GYED,GYES, táppénz


sortie # 2017.04.06. 07:02

Szigi944 2017.04.05. 11:17

Tisztelt Szakértő !

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 2016. április 26-án született első gyermekem, a munkaviszonyom májusban megszűnt, mert a társaság eladásra került.
Mivel a biztosítási jogviszonyom a CSED folyósítása alatt szűnt meg, ezért jogosult leszek majd a GYED igénylésére is.

Kérdésem az, hogy ha újabb gyermeket vállalunk (az első gyermekkel GYED-en leszek), akkor milyen jövedelem lesz a második gyermekhez kapcsolódó CSED és GYED igénylés alapja ?

Jól gondolom-e, hogy új munkaviszony (pl. napi 4 órában) létesítése esetén az elért jövedelem lehet az ellátás alapja ?

Előre is nagyon szépen köszönök minden segítséget:
Tisztelettel: Erika

Kedves Erika!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Az új babára csed et tehát csak akkor kaphat, ha az új szülés időpontjában biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Jól, gondolja, ez esetben az ellátás alapjaként csak az új jogviszonyba elért keresetét lehet figyelembe venni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához
fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Kitty0611 # 2017.04.05. 16:43

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni táppénzzel kapcsolatban.
2016.11.08 és 2017.02.08. között dolgoztam egy cégnél ( első munkahelyem volt), majd veszélyeztetett terhes lettem, azóta itthon vagyok. Ezelőtt Egyetemre jártam, 2014-ben végeztem a BSc-n, majd az Msc-t 2014 szeptemberében elkezdtem, első félévben aktív voltam, majd egy betegség és műtétek miatt, a következő 3 félévben passzív voltam és most a 2016 szeptemberében lettem ujra aktív.
A munkahelyemrol az ilyen Ügyekkel foglalkozó Hölgy felhívott és mondta, hogy jelenleg Ő csak április 25-ig tudja nekem folyósítani a táppénzt, de kérdezte a múltamat. Elmondtam neki a fentieket es mondta, hogy ilyen ügye még nem volt, de az jót jelent, hogy tanultam, csak a passzív félévekben nem volt biztos. Megígérte, hogy megpróbál utána járni és bízik abban, hogy a szülésig (Augusztus eleje) tudják majd folyósítani, de hogy érdeklődjek én is.
Sajnos nem tudtam ilyen üggyel hova is fordulhatnék.
Bízom benne, hogy Ön tud választ adni Nekem.

Üdvözlettel és Köszönettel: Kitty

Szigi944 # 2017.04.05. 09:17

Tisztelt Szakértő !
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 2016. április 26-án született első gyermekem, a munkaviszonyom májusban megszűnt, mert a társaság eladásra került.
Mivel a biztosítási jogviszonyom a CSED folyósítása alatt szűnt meg, ezért jogosult leszek majd a GYED igénylésére is.
Kérdésem az, hogy ha újabb gyermeket vállalunk (az első gyermekkel GYED-en leszek), akkor milyen jövedelem lesz a második gyermekhez kapcsolódó CSED és GYED igénylés alapja ?
Jól gondolom-e, hogy új munkaviszony (pl. napi 4 órában) létesítése esetén az elért jövedelem lehet az ellátás alapja ?
Előre is nagyon szépen köszönök minden segítséget:
Tisztelettel: Erika

pazs # 2017.04.03. 09:59

Az utolsó sornak már nem kéne ott lennie.

pazs # 2017.04.03. 09:59

Ó, bocsánat, de túlságosan általánosak a kérdéseid és nincs is meg minden információ.

Kérdésem az, hogy lehet e, és milyen jogok vonatkoznak rám, mint 3 év alatti gyermekkel rendelkező kismamára?

Mit lehet? Ugyanazok a jogaid, mint a többi munkavállalónak, kivéve hogy (i) kötelesek négy órában foglalkoztatni, ha kéred (ii) nem kötelezhetnek túlórára és éjszakai munkára.

