GYED,GYES, táppénz


pazs # 2010.12.09. 15:27

help:

  1. dehogynem kötelesek visszavenni
  2. igen. Szerintem beletartozik, de ezt majd nandy megmondja biztosra.
Loretta85 # 2010.12.09. 16:12

Tisztelt SzakértŐ!
Szeretném a segítségét kérni.
Jövő év elején tervezünk babát, de nem tudom milyen juttatásokra számíthatok.
2010 májusában 5 év (min.bér)munkaviszony után munkanélküli lettem.Kaptam a munkanélküli járulékot7 hónapig.2010 novemberben egyéni vállalkozó lettem,min.bérrel bejelentve.
Az lenne a kérdésem ha jövő év elején teherbe esek,mennyi gyed-et, ill.járandóságot kapok?
Előre is köszönöm!
Loretta

nandy # 2010.12.09. 17:53

Loretta, nagyon nem lehet mit mondani, csak általánosságokat. Azt pedig elolvashatod az OEP tájékoztatójában is.
Mndenesetre minimálbérről szülni nem jelent sok jót az anyagiakra nézve.

nandy # 2010.12.09. 17:56

KisCsaj: a foglalkoztatónak 3 munkanapon belül kötelessége továbbítani az igénylésedet a REP felé.
(ráadásul jövő évtől -állítólag- büntetni is fog a REP a késedelemért...).

Azt javaslom, hogy legközelebb dokumentáltan add át a táppénzes papírodat (tértis levélben, vagy a munkáltatóval átvetetve), és kb. egy-másfél hét múlva nyugodtan kérdezz rá a REP-nél, hogy beérkezett-e az igényed. Ha nem, akkor hívd fel a munkáltatót (vagy írj nekik levelet), hogy ha nem küldik el haladéktalanul a papírjaidat, akkor kénytelen leszel írásos panaszt tenni, ill. vizsgálatot kérni a REP-nél.

nandy # 2010.12.09. 17:58

2. ha nem tudnak munkát adni, akkor kérhetek állásidőre járó juttatást? Ez beletartozna a 180 napba?

2•igen. Szerintem beletartozik, de ezt majd nandy megmondja biztosra.

Így van, beletartozik :)

nandy # 2010.12.09. 18:00

Fico:
fórumozás helyett azt javaslom, hogy a REP nemzetközi ügyekkel foglalkozó osztályát keresd meg a kérdéseddel, akár levélben is.
Elég speciális az ügyed, itt nem lehet jó választ adni.

Fico # 2010.12.09. 18:11

Köszönöm! Ezt fogom tenni.

help # 2010.12.09. 19:54

Köszönöm a segítséget!

ezek szerint jól gondoltam és csak határozottabbnak kellene lennem.

vegheni # 2010.12.09. 23:23

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2011. márciusban lesz 2,5 éves. Szeretnék visszamenni dolgozni. Az új szabályozás szerint, ha négy órában dolgozom megjár a GYES, ha 8-ban nem.
Mivel a munkahelyemen is komoly leépítések voltak végig abban bíztam, hogy míg GYES-en vagyok alkalmazniuk kell. De ha én visszamegyek 8 órában nem leszek GYEs - en vagy csak a pénzt nem kapom, de a státusom ugyanaz lesz?
Lehet, hogy érdemesebb 4 órában dolgozni, hogy legalább erre a fél évre még biztos legyen a munkahelyem?
Egyáltalán mikortól él ez a szabályozás?
Köszönöm a segítségét.

nandy # 2010.12.10. 19:41

A gyermeked hároméves koráig gyes igénybevétele nélkül is felmondási védelem alatt állsz.

Emesi # 2010.12.11. 08:57

Kedves Fórumozók!

Szabadság ügyben kérném segítségeteket. Babát várok, februárra vagyok kiírva. Úgy terveztem, hogy ezt az évet még végigdolgozom. Közben akadt egy kis probléma november közepén, kórházba kerültem, azóta táppénzen vagyok, mert az orvosom szigorú pihenést írt elő és veszélyeztetett terhes is lettem. Volt még szabadságom, de a táppénz miatt azt már nem fogom tudni kivenni. Ilyenkor mi történik a szabadságos napjaimmal? Elvész?

pazs # 2010.12.11. 09:14

Emesi: dehogy vész el, majd amikor visszajössz a fizetés nélküli szabadságodról (amin a gyed ideje alatt leszel), akkor egybefüggően a gyed első évére járó szabijaiddal együtt kiadják.

