GYED,GYES, táppénz


Doky # 2006.12.09. 09:39

Hy tomas64!
Hát szerintem ez anyagilag nem jön le túl jól. Mert amennyire én tudom, a táppénzt , az előző havi béralapodból számolják ki (ebbe nem tartozik bele a mozgó bér). Tehát nem mindegy hogy 65000 a béralap + 142000 a mozgó , vagy 207000 a bér alap . Igaz hogy a táppénznél is számit a mozgó de annak valahogy a 365-öd részét veszik, és azt csatolják a bér alap után kiszámított összeghez. :-) De lehet nem jól tudom és ezért írtam ide. Viszont arra kiváncsi lennék még, hogy a táppénz mértéke fojamatos ilyen esetben , vagy változik -ééé ??

tomas64 # 2006.12.08. 20:50

Ezzel s egyetértek, de itt - bár nem feltétlen jogszerű az elszámolás - ha jól értettem, tényleges kár nem ér.

Doky # 2006.12.08. 20:21

Köszi a hozzászólást tomas64 . :-) De szerintem már azzal is törvényt sértenek hogy nem úgy számolnak el ahogy az elő van írva ( gondolok itt arra hogy ha teljesítmény béres vagyok , akkor miért úgy számol el mintha órabéres lennék, és miért írja át a darabbérem órabérre + mozgóbérre?) Na de sajna ezekhez a dolgokhoz nem nagyon értek . Viszont ahogy most számolták a táppénzem, kb 20ezerrel kaptam kevesebbet mint a régebbi számitások szerint .

tomas64 # 2006.12.08. 19:13

Véleményem szerint a táppénz számításánál a teljes havi munkabéredet kell alapul venni a munkáltatónak, ezzel ellentétes jogszabály esetében a munkád bérezése lenne jogszabálysértő.

Doky # 2006.12.08. 15:08

Sziasztok ! Kérdésem lenne, bár gondolom ez nem meglepő . ;-) Nem túl nagy probléma csak picit bosszant a dolog. X.25-től XI.06-ig betegszabin voltam ( üzemi baleset ). Picit körülírom a dolgot, teljesítménybéres melós vagyok , nem dolgozom órabérben( persze van alapórabérem ) csak a darabbérben, és nincs mozgóbérem sem. A fizumat nem tudom milyen okból 2részre osztják , az egyik rész : a havi órák számát megszorozzák az alapórabéremmel , ez lesz a HAVI IDÕBÉR ALAPOM másik rész : az pedig az előzőekben kijött összeg és az összkeresetem közötti különbség , amit ők MOZGÓBÉRKÉNT tüntetnek fel.
A problémám az, hogy lehet -e hogy ők a 100%-os táppénznek az alapjául az első részt tekintik ( tehát az ő általuk kreált IDÕBÉR ALAPOT ) ??? A következő kérdés, ebben az esetben a táppénz napi mértéke változhat -e, mikor átléptem a hónap végét? miközben a táppénz folyamatos! Na ezt jól megkevertem . ;-) Köszike hogy megpróbáltad kibogozni . Szia!

B.Piri # 2006.12.08. 12:44

A korábbi kérdésem hasonló csipetke76-éhoz. 2004. októberben szültem gyermekemet. Előtte 15 évig dolgoztam a munkahelyemen. 2007. júliusában meg fog szűnni jogutód vagy annak hiányában. Ez még nem eldöntött. Én akkor szül. szabin leszek. Felmondhatnak-e? Ha igen, mennyi a végkielégítés 15 év után?
Köszönöm

B.Piri # 2006.12.08. 12:41

Sziasztok!

Van egy másik kérdésem. elenleg egyedülállóként nevelem a gyermekem. Már nem GYES-en vagyok, hanem táppénzen a másodikkal. Igényelheti-e a GYES-t a párom?

csipetke76 # 2006.12.06. 07:38

köszi az infót, igen a munkáltató nem szűnik meg valóban. Csak azért esett szó az esetleges mostani közös megegyezésről és végkielégítésről mert elképzelhető az is hogy pár év múlva már ezek kifizetése is gondot okoz a munkáltatónak. De én sem akarom ezt elfogadni.