Gondolok arra, hogy köteles vagyok e délutános műszakot is vállalni?

Köteles vagy vállalni? Beosztanak rá. Beoszthatnak.

Illetve hétvégén is dolgozni?
Beosztás szerint köteles vagy rá.

Csak ha beleegyezel illetve

Tüncike83 # 2017.04.03. 09:14

A mai napig nem kaptam választ március 3-án feltett kérdésemre!
Köszönettel: Tünde ...

sortie # 2017.03.30. 07:59

hajnika4565 2017.03.28. 20:25
Kedves Szakértő!
Férjemmel gyereket szeretnénk. Most helyezkedtem el hosszú idő óta újra. Jelenleg 3 hónapja dolgozom főállásban. A kérdésem, a következő :
Melyik a legkorábbi időpont, amikorra tervezzük a gyermekvállalást? Itt arra gondolok, hogy meglegyen a 365nap munkaviszony, hogy megkapjuk a juttatásokat. Ha mondjuk 5 hónap munkaviszony után terhes leszek és úgy alakul, hogy nem tudok munkába járni további 7 hónapig, esetleg az orvos kiír táppénzre... A táppénz is beleszámít a munkaviszonyba? Vagy dolgoznom kell 12 hónapig és aztán vállalhatunk gyermeket? Válaszát köszönöm!

Kedves Hajnika!

Igen, a táppénzen töltött naptári napok is beleszámítanak a csed és a gyed jogosultsághoz szükséges 365 nap biztosításban töltött időbe.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

hajnika4565 # 2017.03.28. 18:25

Kedves Szakértő!

Férjemmel gyereket szeretnénk. Most helyezkedtem el hosszú idő óta újra. Jelenleg 3 hónapja dolgozom főállásban. A kérdésem, a következő :
Melyik a legkorábbi időpont, amikorra tervezzük a gyernekvállalást? Itt arra gondolok, hogy meglegyen a 365nap munkaviszony, hogy megkapjuk a juttatásokat. Ha mondjuk 5 hónap munkaviszony után terhes leszek és úgy alakul, hogy nem tudok munkába járni további 7 hónapig, esetleg az orvos kiír táppénzre... A táppénz is beleszámít a munkaviszonyba? Vagy dolgoznom kell 12 hónapig és aztán vállalhatunk gyermeket? Válaszát köszönöm!

Évi 58 # 2017.03.27. 18:06

Kedves cincinnatus!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget és a részletes tájékoztatást!
Üdv:Évi

cincinnatus # 2017.03.27. 12:55

kovacsorsolya06 # e-mail Jelentem! 2017.03.22. 10:22

Tisztelt Szakértő!

2005 óta vagyok közalkalmazott, pedagógusként dolgozom. 2014 februárjában veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem, majd 2014 október 1-től kezdtem a szülési szabadságon, majd Gyed a gyerek 2 éves koráig. Jelenleg GYES-en vagyok, és 2017. október1-ig kértem a munkáltatótól fizetés nélküli szabadságot.
Időközben újra gyereket várok, ezzel kapcsolatos a kérdésem:
A második gyerek 2017. október végén születik. Van-e arra lehetőségem, hogy kivegyem az időközben felgyűlt szabadságomat, majd a szülésig újra táppénzre mennem?
Előre is köszönöm a választ.

Üdvözlettel:
Orsolya

Kedves Orsolya!

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja.
Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az választhat, hogy melyiket kéri.
Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.
Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

cincinnatus # 2017.03.27. 12:53

kingaanyu # e-mail Jelentem! 2017.03.22. 11:43

Tisztelt Szakértő!
2016. 08. 25-én szültem. Eddig CSED-et kaptam, most váltottunk GYED-re, de nem értek egyet a munkáltató által megállapított GYED összegével.
Tudna segíteni a pontos kiszámolásban?

