GYED,GYES, táppénz


nyerreg # 2010.12.16. 14:13

Tisztelt Szakértő!
Kérem segitsen nekem, mint teljesen laikusnak minél egyszerűbb, érthetőbb valászával, próbáltam érdeklődni, de éppkézláb választ még nem kaptam.
A helyzetem: 2009. március 10.napjától táppénzen voltam, a fiam születésétől: 2009.07.28-tól tgyáson, jelenleg gyeden: 2011. július 28-ig( ha jól gondolom), majd 2012.július 28-ig gyes-en lennék. Bruttó bérem 230.000Ft.
Sajnos az anyagiak nem mindegyek a családban s közel a 40. életévem is, viszont nagyon szeretnénk még egy babucit. Legyen szives világositson föl az anyagiakat illetően, hogy járunk jobban:
1.) ha minél hamarabb esetleg a gyed alatt várandos lennék,
2.) vagy ha gyed lejárta után: már a gyes-alatt esem teherbe, összegszerűen?
3.)illetve ha visszamegyek dolgozni, vagy kiveszem a szabadságaimat és akkor leszek terhes, esetleg táppénzre megyek- de nem lesz meg a 180.napom a tgyás igényléséig stb, akkor mire számithatok?

4.)Szabadságaim száma évi: 28.nap, 2009-ben egy napot sem vettem ki. Mennyi nap jár nekem ha 2 év, illetve ha 3 év után mennék vissza?
5.) Esetlegesen 2011-től hány órában lehet dolgozni gyes mellett?

Tisztelettel köszönöm válaszát,remélem érthetően leirtam mindent. Boldog Karácsonyi készülődést kivánok: Lovasiné P. Judit Lajosmizse.

nandy # 2010.12.16. 21:13

Kedves Judit, nagyon nehéz jó választ adni. Azt kérded, hogy ha még a GYED ideje alatt teherbe esnél, akkor mi után... Nos, a "GYED ideje alatt" egy elég tág időintervallum, az ellátások összege viszont a SZÜLÉS konkrét dátumától függ.

Nagyvonalakban: Ha végig gyes-en maradsz, nem veszed ki a szabadságokat, nem mész táppénzre sem, akkor TGYÁS és GYED alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese. ha kiveszed még szülés előtt a szabadságaidat, akkor az arra fizetett bér lesz a TGYÁS és GYED alapja, de max. a minimálbér kétszerese. Ha táppénzre is mész, akkor a szabadságos és betegszabadságos bér lesz az alap, de ez nyilván kevesebb lesz, mintha csak szabin lettél volna (vagy azon sem), mert a betegszabira csak 70%-os bér jár. Itt is bejön a TGYÁS-ra a korlátozás (minimálbér duplája), mivel nem lesz 180 bérezett napod. GYED-nél mindenképp van korlát.

A gyes mellett valószínűleg csak heti 30 órában lehet majd dolgozni.

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére. Ha 2009-ben nem vettél ki szabit, akkor arra jár a teljes évi, és még kb. 7 havi (2010.07.28-ig),

nandy # 2010.12.16. 21:22

Macika: Mit jelent az, hogy dec. 13-a óta táppénzen vagy? Akkor lettél keresőképtelen, vagy már korábban az lettél, és dec. 12-ig betegszabadságos bért kaptál? Esetleg voltál már 2010-ben máskor is táppénzen?

Nem mindegy, mert ha dec. 13-tól vagy betegállományban, akkor a táppénzed csak januártól indul majd, és azt már a 2010. évi béred alapján fogják megállapítani. Ha viszont már most is táppénzt kapsz, és az folyamatos még jövőre is, akkor az ellátás alapja változatlanul a 2009. évi béred lesz.

2011. évi szülés esetén az irányadó időszak (ami alapján az ellátásokat számolják) a 2010-es év, ha van 180 bérezett napod. Hacsak nem voltál fél évig táppénzen, fizetés nélküli szabin, akkor megvan a 180 nap, és az lesz a TGYÁS és GYED alapja.

