GYED,GYES, táppénz


marcsikabc # 2014.09.11. 13:26

Tisztelt Szakértők!
Saját vállalkozásomban dolgozom 2011 óta,2013 novemberében született meg kisfiam,nem igényeltem gyedet sem gyest,maradtam ugyanúgy állományban végig.Mivel most novemberben a kisfiam betölti az 1.évet,igényelném a gyed extrát.Jogosult vagyok rá?Ha erre nem,akkor mi az amit igényelhetek,teljes állásban dolgozom.
Válaszukat köszönöm tisztelettel!

Lena0629 # 2014.09.11. 08:55

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdés megválaszolásában kérném a segítségét:
Egy multicégtől 13 év folyamatos munkaviszony után 2013.áprilisában jöttem el táppénzre, mert kisbabát vártam,és 06.29-én meg is született a gyermekem.
2013 szeptemberében kaptam egy levelet a cégtől, melyben arról tájékoztatnak, hogy szept.2-val átszervezés miatt megszűnt a pozícióm.
A párommal eleve 2 gyermeket terveztünk, s ezért vetődött fel a kérdés, hogy abban az esetben, ha a 2015-ös év második felében megszületne a második gyermekünk, akkor-a jelenlegi jogszabályok szerint-mit vennének alapul a Tgyás, a Gyed és a Gyes kiszámításakor? Mert a első gyermeknél nyilvánvalóan azzal az-igen magas-bruttó bérrel számoltak, mellyel el jöttem szülni, de a második gyermek esetén ennek kiszámítási módjával nem vagyok sajnos tisztában.
Próbáltam tájékozódni már több helyen is a városunkban /Mák, Oep/, de ahány emberrel beszéltem, annyi féle választ kaptam....

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát

Ginare # 2014.09.10. 08:28

Üdvözletem!
Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy milyen anyasági támogatásra vagyok jogosult Magyarországon, abban az esetben, ha 2008 októbere óta folyamatos munkaviszonyom van egy uniós tagállamban. 2015 január 21.-re várjuk kisbabánk érkezését. Tervezzük, hogy hazamegyünk és keresek munkát vagy végső esetben bejelentkezek munkanélküli, álláskeresési támogatásra.
Édesanyámat kértem meg, hogy tudakolja meg az illetékes szervnél (volt a tb-nél ill. a kormánykapunál), hogy mire számíthatok. Sajnos mindkét esetben eltérő, valószínűleg nem teljesen valós információt kapott. Miszerint nem vagyok jogosult se nem TGYÁS/ GYED-re, mivel nincs a szülést megelőző magyarországi 6 hónapos munkaviszonyom, illetve biztosítási időm. Én erre vonatkozólag semmit nem találtam, hogy nekem szükséges lenne a 180 napos munkaviszonyra otthon. Amit találtam a TGYÁS-ra vonatkozólag, hogy jogosult az az anya, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt és a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül. A GYED-vel kapcsolatban pedig a következőket.Jogosult az az anya, aki terhességi‐gyermekágyi segélyben részesült, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi‐gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi‐gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, Tehát, ha nem találok munkát és én 2014 novemberében bejelentkezem munkanélkülinek, ami 90 napig jár, a biztosításom a TGYÁS folyósítása alatt szűnik meg. Azzal tisztában vagyok, hogy a GYES,családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás( a meghatározott feltételek mellett) alanyi jogon jár.
Kérdésem, amennyiben igazam van és jár a támogatás(TGYÁS/GYED),hogy mit jelent nekem ez havi szinten?
Illetve, mivel nem vonnak szó szerint egészségügyi járulékot a támogatásokból, azért lesz TB jogosultságom a folyósított időszak alatt?
Remélem nem hagytam ki semmit!
Köszönöm válaszukat, K. Regina.

sortie # 2014.09.09. 06:20

JuditKud 2014.09.05. 12:47
Tisztelt Szakértő!
Hallottam a lehetőségről, hogy a Gyed mellett van lehetőség Táppénzre is, mivel újra babát várok.
Közben a céget ahol "dolgozom" ez évben csődgondok vette át, erre hivatkozva utasította el a cég a kérésemet a szabadság kiadásra vonatkozóan.
A csődgondnok megkeresésemre elmondta, hogy neki nincs beleszólása a munkaügyi kérdésekbe...
Mivel fennakadtam szóbeli kérelemre, hogy írják ki augusztus végére a szabadságaimat és szeptember 1-től mehessek táppénzre, amit az Orvosom már kiírt... ezért ezúton kérem segítségét, hogy mi ennek a "hivatalos" módja.
Írásban kérjem, hogy adják ki a szabadságomat és mennyit?
Mennyivel előtte kell jeleznem?
Szabadság "töltése" alatt, nem mondhatnak fel nekem vagy helyezhetnek át jogfolytonosan egy másik cégükbe?
Előre is köszönöm a segítséget!!!

Van lehetőség, de csak akkor, ha a GYED ideje alatt –a fizetésnélküli szabadságot megszakítva- ismét munkába áll és ez idő alatt keresőképtelenné válik.

Az Mt. szerint ha a fizetésnélküli szabadságot meg akarja szakítani azt 30 nappal korábban köteles bejelenteni.

Az Önt megillető szabadságot a munkavállaló oldalán felmerült ok (fizetésnélküli szabadság) megszűnésétől számított hatvan napon belül kell kiadni.

Azt, hogy )Önt hány nap szabadság illeti meg a munkáltató kötelessége kiszámolni.

Önt szabadság illeti meg a szülési szabadság teljes idejére és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára.

De, ha a fizetésnélküli szabadságot megszakítja és ugyanazon munkáltatónál munkába áll felmondási védelemben nem részesül, így a jogviszonya rendes felmondással megszüntethető.

A Munka törvénykönyve szerint(2012. évi I. törvény)

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának az ideje.

122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló e

lőzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.
123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

(Ilyen ok lehet pl. a táppénz, vagy a fizetésnélküli szabadság)

128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

(Ha tehát a dolgozó a fizetésnélküli szabadságot meg akarja szüntetni, mert munkába kíván állni azt 30 nappal korábban köteles a munkáltatójának bejelenteni.)