Tudnék, de:

javaslom, hogy inkább fellebbezze meg a GYED megállapító határozatot, fejtse ki benne az indokait és másodfok majd eldönti, hogy a munkáltatója (kifizetőhely) jól számolt-e.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

cincinnatus # 2017.03.27. 12:50

Évi 58 # e-mail Jelentem! 2017.03.23. 10:18

Tisztelt Szakértők!
Férjem 2016.augusztus óta beteg!Inzulinra állították egyből,olyan hirtelen lett magas a cukra!December végéig többet volt táppénzen,mint dolgozott!Kiderült időközben,hogy csont áttéte és tüdő embóliája is van!Most volt felülvizsgálaton.Ebben az évben nem is dolgozott.A felülvizsgáló doktornő arra kíváncsi,hogy a táppénz joga meddig tart!Le akarják százalékolni!Mondta a férjem,hogy csak januártól van folyamatosan betegállományban.Azt mondta nem az számít!Mi úgy hallottuk,hogy 1 év folyamatos betegállomány szükséges ehhez,de időben már előtte el kell indítani a leszázalékolást!Tud valaki segíteni abban hogy ez a valóságban hogyan működik?Honnan számítják akkor a táppénz kezdetét,folyamatosnak kell lennie,vagy megszakításokkal együtt számolják ki az 1 évet!Köszönöm szépen előre is a segítséget!Évi

Kedves Évi!

Az orvos írásbeli kérésére (elég az is, ha egy beutalóra a kérését ráírja, odaadja a férjének, aki csatolja a táppénzes papírokhoz) a kifizetőhely/egészségbiztosító írásban leigazolja a biztosított táppénzre való jogosultságának utolsó napját.

Ugyanezt az ügyfélszolgálaton a beteg (biztosított) szóbeli kérésére is leigazolják.

Ezen túlmenően a táppénz folyósításának 240. napját követő tizenöt napon belül a táppénzt folyósító szerv köteles a keresőképtelenséget igazoló orvost és a biztosítottat értesíteni a biztosított táppénz, baleseti táppénz jogosultsága megszűnésének időpontjáról.

Az 1 éves táppénzjogot így kell számolni:
Megnézzük, hogy mikor kezdődött a legutóbbi keresőképtelensége, majd azt is megnézzük, hogy az ezt közvetlenül megelőző 365 napban hány napot töltött táppénzen. A maradék adja a mostani keresőképtelenségéből táppénzen tölthető naptári napok számát.

Ebtv. 46. § (1) Táppénz a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt, a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző – 48/A. § (1) bekezdése szerinti – folyamatos biztosítási időszak alatt a Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosításban töltött napoknak megfelelő számú napra,

  1. de legfeljebb egy éven át;

(5) Ha a biztosított a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy éven belül már táppénzben részesült, ennek időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani.
(6) Az (5) bekezdés alkalmazásában nem számít előzménynek az az idő, amely alatt a biztosított

  1. egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása,
  2. beteg gyermek ápolása,
  3. közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás, hatósági elkülönítés vagy a járványügyi, illetőleg állategészségügyi zárlat

miatt részesült táppénzben.

Vhr. 42. § (1) A táppénz és baleseti táppénz folyósításának 240. napját követő tizenöt napon belül a táppénzt folyósító szerv köteles a keresőképtelenséget igazoló orvost és a biztosítottat értesíteni a biztosított táppénz, baleseti táppénz jogosultsága megszűnésének időpontjáról.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

cincinnatus # 2017.03.27. 12:39

Hokoré # e-mail Jelentem! 2017.03.23. 10:21

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával kapcsolatban kérem szíves segítségét.

