GYED,GYES, táppénz


Sackamacka # 2006.04.29. 11:46

Kedves Fórumozók!

Segítséget kérnék. A munkáltató megtagadhatja-e a TGYÁS és a GYED igényléséhez szükséges papírok kitöltését? És ha megteszik milyen jogorvoslat van rá?
A második gyermekemet várom. A munkáltató most szembesült a járó szabadság tényével, amit majd a felmondás ill. a munkába állás esetén kell kiadnia, vagy kifizetnie. Ezért felmondással fenyeget. Azt tudom, hogy ő nem mondhat fel, mivel jelenleg GYED-en vagyok, és a közös megegyezésbe meg nem megyek bele.
Előre is köszönöm a segítséget.

Kála # 2006.04.18. 20:07

:-))) Egyetértünk.

the big cat # 2006.04.18. 16:44

:-) "...egy eléggé el nem ítélhető hányada..." azaz nincsen olyan büntetés, amely elegendő lenne számukra.

Kála # 2006.04.18. 16:18

Szerintem egyetértünk, csak én egy kicsit más oldalról közelítettem meg a témát :-)
Ja, és nálam a munkáltatóknak az az el nem hanyagolható része, aki nyomást próbál gyakorolni a munkavállalóra, hogy terhessége miatt szüntesse meg a jogviszonyát, igencsak elítélendő, de szerintem te is csak elírtad :-)

the big cat # 2006.04.18. 14:13

Azt hiszem, hogy részben más véleményen vagyok a terhességgel kapcsolatos közlési kötelezettséget illetően.

A bírói gyakorlat a terhességet abszolút rendes felmondási védelemnek tekinti, mégpedig objektív védelemnek, azaz egy esetleges felmondás visszamenőleg is semmis, ha később kiderül a terhesség, és a felmondás a fogamzás tövényesen vélemezett időpontja utánra esett.

Tehát a terhesség már akkor is védelmi indok, ha nem tudnak róla, így az ennél szubjektívabb helyzet, pl. a terhesség eltitkolása ezt nem szünteti meg.

Ennek oka egyébként az, hogy az Mt. a gyermekvállalást magasabb szempontnak, jobban méltánylandó érdeknek tekinti, mint a munkáltató ezzel kapcsolatos gazdasági érdekeit, és így tűrésre kötelezi. Viszont ismert az is, hogy a munkáltatók egy eléggé el nem ítélhető hányada a terhességről való tudomásszerzést követően nyomást gyakorol a munkavállalóra, vagy jogellenesen egyéb munakviszonymegszüntetési módszerekkel próbál élni, annak érdekében, hogy a munkavállaló terhességével kapcsolatos terheit megkerülje.

Kála # 2006.04.18. 11:09

Ez teljesen egyén függő, de természetesen a jogi keretekre figyelemmel kell lenni. A munkavállalót, közalkalmazottat tájékoztatási kötelezettség terheli a munkáltatója felé a munkaviszonyt érintő lényeges körülményekkel összefüggésben (a terhesség ilyen).
Ugyanakkor tekintettel arra, hogy a terhesség első három hónapjáig gyakoribb a spontán vetélés, ezt az időszakot sokan kivárják. Viszont, ember tervez, de ha a terhesség első harmadának tünetei mutatkoznak az emberen (rosszullétek, émelygés stb.), akkor már jóval az első három hónap lejárta előtt kiderül, hogy gyarapodik a család.
A veszélyeztetett terhesség esetén az orvos általában jóval a "normál" esetben megszokott idő előtt táppénzre veszi az embert - szóval erre is figyelemmel kell lenni.
Magyarán, döntsd el, milyen viszonyban is vagy a főnököddel, és ennek megfelelően tájékoztasd - nyilván neki is gondoskodnia kell valahogy a helyettesítésedről.