Emesi # 2010.12.11. 09:21

pazs: Köszönöm a gyors választ!

vegheni # 2010.12.11. 17:49

Köszönöm a választ.

matej # 2010.12.13. 13:47

Kedves Válaszadó!

Januárban lejár a GYes, szeretnék visszamenni dolgozni.
Határozatlan idejű szerződésem volt. Valamiért olyan érzésem van (leépítések híre miatt), hogy nem akarnak visszavenni dolgozni. Ugyan kaptam már ajánlatot, amit két hónap múlva egy másikra módosítottak, munkakörömön belül, de más telephellyel. Ez utóbbi telephely még nem nyílt meg, de pont addigra tervezik, amikorra én mennék!!
Mi történik, ha addig sem nyitják meg, amíg visszamegyek, mi az amit mindenképp meg kell tennie a munkáltatónak, jár-e végkielégítés, 9 év munkaviszony után. Mit kérhetek? Mibe ne menjek bele?

Köszönettel:
matej

boboty # 2010.12.14. 08:59

Tisztelt Szakértő!

1997. decembere óta van munkaviszonyom egy külföldi tulajdonú cégnél, ahonnan 2003. februárjában szülési szabadságra mentem. Jelenleg gyes-en vagyok a legkisebb lányunkkal (jan. 20-ig, ennek leteltével gyes-re fogok menni a tartósan beteg legnagyobb lányunkkal 2013. májusáig). Január 3-tól szeretnék újra munkába állni a gyes mellett és ezt már közöltem is a munkáltatómmal, aki azt tervezi, hogy szerződésmódosítással áttenne egy másik kft-be, másik telephelyre. A szerződés módosítását csak úgy fogadom el, ha a jogfolytonosság megmarad, mert attól tartok, hogy így próbálja a munkaadó elérni, hogy egy esetleges felmondás után ne kelljen végkielégítést fizetnie az eddig ledolgozott éveim után.
Az lenne a kérdésem, hogy mire kell odafigyelnem a szerződés módosításának aláírásánál, hogy ne járhassak rosszul? Ha jogutódlás nélkül akarják a munkaszerződésemet módosítani, az elég indok-e egy munkaügyi per indításához?
Illetve lenne még egy olyan kérdésem, hogy ha a gyes mellett teljes munkaidőben dolgozok, akkor elmehetek-e táppénzre, ha valamelyik gyermekem megbetegszik?

Előre is köszönöm:
Pandoreka

cathy55 (törölt felhasználó) # 2010.12.14. 10:13

tiszteletem, mi most pontosan az új törvény a gyest illetően? Mert én már nov.6tol állományban vagyok és eddig se akart alkalmazni a cégem, de védve voltam. Most januártol nekem is döntenem kell? Mert hogy mondanék le a gyesről egy olyan munkahelyért amit eddig is csak azért tudtam megtartani mert védve voltam? Most ezt írtad alább valakinek:
A gyermeked hároméves koráig gyes igénybevétele nélkül is felmondási védelem alatt állsz.
Ez mit takar? csak a munkaviszony marad meg? vagy az hogy kötelessek alkalmazni az is maradt? csak nem a gyes lejártág, hanem 3éves koráig? Mert én januárban , február elejéig szabin vagyok még, gondolom az így is ugy is jár, akkor most hol tudom elolvasni hogy mi az új törvény?

nandy # 2010.12.14. 21:15

cathy55: a gyermeked hároméves koráig mindenképpen felmondási védelem alatt állsz, akkor is, ha nem kapod a gyes-t.
(Feltéve, hogy te mentél korábban fizetés nélküli szabadságra a gyermekeddel)

nandy # 2010.12.14. 21:17

vagy az hogy kötelessek alkalmazni az is maradt?

Igen, minden más maradt. Munkaviszony esetén a munkáltatónak kötelessége foglalkoztatni. Ezen kötelezettsége alól csak akkor mentesülhet, ha te fizetés nélküli szabadságot kérsz, pl. TGYÁS, GYED stb. idejére.
Ha úgy döntesz, hogy már nem kéred a fiz.nélküli szabit, akkor köteles tovább foglalkoztani.