Január 1-jétől próbaidőre vett fel a munkáltatóm határozatlan időre. A próbaidő alatt tudtam meg, hogy terhes vagyok, amit közöltem a munkáltatómmal, ahogy beállt a 12 hét. A munkáltatóm ekkor módosította a szerződésemet határozott idejű szerződésre, a szülést megelőző hónap első napjával megszűnik így a jogviszonyom, és így nem lesz meg a szülés várható ideje és a jogviszony megszűnése között szükséges 42 nap a CSED-re való jogosultságig.
A munkáltató bérszámfejtője azt mondja, nem gond, menjek el álláskeresésire ezzel folyamatos lesz a társadalombiztosításom, és ennek nem lesz kihatása a CSED folyósításra, mivel a folyamatos tb-m szerint (rendelkezem az elmúlt 2 évben 180 nap megszakítás nélküli biztosítási idővel) a jogosultság megnyílását megelőző 3. hónap utolsó napjától vissza visszafelé fogják azt kiszámolni, amelybe az álláskeresési az elmondásuk szerint nem kavar be, viszont nekem erről eltérő információim vannak, mert egy másik bérszámfejő azt mondta, hogy ilyenkor az előző jövedelmet nem veszik figyelembe, hanem csak a minimálbért.
Az is kérdés, hogy így, hogy határozott idejű lett a szerződésem, ha esetlegesen elmegyek táppénzre, a táppénz beszámítható lesz-e a CSED-be úgy, hogy időközben a munkaviszonyom megszűnik?

Tisztelettel köszönöm válaszát.

T. Kérdező!

  • A másik bérszámfejtő válasza a helyes. 217/1997 Korm. r.26. § Ha a csecsemőgondozási díjra vagy gyermekgondozási díjra való jogosultság az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának ideje alatt, a folyósítás szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül nyílik meg, a csecsemőgondozási díj és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét.
  • A "P" táppénz intézménye megszűnt, így a munkaviszony megszűnése után táppénzt nem kaphat.
  • A munkaviszony alatti táppénz ideje biztosításban töltött időnek számít, de a táppénz összege nem alapja a csed és gyed ellátásoknak.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló
J O G E S E T E K itt, http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

cincinnatus # 2017.03.27. 12:30

Szilárd21 # e-mail Jelentem! 2017.03.21. 11:31

Kedves Szakértők és Mindenki! :)

Egy olyan problémával néz szembe nővérem, hogy kisfiának édesapja külföldi állampolgár, jelenleg nem is élnek együtt több mit egy éve, illetve nem is támogatja kisfiát.
Egy hónapja beadtuk a GYES igénylő lapot, majd ezt továbbküldték a Nemzetközi Kapcsolatok Osztályára. Így egy hónap múlván felhívtuk őket, merre tart a folyamat? Majd 1 óra várakozás után mire felvették, közölték 6 hónapig ne is várja, mert sok a munkájuk... Anno a GYED-nél is hasonló probléma volt, de írtam egy szép kis levelet így 3 hónap után sikerült elbírálni. Most is hasonlón gondolkodom, hogy egy méltányossági kérelmet írnék, amiben az ügy megsürgetésére kérném őket. Hiszen 12 ezer Ft-ból nehéz megélni, úgy hogy más bevétele nincs nővéremnek. Bár gondolom tudjátok egy gyermek havi mennyi pénzt visz el, etetni kell, öltöztetni stb.

Szerintetek mikkel lehetne érvelni? Esetleg valami törvény?
Van-e egyáltalán értelme egy méltányossági kérelemnek?
Ok lehet egy ilyen ügyben a "sok a munka ezért 6 hónap"?

Tippek, vélemények? :)

Köszönöm!

T. Kérdező!

Tipp: Olvassa el ezt, néhány dolgot talán tud belőle hesználni.

http://convert.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Alapvető Jogok Biztosának Hivatala
Dr. Székely László részére
Budapest
Nádor utca 22.
1051
E-mail: panasz@ajbh.hu
Levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.
WEB: http://www.ajbh.hu/…n-a-biztosho ... E21FABCD75

Tárgy: Panasz

Tisztelt Dr. Székely László Úr!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy a lentiekben ismertetett történeti tényállás, valamint az ahhoz kapcsolódó észrevételeim alapján, amelyeket kérem a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 50.§ (4) szerinti nyilatkozatként és egyben bizonyítékként kezelni, –figyelemmel arra is, hogy a különböző tb. fórumokon, illetve közösségi oldalak tb. csoportjaiban nagyszámú, hasonló panasz olvasható-

