GYED,GYES, táppénz


eriska # 2014.12.12. 14:41

Tisztelt Tanácsadó ! Azt szeretném megtudni, hogy én munkahelyi baleset kovetkeztében táppénzen vagyok, akkor is le kell. hogy vonjanak a szabadságomból. Előre is koszonom válaszát !

balogh-ary # 2014.12.08. 17:55

Szép estét Mindenkinek! Olyan kérdésem, lenne, hogy 5 hónapja dolgozom, egy vállalkozónak, (előtte 8 évig dolgoztam egy rendes cégnél.) és közben kisbabát várok már 12 hetesek vagyunk. A főnök asszonynak elmondtam, és mondta, hogy minden rendben addig maradok amíg bírok dolgozni, de azt szeretné kérni, hogy ha érzem, hogy nem bírom csinálni akkor én mondjak fel. Az lenne a kérdésem, hogy most mit tegyek? Fogok így majd kapni valamilyen pénzt majd itt a családira és a gyesre gondoltam, meg nem tudom jár-e még ilyenkor valami. Első babámat várom, és még nem nagyon néztem szét ilyenkor mi jár és mi nem. Várom válaszukat.
Üdvözlettel: Balogh Aranka

Helgiusz # 2014.12.07. 18:34

Üdvözlet.
Segítséget szeretnék kérni. A lényeg hogy a kislányom 2013.10.25 én született gyesen vagyok vele ám 1 hónapja munkába álltam 4 órában.Először is kivettem a szabijaim, 4 napot dolgoztam kiderült újból kisbabát várok. A dokim táppénze akar venni mivel kislányom koraszülött volt. A kérdésem az táppénzre jogosult vagyok e illetve 100% rokkant járadékos vagyok ez mellet és a gyes mellett jár e a táppénz? Köszönöm válaszukat.

Sziszka2012 # 2014.12.04. 10:37

Tisztelt Szakértő.
A kérdésem a következő:
2012.10.27-én született a kislányom.
2012.szeptember végéig dolgoztam.
2014.november 03-tól ismét munkában állok, ugyanazon a munkahelyen.
Az elmúlt 2 évre hogy kell számolnom a szabadságot?
Előre is köszönöm!
Sz.

Anikó20 # 2014.12.02. 15:20

Tisztelt Tanácsadó !

Jelenlegi kérdésem és problémám ,hogy munkaviszonyom fenn áll de táppénzre nem vagyok jogosult veszélyeztetett terhes vagyok a munkáltatom nem tud olyan munkát biztosítani ami nem veszélyezteti az állapotomat.Én úgy tudom ha ez így van akkor ö köteles nekem fizetni addig amíg a munka viszonyom fenn áll.
A munka vállalót nem érheti kár az állapota miatt,vagy pedig mondjon fel de azt nem nagyon akar .
Válaszát előre is köszönöm

pharmagyogy # 2014.12.02. 14:53

Tisztelt Tanácsadó!

Jelenleg gyed-en vagyok a másfél éves kisfiammal,viszont pocakban van a kistesó,aki 2015 júliusában fog megszületni.
A gyed rettentő alacsony volta miatt (brutto fizetésem 474 ezer ft volt szülést megelőzően), táppénzre szeretnék menni 9-es kóddal. Kérdésem az lenne,hogy van -e olyan mód,hogy a gyed-et se veszítsem el? Gondolok itt arra,hogy kivenném a szabadságomat és úgy mennék táppénzre. Ha visszamennék dolgozni,akkor kapnám a gyed-et továbbra is (2 éves korig),de ha munka alatt megbetegednék és tp-re kényszerülnék,akkor kapnám a gyedet vagy megszűntetnék?

Válaszát előre is köszönöm!!

Zengőbérci # 2014.11.27. 13:25

Csöde # e-mail 2014.11.17. 13:33

Tisztelt Tanácsadó!

Kérdezni szeretném, hogy a 4 és fél éves kisfiam után aki tartós beteg igényelhetek-e gyes, ha a kisebbik kisfiammal jelenleg gyeden vagyok. Válaszát előre is köszönöm.

Üdv: Csöde

Igen, de csak akkor, ha az a gyermek, akivel GYED-en van 2014-ben született.

Ha mindkét gyermek 2014.01.01. előtt született a két ellátást együtt nem kaphatja, mivel a GYED extra 2014.01.01-től van hatályban.