Aki neked korábban válaszolt, az szerintem az ún. "előnyszabályra" gondolt, vagyis ha azért nincs 180 napod, mert az irányadó időszakban (2010.01.01-től az igénylésig) táppénzen, TGYÁS-on stb. voltál, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja is.
De nálad erről szó sem lehet, hiszen van 180 napod.

nandy # 2010.12.16. 21:27

bozozi:

Gyermekápolási táppénz és "sima" táppénz nem jár egyszerre. A GYES és a sima táppénz sem igazán fér meg egymás mellett, mert gyes-en lévő anyukának csak akkor jár táppénz, ha a gyes ideje alatt dolgozik is. De még akkor is elég kötött szabályok vannak, tehát ha a saját jogodon jogosult lennél táppénzre, akkor érdemes visszamondani a gyes-t, vagy átadni az apukának, nagyszülőnek.

Jó tudni a gyes átadásával kapcsolatban, hogy ha a családban valaki kap az adott gyermekre tekintettel gyes-t, akkor csak ő jogosult gyermekápolási táppénzre.

macika27 # 2010.12.17. 09:15

Kedves Nandy !

Köszönöm válaszát!
Pontosan dec 13 tól vagyok keresőképtelen, de még van öt nap beteg szabim ebből az évből, tehát dec 20-tól leszek táppénzen!
Tehát ha jól értem a táppénzemet a 2009 évi béren alapján fogják számolni januártól, de a TGYÁS-t és a Gyed-et kaphatom a 2010 évi bérem alapján?
Mivel a számítás alapja az előző 180 nap keresete?
Még egy kérdésem lenne, mi a helyzet az ugy nevezett szülési szabadsággal? Ez a szülés várható időpontja előtt mennyivel jár? (Nekem azt mondták egy hónap) Vagyis ha 2011 03. 18. a szülés várható időpontja, akkor 2011. 02. 18- tól jár? De ugye akkor ezt is a 2010 évi bérem alapján fogják megállapítani? Vagyis ha jól számolom jobban járok ha a lehető leghamarabb igénybe veszem! Mert 2011, 02.18. ig táppénzt kapok a 2009 évi bérem alapján utánna pedig a TGYÁS- t már 2010 évi keresetemhez fogják számolni?
Köszönöm válaszát!

norinácska # 2010.12.17. 10:03

Sziasztok!

Segítségetekre lenne szükségem, mert teljesen tanácstalan és tudatlan vagyok a témában.

2009. augusztusában szültem az első babámat. Előtte 5 éven keresztül dolgoztam, és 2009-ben is meg volt a 180 napom.
augusztus 21-től kaptam a tgyást, majd 2010 februártól a gyedet. A gyedem alapja a bruttó bérem (350 000) volt, de mivel maximalizálva van, ezért kapom a maxit.

Kérdés: 2. babámat várom 2011 augusztusára. Érdemes-e elmennem táppénzre 2011-től?(Vmi olyasmit olvastam, hogy mivel a gyedem alapja a 2009es bruttó fizum, ezért vmi kedvezményszabály értelmében a táppénzem alapja is az lenne)
Ha elmennék táppénzre, akkor a 2. gyerek születése után a tgyásnak és a gyednek mi lenne az alapja? Magyarul mennyit kapnék?
Vagy nem érdemes variálnom?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Emesi # 2010.12.19. 12:36

Sziasztok!

Első babámat várom, november közepe óta táppénzen vagyok, mert veszélyeztetett terhes lettem. Az idei évre maradt még szabadságom, de így nem fogom tudni kivenni. "Pazs" már válaszolt arra egyszer nekem, hogy ilyenkor nem vész el a szabim, de a munkahelyemen azt mondták, hogy elvész, mivel a szabadság nem vihető át a következő évre. Tud valaki nekem abban segíteni, hogy akkor most mi van ilyenkor a szabadsággal? Mi az igaz, elvész vagy sem?

nandy # 2010.12.19. 13:15

Emesi, kérd meg a munkáltatót, hogy mutassa meg azt a törvényt, amely kimondaná, hogy elvész a szabadság...

nandy # 2010.12.19. 13:19

norinácska: ha nem veszel ki szabadságot és nem mész táppénzre sem, akkor a TGYÁS és GYED alapja is max. a minimálbér kétszerese lesz.
Ha elmész táppénzre (előtte érdemes kivenni a szabadságokat is...), akkor a betegszabadságos bér, és a szabira kapott bér lesz a TGYÁS és GYEd alapja, de max. a minimálbér kétszerese.
Mint látod, akár elmész táppénzre, akár nem, kb. ugyanannyit fogsz kapni.
Mivel magas a béred, én célszerűbbnek látom a szabi + betegszabis variációt, mert az összegszerűen több lenne, mint a GYED.

nandy # 2010.12.19. 13:24

Macika:

főszabály szerint mindig az előző évi jövedelem alapján állapítják meg a táppénzt, ha akkor volt legalább 180 bérezett napod is.
2010-ben induló táppénz esetén a 2009. évi kereset lesz a mérvadó, 2011-ben induló TGYÁS, GYEd esetén pedig a 2010-es év.