  • az ONYF Családtámogatási Főosztályának Nemzetközi Kapcsolatok Osztályán eljárni,
  • annak gyakorlatát átfogó ellenőrzés keretében vizsgálni,
  • az alkotmányos visszásságot megállapítani,
  • a szükséges intézkedéseket, ajánlásokat, jogszabály módosítási javaslatokat megtenni,
  • az engem, illetve a családomat a biztosítási esemény bekövetkezésekor a befizetett járulékokért cserébe megillető társadalombiztosítási és családtámogatási ellátások soron kívüli kifizetésérése, illetve érdemi döntés meghozalatára a közigazgatási szervet felszólítani szíveskedjen.

1979-ben születtem Németországban, 1981 óta élek Magyarországon német állampolgárként. 1999-től rendelkezem a Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosítási jogviszonnyal (munkaviszonnyal) Magyarországon, azaz a társadalmi kockázatközösség tagjaként előírt járulékokat évtizedek óta megfizetem.

Kislányom 2016 júliusában született Székesfehérváron.

Bár megigényeltem, több mint hat hónap elteltével sem kaptam családi pótlékot.

A Megyei Kormányhivatal ugyan tájékoztatott, hogy a közigazgatási átalakítása miatt az illetékesség átkerült a Fővárosi Hivatalhoz, amelyben több hónap eltelte után tőlük szintén kaptam egy levelet, melyben hiánypótlás címen további adatokat kértek. A hiányt haladéktalanul pótoltam, a válaszlevelet időben elküldtem, mindezek ellenére mind a mai napig nem kaptam sem családi pótlékot, sem újabb levelet, sem határozatot az ügyemmel kapcsolatban.

A külföldiekkel foglalkozó Családtámogatási Osztály sajnos telefonon nem elérhető, a telefonvonal vagy foglalt, vagy kicseng, de senki sem veszi fel, leveleimre, e-mailjeimre sajnos nem válaszolnak.

A különböző televíziós csatornákon folyamatosan azt hallani, hogy „Magyarország jobban teljesít”, a közigazgatás immár nem hatósági tevékenység, hanem szolgáltatás, a Kormány célja, hogy az ügyeket minél rövidebb idő alatt elintézzék, ennek érdekében bevezetésre került a sommás eljárás, illetve a 8 napos ügyintézési idő.

Ehhez képest én a gyakorlatban nem ezt tapasztaltam, az általam ismert gyakorlat szöges ellentétben áll a Kormány által deklaráltakkal.

Sőt meglepődve olvastam dr. Dani Csabának, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Családtámogatási Főosztály főosztályvezetőjének válaszát, amely szerint a magyar jogszabályok 2016. január 1. napjától az EU jog alapján intézendő ügyekben az ügyintézési határidőre vonatkozó rendelkezéseket hatályon kívül helyezték, mivel ezen ügyek intézéséhez egyidejűleg két, vagy több tagállam együttműködése is szükséges, így a magyar jog ezen ügyekben konkrét ügyintézési határidőt nem határoz meg, nem ír elő.

Főosztályvezető Úr tájékoztatása szerint a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 34. § (3) értelmében az uniós rendeletek alapján lefolytatott eljárások ügyintézési határidejére az uniós rendeletek szabályai irányadók. A közösségi jog szabályai azonban konkrét határidőket nem tartalmaznak, amely azonban nem jelenti azt, hogy minden időbeli korlátozás nélkül kellene ezen ügyeket intézni. A 883/2004/EK rendelet azonban alapelvi szinten előírja, hogy ezen rendelet alapján intézendő ügyeket is ésszerű határidőn belül kell intézni.