Ami a lényeg: a terhesség léte önmagában is védettségi helyzetet eredményez a munkaviszony megszüntetés terén (meg éjszakai munka, egészségkárosító kockázatok közötti foglalkoztatás stb. tekintetében, de gondolom, ez nem érint), tehát a közléssel e tekintetben nem kerülhetsz hátrányosabb helyzetbe.

Brigo # 2006.04.18. 10:52

Kedves Hozzáértő!

Te hogy jelentenéd be a munkahelyeden, hogy terhes vagy és valószínűleg veszélyeztetett? És mennyi idővel - teherbeesés után vagy távozás előtt?
Különleges helyzetben nem vagyok, közalkalmazott, 9 éve dolgozom a cégnél, ez lenne az első gyermek. + összesen 2X voltam táppénzen ezen idő alatt (gondolom ez nem számít).
Szeretném kivédeni az esetleges buktatókat és mégis "fair" maradni!
Mennyi GYES-re számíthatok bruttó 190e bérrel?

Válaszod előre is köszönöm!!!

speedy # 2006.04.12. 10:34

A GYED alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a táppénzszabályok szerint állapítják meg.

Az ellátás napi összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget veszik figyelembe, amely után a biztosított szülő egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt. A prémium, jutalom összegét, valamint az egyéb nem rendszeres jövedelmet arra az időszakra kell figyelembe venni, amikor kifizették.

Az ellátás alapját az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg.

A GYED az irányadó időszakban elért átlagkereset 70%-a.

  1. Ha az előző év január 1. és december 31. között volt legalább 180 bérezett nap, akkor ez a legalább 180 napi tavalyi jövedelem a GYED alapja.
  2. Ha így nincs meg a 180 nap, de közvetlenül a GYED 1. napja előtt (a tárgyévben, vagy 2 évből együtt) van, akkor az utolsó 180 napi jövedelemből számolják a GYED.
  3. Ha van valahány bérezett nap, de sehogy sem jön össze a 180, akkor az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a GYED alapja.
  4. Ha egyetlen bérezett nap sincs, pl. mert végig táppénz, tgyás, gyed, gyes volt, akkor alkalmazottnál az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap, egyéni és társas vállalkozónál pedig a minimálbér.
Z.Kati # 2006.04.11. 14:40

Sziasztok !
Kérdésem lenne Gyed/Gyes-el kapcsolatosan
hogy esetleg tudjátok-e azt, hogy az összegek megállapításánál mikori keresetet veszik figyelembe. Gondolok arra hogy előző évit vagy az utolsó 180 napot?
Válaszotokat előre is köszönöm

keke25 # 2006.04.11. 14:05

Sziasztok!

Újabb érdekes kérdésem lenne!
Valóban igaz az, hogy ha a párom GYES alatt visszamegy dolgozni akkor a maradvány szabik kiadásának idejére(42 napja van bent) nem jár a GYES, csak ha már valóban dolgozni fog???
Rendes szabadságra jár, de az előző években felhalmozott szabadságra nem???

Jutka30 # 2006.04.07. 19:14

Sziasztok fórumozok.
Az az én nagy gondom,hogy elmentem táppénzre Márc 27-tel a dr úr ki is adta a táppénzre jogosito papirt amit le is adtam de 31-el befeküdtem a korházba és Ápr 6-tal engedtek ki ezidáig minden tiszta sor ezután jöt a meglepetés visszamentem az orvoshoz,hogy mostmár szeretnék meni dolgozni de az dr úr csak Ápr 31-gyel volt hajlando kiálitani a papirt és it a gond mert négy napon a levegöbe log ö azal intézte el,hogy menyek arra a négy napra szabira de ez nem lehetséges mert a cégnél ugy szerepel,hogy táppénzen vagyok meg az amugyis a multhónap .
Azt szeretném kérdezni,hogy ijenkor mi a tehendö ugyanis emiat a négy nap miat el is engedhetnek?
Válaszotokat elöre is köszönöm.