A jognyilatkozatokat (kérelem) célszerű írásban előterjeszteni.

GYED mellett csak akkor dolgozhat, ha a gyermek betöltötte az 1. életévet.

Ha a GYED ideje alatt nem áll munkába egyszerre GYED-et és táppénzt nem kaphat, ha mindkét ellátásra jogosult a kettő közül választhat és csak az egyiket kaphatja.

Ha a fiznélkülit megszakítja és szabadságra megy azt a tb -tényleges munkábaállás nélkül is- elfogadja úgy, mintha a GYED mellett dolgozna.

Ugyanarra az időre táppénzt és szabadságos bért nem kaphat, azaz ha kiaják Önnek az összes felgyült szabadságot és ez idő alatt keresőképtelenné válik arra az időre táppénzt nem kaphat, amely időre szabadságos bérrel látja el a munkáltatója.

laszlo555 # 2014.09.08. 23:05

Tisztelt Szakértők!

Milyen lépéseket kell tenni, hogy nejem GYESben v. GYEDben részesülhessen? Lányunk tavaly augusztusban szüleltett Angliában, magyar állampolgárként (TAJ száma, lakcíme magyar) és folyó hó kezdetétől mindnyájan visszaköltöztünk Magyarország.
Nejem mielőtt kiköltöztünk volna nappali tagozatos egyetemista volt, így nem rendelkezik "korábbi" munkáltatóval.

segítségüket előre köszönöm.

JuditKud # 2014.09.05. 10:47

Tisztelt Szakértő!

Hallottam a lehetőségről, hogy a Gyed mellett van lehetőség Táppénzre is, mivel újra babát várok.

Közben a céget ahol "dolgozom" ez évben csődgondok vette át, erre hivatkozva utasította el a cég a kérésemet a szabadság kiadásra vonatkozóan.
A csődgondnok megkeresésemre elmondta, hogy neki nincs beleszólása a munkaügyi kérdésekbe...

Mivel fennakadtam szóbeli kérelemre, hogy írják ki augusztus végére a szabadságaimat és szeptember 1-től mehessek táppénzre, amit az Orvosom már kiírt... ezért ezúton kérem segítségét, hogy mi ennek a "hivatalos" módja.

Írásban kérjem, hogy adják ki a szabadságomat és mennyit?
Mennyivel előtte kell jeleznem?
Szabadság "töltése" alatt, nem mondhatnak fel nekem vagy helyezhetnek át jogfolytonosan egy másik cégükbe?

Előre is köszönöm a segítséget!!!

oepkerdes # 2014.09.03. 12:42

Köszönöm a gyors választ, és a megtisztelő feltételezést, hogy tb ügyintéző vagyok :) Nem ilyen területen dolgozok, csak egy kekec/precíc munkaügyes kollégába akadtam, vele szeretnék dűlőre jutni... Még egyszer köszönöm a pontos hivatkozást.

Lena0629 # 2014.09.03. 12:17

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdés megválaszolásában kérném a segítségét:
Egy multicégtől 13 év folyamatos munkaviszony után 2013.áprilisában jöttem el táppénzre, mert kisbabát vártam,és 06.29-én meg is született a gyermekem.
2013 szeptemberében kaptam egy levelet a cégtől, melyben arról tájékoztatnak, hogy szept.2-val átszervezés miatt megszűnt a pozícióm.
A párommal eleve 2 gyermeket terveztünk, s ezért vetődött fel a kérdés, hogy abban az esetben, ha a 2015-ös év második felében megszületne a második gyermekünk, akkor-a jelenlegi jogszabályok szerint-mit vennének alapul a Tgyás, a Gyed és a Gyes kiszámításakor? Mert a első gyermeknél nyilvánvalóan azzal az-igen magas-bruttó bérrel számoltak, mellyel el jöttem szülni, de a második gyermek esetén ennek kiszámítási módjával nem vagyok sajnos tisztában.
Próbáltam tájékozódni már több helyen is a városunkban /Mák, Oep/, de ahány emberrel beszéltem, annyi féle választ kaptam....

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát!

udee1984 # 2014.09.03. 11:56

Tisztelt Szakértő!

Augusztus 8.-én megszűnt a munkaviszonyom (2010-től dolgoztam). Jelenleg munkanélküliként vagyok regisztrálva és kb. 3 hetes terhes vagyok. Természetesen folyamatosan keresek munkát de nem vagyok biztos abban, hogyha elmondom a terhesség tényét, nem fognak hátrányosan megítélni emiatt. Viszont ismereteim szerint a gyermekgondozási segély nem haladja meg a 25 000 Ft-ot ha a szülés napján nincs biztosítva az anya. Hova érdemes ilyenkor fordulni, mely jogszabályok vonatkoznak erre az esetre?

Üdvözlettel

Zsuzsa

Zengőbérci # 2014.09.03. 11:25

oepkerdes# 2014.09.02. 15:14

Tisztelt szakértő!
Kérem írja le, hogy milyen törvényre, vagy egyéb rendelkezésre hivatkozhatok az alábbiaknál:
"Ha a GYES mellett nem állt munkába, akkor a GYES-t és a táppénzt egyidejűleg nem kaphatja, ilyen esetben csak egy lehetősége van vagy a „régi gyerekre” kapja a GYES-t, vagy helyette a táppénzt választja."
Köszönettel
A GYES mellett táppénz ellátás csak annak jár, aki a GYES mellett dolgozik és ez időszak alatt válik keresőképtelenné. Ennek hiányában, az Ebtv. (1997. évi LXXXIII. törvény) 39. § értelmében az igénylő választhat, hogy a GYES ellátást, vagy helyette a táppénzt választja, de a kettőt együtt nem kaphatja."...
Kérem írja le, hogy az utóbbi bekezdés megállapítását milyen törvény alapján írja,tehát, hogy GYES mellett táppénz ellátás csak annak jár, aki a GYES mellett dolgozik és ez időszak alatt válik keresőképtelenné.. Köszönettel

Tisztelt Kérdező!