Zengőbérci # 2014.11.25. 14:32

b„arathtamas#e-mail 2014.11.17. 14:15
Üdvözlet!
Kedves segítségüket kérném az alábbiakban.
Feleségem harmadik gyermekünkkel gyesen van aki hamarosan betölti az egy éves kort. Egy éves kora után én a bejelentett állásom mellett is igényelhetem a gyedet 60 napos késleltetett folyósítással.
Érdeklődnék, hogy az járható út-e, hogy én még a gyermekem egy éves kora előtt megyek gyedre (egy héttel előtte mondjuk) majd ezt követően "újra" elhelyezkedem a munkahelyemen és a változásról az EOP-et tájékoztatom?
Így ebben a formában nem buknék el két havi GYED folyósítását.
köszönettel

A GYED-et az apa is igénybe veheti a szülést követő 169. naptól legfeljebb a gyermek 2 éves koráig, DE mellette -1 éves kor alatt-nem dolgozhat!

Ez időre fizetésnélküli szabadságot kell kérnie!

Ha a fiznélkülit meg akarja szakítani, úgy azt 60 nappal korábban be kell jelentenie a munkáltatójának.

GYED-et csak akkor (attól a naptól) kaphat, ha (amely naptól) a GYES-t az anyának megszüntetik.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

barathtamas # 2014.11.17. 13:15

Üdvözlet!

Kedves segítségüket kérném az alábbiakban.
Feleségem harmadik gyermekünkkel gyesen van aki hamarosan betölti az egy éves kort. Egy éves kora után én a bejelentett állásom mellett is igényelhetem a gyedet 60 napos késleltetett folyósítással.
Érdeklődnék, hogy az járható út-e, hogy én még a gyermekem egy éves kora előtt megyek gyedre (egy héttel előtte mondjuk) majd ezt követően "újra" elhelyezkedem a munkahelyemen és a változásról az EOP-et tájékoztatom?
Így ebben a formában nem buknék el két havi GYED folyósítását.

köszönettel

Csöde # 2014.11.17. 12:33

Tisztelt Tanácsadó!

Kérdezni szeretném, hogy a 4 és fél éves kisfiam után aki tartós beteg igényelhetek-e gyes, ha a kisebbik kisfiammal jelenleg gyeden vagyok. Válaszát előre is köszönöm.

Üdv: Csöde

Nixy90 # 2014.11.14. 13:23

Tisztelt Szakértő!

Egyéni vállalkozó vagyok, mellette nappali tagozatos hallgatói jogviszonyom van.
Várhatóan még 3 évig ez így fog működni.
Ha időközben gyermeket vállalok akkor rám milyes GYED szabályok vonatkoznak?
Kérem segítsen ebben a kérdésben:)

Üdv.

P.N.

domperke70 # 2014.11.12. 12:31

Tisztelt Szakértők! 25 éve dolgozom a BKV-nál, mint villamosvezető. Ez idő alatt egyszer fordult elő, hogy az iskolában a 10 éves lányom rosszul lett. A végállomáson jeleztem a közvetlen felettesemnek a problémát, a villamost félreállítottam, majd elmentem a gyerekért. Az orvos attól a naptól kezdve táppénzre vett, de a főnökeim azóta is folyamatosan hívogatnak, berendelnek magukhoz, azzal az indokkal, hogy tovább kellett volna dolgoznom. Számomra a családom az első, a kislányom sajnos tartós beteg. Kérdésem az lenne, hogy mivel tudnám leállítani végre a főnökeimet. Nem vagyok állandóan táppénzen, a munkámmal sincs kirívó gond. A válaszát előre is köszönöm: domperke70

angyalreni # 2014.11.11. 10:28

Tisztelt Tanácsadó!
Olyan kérdésem lenne,hogy 2014.10.13tól munkaviszonyban állok,az lenne a kérdésem,ha 2014 szeptemberében szülném a gyermekem és 2015 júniusáig dolgoznék azután szeptemberig táppénzen lennék akkor nekem járhat e a gyed?Köszönettel Vné Renáta


Reni@@@

100.kérdező # 2014.10.26. 10:02

2013.12.31 - 2014.03.15-ig nem volt jogviszonyom. A havi 5300 Ft nem elírás Szabadság van 24 nap. Mi az a tőkejövedelem? Testvérem vállalkozó tud e segíteni? A munkáltató biztos nem segít, amikor még rendes bérrel dolgoztam papíron, mivel az elszámolás %-os volt, a saját TB-met én fizettem kp-ba vissza. Mivel nem volt más lehetőség tűrnöm kellett, de most a betegségem miatt nem tudok tovább dolgozni, és nem tudom mitévő legyek.