LOOSER MUNKAGÉP # 2006.04.07. 13:34

Köszönöm a választ!

speedy # 2006.04.07. 07:38

Kiegészítés: MEg fogod kapni a maxgyedet ha Szakbarbárral megbeszéled a részleteket.

speedy # 2006.04.07. 07:37

Úgy látom megtaláltad már Szakbarbárt az indexen, nála jobbat nem ismerek...
MEg fogod kapni a maxgyedet.

LOOSER MUNKAGÉP # 2006.04.07. 03:13

Kedves Hozzászólók!
Keresek egy profi szaktanácsadót GYES/GYED stb ügyben.
Feb. 13-án lemondtam az ex-cégemnél 1 éve fennálló posztomról (ügyvezető,btto 150e) álláskeresési járadékért nem folyamodtam, viszont 2 héttel kilépést követően teherbe estem. Szeretném tudni mit kéne tennem a legjobb GYED/GYES/TGYÁS pozíció kivívása érdekében és hogy mire számíthatok.
Kérem lássatok el bölcs, szakmai tapasztalatra alapozott tanácsaitokkal!
köszönettel

maramia # 2006.04.03. 14:04

Az lenne a kérdésem ,hogy munk.nélk.-i segélyen vagyok 3 hónapos terhesen.Ilyenkor ha az orvos kiír, igénybe lehet venni a táppénzt?

the big cat # 2006.04.03. 03:55

Nem, de ha mégsem jön össze még mondhatom, hogy vicc volt:)))

Bogie # 2006.04.02. 20:28

Hoppá, Big Cat, gratula! Ez ugye nem vicc (már csak a neves napra való tekintettel)?:))

sasa72 # 2006.04.01. 07:00

Kedves "the big cat"!

Nagyon köszönöm a gyors választ, sokat segítettél.
A második terheségemkor azért nem mentem táppénzre mert így jöttem ki jobban anyagilag (tgys alapja a minimál bért 2x, stb).
Ha jól értem, akkor mielőtt visszamennék dolgozni, előtte szabira kell mennem. De akkor a GYES-t nem kell szüneteltetni?

Az esküvődhöz sok sikert, aztán meg sok-sok boldog percet!

the big cat # 2006.04.01. 04:44

1. Feltételezve, hogy nem volt 33 éves 2004 jan 1-ig, és hogy szabadságot nem maradt benn korábbról, ha jól számolom a következő jár neked:
2003 évre 23 nap+4 a gyerekek után
2004 évre 16 nap+3 nap (ha jól számolom 2004 szeptember 2-án ért véget a fizetetlen szabadság 1 éve.
Megjegyzem botorság volt, hogy a férj nem vette igénybe a gyerekek után járó 4 napokat, így az 2004-re részben, 2005-re teljesen elveszett.

2. Feltételezve, hogy elmúltál 28 éves 2001-ben, és nem maradt benn szabadságot előző évről:
2001-re: 22 nap
2002-re: 22 nap
2003-ra: 4 ( a fizetelen szabadság 1 éve március 6-án járt le, ha jól számolom)
2004-re: 14
2005-re: 21
A második gyerek előtt a GYES helyett talán érdemes lett volna táppénzre menni.

2006-ra csak akkro jár szabadság, ha visszamész dolgozni, a szabadság munaknapokra jár, tehát 4 órás munakörben is ugyannnyi nap jár mint 8 órásban, csak 4 óra távolléti díjjal fizetik. És természtesen semmi sem veszett el. A négy órás munakörnél arra figyelj, hogy amikor visszamész, még 8 órában menj vissza, ugyanis a szabadságot az aktuélis szabéályok szaerint fizetik ki, azaz csak a felgyülemlett szabadságok kivétele után változtasd meg a szerződésed 4 órásra. Ha visszamész a szabadságokat ki kell adni azonnal, ezt a munkáltató nem mérlegelheti.

