GYED,GYES, táppénz


mennyeimanna # 2008.06.24. 19:48

Köszi a gyors választ!

Sajnos még akkor erre nem gondoltam,mikor ezt közölte,mivel derült égből villámcsapás volt.De még nem rendeztünk semmiféle papírt.
Hogyan tudnám "megfogni" a főnököm,mivel elég rosszuljárok azzal,hogy a felmondási időre a 4órás bérem nettóját akarja kifizetni.Vagyis a fehér bért,mivel fehér és fekete is van!!

m

kaali # 2008.06.24. 20:03

Bocsi, ebben nem vagyok jártas. Az viszont tuti, 06.28-ig nem mondhat föl. Talán, ha "kbs" elolvasná, ő többet tudna mondani a fehér és fekete bérre.

Lynn_ # 2008.06.24. 20:24

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni a következő kérdés megválaszolásában. Jelenleg GYED-en vagyok a 2. kisfiammal, a GYED augusztusban jár le. Párommal szeretnénk mégegy gyermeket és azt szeretnénk, ha a 2. gyermekünk után járó GYES lejárta előtt születne meg a kicsi. A kérdésem az, hogy ebben az esetben kaphatok-e a 3. gyermek után is GYED-et 2 évig, vagy nem. Ha nem, akkor csak a TGYÁS és a GYES jár nekem 3 éven át?

Válaszotokat előreis köszönöm!

Körti # 2008.06.25. 11:32

Sziasztok!

Jelenleg a második gyermeket várjuk, azonban eddigi munkaviszonyom alapján a GYED-em alacsony lenne, ezért szeretném a segítségeteket kérni, hogy az alábbiakban részletezett módon fel tudom-e tornászni még az összeget?!

Konkrétumok:

2005.07.02-2007.07.01-ig GYED
2007.07.02-től GYES
2007.09.17. -2007.12.31.-ig 75.400 Ft (GYES mellett)
2008.01.01-2008.06.30-ig 86.300 Ft (GYES mellett)
2008.07.01- valószínűleg 240.000 Ft lesz.

A szülés várható időpontja: 2009.01.15.

Kérdésem:

Jogosult lehetek-e a fentiek alapján a jelenleg 96.600 Ft-os maximális GYED-re?
Mikortól tudok majd táppénzre menni úgy, hogy megkapjam a max. GYED-et?

Segítségeteket előre is köszönöm!

agnez # 2008.06.26. 10:28

Kedves Szakértő!

Határozott idejű szerződéssel, közalkalmazottként dolgozom. A kolléganőm, akit már több mint két éve helyettesítek a második kisbabáját várja, így még további két évig nagy valószínűséggel nem fog munkába állni. Ezeket figyelembe véve, sajnos nem sok esélyt látok a határozatlan idejű szerződésre. A problémám az, hogy a férjemmel gondolkozunk a családalapításon, de a jogszabályok ismeretének hiányában nem merünk komolyabban tervezni. Azt szeretném megtudni, hogy ha babát várnék, részesülhetnék-e Gyed-ben, és mennyi ideig vagy kihez fordulhatnék ezzel kapcsolatos kérdésekkel.

Válaszát előre is köszönöm!

Bogyó81 # 2008.06.26. 10:46

Gyedben részesülhetsz, mivel ahhoz az kell, hogy a szülés előtt 180 napig biztosított legyél, legyen munkaviszonyod. Ezek nálad fenn állnak. Itt inkább az a kérdés, hogy gyed vagy gyes után vissza tudsz-e oda menni, mert lehet akit helyettesítettél addigra már visszamegy. A lényeg, hogy Gyedre, Tgyásra jogosult vagy, mert meg van a folyamatos 180 napod biztosítottként, a gyes meg alanyi jogon jár. Alapjáratban a gyed a gyermek 2. életévéig jár, utána 1 évet jár a gyes, de az ált. töredéke a gyednek, azt hiszem most 25e vagy 28e Ft. Azért írtam, hogy alapjárat, mert nem tudom, hogy a határozott idejű szerződés esetében van-e változás... Remélem - ha még csak egy picit is - de tudtam segíteni.

mennyeimanna # 2008.06.26. 11:41

Már írtam ,hogy kirúgott afőnököm a GyES alatt,vissza is kaptam a választ,hogy ezt nem lehetett volna.Szóltam,de ők meg azt mondják,hogy mikor felvettem ismét a munkát nyilatkoznom kellett volna ,hogy még GYES-en vagyok.Erről én nem tudtam.
Tényleg így van ez?
Még annyi: Elmehetek táppénzre,hogy így hosszabbítsam az időt?