Ha egy kicsit figyelmesebben elolvassa az előző hozzászólásomat láthatja, hogy véleményemet az 1997. évi LXXXIII. törvény) 39. szakaszában foglaltakra alapoztam.

Ezen jogi norma, mint főszabály így szól:

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint - az e törvényben foglalt kivételekkel - csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Az e törvényben foglalt kivételeket rögtön a 2. bekezdésbe olvashatja.

Ilyen kivétel: (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Ezen bekezdés szerint aki GYES-t kap a GYES mellett csak akkor kaphat táppénzt is ha a GYES mellett dolgozik és ez idő alatt keresőképtelenné válik.

A szövegösszefüggésből úgy tűnik –határozatban hivatkozni szeretne a jogi normára-, hogy Ön TB kifizetőhelyi ügyintéző.

Az OEP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya nem támogatja azt, ha a gyakorló ügyintézők különböző internetes honlapokon tájokozódnak, mivel azok –álláspontjuk szerint-félrevezetőek lehetnek.

Ezzel kapcsolatban ez olvasható a honlapjukon:

Az utóbbi időben megszaporodott azon internetes honlapok száma, melyeken az egészségbiztosítás ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók olvashatóak. Tapasztalataink szerint ezek az információk gyakran elavultak, nem felelnek meg a hatályos jogszabályoknak, így félrevezetőek lehetnek.

Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak azon információkért, adatokért, és tájékoztató anyagokért vállal felelősséget, amelyeket saját honlapján (www.oep.hu) tett közzé.

Budapest, 2010. június 4.

Országos Egészségbiztosítási Pénztár

http://www.oep.hu/portal/page?…

A Főigazgató Asszonynak tett javaslatunkat, miszerint akkor indítson az OEP is egy kifejezetten a gyakorló TB ügyintézőknek szóló fórumot a Főosztály, a Főigazgató Asszony nevében azzal hárította el, hogy a TB ügyintézőknek jelenleg is van lehetőségük arra, hogy a penzbeli@oep.hu címen feltegyék a kérdéseiket, ezért javaslom, hogy a jövőben éljen ezzel a lehetőséggel.

Sajnos –és ezt a Főigazgató Asszonynak is megírtuk- a gyakorló ügyintézők félnek így megkeresni a felügyeleti szervet, mivel akkor kiderül, hogy ismereteik hiányosak és ez esetben előfordulhat, hogy az OEP a szakigazgatási szerv ellenőrzési egységén keresztül elrendel egy soron kívüli átfogó ellenőrzést, ezt elkerülendő a gyakorló ügyintézők inkább csendben maradnak, vagy más, az OEP által nem kívánatos szakmai fórumokon tájékozódnak, ami nem más, mint a „22-es csapdája.”

Pedig lehetne ezt jól csinálni.

Csupán 2-3 hozzáértő ügyintézőt kellene ráállítani az ügyre és az ország TB ügyintézői –beleértve a MEP és MÁK ügyintézőket is- elégedetten, jogszerűen, szakszerűen és egységesen tudnák ellátni a feladataikat, ami mindannyiunk érdeke lenne.

oepkerdes # 2014.09.02. 13:14

Tisztelt szakértő!

Kérem írja le, hogy milyen törvényre, vagy egyéb rendelkezésre hivatkozhatok az alábbiaknál:
"Ha a GYES mellett nem állt munkába, akkor a GYES-t és a táppénzt egyidejűleg nem kaphatja, ilyen esetben csak egy lehetősége van vagy a „régi gyerekre” kapja a GYES-t, vagy helyette a táppénzt választja."
Köszönettel

oepkerdes # 2014.09.02. 13:00

Egyik hozzászólónak ezt írta
"...(9) Az Ebtv. 39. § (4) és (5) bekezdése alkalmazásában különböző korú gyermekek alatt a nem azonos várandósságból született gyermekeket kell érteni.”

A GYES mellett táppénz ellátás csak annak jár, aki a GYES mellett dolgozik és ez időszak alatt válik keresőképtelenné. Ennek hiányában, az Ebtv. (1997. évi LXXXIII. törvény) 39. § értelmében az igénylő választhat, hogy a GYES ellátást, vagy helyette a táppénzt választja, de a kettőt együtt nem kaphatja."...

Kérem írja le, hogy az utóbbi bekezdés megállapítását milyen törvény alapján írja,tehát, hogy GYES mellett táppénz ellátás csak annak jár, aki a GYES mellett dolgozik és ez időszak alatt válik keresőképtelenné.. Köszönettel

vaczkor... # 2014.09.01. 06:11

Tun85 2014.08.29. 11:32
Tisztelt Szakértők!
Második terhességemet 4. hónapjában bejelentettem a munkáltatómnak. Jelenleg első gyermekemmel gyed-en vagyok és akkor fog megszületni a kisebbik, mire ez az ellátás lejár. A munkáltató felajánlotta, hogy kivehetek 10 nap szabadságot, majd utána táppénzre lehet mennem a szülésig, elvileg a gyedet és a táppénzt is megkaphatom addig egyidejűleg.
A első kérdésem az lenne, hogy a táppénz alapja az alapbérem lesz?

Az attól függ, hogy 8-as, vagy 9-es kóddal veszik-e keresőképtelen állományba.

Nyolcas kód esetén van betegszabadságos bére.

Ekkor az Ebtv. 48. szakasza értelmében –mivel nincs 180 bérezett napja, de van pár munkanap betegszabadságos bérrel ellátott napja napja- a tényleges jövedelem (betegszabadságra kapott bér) lesz a táppénz alapja.

Lásd:

48. § (6a) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.

Ha 9-es veszélyeztetett terhességi kóddal veszik fel, ekkor betegszabadság nincs, ezért a táppénzét a szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.

Lásd az előbbi szakasz második fordulatát.

Mivel azonban Önnek GYED miatt nincs 180 bérezett napja ezt (fenti összeget) össze kell hasonlítani az előző GYED ellátás alapjával és a kedvezőbbel kell segélyezni. Ez az előny/kedvezmény szabály.

Lásd:

48. § (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (6a) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

A harmadik kérdés pedig, hogy a későbbi gyes és a tgyás is járhat egyszerre?


Igen!

