GYED,GYES, táppénz


hanett1986 # 2008.12.06. 19:41

Nandy!

3 éve nappalin főiskolás vagyok, ez az utolsó évem, 2 kérdésem lenne:
1.ha szeptembertől újra nappali államilag finanszírozott mesterképzésre járnék, és közben november, decemberben babám születne , akkor járna a gyed? az én értelemzésem szerint igen, mivel a 180 napom is meg lennr, és akkor biztosítva is lennék.
2. ha végeznék juniusba, nem kapnék munkát, és munkanélkülire kellen mennem, és akkor születne a babám, akkor a 180 napom meglenne, de a munkanélküli biztosításnak számít??
tehát mindkét esetben járna a gyed, ami az esetemben a minimálbér kétszeresének 30-ad része?
Előre is köszönöm szépen
H. Anett

nandy # 2008.12.06. 17:40

Persze.
ha nem igényli meg.

gollam # 2008.12.06. 16:17

Jó napot!Létezik olyan,hogy valakinek megvan mindene a GYED-hez mégsem kap?Köszönöm a választ!

nandy # 2008.12.06. 10:26

Amennyiben a menyasszonyodnak az elmúlt 4 évben van legalább 365 nap munkaviszonya (nem kell, hogy folyamatos legyen), akkor elmehet munkanélkülire - mostani nevén: álláskeresési járadék.

Attilak39 # 2008.12.06. 06:47

És ha lejár a táppénz utána milyen támogatást igényelhetünk?mert ez a 45 nap elég kevés ugytudom a terhesség ideje 9hónap.
Köszönöm válaszát.

HusztiKati # 2008.12.06. 06:11

nandy: nagyon köszönöm a gyors választ!

fahéj # 2008.12.05. 16:55

köszi nandy,
teljesen igazad van, elnézést!
(kerestem benne, de nem találtam, ezek szerint felületes voltam, neki futok megint.)
még1x bocsánat!

nandy # 2008.12.05. 16:07

(Hidd el, egy idő után unalmas már naponta 1-3 alkalommal ugyanazt leírni.)

nandy # 2008.12.05. 16:06

A Munka Törvénykönyve szabályozza.

Ps. az újonnan érkezők számára különösen ajánlott kérdezés előtt olvasni egy kicsit.

fahéj # 2008.12.05. 15:18

sziasztok,

új vagyok ezen a fórumon, segítene valaki?
melyik törvényben van az a szabály, hogy gyes alatt dolgozni akaró anyukákat köteles a munkáltató visszavenni, ha nem akkor meg állásidő jár nekik?

köszömöm!

nandy # 2008.12.05. 14:24

BadAngel:

Ha van még munkaviszonyod, akkor jár a TGYÁS és a GYEd is. Mindkettőt a munkáltatón keresztül kell igényelni, mindkettőt általában az előző évi jövedelem alapján számolják.

Jár még a családi pótlék, anyasági támogatás (egyszeri összeg), ezeket a Magyar Államkincstártól igényelheti a szülő.

nandy # 2008.12.05. 14:21

HusztiKati:

Akár azonnal mehetsz gyes-ről Gyed-re, Tgyás-ra.

BadAngel # 2008.12.05. 13:13

Sziasztok!

Most várom az első babám, jövőhét keddre vagyunk kiírva. Sajnos a főnököm mentalitása miatt már elég régóta táppénzen vagyok, közel 5 és fél hónapja (2007 eleje óta dolgozom a mostani munkahelyemen). Azt szeretném kérdezni, hogy ha megszületik a baba, akkor milyen támogatási formákat vehetek igénybe (gyes, gyed), hogyan kell intézni ezeket az ügyeket, egyáltalán milyen mértékű ez a támogatás, iletve hogy a férjem is intézheti vagy feltétlenül én kellek hozzá?
Előre is köszönöm!

HusztiKati # 2008.12.05. 11:40

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában.

2006. szeptemberében született kislányom után 2009. szeptemberéig GYES-en vagyok, de 2007. szeptemberétől (több, mint 1 éve) GYES mellett teljes munkaidőben dolgozom.
A kérdésem az lenne, ha jövőre vállalnék még egy babát akkor GYED-et kaphatok megint? Szeptemberben letelik a GYES, aztán (talán) októberben megszületik a második a babám akkor igényelhetem a THGYÁS után megint a GYED-et?
Vagy (ezt hallottam ) GYES letelte után min. 6hónap munkaidőnek kell meglennie ahhoz hogy újra GYED-en lehessek.