Köszönöm m

kaali # 2008.06.26. 12:12

A gyest nem a munkáltatón keresztül igényelted? Mert akkor neki ezt tudnia kellett. Én nekem autómatikusan tudták. Ne hagyd magad, nem a múlt héten mentél gyesre, legalább 11 hónapja azon vagy . Tehát még nem rúghat ki. És azt hiszem felmentési időd is van, ezt pedig legkorábban a gyes lejárta után 30 nappal kezdődik. Kérdés, van-e értelme pár nap miatt küzdeni? Ja! A 9 év miatt végkielégítés is járna. Milyen indokkal mondtak föl?

lajoska32 # 2008.06.26. 12:29

Mennyeimanna!A munkaügyi felügyelőséghez fordulj! Ez estben is munka ugrik,de bírság van.Ezt próbáld főnöknek elmagyarázni.Bár szerintem felesleges.Gyes lejártáig nem rúghat ki,sztem keress másik munkát.

mennyeimanna # 2008.06.26. 12:41

Köszönöm a gyors reagálásokat! Végkielégítést kapok,2 hónap jár.Azt is tudták,h GYES-en vagyok..kellett tudniuk.Bár ezt nem a munkahely intézte,hanem én személyesen az államkincstárnál.De kiadja a szabadságaimat,mármint kifizeti,akkor meg azt mondja ,hogy addig úgyis szabin vagyok,tehát munkában.Bár nem mindegy mikortól írja meg a felmondási szerződést.Érdemes esetleg passzív táppénzre mennem?

agnez # 2008.06.26. 13:13

Köszönöm a gyors választ.

kaali # 2008.06.26. 13:46

Mennyeimanna! Utánanéztem, a gyes lejáratát követően 30 napig vagy még védett, tehát eddíg teljes bér, utána jön csak a végkielégítés. Ez benne van a MT-ben.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.26. 14:06

Kedves kaali! Nem tűnt fel, hogy már jogellenesen felmondtak neki? Ilyenkor nem az a követendő eljárás, hogy "kérem, ami akkor járna, ha a felmondás jogszerű volna". Ilyenkor perben lehet érvényesíteni a munkaviszony jogellenességének jogkövetkezményeit.

bonyolult # 2008.06.26. 14:29

Kedves kbs!
Én már hónapok óta hadakozom a volt munkáltatómmal, jelen idő szerint jogi képviselőm - miután a "közös megegyezés" részemre teljesen kedvezőtlen volt: szerinte 3 évre visszamenőleg 49 nap szabadság járna részemre + nem kíván foglalkoztatni - a munkaügyi bíróságra adja az ügyemet. Felmondani nem akar, papírjaimat nem adja ki, hogy máshová el tudjak helyezkedni, szóval 21-es csapdája. Valahol egyébként azt olvastam, hogy ha valaki folyamatosan szült 2-3 gyermeket, akkor több évre visszamenőleg is kérheti a szabadsága kiadását (munkaviszony megszünése esetén annak kifizetését). Egyébként pedig csak a szülési szabadság idejére, valamint a fizetés nélküli szabadság első évére. Mindenhol azt olvasom, hogy három évre visszamenőleg. Igaz ez, kedves kbs? (Kérem, fejtse ki álláspontját, egyébként nagyon kedvesek az "igen", "nem", stb. rövid és velős válaszai.)

Lynn_ # 2008.06.26. 14:50

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni a következő kérdés megválaszolásában. Jelenleg GYED-en vagyok a 2. kisfiammal, a GYED augusztusban jár le. Párommal szeretnénk mégegy gyermeket és azt szeretnénk, ha a 2. gyermekünk után járó GYES lejárta előtt születne meg a kicsi. A kérdésem az, hogy ebben az esetben kaphatok-e a 3. gyermek után is GYED-et 2 évig, vagy nem. Ha nem, akkor csak a TGYÁS és a GYES jár nekem 3 éven át?