  • a munkáltató a táppénzből mennyit fizet én azt a tájékoztatást kaptam a főnökömtől - csak nem vagyok benne biztos hogy ő tényleg képben van - hogy 15 napot fizet a munkáltató utána meg az összeg harmad részét?
  • a fontos kérdés még az volna, hogy hogyan lehet anyagilag a legjobban kijönni és a lehető legnagyobb korkülönbséget összehozni a jelen helyzetben a két gyekőc között. Mert az eredeti terv az volt, hogy két évig ittho maradok az elsővel utána egy évre visszamegyek dolgozni és akkor jöhet a tesó, így normális pénzem lett volna. Csak hát sajna időközben változtak a dolgok, így most ebből szeretném kihozni a legjobbat. Azt is hallottam hogy amikor terhes leszek majd a második babával akkor ne rögtön menjek táppénzre hanem előbb vegyek ki 29 nap szabit és csak utána írassam ki magam mert így jobban járok, de miért is, mi ennek a jogszabályi háttere?

előre is köszi a válaszokat

the big cat # 2006.12.05. 11:10

Ne fogadd el a közös megyezést, majd elbocsátanak , ha nem tudnak munkát adni, miután a 2. gyerek után, úgy kb 4-5-6 év múlva visszamész, és jogosult leszel vagy 4 havi szabadságmegváltásra, 30 nap védelmi időre, kb két hónap felmondási időre, és 3 hónap végkielégítésre.

Ha jól értem amunaköröd szűnik meg, de nem a munkáltatód?

csipetke76 # 2006.12.05. 08:05

Tisztelt Szakértő!

A kérdéseim a következők lennének:

  • 2006.04.25-én szültem előtte folyamatos munkaviszonyom volt hat évig ugyanazon a helyen így hát az ellátásokkal semmi probléma nem volt
  • 2007. januártól a munkahelyem feladatai nagyrészt megszűnnek így nekem fel fogják ajánlani a közös megegyezéssel a távozást, ebben az esetben két havi végkielégítés járna
  • azonban ha ezt nem fogadom el akkor maradhatok, de oda visszamenni dolgozni már biztosan nem fogok tudni
  • szeretnénk még egy babát – ebből a szempontból az volna a jó gondolom én ha megtartanám a munkahelyem és ha újra terhes lennék akkor el tudnék menni táppénzre, akkor amikor már csak a GYES-t kapnám
  • a táppénzt ha jól tudom csak 15 napig fizeti a munkáltató utána az egészségbiztosító fizet? És ha a terhességem alatti táppénz közben szűnne meg a munkahelyem akkor milyen ellátásra volnék jogosult ? A táppénz ilyenkor nem jár tovább, így maradna a GYES?
  • ha elfogadnám a közös megegyezést akkor a következő babával milyen ellátásra lennék jogosult és annak mi volna a számítási alapja?

Szóval ebben a helyzetben szeretnék segítséget kérni, hogy mi volna a helyes lépés amivel anyagilag a legjobban járnék?

Köszönettel: csipetke76

EVagner # 2006.12.05. 06:45

Gyermekvállalással összefüggő munkaügyi témában szeretnék véleményt kérni. Az érintett személy köztisztviselő és a Ktv. szerint vezetőnek minősült. 2006. júliusa óta táppénzen van, gyermeket vár februárra. A munkáltató visszavonta a vezetői megbízását és felajánlott neki egy olyan munkakört, amelyben soha nem dolgozott, illetve ami 2007. január 1-től szervezetileg az APEH-hez fog tartozni. Mivel ezt nem fogadta el, a munkáltató meg fogja szüntetni a jogviszonyát. Valahogy nem fér a fejembe, hogy vezetői megbízás esetén miért nincs munkajogi védelme a kismamának? Akkor sem járt volna jobban a kismama, ha önként lemond a vezetői megbízásáról, mert gondolom hsonló, eleve elfogadhatatlan munkakört ajánlottak volna fel neki. A munkáltató néha nem él vissza a lehetőségeivel?

zsofa # 2006.11.28. 15:23

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
1996-tól dolgozom jelenlegi munkáltatómnál. 2004. augusztusában szültem, de előtte februártól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam. Jelenleg GYES-en vagyok.
Tervezzük második gyerekünket. Kérdés:

  1. Ha most GYES alatt teherbe esem hogyan számolják ki a GYást, GYED-et?
  2. Elmúltam 35 éves, elmehetek-e GYES-ről táppénzre, ha újra veszélyeztetett leszek? Ebben az esetben milyen jövedelem után kapok táppénzt?

Köszi a segítséget. ZS.