Az előnyszabály akkor lenne rád érvényes, ha sem az igénylés évét megelőző évben, sem az igénylés évében nincs 180 bérezett nap, de azért nincs, mert táppénzt stb. kaptál. Neked viszont van mindkét évben (2009. és 2010.) elég napod, tehát nem lehet az előnyszabályt alkalmazni.

A TGYÁS-t a szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehet kérni. Azt már a 2010-es évi jövedelmed alapján számolják majd.

norinácska # 2010.12.19. 13:52

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a választ, én is így gondoltam megoldani, csak aggódtam, hogy nehogy keresztbe tegyek magamnak a tgyást illetően. De ezek szerint ez mindegy, a táppénzem viszont klasszisokkal jobb, mint a gyedem, így a megoldás adott. Köszönöm még egyszer!

macika27 # 2010.12.19. 14:09

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a válaszokat!
Most már csak azt nem értem hogy, ha dec 20. tól folyamatosan táppénzan vagyok akkor dec 31 ig a 2009 évi béremhez jár a táppénz, január 1 - től pedig a 2010 évihez?
Valamint szeretném tudni, hol találom meg a Tgyás, GYED, megállapításához szóló törvényt? A munkáltatómnak is meg szeretném mutatni!

Köszönöm szépen!

nandy # 2010.12.19. 18:21

Macika, ha folyamatosan táppénzen vagy, akkor januártól nem fog változni a táppénzed összege (esetleg a minimálbér miatt, de az téged nem érint).

A kérdéseket az 1997. évi 83. törvény szabályozza, 42-48. §

gizmo1982 # 2010.12.20. 06:40

Kedves Nandy!

Érdeklődni szeretnék:
Magyarországon a főiskolám után több mint, 2,5 évet dolgoztam, majd megszűnt a munkahelyem, így 6 hónapig munkanélküli járadékban részesültem. Ezt követően Angliába jöttem ahol rögtön munkába álltam. Itt fizetem az adóm, tb-m. Viszont teherbe estem, így szeretnék haza menni. Tudomásom szerint itt kiadnak egy igazolást, hogy itt idáig fizetve van tb-m, adóm.
A kérdésem, hogyha haza megyek otthon jár a gyes, gyed?
Mivel veszélyeztetett a terhességem otthon kapok-e valami havi rendszerességgel folyósítást a baba születéséig.

albika # 2010.12.20. 08:04

Kedves Nandy!

Szeretném a segítségét kérni annak az összegnek a megállípításában, hogy mi az a minimum bejelentett összeg 2011-ben ami után megkapom a maximum juttatásokat 2012-ben. Jelenleg minimálbéren vagyok bejelentve, és ha levonják a járulékokat a fizetésemből bejelentenek többre, úgy gondolom megéri befizetni a járulékokat hiszen 2 év alatt megtérül az összeg. Sajnos 2011-re nem találtam kalkulátort csak 2010re.
Köszönöm.

boboty # 2010.12.20. 13:09

Kedves Nandy!

Már tisztul a kép. de még mindig vannak kérdéseim...
Januártól felveszem a munkát, amit a felhalmozódott szabadság kivételével kezdek. Ha ezalatt valamelyik gyermekem megbetegszik, elmehetek-e gyermekápolási táppénzre vele a szabadságot megszakítva? A szabadságom leteltével visszamondom a gyes-t, és a nagymama fogja igényelni (van egy tartósan beteg kislányom, aki még csak 8 éves lesz) én pedig munkába állok, de ha valamelyik másik gyermekem beteg lesz, elmehetek-e vele én táppénzre, vagy csak a nagymama?

C a s a b l a n c a # 2010.12.20. 13:48

Ha valaki szabadságon van és beteg lesz közben a gyereke, akkor nem szokott táppénzt igényelni, főleg azért, mert annak összege jóval alacsonyabb, mint a fizetett szabadságé...
Egyébként táppénzre bármikor elmehetel, de minek, hiszen ugyebár ott a nagymama, aki vigyázna a gyerekre, illetve a táppénz még mindig nagyon alacsony összegű...

