy ha valaki álláskeresési járadékot kap akkor onnan el mehet gyedre,igy sem járna ön szerint nekem?Páromnak kicsit időigényesebb lenne,265 napja volt az elmúlt két évben,de ez folyamatosan elévül mert a 265 nap fele még 2012 es év elejei bejelentett munka.válaszát köszönöm.

anne01 # 2014.04.23. 17:46

Lana30

2014 végéig még kétféle számítási módot alkalmaznak. Egyik szerint az előző évből számítják, másik szerint csak a meglévő jogviszonyodból. Amelyik a kedvezőbb, azt kapod.

anne01 # 2014.04.23. 17:43

peti26

Biztosítási jogviszony nélkül nem kaphatsz gyedet. Meg kellene nézni, hogy a párodnak a tgyás idejével együtt (amire ő csak gyest kaphat), meglesz -e a 365 napja. Ha igen és még a biztosítási jogviszonya is fennáll, akkor gyedet már kaphat.

peti26 # 2014.04.23. 13:49

Tisztelt Hozzáértő!

Következő kérdésem lenne.2013 dec. 23 án született meg a babánk.páromnak nincsen meg a 365 nap bejelentett munkaviszonya.a tgyást a mai nap elutasították.Nekem (apa) a munkám március 31 én megszűnt. 2 évig voltam folyamatos munkaviszonyba.Nekem megadják a gyed et ha igénylem? A gyes-t ami ugye jár a páromnak azt erre a 6 hónapra igényelheti amíg a gyedre elméletileg jogosult lennék? Válaszát előre köszönöm!

Elenaaa # 2014.04.21. 13:01

Üdvözletem!

Alapképzésen egyetemi hallgató vagyok, megvan a kötelező 2 aktív félévem. A gyermek születése előtti 365 napból még gyakornoki állással(egy vállalat rendes munkavállalója vagyok aktív nappali egyetemi státusz mellett) is rendelkezem, amely nem minimálbér összegű. Szeretnék érdeklődni, hogy ekkor is az a rendelkezés érvényesül, miszerint a bruttó minimálbér 70 %-a Gyed összegét? Valamint 1 évig jár?
Köszönettel

Elenaaa

Lana30 # 2014.04.19. 12:59

Tisztelt Jogi Fórum!

2008.02.01-től folyamatos munkaviszonyom van, a cég ahol alkalmazottként dolgoztam egy kormányrendelet változás miatt 2014.04.14-én megszűnt.A cég alkalmazottai (így én is) munkájukat 2014.04.15-től az egyik minisztériumban folytatják, az alkalmazotti jogviszony kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakult át.
2014.04.01-től veszélyeztett terhesség miatt a szülésig táppénzen vagyok.
Alkalmazottként a bruttó bérem 276 e Ft volt, kormánytisztviselőként bruttó 118 e Ft.
A kérdésem az lenne, hogy a fent leírtakat figyelembe véve melyik bruttó jövedelem lesz a táppénz, a tgyás és a gyed alapja? Üdv.

anne01 # 2014.04.05. 05:58

Jár. Biztosítási időtől függően 50 vagy 60%.

ancsibaba # 2014.04.04. 20:35

A menyem jelenleg GYES-en van a kisunokámmal, és mellette dolgozik napi 6 órában. Most az unoka nagyon megbetegedett, az anyának otthon kell maradni vele. Kérdésünk, hogy jár-e a menyem részére a gyermekápolási táppénz, és az hány százalék?

timeap2022 # 2014.04.04. 13:46

Tisztelt Ügyvédek!
Kérem segítsenek, hogy tisztán láthassak.

Kisfiam 2014.02.09-én töltötte be 2. életévét. 2013 novembere óta második, veszélyeztetett terhességem kapcsán táppénz ellátásban részesülök a második gyermek május elején várható születéséig.
Megigényeltem a GYES-t 02.10-től, de elutasítottak azzal, hogy táppénz mellett erre nem vagyok jogosult. Azt mondták, ha nem lennék betegállományban, hanem 8 órában dolgoznék, akkor kaphatnám, illetve majd a TGYÁS mellett is jogosulttá válok. De táppénz mellett nem.
Ez valóban így van? Férjem nem tudja 8 órás munkaviszony mellett megigényelni a gyest?