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Gabeszom # 2014.08.29. 18:18

Tisztelt Szakértők!
Esetem,hasonló az előttem szólóhoz,annyi különbséggel,hogy szintén az első gyermekemmel vagyok Gyeden és a másodikkal pedig terhes,aki még a Gyed lejárta előtt fog megszületni.Kérdésem,hogy kiírathatom Magam táppénzre,ez az ellátás járna nekem a Gyed folyósítása mellett? Ha igen,a következő Tgyás-t/Gyedet miből fogják számolni?Tehát,hogy járnék jobban?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Tun85 # 2014.08.29. 09:32

Tisztelt Szakértők!
Második terhességemet 4. hónapjában bejelentettem a munkáltatómnak. Jelenleg első gyermekemmel gyed-en vagyok és akkor fog megszületni a kisebbik, mire ez az ellátás lejár. A munkáltató felajánlotta, hogy kivehetek 10 nap szabadságot, majd utána táppénzre lehet mennem a szülésig, elvileg a gyedet és a táppénzt is megkaphatom addig egyidejűleg.
A első kérdésem az lenne, hogy a táppénz alapja az alapbérem lesz?
A második,hogy a gyermekem megszületése után a tgyás és a gyed alapja nála vajon mi lesz? Félek, hogy rosszul járok a táppénzzel.
A harmadik kérdés pedig, hogy a későbbi gyes és a tgyás is járhat egyszerre?

Zengőbérci # 2014.08.29. 06:29

KTiti 2014.08.28. 15:22
Tisztelt Szakértők!
Az alábbi kérdésekkel kapcsolatban kérném segítségüket, szakértelmüket:
Egy folyamatos biztosítási jogviszonnyal rendelkező GYES-en lévő anyuka, táppénzre (8 vagy 9 kód) jogosult-e abban az esetben, ha a szülést követően bérrel ellátott nappal nem rendelkezik?

Igen, azzal, hogy ha a GYES mellett nem állt munkába, akkor a GYES-t és a táppénzt egyidejűleg nem kaphatja, ilyen esetben csak egy lehetősége van vagy a „régi gyerekre” kapja a GYES-t, vagy helyette a táppénzt választja.

Ha igen, akkor a táppénz alapját mi fogja képezni, a szerződés szerinti munkabére vagy a táppénzt megelőző ellátások összege?

Ha az irányadó időszakban nem volt egy bérezett napja sem akkor előbb az un. előnyszabályt kell alkalmazni.

Ennek az a lényege, hogy meg kell vizsgálni miért nem volt legalább 180 bérezett napja. Ha táppénz, tgys, vagy GYED miatt, és ha az Önnek kedvezőbb, mint a lentebb leírt módszer alapján számolt ellátás alap, akkor az utolsó egészségbiztosítási pénzbeli ellátás alapja (ez valószínűleg a GYED volt) lesz a táppénz alapja.

Ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem lesz az alap, de korlátot képez az un. táppénz plafon.

(A táppénz 1 napi összege nem lehet több, mint a minimálbér kétszeresének 1 napra eső része.)

(Fentiek akkor igazak, van legalább 180 folyamatos biztosítási ideje.)

Továbbá egyszerre két ellátásra (GYES, Táppénz) jogosult lehet-e?

Ahogyan arra már kitértem csak akkor, ha a GYES alatt munkába áll és az alatt válik keresőképtelenné.

Ha a GYES mellett nem dolgozik és úgy lesz keresőképtelen csak egy ellátást kaphat.

Ön választhat, hogy táppénzt, vagy GYES-t.

Ha esetleg nem, akkor az anyuka helyett az apuka kérheti-e a hátralévő időre a GYES folyósítását?
Igen, a szülők bármelyike igénybe veheti a GYES-t.

Ha az apa van GYES-en és a biztosítási jogviszonnyal rendelkező anya megbetegszik/keresőképtelen állományba kerül jogosult táppénzre.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

KTiti # 2014.08.28. 13:22

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésekkel kapcsolatban kérném segítségüket, szakértelmüket:

Egy folyamatos biztosítási jogviszonnyal rendelkező GYES-en lévő anyuka, táppénzre (8 vagy 9 kód) jogosult-e abban az esetben, ha a szülést követően bérrel ellátott nappal nem rendelkezik? Ha igen, akkor a táppénz alapját mi fogja képezni, a szerződés szerinti munkabére vagy a táppénzt megelőző ellátások összege? Továbbá egyszerre két ellátásra (GYES, Táppénz) jogosult lehet-e? Ha esetleg nem, akkor az anyuka helyett az apuka kérheti-e a hátralévő időre a GYES folyósítását?

Válaszukat és segítségüket előre is nagyon köszönöm

Zengőbérci # 2014.08.28. 09:20

Kátya67 2014.08.28. 08:29

Táppénz csak annak jár, aki biztosított és kötelezett 3%-os PEB járulék fizetésére.

Ha tehát nem áll munkaviszonyban nem kaphat táppénzt, sőt méltányosságból sem kaphat, mivel az is csak a biztosítottat illeti meg.

Megoldás lehet az álláskeresési járadék. Ott jelezze, hogy kórházban lesz és ennek figyelembevételével határozzák meg a megjelenési kötelezettséget.

(Már biztosított az un. elektronikus kapcsolattartás, azaz főszabály szerint az első és utolsó megjelenés kivételével e-mailon is teljesítheti a közbenső jelentkezési kötelezettséget.)

Ezen túlmenően az 1993. évi III. tv. értelmében a jegyzőhöz fordulhat különböző segélyekért. (Átmeneti támogatás stb.)

Kátya67 # 2014.08.28. 06:29

T.Szakértő!
Felmondtam a régi munkahelyemen és két nap múlva megyek az új helyemre.A baj csak az ,hogy e közbe kisült hogy beteg vagyok és megműtenék.Az új munkába nem fogok tudni menni mert a egészségügyi kis-könyvem nem fogják kiadni a tüdőszűrön Eddig még soha nem volt egy napom se amikor ne lettem volna bejelentve.Mit tudok csinálni?Egyedül nevelem a gyerekeim még a táppénz is kevés lenne de igy nem tudok még táppénzre se menni. Hová tudok fordulni? Menjek munkanélkülire? De ott meg néha jelentkezni kell de kórházból nem megy.

cincinnatus # 2014.08.27. 12:50

Bogi81

2014.08.27. 14:09

A kérdésem a következő lenne.