Miért is akarsz táppénzre menni???

Kirtan # 2010.12.20. 14:34

Tiszteletem!
Elnézést kérek, ha volt mostanában hasonló kérdés, de nagyon felidegesített a munkaügyi osztály, sajnos már sokadszor!
2,5 éves gyermekem bölcsibe jár október óta, én jelenleg gyes mellett dolgozok 8 órában. Múlt héten beteg volt a kislány és itthon voltam vele táppénzen. Ma közölte a munkaügyi osztály, hogy gyes alatt nem jár táppénz. Én úgy értelmeztem egy hozzászólásban, hogy ha dolgozok gyes mellett, akkor jár táppénz. Szeretném megtudni, hogy akkor most kéne kapnom vagy a munkaügynek van igaza? Előre is köszönettel:
Kirtan (Kriszta)

nyerreg # 2010.12.20. 14:47

Kedves Nandy!
Köszönöm a válaszát!
Ha jól értem, de kérem erősitse meg röviden 3 pontban:

  • Ha simán a gyes- alatt szülök akkor a tgyás és a gyed alapja maximum a minimálbér kétszerese lehet? (csak nem mindegy hogy a gyes melyik részén)
  • Ha pl. a 3. év végére ( a gyes vége felé) esik a szülés időpontja, tehát több mint 180 napot eltöltök gyes-en akkor az összeg kevesebb lesz? Ebből kifolyólag ha még nem vagyok 180 napot gyes-en és úgy esik a szülés időpontja jobban járok anyagilag? Mennyivel?
  • Az 2009-es szabadságaim mind meg vannak, gyed-en 2010. január közepétől vagyok 2011 július 28-ig, akkor mennyi szabadság jár pontosan?

Nagyon sokat segitene, Tisztelettel köszönöm: Lovasiné P.Judit.

Preszil # 2010.12.22. 08:31

Kedves Nandy!

Azt szeretném megkérdezni, hogy meg kell-e szakítanom a 2010-ben indult folyamatos táppénzemet januárban, hogy a TGYÁS-t a 2010-e jövedelmem alapján kapjam? Januárban várható a szülés.
Előre is köszönöm a választ!

nandy # 2010.12.22. 09:14

A megszakítás nem befolyásolja a TGYÁS összegét. Ellenben ha 2011-től kéred, és 2010-ben nem volt 180 bérezett napod (tehát az év nagyobb részében táppénzen voltál), akkor a TGYÁS maximuma a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet, hiába magasabb ennél a jövedelmed.

nandy # 2010.12.22. 09:16

Kirtan: ha a gyes mellett dolgozol, akkor jár a táppénz!

Eb. Tv. 47. § (2) Nem jár táppénz

  1. a gyermekgondozási segély folyósításának az idejére, ide nem értve a segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt,
nandy # 2010.12.22. 09:17

Ha továbbra is azt állítják, hogy neked nem jár táppénz, nyugodtan tegyél írásos panaszt a REP, valamint a munkáltatód felé!
Borzasztó, hogy ennyire hiányos tudással rendelkező emberek dolgoznak a "munkaügyi osztályon"...

nandy # 2010.12.22. 09:24

boboty:
A táppénzes időszak valóban megszakítja a szabadságodat, hiszen szabadságot csak olyan napra lehet adni, amikor egyébként munkavégzési kötelezettséged lenne, márpedig táppénz esetén nincs ilyen kötelezettség.

Azt neked kell eldöntened, hogy a szabival, vagy a gyáp-pal jársz-e jobban. A gyáp összege (mivel gyes mellett dolgozol) legfeljebb a minimálbér 50%-ának a 70%-a lehet, napi kb. 857,-Ft.
De gyáp-ra csak az jogosult, aki a beteg gyermek után a gyes-t kapja (ha kapja...), tehát ha a gyes-t átadod a nagyinak, akkor nem vagy jogosult a gyáp-ra.

nandy # 2010.12.22. 09:25

legfeljebb a minimálbér 50%-ának a 70%-a lehet, napi kb. 857,–Ft.

Pontosabban: max. a minimálbér 50%-a lehet, napi kb. 1.225,-Ft.