Köszönettel:

anne01 # 2014.04.03. 18:23

agnes79

Ha biztosítási jogviszonyban vagy, akkor igen.

anne01 # 2014.04.03. 18:20

Próbaidő alatt nincs védelem.

Bibi86 # 2014.04.02. 16:03

Tisztelt Ügyvédek!

Érdeklődni szeretnék, hogy 2014-ben hogy alakul a terhes nők védelme. Jelen pillanatban egy állami cégnél dolgozom, Nem közalkalmazottként, kollektív szerződéssel 6 hónapos próba idővel. Jelenleg 2 hónapja dolgozom ott. Kiderült, hogy 6 hetes várandós vagyok. Ebben az esetben a próbaidőre is vonatkozik a védelem vagy, ha esetleg táppénzen vagyok és írásban jelzem a cégem felé az állapotomat. Jogi szempontból mennyi esélyem van arra, hogy kirúgjanak vagy a törvény hogy és mi módon véd engem...
Válaszukat előre is Köszönöm!!!

agnes79 # 2014.04.01. 20:19

Tisztelt Cím!

Segítségüket szeretném kérni.
Jelenleg Gyes-en vagyok második gyermekemmel (2014.januártól). Gyedre is jogosult voltam.
Tervezzük a harmadik babát. Kérdésem az lenne, ha most esnék teherbe, és a baba a Gyes lejárta után születne, akkor jogosult lennék a Gyed-re?

Nagyon köszönöm segítségét, illetve javaslatát.
Üdvözlettel: Virág01

PowerRD # 2014.04.01. 08:14

Sziasztok!

A következő lenne a kérdésem:
Anyuka GYED-en van, mellete nem végez munkát. Apuka mehet GYÁP-ra ugyanazon gyermek után?

Engem ez zavar meg:

Ebtv. 39.§ (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Ellenben:

Ebtv. 39.§ (6) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg gyermekgondozási támogatásra, illetve az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosultak, választásuk szerint – kivéve a (7) bekezdésben foglaltakat – a gyermekek után járó ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe.

(7) A közös háztartásban élő gyermek jogán – választásuk szerint – a szülők valamelyike gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot.

Előre is köszönöm!

Funthom # 2014.03.31. 19:19

Sziasztok,

A véleményetekre lennék kíváncsi. 24/72-es munkarend, kéthavi munkaidőkeret.Olyan módon hozzák ki "nulla" órára a kéthavi órakeretet, hogy a 2. hónap elején 2 munkanapon is beteg voltam (ami 2x24 óra időtartam), ezekre a betegen lévő napokra azonban annyi órát számolnak el, hogy pontosan "0"-ra jöjjön ki a kéthavi óraszám. Arra hivatkoznak, hogy e mögött valós munkavégzés nincs, emiatt keletkezett "plusz" órákra viszont túlórát nem lehet elszámolni.
Mtv. leírja, hogy a betegszabira is a szabadságra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, tehát annyi órában kellene elszámolni, amennyi az illető beteg volt.
na akkor hogy is van ez??

Véleményeteket szívesen veszem, köszönöm!

Robici # 2014.03.28. 08:39

Mivel itt meg vannak feleletk, ujra felteszem kerdesemet, hatha valaki lesz szives es segit. Elore is koszonom!

Kedves Forumozok!

Magyarorszagi tartozkodasi hellyel lehet e honositani szerbiai vezetoi engedelyemet. Pillanattnyi allando lakcimem szerbia.

Elore is koszonom segitsegeteket!!
Udv

Bocsi hogy ide irtam!

tímártimi # 2014.03.28. 08:32

Üdvözletem!

Egy ismerősöm gyermeke 2 éves lett, és jelezte munkáltatójának, hogy szeretne visszamenni dolgozni.Sokáig kerestek neki "helyet", mert a régi pozícióját már betöltötték (multi cég). Végül találtak neki egy pozíciót, jelentősen kevesebb bérért, amit ismerősöm, mert szüksége van munkára, elfogadott.Most szóltak neki, hogy hamarabb kellene visszamennie dolgozni, tehát a felhalmozott szabadságát már nem tudja kivenni.A szabadságának a felét kifizetik, a fennmaradót meg majd megállapodnak mikor.DE - a felhalmozott szabadságát már az új, csökkentett bérrel számolják el! Ez így jogos, megtehetik??Köszönöm.