Álláspontom szerint elfogadhatatlan, hogy

  • a magyar hatóságok indokolatlanul megkülönböztetnek,
  • miközben a járulékfizetési kötelezettségemnek maradéktalanul eleget tettem a biztosítási esemény bekövetkezésekor az EU-s és magyar jog alapján egyaránt megillető ellátás ellátást hat hónap elteltével sem állapítják meg,
  • az illetékes közigazgatási szerv telefonon nem elérhető,
  • leveleimre, e-mailjeimre nem válaszolnak,
  • ügyem állásáról hónapokon keresztül nem tájékoztatnak,
  • az ügyben érdemben nem döntenek,
  • a magyar jog nem ír elő konkrét ügyintézési időt, ebből következően a közigazgatási szerv immár fél éven túl hallgat,
  • ezzel pedig a közigazgatási szerv veszélyezteti a család, ezen belül a kiskorú gyermek létfenntartását.

[/b

]Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés
[b]Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény XXV. cikk. (1) bekezdés
Mindenkinek joga van ahhoz, hogy egyedül vagy másokkal együtt, írásban kérelemmel, panasszal, vagy javaslattal forduljon bármely közhatalmat gyakorló szervhez.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés
Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti.
Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 4. szakasza értelmében az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog.

Álláspontom szerint az alapvető joggal kapcsolatos visszásság abban áll, hogy:

  • A magyar hatóság –megsértve ezzel az Eu-s jogot- indokolatlanul megkülönböztet.
  • Beadványaimra a közigazgatási szerv nem válaszol.
  • Az ügy állásáról kérésre sem tájékoztat, azaz az eljárása így nemcsak jogszerűtlen, de tisztességtelen is.
  • Az ügyben ésszerű határidőn belül nem döntöttek.
  • Családom –bár a járulékfizetési kötelezettségének eleget tett- a biztosítási esemény bekövetkezését, illetve az igény előterjesztését követő több mint fél éve indokolatlanul ellátatlan.
  • A járulékfizetéssel szerzett jogaimnak gyakorlásában korlátoznak, hiszen a biztosítási esemény bekövetkezését (szülést) követően törvény által garantált ellátásától fosztanak meg.
  • Ezzel pedig veszélyeztetik mind az én, mind pedig a kiskorú gyermekem létfenntartását.

Ezen túlmenően meggyőződésem, hogy aggályosnak, visszásnak, illetve alaptörvénysértőnek minősül az is, hogy ezekben az ügyekben nincs jogszabályban rögzített ügyintézési határidő, ezért javaslom vizsgálni azt is, hogy alkotmányosnak minősül-e az Országgyűlés azon aktusa, amellyel a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvényből az eddig ezen eljárásokra is alkalmazandó ügyintézési időt törölte?
Elégséges-e az, hogy a 883/2004/EK rendelet alapelvi szinten előírja, hogy ezen rendelet alapján intézendő ügyeket is ésszerű határidőn belül kell intézni.

Mi minősül ésszerűnek?

Lehet-e ok-okozati összefüggés a konkrét ügyintézési határidő hiánya és az ONYF Családtámogatási Főosztály Nemzetközi Kapcsolatok Osztályának hallgatása között?

Feltűnt-e az illetékeseknek, hogy ezekben az ügyekben komoly probléma van és tömeges az elégedetlenség?

Az ONYF Családtámogatási Főosztály Nemzetközi Kapcsolatok Osztályának gyakorlatát mikor vizsgálták legutóbb külső, felügyeleti, vagy belső ellenőrzés keretében és az milyen eredménnyel zárult?

Az ezen közigazgatási szervnél tapasztalható ügyintézési gyakorlat megfelel-e Ket. alapelveivel, kógens előírásaival, a közigazgatás szolgáltató jellegével, illetve az egyezik-e a Kormány szándékaival?

Amennyiben nem miért nem lépnek fel ezen gyakorlattal szemben?

Tekintettel arra, hogy az ONYF vezetése az anomáliákat mindezidáig képtelen volt érdemben kezelni, megoldani ezért kérem az Ön, illetve Hivatala segítő közreműködését.