Most így reggel, álmosan, az esküvőm napján számolgattam, tehát nem bánnám, ha valaki ellenőrizné, hogy jól számoltam-e.

sasa72 # 2006.03.31. 20:48

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, egy ismerősöm és a magam számára. A gyes utáni szabadságról lenne szó. Ha valaki megmondána, hogy mennyi is az annyi.
Írok pontos dátumokat, mert gondolom ez segít.

Az ismerősöm adatai:
2003.01.01. - 2003.03.17. táppénz
2003.03.18. - tgys (168 nap)
2005.03.17-ig GYED
2006.03.17-ig GYES
Most lesz 35 éves, van még egy 13 éves lánya is. A gyerekek utáni pótszabadságot sem vette igénybe ezalatt az idő alatt a férje sem, most ő szeretné igényelni.
A munkadója szerint 20nap és még valami a gyerekek után. Ennyi jár, aztán ha letelt akkortól jár időarányosan az ez évi szabadság.

A saját esetem, kicsit bonyolult.
34 éves vagyok.
2001.01.01. - 2001.02.12. munkavégzés ( nem voltam szabin)
2001.02.13. - 2001.10.13. táppénz (időközönként kórházi ápolás)
2001.10.14. - tgys 168 napig
2003.10.13-ig GYED
2003.10.14 - 2004.05.31. GYES
2004.06.01. - tgys 168 napig
2006.05.31-ig GYED
2006.06.01-től GYES

Mennyi szabadság járna (feltételezve, hogy nem módosítják az Mt-t) ha 2007.05.31-is GYES-en vagyok itthon. Hogy alakulna a szabadság ha mondjuk 2006. október 1-jétől 4 órában visszamennék dolgozni a gyes alatt? Erre az időre is jár szabadság?
A 2001. évi szabadságomból nem vettem ki semmit, az elveszett?
Nálunk a párom a gyerekek utáni pótszabadságot kivette, amíg én nem dolgozom.

Bocs, hogy ennyi kérdésem van egyszerre de szeretnénk tisztán látni.

Előre is köszönöm a segítséget!

the big cat # 2006.03.31. 10:52

Nem. majd ha visszamentél, akkor kell kiadnia.

fzs_ # 2006.03.31. 09:48

Sziasztok!

Visszaolvasva a fórumot nem találtam megfelelő információt a problémámra, ezért konkrétan kérdeznék.
Május 8-tól elmennék GYED-re. Ki kell-e adnia a foglalkoztatómnak az időarányos szabadságomat, vagy nem?
Választ előre is köszönöm!

fzs_

keke25 # 2006.03.28. 13:15

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A kérdések a következők:

  1. Párom otthon volt az első gyerekkel gyed-en, majd most 1 hónapja gyes-en van. Most azonban jön a következő gyermek. Most akkor megint táppénzre jogosult, a táppénz mellett viszont nem tudjuk, hogy jár-e a gyes az előző gyermekre, vagy csak táppénzt fog kapni?
  2. Bent van neki 42 nap szabadság, azokkal mi lesz a helyzet? Gyüjtögeti őket tovább?

Segítségeteket előre is köszönöm!

kilenc # 2006.03.20. 08:04

Kedves Cill13 !

Sajnos nemigen értem a kérdésed :-(
Mondjuk a köztisztviselőkhöz nem értek, az Mt-ben meg nincs ilyen, hogy a munkaviszony szünetel...

A biztosítási jogviszony szünetelehet akkor, ha valaki beteg, de táppénzre (már) nem jogosult. Ennek a szabadsághoz lehet köze ...

Szóval a köztisztviselői járandósággal kapcsolatban talán valaki más majd válaszol.

Táppénz pedig maximum egy évig jár. Ha a biztosítási ideje az alőző egy évben ennél kevesebb, akkor legfeljebb annyi időre. És persze az előző egy év alatti táppénzes időt ki kell vonni a jogosultságból.
(Szóval, ha valaki 1 hónapja dolgozik, előtte nem dolgozott, akkor csak 1 hónap táppénz jár neki, hiába beteg 2 hónapig ...)