anne01 # 2014.10.26. 08:31

Táppénz szempontjából nem számít, hogy 2006-2013-ig volt bejelentett állásod. A mértéke miatt érdekes, hogy 2013.12.31 - 2014.03.15-ig volt -e valamilyen jogviszonyod. Ha volt, akkor 60%, ha nem, akkor 50% a mérték és még ekkor csak bruttó táppénzről van szó. Ebből még lejön a személyi jövedelemadó. Remélem a havi 5300 Ft csak elírás volt, mert akkor még a törvényes minimálbért sem éred el. Lehetőségeid nem nagyon vannak, kiveheted a szabadságaidat, a 2014-est még idén illetve 2015-ben a következő évit, feltéve, hogy meg tudsz állapodni a munkáltatóddal. A táppénz eleve 15 nap betegszabadsággal indul, ez a béred 70%-a és ezt még mindig a munkáltatód fizeti, a táppénzed után pedig táppénz hozzájárulást fog fizetni. Esetleg még az tud rajtad segíteni, ha van valamilyen tőkejövedelmed vagy a munkáltatód hajlandó kifizetni erre a fél évre egy magasabb összegű jutalmat. A minimálbéres foglalkoztatásnál az a gond, hogy önként és dalolva lemondasz bizonyos jogaidról. Ha táppénzre, tgyásra, gyedre kell menni, az ellátások alapja is a minimálbér lesz és ha véletlenül nagyon jó fej a munkáltató és mondjuk már foglalkoztatás elején megállapodtatok erről, akkor kiegészíti neked a táppénzedet. A kétórás minimálbéres bejelentés ráadásul szolgálati idő szempontjából durván negyedannyi időnek számít. Ledolgoztál papíron fél évet, az kb. 1,5 hónap szolgálati időt jelent.

H.né # 2014.10.24. 15:26

Kedves Szakértők!

Az első gyermekünk 2012 december 2-án született, akire thgys-t kaptam 2013 május 18-ig. Őstermelő voltam a szülés előtt, 2012 január 1-től havi bruttó 150 000 Ft jövedelem után fizettük meg a járulékot és ebből számították a thgys-t. 2013 május 19- 2014 augusztus 17-ig kaptam a gyedet, majd augusztus 18-tól igénybe vettük a gyest. Jövőre tervezzük a következő baba születését.

A kérdésem az lenne, hogy a következő baba születésekor mi alapján fogják kiszámítani nekem a thgys-t?
Jogosult leszek-e rá, ha 2015-ben megszületik a baba?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

100.kérdező # 2014.10.24. 09:11

Segítséget kérnék táppénz kérdésben.
2006-2013.12.31-ig minimálbérrel bejelentett alkalmazott voltam. 2014.03.15-től a mai napig ugyanazon cégnél van munkaviszonyom papíron részmunka időben 10 óra/hét 2 óra/nap havi munkanapok száma 22, kereset 5300 Ft/hó. Beteg lettem műteni fognak, felépülésem 6 hónapra várható. Kérdésem kapok-e táppénzt, kb. mennyit és milyen lehetőségeim vannak arra ha a műtét sikerül ne haljak éhen.
köszönöm előre is a válaszokat

Kuszkusz3 # 2014.10.23. 05:46

Kinek-minek van ez a fórum?

sortie # 2014.10.22. 10:29

Tisztelt Kérdezők!

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Éljenek ezzel a lehetőséggel és kérjék a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgoznak a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseikre a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseiket közvetlenül is feltehetik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Shisha # 2014.10.19. 19:06

Kedves Szakértők!
Nézeteltérésbe keveretünk a munkáltatómmal a (pót)szabadságokkal kapcsolatban.

2012. december végén szültem, addigra 11 év megszakítás nélküli munkaviszonyom volt az iskolában, ahol tanítok.
34 éves vagyok, szeptembertől mennék vissza dolgozni, de nem egyezik az álláspontunk abban a tekintetben, hogy hány nap szabadságom gyűlt össze.

Szerintem a 20 nap alapszabadságon felül jár a 4 nap az éveim után + a gyerekes napok.
(2012-re csak a gyerekes napok, mert szülés előtt mindent kivettem).
2012. dec. 29.-től TGYÁS, majd GYED (2013.jún. végétől), ez ismét 20+4+2, és az oktató-nevelő munkát végzőket megillető 25 nap pótszabadság.
De szerintük a pótszabadság nem jár.

Akkor kinek van igaza? Hány napom gyűlt össze? Vagy hány fog jövő szeptemberig?