/Nem olyan bonyolult ez/

nandy # 2010.12.14. 21:20

boboty:

Ha nincs benne a jogfolytonosságra utaló kitétel, akkor ne írd alá! Legyen benne az is, hogy az "elődnél" mióta áll fenn a munkaviszonyod - nehogy később elfelejtsék.

Ha mégis aláírtad, utólag már nem igazán tudod bizonyítani a valódi feltételeket.

nandy # 2010.12.14. 21:24

matej:

A munkáltató csak a gyes + 30 nap után tud neked felmondani, addig köteles lenne foglalkoztatni. De neked valószínűleg bentmaradt kb. 25-30 nap szabadságod, így praktikusan (és kötelezően) azt fogja kiadni, 30 nap múlva pedig felmond, és onnantól indul a felmondási időd.
A felmondási idő felére fel kell hogy mentsen a munkavégzés alól, de azt semmi nem tiltja, hogy a másik felére is felmentsen. Főleg, ha nem tud munkát adni neked.

9 év után jár kéthavi végkielégítés, és legalább 30 + 20 nap. (A 30 nap lehet több is, ha a munkaszerződésedben az áll.)

bozozi11 # 2010.12.15. 07:58

Tisztelt szakértő!
Beteg lett a gyerekem és és kiveszem a gyerek után járó táppénzt.Ami nem táppénznek minősül,és nem is saját jogú.
1.A kérdésem az,hogy ez után az idő után is jár nekem saját jogú táppénz,(jön a 2.baba)
2.Illetve még azt szeretném tudni,hogyha most 4 hónap munka van meg gyed után,akkor mit javasol rögtön menyjek el 4 hónap táppénzre és a szülésig fennmaradó időben meg csak gyesen legyek?Vagy forditva,visszamehetek gyesre és a szülés elött 4 hónappal elmegyek táppénzre?Melyik megoldható?
Köszönöm.

matej # 2010.12.15. 11:11

Kedves Nandy!

Köszi szépen a választ, ez alapján felkészültnek érzem magam! :-)

matej

boboty # 2010.12.15. 12:55

Kedves nandy!

Köszönöm szépen a gyors választ. Időközben kiderült, hogy a cég ugyanaz lenne (tehát a jogfolytonosság megmarad), de a munkaszerződésemben szereplő munkakörtől teljesen eltérő területen szeretnének foglalkoztatni, amit én nem szeretnék elvállalni. Mi a teendő ilyen esetben? Ragaszkodhatok az eredeti munkakörömhöz (az érvényes munkaszerződésemben nincs benne, hogy kötelezhető vagyok más munkakör elvállalására), és amíg azt nem tudják biztosítani, addig állásidő lesz? Vagy részükről megtették egy poszt felajánlását, és ha az nekem nem felel meg, akkor mehetek, amerre látok? Mi van olyan esetben, ha nem írom alá a munkaszerződés módosítását, de munkába szeretnék állni az eredeti munkakörömben, úgy, hogy a felhalmozódott szabadság kivételével kezdenék? Szó volt szabadság megváltásról is, de én inkább kivenném. Kötelezhetnek a megváltásra?

macika27 # 2010.12.16. 12:30

Tisztelt Cím!

2011 márciusra várom a második gyermekemet, december 13 óta táppénzen vagyok és már nem is szándékozom szülésig dolgozni. Határozattlan idejű szerződéssel rendelkezem munkaadómnál, ahol 2008. 02.01. óta dolgozom. 2009. 11. hóig 6 óráben foglalkoztattak majd azóta teljes munkaidőben dolgozom.
Azt az információt kaptam, hogy ha maradok ez évben táppénzen akkor nem a 2010 évi béremhez fogják megállapítani a gyed összegét, hanem a 2009 évihez.
Ha viszont újra munkába állnák és dolgoznák az év utólsó napján akkor január elejétől újra elmehetnék táppénzre és így már a 2010 évi keresetem alapján számítanák ki a gyes összegét!Kérdésem ,hogy ez valóban így van e?
Köszönöm válaszát!