Earl Grey # 2006.11.27. 18:12

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A párom 2004. december 31-ig állt határozott idejű szerződésben a volt munkahelyével. 2004. novemberében született első gyermekünk, tehát a határozott idejú szerződése már a terhes gyás alatt szűnt meg. A következő babát jövő év novemberére tervezzük. (tudom, kicsit hamar kérdezek, de szeretném látni a lehetőségeinket) Addig már semmiképpen nem szeretnénk, ha a párom dolgozna. Így viszont, ha jól tudom, nem jár a páromnak gyed, csak gyes. Van erre valami áthidaló megoldás? A könyvelőnk azt mondta, hogy esetleg be kellene jelentkeznie a gyerkőc második szülinapja után munkanélkülire, majd azután igényelni a gyest, mert így akkor nem passzív jogon kapja majd a gyest... Nekem ez kicsit különösen hangzik. A másik megoldás, amire én gondoltam, az, hogy bejelentkezne szellemi szabadfoglalkozásúnak, és az után befizetnénk a járulékokat, így lenne biztosítási ideje. Ezt azonban nem tudom, lehetséges-e és ha igen, hogyan, kb mennyi lenne a járulék? Remélem, tud valaki válaszolni a kérdéseimre, de bármilyen más megoldás is érdekel.
Előre is köszönöm!
Earl Grey

lewho # 2006.11.27. 15:29

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
hehe esetedben ugyanannyi, 87500 ha jól tévedek

vanda24 # 2006.11.27. 15:17

Sziasztok!

Közalkalmazottként 3 éves jogviszonnyal, bruttó 125 ezer forintos fizetés után mennyi GyED-re lehet számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 14:24

De azt is szeretem, hogy "mennyi időre ültetnek le, ha nem tudom kifizetni a mobilszámlát"?

the big cat # 2006.11.27. 11:04

Igen, az nekem is a kedvenc kérdésem.:)) Az egyik bicskanyitogatóm.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 10:47

Jóvanna. :))
Nem szabad túlbecsülni a kérdezők tájékozottságát. Lásd pl.: "hol lehet lemondani a gyerekről, hogy ne kelljen gyerektartást fizetni?" :)

the big cat # 2006.11.27. 10:32

Miért, a felmondási idő cetera paribus nem kötelező?

Én csak a normál esethez képesti eltérést írtam, mivel a topikban amúgy is szerepel vagy ötvenszer, még ezen az oldalon is van, néha igazán olvashatnának egy kicsit vissza a kérdezők is.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 10:23

Pontosabban 30 nap plusz a munkavállalóra érvényes felmondási idő.

the big cat # 2006.11.27. 08:43

Igen, kötelező, és 30 napig.

leuven # 2006.11.27. 07:50

Sziasztok .

Információt szeretnék kérni, hogy a törvény hogy rendelkezik a gyes utáni foglalkoztatásról. Gyes, után a munkáltatónak kötelező- e visszavenni a dolgózót, illetve ha igen meddig kell foglalkoztatnia.

tatiana # 2006.11.23. 16:58

Kedves Lewho!

Köszönöm szépen a segítséget!

lewho # 2006.11.20. 12:17

Szia!

Az ellátásokat minden esetben Neked kell igényelni. (mellesleg akkor is ha kifizetőhely müxik a munkahelyen, csak akkor attól egyébként meg MEP és MÁK (államkincstár).
Tehát Tgys+Gyed irány a MEP, csp+anyasági támogatás(ez az egyszeri szülési támogatás) irány a MÁK!

tatiana # 2006.11.17. 18:41

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni: Jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A munkahelyem nem kifizetőhely. A kérdéseim a következők: a Tgyást, a GYEDet és a családi pótlékot nekem kell igényelnem, vagy a munkáltatómnak? Ha a munkáltatómnak, akkor kell-e nekem feléje valamiféle igénylést benyújtani, és tudom-e őt valamiféle képpen sürgetni, mert jelenleg sem igyekszik az orvostól kapott igazolásaimat időben leadni és így mindig én járok rosszul....
És mi a helyzet a egyszeri szülési támogatással? Hol tudok hozzájutni a nyomtatványokhot, mert az OEP honlapján erről nem találtam semmit.

A segítséget előre is köszönöm!

Kedves Rekanna!
Köszönöm még az augusztusi hozzászólásodat. Sajnos azóta nem állt módomban válaszolni. Az én esetem egy kicsit bonyolultabb, de szerencsére most már a 31. hétben vagyunk, és a babám jól van:-D Szeretnék Neked is minden jót kívánni!