Köszönettel:

Dátum
aláírás
Adataim
Név:
Születési hely, idő:
TAJ:
Adóazonosító
Lakcím:
Munkáltató neve, címe:
Mellékletek:

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

pazs # 2017.03.27. 08:25

Hokoré:
A munkáltatóm ekkor módosította a szerződésemet határozott idejű szerződésre
Hogy mi? És ezt miért írtad alá?
Nem tudsz elmenni táppénzre, ha már nincs munkaviszonyod (nincs már passzív táppénz).

SzutorBetti:

mikor jelentsem be a terhességet?
Minél hamarabb.

Van-e jelentősége juttatások szempontjából, hogy fizetetlen szabadságom alatt szerez tudomást a munkáltató a terhességről vagy akkor,ha már a bent maradt szabadságomat töltöm?
Nincs.

SzutorBetti # 2017.03.27. 07:46

Tisztelt Szakértő!

A tanácsát szeretném kérni.
2009.márciusa óta egy munkahelyen dolgozom. Onnan jöttem el szülni 2011. novemberében. Azóta itthon vagyok, második gyermekünk 2014.április 25-én született. 2016.04.25-2017.04.25-ig fizetetlen szabadságon vagyok a GYES lejáratáig. Terveztük a 3.gyermeket, ezt a munkáltatómnak nem említettem. 2017.március elején megbeszéltem velük, hogy 2017.04.26-tól el kezdtem kivenni a 6 év alatt bent maradt szabadságaimat, és utána újra munkába állok. Időközben megfogant 3. gyermekünk.
A kérdésem a következő:
mikor jelentsem be a terhességet?
Van-e jelentősége juttatások szempontjából, hogy fizetetlen szabadságom alatt szerez tudomást a munkáltató a terhességről vagy akkor,ha már a bent maradt szabadságomat töltöm?
Szülésig táppénzen szeretnék lenni.

Segítségét előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Betti

Hokoré # 2017.03.23. 09:21

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával kapcsolatban kérem szíves segítségét.

Január 1-jétől próbaidőre vett fel a munkáltatóm határozatlan időre. A próbaidő alatt tudtam meg, hogy terhes vagyok, amit közöltem a munkáltatómmal, ahogy beállt a 12 hét. A munkáltatóm ekkor módosította a szerződésemet határozott idejű szerződésre, a szülést megelőző hónap első napjával megszűnik így a jogviszonyom, és így nem lesz meg a szülés várható ideje és a jogviszony megszűnése között szükséges 42 nap a CSED-re való jogosultságig.
A munkáltató bérszámfejtője azt mondja, nem gond, menjek el álláskeresésire ezzel folyamatos lesz a társadalombiztosításom, és ennek nem lesz kihatása a CSED folyósításra, mivel a folyamatos tb-m szerint (rendelkezem az elmúlt 2 évben 180 nap megszakítás nélküli biztosítási idővel) a jogosultság megnyílását megelőző 3. hónap utolsó napjától vissza visszafelé fogják azt kiszámolni, amelybe az álláskeresési az elmondásuk szerint nem kavar be, viszont nekem erről eltérő információim vannak, mert egy másik bérszámfejő azt mondta, hogy ilyenkor az előző jövedelmet nem veszik figyelembe, hanem csak a minimálbért.
Az is kérdés, hogy így, hogy határozott idejű lett a szerződésem, ha esetlegesen elmegyek táppénzre, a táppénz beszámítható lesz-e a CSED-be úgy, hogy időközben a munkaviszonyom megszűnik?

Tisztelettel köszönöm válaszát.