Válaszotokat előreis köszönöm!

kaali # 2008.06.26. 18:08

Kbs! Mennyeimanna azt írta, még nem rendeztek le semmilyen papírt, ráadásul a felmondási időre a négyórás állás bérét fizetné. Tényleg csak a munkaügyi per lehetséges? Szerintem még meglehetne szorongatni a munkáltatót peren kívűl.

anne01 # 2008.06.26. 18:40

Lynn,

Ha még megvan a munkaviszonyod, tgyás és gyed is járni fog.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.26. 19:11

Már írtam ,hogy kirúgott afőnököm a GyES alatt

kaali # 2008.06.26. 20:00

KBS! Köszi, sokat segítettél. Ettől függetlenül nincs harag, csak bővebben kellett volna. Én szeretnék segíteni másokon.

kikocska # 2008.06.27. 09:52

Sziasztok!
engem is érdekelne ez a 3. gyerek után járó gyed. Az első két gyerekem között 1 nap híján 2 év van. A második és harmadik között több lesz. Akkor utána fogok kapi tgyást és gyedet? akkor is, ha táppénzre megyek veszélyeztetett terhesként gyedről? az összege ennek ugyanaz lesz, ami a második gyereknél?
előre is köszönöm a segítséget!
kikocs

what_to_do # 2008.06.27. 11:34

Sziasztok,

meg tudná valaki mondani, hogy járnék a legjobban?

Jelenleg 16ig gyeden vagyok a kislányunkkal, utána gyesen leszek. Szeretnénk még egy gyereket. Mi lenne a legjobb megoldás hogy jól járjak anyagilag(a szerződéses munkabérem 150ezer, de jóval több jövedelemből számolták eredetileg a gyedet, mivel szülés előtt fél állásnyi túlórám volt több mint egy évig).

A következő alternatívákat látom:

  1. Megszületik a második baba a gyes ideje alatt és gyesből szülök.
  2. Megszületik a második baba a gyes ideje alatt de kiveszem a szabadságom és aztán táppénzre megyek, míg a férjem megy gyesre és táppénzből szülök.
  3. Nem születik meg a baba a gyes ideje alatt csak utána, ezért a gyes után kiveszem a szabimat és táppénzre megyek és úgy szülök.

Valaki aki ért hozzá és átlátja ezeket a viszonyokat világosítson már fel, hogy mi lenne számomra a legjobb. Ezer köszönet az önzetlen segítségekért, Ágnes

what_to_do # 2008.06.27. 11:35

Természetesen brutto bért írtam:-) Ágnes

kikocska # 2008.06.27. 12:00

what to do!

a barátnőm gyes alatt lett terhes. Ő a második variációt válaszotta szabi kivétel nélkül.
Nekem is azt mondta a munakügyis csajszi, hogy nem érdemes kivenni a szabit, mielőtt a másodikat szültem, hogy jól jön az majd oviba szoktatásnál. mert azt mondta, hogy nincs jelentősége anyagi szempontból, hogy kiveszem-e, meg hogy megkapom-e az eltelt időre eső bérfejlesztést, mert korábbról számolják a pénzeket. annyiban van, hogy ha idén táppénzre mész, jövőre januárban érdemes pár napot kivenni, hogy a 2 hét betegszabit is megkapd újra, mert az több,m int a sima táppénz. De lehet, hogy rosszul emlékszem, és megcáfol majd valaki, meg lehet, hogy ha két évnél nagyobb a korkülönbség, máshogy van, nem tudom.

csak valaki jól megkevert, mert most már biztos kicsúsztunk a 2 évnél kevesebb korkülönbségből a harmadiknál, és azt mondták, így máshogy van.

edyna # 2008.06.29. 16:55

Sziasztok!
Segítsen valaki nekem!
A barátnőm határozott idejű szerződése lejár június 30-án,de az igazgatónk nem hosszabbítja meg neki.Jelenleg egy tanácsra táppénzen van.A szerződését már a főnökünk felmondta.Szeptember elejére van kiírva szülni.Mit tehetne, illetve milyen hátrányok érik őt, ha nincs munkajogviszonya?

Rékamama # 2008.06.30. 07:16

Kedves Fórumozók!
A segítségüket kérném.Novemberben fogok szülni,jelenleg táppénzen vagyok.A munkáltatóm felajánlotta a szülés utáni közös megeggyezéses felmondást,de nem vagyok biztos benne, hogy jól döntenék , ha aláírnám. Arra hivatkozik az Igazgatóm, hogy "foglalom a helyet".Ha mégis megteszem és aláírom,jelent Nekem hátrányt a továbbiakban?
Válaszukat előre is köszönöm!