2014 márciusában született meg a fiam.

2015 áprilisától mennék vissza dolgozni.

Jelezte a munkáltatóm, hogy esetleg februártól lehetne-e. A kérdésem az lenne, hogy vissza mehetek-e dolgozni?

Le kell-e mondanom a gyedről?

Ha le kell mondanom a gyedről február 1-gyel, akkor a fiam születésnapjával újra igénybe vehetem a gyed extra miatt vagy akkor már teljesen elesek tőle?
Erre sajnos nem találtam választ, hogy ilyen esetben mit hogyan kell intézni, milyen juttatások hogyan járnak.
Köszönettel.

Kedves Bogi81!

A választ a hatályos jogszabályokban és az OEP honlapján találhatja meg.

2014.01.01-től a Kormány bevezette a GYED extrát, amely több elemből áll.

Ennek alapján –amennyiben a gyermek betöltötte az 1. életévét- a szülő akár 8 órában is visszamehet dolgozni és kaphatja egyidejűleg a munkabérét, valamint a GYED ellátását is.

Természetesen megteheti, hogy a gyermek egyéves kora előtt visszamegy dolgozni, ez esetben azonban kérnie kell azt, hogy a a GYED ellátás folyósítását szüneteltessék.

Amennyiben a gyermek egy éves kora után szeretne élni a GYED extra által biztosított lehetőséggel, miszerint szeretné a GYED-et és a munkabért is megkapni úgy kérheti a szüneteltetett
gyermekgondozási díj továbbfolyósítását.

Ebben az esetben a korábban megállapított gyed-et tovább fogják folyósítani a
jogosultsági időből még hátralevő időtartamra, a korábban megállapított összegben.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatója az érintetteknek a Gyed extráról

A GYED EXTRA néven ismertté vált törvény, amely 2014. január 1-jén lép életbe,az alábbi fő változásokat tartalmazza (a részletszabályok kifejtése nélkül):

1. A kisgyermeket nevelő szülő a gyermek 1 éves kora után a gyed folyósítása mellett korlátlan időtartamban visszamehet/elmehet dolgozni.

Korábbi szabályozás:

A gyed-en lévő szülő a gyed folyósítása mellett nem dolgozhatott

o Illetve ha dolgozott, akkor a gyed folyósítását szüneteltetni kellett

• Hogyan szabályozzák most?

o A kisgyermeket nevelő szülő a gyermek 1 éves kora után a gyed folyósítása mellett
korlátlan időtartamban visszamehet/elmehet dolgozni.

• Kiket érint a változás?

o A változás érinti a jelenleg gyed-ben részesülőket, akkor, ha vissza akarnak menni
dolgozni

o Valamint azokat a szülőket is, akiknek munkába állás miatt korábban le kellett
mondaniuk a gyed folyósításáról.

• Hogyan érinti ez a változás amár munkába állókat?

o A szülő írásbeli kérelmére, a korábban folyósított gyed-et még a gyed-re való
jogosultság hátralévő időtartamára folyósítani kell!

2. A 2014. január 1-től a korábban született gyermek után folyósított ellátások és 2014-ben
született gyermek után járó ellátások egyidejűleg járnak.

• Korábbiszabályozás:

o Ha a gyed, vagy a gyes folyósítása közben újabb gyermek született, akkor a szülő
választhatott, hogy melyik ellátást kéri (nyilván a számára kedvezőbbet), de
egyszerre nem kaphatta mindkettőt.

• Hogyan szabályozzák most?

o Ha a gyed, vagy a gyes folyósítása közben újabb gyermek születik, akkor akorábbi
gyermek után járó ellátás folyósítása nem szűnik meg, hanem

o a jogosultság teljes ideje alatt mindkét gyermek után továbbfolyósítják a minkét
gyermek után járó összeget.

• Kikre vonatkozik?

o 2014. január 1-jétől a korábban született gyermek után folyósított ellátások és
2014-ben született gyermek után járó ellátások egyidejűleg járnak, vagyis

o Ez a 2014. előtt született gyermekekre is vonatkozik, de csak akkor, ha 2014. január
1-je után újabb gyermek születik a családban.
(Például: ha a szülőnek az első gyermeke 1,5 éves és a második gyermek 2014-ben születik,
akkor az első gyermek után járó gyed-et és a második gyermek után járó terhességigyermekágyi segélyt, egyidejűleg kaphatja.)

3. A 2013. december 31-ét követően született ikergyermekek esetében a gyed jogosultsági
ideje egy évvel meghosszabbodik.

• Mit jelent ez?

o Aki a gyermek két éves koráig jogosult gyedre, ikerszülés esetén a gyermek három
éves koráig lesz jogosult erre az ellátásra.
4. 2014. január 1-jétőlbevezetik a „diplomás gyed”intézményét.

• Korábbi szabályozás:

o Csak gyermekgondozási segélyre vált jogosulttá a kismama

• Hogyan szabályozzák most, kinek jár a „diplomás gyed”?

o Annak jár, aki magyar nyelvű felsőoktatási intézmény nappali tagozatán

o a szülést megelőző két éven belül
o 2 aktív félév hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
o és a hallgatói jogviszony fennállása alatt,
o Illetveannak szüneteltetését vagy megszűnését követően 1 éven belül szül.

• Meddig jár a „diplomás gyed”?

o A „diplomás gyed” a szülés napjától 1 évig jár

• Mitől függ annak összege?

o Attól, hogy a hallgató alap vagy mesterképzésben részesül a szüléskor vagy azt
megelőzően.

• Mi van akkor, ha a hallgató alapképzésben vesz, vagy vett részt?

o Akkor a gyed havi összege a minimálbér 70%-a.

• Amennyiben mesterképzésen tanult, vagy tanul, akkor:

o agyed havi összege a garantált bérminimum70%-a.