Évi 58 # 2017.03.23. 09:18

Tisztelt Szakértők!
Férjem 2016.augusztus óta beteg!Inzulinra állították egyből,olyan hirtelen lett magas a cukra!December végéig többet volt táppénzen,mint dolgozott!Kiderült időközben,hogy csont áttéte és tüdő embóliája is van!Most volt felülvizsgálaton.Ebben az évben nem is dolgozott.A felülvizsgáló doktornő arra kíváncsi,hogy a táppénz joga meddig tart!Le akarják százalékolni!Mondta a férjem,hogy csak januártól van folyamatosan betegállományban.Azt mondta nem az számít!Mi úgy hallottuk,hogy 1 év folyamatos betegállomány szükséges ehhez,de időben már előtte el kell indítani a leszázalékolást!Tud valaki segíteni abban hogy ez a valóságban hogyan működik?Honnan számítják akkor a táppénz kezdetét,folyamatosnak kell lennie,vagy megszakításokkal együtt számolják ki az 1 évet!Köszönöm szépen előre is a segítséget!Évi

kingaanyu # 2017.03.22. 10:43

Tisztelt Szakértő!
2016. 08. 25-én szültem. Eddig CSED-et kaptam, most váltottunk GYED-re, de nem értek egyet a munkáltató által megállapított GYED összegével.
Tudna segíteni a pontos kiszámolásban?

kovacsorsolya06 # 2017.03.22. 09:22

Tisztelt Szakértő!

2005 óta vagyok közalkalmazott, pedagógusként dolgozom. 2014 februárjában veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem, majd 2014 október 1-től kezdtem a szülési szabadságon, majd Gyed a gyerek 2 éves koráig. Jelenleg GYES-en vagyok, és 2017. október1-ig kértem a munkáltatótól fizetés nélküli szabadságot.
Időközben újra gyereket várok, ezzel kapcsolatos a kérdésem:
A második gyerek 2017. október végén születik. Van-e arra lehetőségem, hogy kivegyem az időközben felgyűlt szabadságomat, majd a szülésig újra táppénzre mennem?
Előre is köszönöm a választ.

Üdvözlettel:
Orsolya

Szilárd21 # 2017.03.21. 10:31

Kedves Szakértők és Mindenki! :)

Egy olyan problémával néz szembe nővérem, hogy kisfiának édesapja külföldi állampolgár, jelenleg nem is élnek együtt több mit egy éve, illetve nem is támogatja kisfiát.
Egy hónapja beadtuk a GYES igénylő lapot, majd ezt továbbküldték a Nemzetközi Kapcsolatok Osztályára. Így egy hónap múlván felhívtuk őket, merre tart a folyamat? Majd 1 óra várakozás után mire felvették, közölték 6 hónapig ne is várja, mert sok a munkájuk... Anno a GYED-nél is hasonló probléma volt, de írtam egy szép kis levelet így 3 hónap után sikerült elbírálni. Most is hasonlón gondolkodom, hogy egy méltányossági kérelmet írnék, amiben az ügy megsürgetésére kérném őket. Hiszen 12 ezer Ft-ból nehéz megélni, úgy hogy más bevétele nincs nővéremnek. Bár gondolom tudjátok egy gyermek havi mennyi pénzt visz el, etetni kell, öltöztetni stb.

Szerintetek mikkel lehetne érvelni? Esetleg valami törvény?
Van-e egyáltalán értelme egy méltányossági kérelemnek?
Ok lehet egy ilyen ügyben a "sok a munka ezért 6 hónap"?

Tippek, vélemények? :)

Köszönöm!

Impossible # 2017.03.21. 09:32

Ti szoktatok talizgatni? :D

pazs # 2017.03.20. 09:35

Három hete találkoztam vele, semmi baja a Kaledóniával :)
Nem, máshol dolgozom.

Impossible # 2017.03.20. 09:05

Hát igen, kacsa biztos megöregedett kikopott a Kaledóniából :D Te még ugyanott dolgozol, ahol akkoriban?

pazs # 2017.03.20. 08:07

Vicente22: há' én is ezt mondtam (hogy fizetés nélküli szabadság alatt nem küldhetnek el). A 2012-es a legújabb jogszabály.

Imp: gondolom, megszűntek, 4-5 éve voltam utoljára a Kaledóniában ezügyben.