Nagyon köszönöm a segítséget előre is:
Shisha

Elde # 2014.10.16. 16:31

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megkérdezni,hogy ha a 3 hónapos próbaidő lejárta után terhes lettem, és megszeretném tartani a babát,emellett veszélyeztetett terhes vagyok, él a felmondási védelem?

Kuszkusz3 # 2014.10.16. 14:36

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, az iránt, hogy gyermekemet 2014.02.20-án szültem és azzal a nappal megszűnt a munkaviszonyom közös megegyezéssel. Kaptam táppénzt,tgyás-t és most következik a gyed. A volt munkaadóm könyvelőjétől kértem a nyomtatványt "Foglalkoztatói igazolás gyermekgondozási díj megállapításához" de nem akarja kitölteni mivel a volt munkaadóm eladta a céget más vállalkozásnak és a könyvelőnek már nincsenek meg a papírjaim, legalábbis ő ezt mondja.
Azt szeretném kérdezni, kötelessége-e kiadni az igazolást? Táppénz-t és a tgyás-t is két-három hónappal később kaptam meg, mert a könyvelő mindig rossz papírokat nyújtott be az Egészségbiztosítási Pénztár felé.

Válaszát előre is köszönöm...

csehf # 2014.10.16. 13:26

Tisztelt Szakértő!

2012.07.13-án született első gyermekem után GYES-t kapok. 2014.09.21.én született meg a második gyermekem, igénylem a TGYÁS-t. Korábbi hozzászólásra adott válaszként láttam, hogy jogosult vagyok az 1. gyermek utáni GYES-re is a TGYÁS mellett, de sehol nem találom (OEP honlapján sem) az erre vonatkozó törvényt. Szeretném azt bemutatni a munkáltatónál. Meg tudná írni a törvény elérhetőségét?
Köszönettel,
csehf

pazs # 2014.10.16. 12:17

Leiah: megteheti.

Zsófi85: nem érinti.

vadel: nem bocsáthatnak el, bár a munkaviszonyod a felszámolás végén legkésőbb megszűnik. Ha a biztosítási idő folyamatos, akkor mehetsz táppénzre bármikor, nem "kötelező" előtte dolgozni (mondjuk az más kérdés, hogy az új hely - pláne a próbaidő alatt - mit szól ahhoz, hogy te egyből táppénzre mész). Tgyást akkor kapsz, ha van biztosítási jogviszonyod a szülés napján (praktikusan: van állásod) és előtte két éven belül 365 napig is volt, az mindegy, hogy egyébként voltál-e táppénzen és mennyit.

Vivien314: munkáltatód tudja rosszul. Anyagilag nyilván az előnyös, ha dolgozol, a táppénznek van maximuma ugyanis. Kaphatsz táppénzt a gyed (és a gyes) mellett). Írásban jelentsd be a munkáltatódnak, hogy táppénzen van, add le a táppénzes papírokat, aztán ha valami nem stimmel a táppénzzel, reklamálj.

kanga555: nem a munkáltatód jóindulatán múlik, hogy keresőképtelenséged idejére azt az évi 7 nap szabit veszed ki, amivel rendelkezhetsz vagy táppénzre mész, hanem a te döntéseden.

Vercsike: honnan tudod így 2014 októberében, hogy 2015 szeptemberében gyereket szülsz és hogy veszélyeztetett terhes leszel? Táppénzen akkor lehetsz, ha keresőképtelen vagy és van biztosítási jogviszonyod. Ha ez utóbbi folyamatos, akkor max. egy évig, ha nem folyamatos (van benne harminc napnál nagyobb megszakítás), akkor annyi ideig, amennyi ideje a legutolsó biztosítási időszakod tart. A passzív gyed időszaka nem számít ebből a szempontból biztosítási időszaknak. Nincs olyan, hogy passzív táppénz, évekkel ezelőtt megszüntették.

Vercsike # 2014.10.16. 11:33

Tisztelt Szakértők!
2015 év elején táppénzre mennék kismamaként.
Az irányadó időszakban 2014.01.01-től táppénz első napjáig (passzív gyed mellett) 140nap biztosítási jogviszonyom van.
Kérdésem:
1.A szülésik maradhatok-e táppénzen.
2.Csak az eltöltött biztosítási időre kapok táppénzt.
3.Igényelhetek-e táppénzre jogosultság megszűnésekor 140 nap után méltányossági táppénzt.
4.A passzív gyed ideje is beleszámít az biztosítási időbe.Ez+210 napot jelentene.
5. A szülés várható dátuma 2015.szeptember az irányadó időszak a 2014.01.01-szülés napjáig 365 napom lesz.Ebbe beleszámít az esetleges passzív táppénz.
Köszönettel: Vercsike