5. A foglalkoztató által igénybe vehető szociális hozzájárulás (szocho)kedvezmény bővítése.
Új szabály, hogy afoglalkoztató akkor is jogosult a kedvezmény érvényesítésére, ha gyed-ben
részesülő szülőt foglalkoztat.

A gyed-ben, gyes-ben, gyet-ben részesülő és három vagy több gyermeket nevelő szülőket
foglalkoztató munkáltató a 2013. évi szabályokhoz képest további két évig kap szocho kedvezményt.

OEP Budapest, 2013. december 18.

GYAKORLATI KISOKOS a gyed extrához

A „gyed extra” a gyermekgondozási díjra (továbbiakban: gyed) vonatkozóan 4 fő
rendelkezést tartalmaz.

Ebben a tájékoztatóban ahhoz kívánunk segítséget nyújtani, hogy minden kismama megtalálja a rendelkezésekközül azt, ami rá vonatkozik.

Azok a tudnivalók is ismertetésre kerülnek, hogy kinek, milyen nyomtatványon, és hová kell benyújtania a kérelmét.

1. Több ellátás egyidejűleg történő folyósítása
Ki kaphatja?

Főszabály, hogy egy gyermek után, egyidejűleg csak egy ellátást lehet folyósítani.

Akkor lehet a szülő részére több ellátást is folyósítani, ha több gyermek van a háztartásban
és azok közül legalább egy gyermek 2013. 12. 31-ét követően született.

2014. január 1-jét követően, ha újabb gyermek születika családba, akkor az idősebb testvér
után járó ellátás továbbra is megilleti a szülőt, nem kell lemondani az ellátásról, mint korábban.

Több gyermek esetében, akkor folyósíthatóak gyermekenként külön – külön az
ellátások, ha az ellátások különböző korúgyermekek után kerülnek megállapításra.

Például, ha a biztosított anyának a 2013.02.01-jén született első gyermeke jogán járó gyermekgondozási díj folyósítása alatt 2014. 01.01-én (vagy azt követően) megszületik a második gyermeke, akkor az első gyermek jogán gyermekgondozási díjban részesül, és e
mellett a második gyermek jogán terhességi-gyermekágyi segélyt, majd ennek lejárát
követően gyermekgondozási díjat kaphat.

Hovalehet benyújtani a kérelmet?

A legkisebb gyermek után járó ellátás iránti kérelmet, — csak úgy, mint eddig— a
foglalkoztatóhozkell benyújtani.

Milyen nyomtatványon kell kérni és mit kell hozzá csatolni?

Terhességi-gyermekágyi segély esetében a „Nyilatkozat terhességi gyermekágyi segély
megállapításához” elnevezésű nyomtatványt kell kitölteni.

A gyed esetében pedig az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványt kell kitölteni.

A kérelemhez csatolni kell:

  • a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, feltéve, hogy a gyermekgondozási

díjat ugyanazon gyermekre vonatkozóan más személy igényli, mint aki részére a
terhességi-gyermekágyi segélyt megállapították,

  • „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű

nyomtatványt,

  • Jövedelemigazolást.

A nyomtatványok elérhetők:
www.oep.hu/lakosságioldalak/nyomtatványok biztosítottak részére.

Tájékoztatás kérhető:

A fővárosi és megyei kormányhivatalok egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervei ügyfélszolgálatainál, a Kormányablakban, továbbá azon munkáltatóknál, ahol kifizetőhely
működik a kifizetőhelyi ügyintézőktől.

2. Munkavégzés gyed folyósítása mellett
Kire vonatkozik?

A szülő 2014. január 1-jétől a gyermek 1 éves kora után, a gyermekgondozási díj folyósítása
mellett (a gyes folyósítása mellett is) korlátlan időtartamban végezhet munkát. Ez a
rendelkezés a 2014. 01.01-jét megelőzően született gyermekek szüleire is vonatkozik.

— Ha Ön még nem dolgozik, de gyermeke elmúlt már 1 éves, és 2014. 01.01-jét
követően szeretne visszamenni, vagy elmenni dolgozni, akkor a munkába állását nem
kell bejelenteni a gyed-et folyósító szervnek, csak a munkáltatót kell tájékoztatni, hogy a munkavégzés mellett a gyed-et igénybe kívánja venni. (A gyed folyósításában
ez nem okoz változást.)

— Ha Ön munkavégzés miatt 2014. 01.01-jét megelőzően szüneteltette a gyed
folyósítását, akkor a szüneteltetett gyermekgondozási díj továbbfolyósítását kérheti.
Ebben az esetben a korábban megállapított gyed-et tovább fogják folyósítani a
jogosultsági időből még hátralevő időtartamra, a korábban megállapított összegben.
Például, ha a 2012. 09.01-jén született gyermek szülője (aki egyébként a gyermek 2 éves koráig jogosult az ellátásra) 2013. 10. 01-jétől visszament dolgozni, és emiatt le kellett mondania a gyed-ről, úgy a szülő 2014. 01.01-jétől kérheti, hogy részére ismét, azaz továbbfolyósítsák a gyed-et.

Ebben az esetben 2014. 01.01-jétől a jogosultsági időből még hátralevő időtartamra, azaz 2014. 09. 01-jéig kapni fogja a gyed-et. Ha azonban 2013.10.01-jétől heti 30 órában vállalt munkát, és kérte a gyermek után a gyes-t, akkor 2014.01.01-jétől le kell mondania a gyes-ről, csak akkor tudják részére a gyed-et megállapítani. Munkát azonban már korlátlan időtartamban végezhet.

Hova lehet benyújtani a kérelmet?

A gyermekgondozási díj továbbfolyósítása iránti kérelmet ahhoz a folyósító szervhez kell benyújtani, ahol – a folyósítás szüneteltetését megelőzően - legutoljára folyósították a kérelmezőnek a gyermekgondozási díjat. Azaz vagy a fővárosi illetve megyei kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervéhez vagy a foglalkoztatója által működtetett társadalombiztosítási kifizetőhelyhez.

Ha az igénylő időközben munkáltatót váltott és a jelenlegi foglalkoztatója társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtet, akkor a gyermekgondozási díj továbbfolyósítására irányuló kérelmet a jelenlegi foglalkoztatója társadalombiztosítási kifizetőhelyéhez kell benyújtani.