Köszönöm a választ!

nandy # 2008.12.05. 08:51

emelint: de, a középiskola beleszámít.

De csak a szülést megelőző 2 évet nézik, tehát ha ez előtt voltál középiskolás, akkor sajna nem fog számítani.

Az lenne a legjobb, ha állást találnál magadnak. (A segélyből nem fogsz tudni megélni)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.05. 07:55

Úgy értem, a munkaviszony megszűnése után. De összesen sem hosszabb ideig, mint a biztosítási jogviszonyban töltött napok száma.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.05. 07:53

Legfeljebb még 45 napig.

Attilak39 # 2008.12.05. 05:14

De attol függetlenül fogunk táppénzt kapni gondolom?

emelint # 2008.12.04. 21:05

És a középiskola nem számít bele? És ha dolgoznék, vagy a munkanélküli? És amúgy konkrétan milyen értékű támogatások lennének ezek?

Üdv Em

nandy # 2008.12.04. 17:05

folytattot = folytatott

nandy # 2008.12.04. 17:04

emelint: a két éven belüli 180 nap biztosítási jogviszonyba beleszámít a nappali tagozaton folytattot tanulmányi idő. De csak akkor, ha az legalább 1 évig tartott folyamatosan!

nandy # 2008.12.04. 17:02

Attilak:

A határozott idejű munkaviszony a szerződésben rögzített napon automatikusan megszűnik.
Ez ellen nem véd sem a táppénz, sem a terhesség.

emelint # 2008.12.04. 12:56

Tisztelt Szakértő!

Lenne nekem egy problémám. 2008. szeptemberben elkezdtem az egyetemet nappali tagozaton államilag támogatot képzésben. De következő félévtől szeretnék levelező szakra váltani, és ha sikerül munkát keresni, ha nem sikerül,akkor munkanélkülire menni, ugyanis nagy vágyom hogy még fiatalon (most 20 vagyok) anya lehessek, van lakásunk, amin 5 millió kamatmentes hitel van 20 évre, tehát tizenpárezret költünk a törlesztésre, és nagykorúságom betöltésével a szüleim megtámogattak egy bizonyos összeggel, amit félre tudtam tenni. DE nem szeretnék úgy gyereket vállalni, hogy nem tudok/tudunk az élettársammal megadni neki mindent, így nagyon érdekel, hogy gyed-et és tgyás-t milyen esetben kaphatok? Tudtommal gyes-t és családi pótlékot alanyi jogon kaphatok, de a másik kettő a tb-hez van kötve, és nekem ez jár-e, ha eddig mindig volt nappali tanulói jogviszonyom, így a tb-m is rendben volt.

Nagyon köszönöm előre is!

Várom mielőbbi válaszát, de bárki segítségét szívesem fogadom!

Köszönöm!
Üdv: Balogh Ágnes

nandy # 2008.12.03. 16:40

Ancsa:

Itt van a megoldás:

http://data.hu/…kel.pdf.html

A lényege az, hogy ha pl. március 2-án szülsz, attól a naptól jogosult leszel TGYÁS-ra.
De ha csak márc. 3-tól igényled, akkor márc. 2 napjával kell szüneteltetni az álláskeresésit, tehát a TGYÁS jogosultságának kezdő napján biztosított leszel, így jár a GYED is (mivel a bizt. jobviszony a TGYÁS jogosultság időtartama alatt szűnt meg).

Ha viszont márc. 2-án már igényelnéd a TGYÁS-t, akkor előző nappal kellene lemondani az álláskeresésit, így valóban csak TGYÁS jár, GYED nem.

A lényeg az, hogy a szülés után egy-két nappal kell lemondani az álláskeresésit. :)

Attilak39 # 2008.12.03. 16:23

Tisztelt Szakértő.
Elég nagy gonban vagyok azt szeretném megtudni hogy a menyasszonyom a tescoba dolgozik 6hónapja határozott idejű szerződéssel és teherbe esett de árufeltöltő és azonnal táppénzre vették mert elég nagy terhet kell emelgetnie.Tehát a kérdésem egy terhes nőt határozott idejű szerződéssel kirughatnak-e ha táppénzen van?
Előre is köszönöm válaszát.