nandy # 2014.03.27. 20:20

Pundy, táppénzre akkor mehetsz, ha az orvosod keresőképtelennek nyilvánít. Nem a munkáltatód dönti el és nem is te.
Folyamatos (legalább 2 éves) biztosítási jogviszony esetében a táppénz ideje max. 1 év lehet.

evicka72 # 2014.03.27. 07:44

Üdvözletem!
Biztosan az én problémám sem egyedi, és lassan éve keresem a megoldást.A harmadik gyermekem 2012.07.09.-én született. Nem tervezett baba volt, így meg is ijedtem, mert épp pár hónapja dolgoztam újra. A terhességem hatodik hónapjáig dolgoztam, majd táppénzen voltam a szülésig. A kislányom születése után beadta a könyvelőm a papírokat a MÁK-hoz. Az anyasági támogatást gond nélkül megkaptam. Mást nem. Értem ez alatt, az addig rendszeresen érkező családi pótlékot sem. Amikor elmentünk a MÁK-hoz, ott közölték velünk, hogy mivel az életem párja kinn dolgozik külföldön, innen nem jár sem családi pótlék, sem GYES. Menjünk kérjünk külföldről (ez volt röviden). Hozzá kell tennem egyfolytában Ausztriát emlegették, miközben a férjem Hollandiában dolgozik. Na onnan nagy nehezen megkaptuk a családi pótlékot, ami nem nagy durranás, de a GYES semmi. Persze hogyan is lennék jogosult, hisz sem holland állampolgár nem vagyok, sem ott nem dolgozok. Én itthon átnyálaztam minden apróbetűs nagybtűs jogszabályt, de nem találtam arra vonatkozó részt, hogy én miért nem kaphatok GYESt. Csak azt, hogy ha mindkét szülő dolgozik, egyik itt, a másik ott, akkor a gyerekeknek onnan jár a szoc. juttatás, ahol életvitelszerűen élnek. Mi nagyon sok minden kedvezménytől elesünk, mert három gyermekünk van, és a MÁK-tól nincs igazolásunk. De a jogszabály azt is kimondja, hogy ha nekünk hátrányunk származna, akkor a magyar államtól kérhetjük a különbözetet. Csakhogy nem állnak velünk szóba. Kérdésem, hogyan kaphatnám meg a GYESt, ill ha más nem a különbözetet, illetve a támogatásokat: tankönyv, étkezés stb.

Pundy # 2014.03.25. 21:17

Sziasztok!

2012 szeptember 29-én született kisfiam.
Gyeden voltam vele 2014. március 03.- ig.
2014. március 04-től férjem van vele Gyeden / 8 órás munkaviszony mellett / ,mert az ő jövedelme magasabb összegű,ezért a GYED is.
Én visszamentem dolgozni 8 órába,jelenleg a felhalmozott 36 nap szabadságomat töltöm.
Ismét babát várok.

Mikor mehetek táppénzre,a szabadság leteltével vagy már bejelenthetem a munkáltatónak írjon számomra veszélyeztetett terhesség miatt táppénzt?
Mennyi időre jár számomra táppénz?
Munkaviszonyom több ,mint 10 éve folyamatos.
Köszönöm előre a segítő tájékoztatást.


Tisztelt Fórumozok!
Abban lenne szükségem segitségre,h családba helyezéssel hozzám került egy 12 éves kisfiú.Májustól tartózkodik nálam,de hivata

anne01 # 2014.03.25. 17:45

Nem kell, de feltehetően ezt a könyvelője is meg tudta volna mondani.

terika23 # 2014.03.25. 14:18

A férjem egyéni vállalkozó, szünetelteti a vállalkozását. Ő menne el GYES-re. A kérdésem az, hogy ebben az esetben is (ha a szünetelés mellett GYESen van) kell továbbra is fizetni a 6810 Ft-os egészségbiztosítási járulékot vagy sem?
A válaszukat előre is köszönöm.

Zsoka3386 # 2014.03.25. 14:02

Kedves nandy!
Nem értem, nem telt el két év hisz a nagyobbik fiammal 2011 december 27 ig járt gyed (2 éves koráig) Utána fél evig voltam gyesen mert 2012 aug 3 án született a második kisfiam így a gyest megszüntették és tgyásra kerültem! Tehát a tgyás megkezdése előtt pontosan 7 honnappal még gyeden voltam!