Ha az új foglalkoztató nem működtet társadalombiztosítási kifizetőhelyet, akkor a foglalkoztató székhelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervéhez kell a kérelmet benyújtani.

Az igény bejelentése személyesen vagy postai úton történhet.

Fontos, hogy a gyed-et nem folyósítják újra automatikusan, a gyed továbbfolyósítást kérni
kell!

Milyen nyomtatványon kell kérni, és mit kell hozzá csatolni?

A kérelmet az OEP honlapján elérhető „KÉRELEM gyermekgondozási díj továbbfolyósítására” elnevezésű nyomtatvány kiállításával is be lehet benyújtani.

Nincs kötelezően használandó kérelem forma, de ajánlott a „KÉRELEM gyermekgondozási díj továbbfolyósítására” elnevezésű nyomtatvány kitöltése, mert olyan kérdéseket tartalmaz, ami a továbbfolyósításhoz szükséges, így a hiánypótlási eljárás elkerülhető.

A kérelemhez csatolni kell:

Ha a kérelmező rendelkezik a gyed megállapításáról szóló határozattal, akkor a határozatot.

Ha a kérelmező részére gyes-t folyósítottak, akkor a Magyar Államkincstár által kiadott gyes
folyósításának megszüntetéséről szóló határozatot.

A nyomtatvány elérhető:

www.oep.hu/lakosságioldalak/nyomtatványok biztosítottak részére.

3. A gyermekgondozási díjra jogosultság időtartama ikrek esetében

Ki kaphat?

2013. 12. 31-ét követően született ikrekszülei részére a gyed folyósításának időtartama,a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól gyermekgondozási díjra való jogosultság lejártát követően, további 1 évvel meghosszabbodik.

például: A 2012. 01.01-től biztosított kismama 2014.05.10-én ikreket szül. A szülést megelőző
biztosítási jogviszonyára figyelemmel, 2017.05.10-ig,a gyermekei két éves korától számított
további 1 évig jogosult gyermekgondozási díjra. (Ikrek esetében nem jár dupla gyed, mert azonos várandósságból születtek.)

Hova lehet benyújtani a kérelmet?

Ha biztosított a gyed igénybejelentéskor jelzi, hogy ikrekre tekintettel kéri az ellátást, akkor
nem kell külön igényelni, automatikusan 1 évvel meghosszabbodik a gyed jogosultság
időtartama.

4. Hallgatói jogviszony alapján járó gyermekgondozási díj (diplomás gyed)

Ki kaphat?
2014. január 1-jétől kiegészül a gyermekgondozási díjra jogosultak köre a felsőoktatási intézmény hallgatóival.

Ők az úgynevezett. „diplomás gyed”-re lehetnek jogosultak.

Diplomás gyed-re az, a 2013. 12.31-ét követően születetett gyermek édesanyja jogosult, akik -többek között -felsőfokú tanulmányai alatt vagy a tanulmányok megszűnését követő 1 éven belül szül.

A diplomás gyed-re akkor jogosult a szülő nő, ha az alábbi 1)-6) pontokban felsorolt
együttesfeltételeknek megfelel:

1.) az Ebtv. 42/A. § alapján gyermekgondozási díjra nem jogosult, (például, mert nem biztosított, vagy biztosított, de a biztosítási jogviszonya alapján nem jogosult a
gyermekgondozási díjra, mert a szülést megelőző 2 éven belül nem rendelkezik legalább 365
napi előzetes biztosítási idővel),

2.) a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási
intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább két félév aktív hallgatói
jogviszonnyal rendelkezik, azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető
figyelembe.Két aktív félév megállapításához a gyermek születését megelőző két éven belüli
aktív félévekben összesen 300 naptári napi hallgatói jogviszonnyal kell rendelkezni.

3.) A gyermeke a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony
szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,

4.) a gyermeket saját háztartásában neveli,

5.) magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és

6.) a szülés időpontjában rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.
A diplomás gyed a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves koráig jár.

Vér szerinti apa jogosultsága:

A diplomás gyedre a fentiekben leírt feltételeknek (mind a hat feltételnek meg kell felelnie a
vér szerinti apának) megfelelő vér szerinti apaakkor jogosult, ha a szülő nő meghal, vagy a
szülő nő a 2.)-6). pontokban foglalt feltételek valamelyikének nem felel meg és
gyermekgondozási díjra sem jogosult, de a vérszerinti apa a fenti feltételek mindegyikének
megfelel.

Például: Az egyetemi hallgató anya 2014.02.10-én szül és a szülés napjától diplomás gyed-re
jogosult. A gyermek 2014.06.30-án kikerül az anya háztartásából és 2014.07.01-től a
gyermek az egyetemi hallgató vérszerinti apja háztartásába kerül. Az apának –amennyiben
az 1.)-6.) pontokban felsorolt jogosultsági feltételeknek együttesen megfelel - a diplomás
gyed 2014.07.01-től a gyermek 1 éves koráig folyósítható.

Hova lehet benyújtani a kérelmet?

— A szülés napján nem biztosított szülő nőés a vér szerinti apa, a kérelmet a lakóhelye
szerint illetékes fővárosi illetve megyei kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári
szakigazgatási szervhez nyújthatja be.

— Ha a kismama biztosított (dolgozik), akkor a diplomás gyed iránti kérelmét a
foglalkoztatójához kell benyújtania.
Milyen nyomtatványon kell kérni és mit kell hozzá csatolni?

Az igénylő a diplomás gyed megállapítása iránti kérelmet kizárólag az OEP által
rendszeresített „Igénybejelentés hallgató jogviszony alapján igényelt gyermekgondozási
díjra” elnevezésű nyomtatványon nyújthatja be.

A kérelem csatolni kell:

— a hallgató jogviszonyról szóló, felsőoktatási intézmény által kiadott igazolást,

(Kizárólag az „Igazolás aktív hallgatói jogviszonyról a gyermekgondozási díjhoz”
elnevezésű OEP nyomtatványon történő igazolás fogadható el.)

— gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát,

— ha az igénylő az EGT tagállam állampolgára, akkor a magyarországi lakcíméről kiadott
hatóság igazolvány másolatát.

A nyomtatvány elérhető:

www.oep.hu/lakosságioldalak/nyomtatványok természetes személyek részére.
www.oep.hu/lakosságioldalak/nyomtatványok biztosítottak részére.

Budapest, 2014. január 8.

Országos Egészségbiztosítási Pénztár
http://www.oep.hu/portal/page?…

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Bogi81 # 2014.08.27. 12:09

Tisztelt Olvasó!
A kérdésem a következő lenne. 2014 márciusában született meg a fiam. 2015 áprilisától mennék vissza dolgozni. Jelezte a munkáltatóm, hogy esetleg februártól lehetne-e. A kérdésem az lenne, hogy vissza mehetek-e dolgozni? Le kell-e mondanom a gyedről? Ha le kell mondanom a gyedről február 1-gyel, akkor a fiam születésnapjával újra igénybevehetem a gyed extra miatt vagy akkor már teljesen elesek tőle? Erre sajnos nem találtam választ, hogy ilyen esetben mit hogyan kell intézni, milyen juttatások hogyan járnak.
Köszönettel.

cincinnatus # 2014.08.26. 07:05

Zsola81

A kérdésem arra irányult,hogy rendben van-e az,hogy határozott szerződésnél felmond neki táppénz alatt,miközben terhes?

1.Ha jól értem a munkáltató nem mondott fel. Javasolta a közös megegyezést, amit a felesége nem írt alá.

2. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény értelmében
63. § (1) A munkaviszony megszűnik

  1. a határozott idő lejártával.

A felesége akár terhes, akár nem a jogviszonya a megállapodás erejénél fogva 2014. 08.31-én lejár, annak meghosszabbítására a munkáltató nem kötelezhető, az a terhesség miatt nem hosszabbodik meg, nem válik határozatlanná.

És,hogy 3 héttel később értesíti,mint ahogy kijelenti.
A nejem nem irta alá a közös megegyezést. igy mi fog történni? Természetesen még a papirjait sem kapta meg. 21-ig ki lett fizetve. Akkor az azóta eltelt időre kitől,honnan várjunk valamilyen pénzt?

Tekintettel arra, hogy a közös megegyezést a felesége nem írta alá valószínűleg az fog történni, hogy a kijelentést a munkáltató önellenőrzi és 2014.08.31-re módosítja.

Amennyiben betegszabadságra jogosult, úgy azt a munkáltatótól, amennyiben táppénzre jogosult, úgy azt 2014.08.31-ig az egészségbiztosítótól/TB. kifizetőhelytől várhatja.

80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.

(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Zsola81 # 2014.08.25. 13:45

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm a válaszát,de ezeket értem,és tisztában is vagyok vele.
A kérdésem arra irányult,hogy rendben van-e az,hogy határozott szerződésnél felmond neki táppénz alatt,miközben terhes? És,hogy 3 héttel később értesiti,mint ahogy kijelenti.
A nejem nem irta alá a közös megegyezést. igy mi fog történni? Természetesen még a papirjait sem kapta meg. 21-ig ki lett fizetve. Akkor az azóta eltelt időre kitől,honnan várjunk valamilyen pénzt?

kovacsneagnes85 # 2014.08.25. 13:43

Tisztelt Szakértő,
A kislányom 2013 januárjában született és 2015 januárjában szeretnék visszamenni a munkahelyemre dolgozni.A kérdéseim azok lennének,hogy:
Hogyan kell elindítanom a folyamatot,mikor érdemes megkeresnem őket ezzel?
Köteles-e visszavenni a cég engem ugyanazon a béren és ugyanarra a munkakörre?
És mit kell tennem és tudnom akkor ha esetleg megpróbálnának úgymond lerázni,hogy most nem tudnak visszavenni,vagy csak más bérrel és más munkakörbe?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!

cincinnatus # 2014.08.25. 13:31

Zsola81 2014.08.25. 15:08
Tisztelt Szakértő!
A következő történt.
Feleségem 2014.08.31-én lejáró határozott idejű szerződéssel dolgozott.
2014.07.22-étől veszélyeztetett terhesként táppénzre ment.
Azóta előírás szerint be is hordta a táppénzes papírját a munkáltatóhoz.
2014.08.22-én felhívta a főnöke,hogy menjen be a munkahelyére.
Bement és azzal szembesült,hogy elétettek egy közös megegyezéses felmondást,08.04-ei dátummal.
Kérdésem,hogy ez mennyire törvényes megoldás?
És 08.13-án még vitt be táppénzes papírt,amit elvettek tőle,holott 4-én kijelentették,amit csak 22-én tudtunk meg.
Köszönöm!

A közös megegyezésnek benne van a nevében, hogy azt a felek (munkáltató, munkavállaló) közösen akarták.

Amennyiben az abban foglaltakat bármelyik fél nem tudja elfogadni, úgy joga van azt nem aláírni.

Ami a táppénzt illeti táppénzre csak az jogosult és csak adig, amíg a munkaviszonya (biztosítási jogviszonya) fennáll.

Ha és amennyiben a jogviszonya 2014.08.04-vel megszűnt, úgy 2014.08.05-től táppénzre nem jogosult.

2014.07.22-től időarányosan betegszabadságra (ezt a munkáltató fizeti, leegyszerűsítve a bér 70%-át kapja rá a dolgozó), majd ennek lejártát követően táppénzre jogosult, de legfeljebb a jogviszony utolsó napjáig.

A táppénz iránti igényt a munkáltatónál működő TB kifizetőhely, ennek hiányában az egészségbiztosító bírálja el.

Az tehát „törvényes”, hogy a dolgozó a táppénzes utalványokat a munkáltatójánál, munkaviszony megszűnése esetén az utolsó munkáltatójánál adja le, mivel a táppénz igényt a dolgozónak itt kell jelezni, a Foglalkoztatói igazolás kiállítása és az egyéb okmányok továbbítása –ha a munkáltatónál TB kifizetőhely nem működik- az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv felé a munkáltató kötelessége.