GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.11.22. 07:41

b.evka: ha igazolod, hogy a közlés átvételének idején már fennállt a terhesség, akkor valóban nem mondhatnak fel neked.
Necces lesz az a pár nap...

nandy # 2010.11.22. 07:39

Akkor ha jól értem, januártól augusztusig nem volt biztosítási jogviszonyod...
További kérdések merültek fel, pl. kaptál-e passzív táppénzt, voltál-e munkanélkülin az elmúlt két évben.

Diduska # 2010.11.21. 20:43

Tisztelt Ügyvéd úr!
Én lennék a " augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem- határozatlan idejű kinevezéssel...."
A régi munkaviszonyom közös megegyezéssel megszűnt, mert Budapestre nem tudtam volna ingázni. Itt a településünkön találtam munkát. 2o10 augusztus 15-től itt dolgozom.
Tisztelettel és köszönettel:
Máthé Kinga

b.evka # 2010.11.21. 12:56

Közben az egyik kérdésre választ is kaptam. Tehát, ha az értesítésem október 25-én vettem át, és a terhességet az utolsó mensitől számítják, akkor tulajdonképpen október 21. óta terhes vagyok, ergo védett is. Azaz, ha visszamegyek dolgozni nem közölheti a felmondást, jól gondolom? Már ha igazolom a terhesség tényét.

b.evka # 2010.11.21. 12:53

Kedves nandy!

Köszönöm a gyors választ, sajna nem egyértelmű a dolog. Tulajdonképpen mi számít a terhesség kezdetének? Mert ha jól olvastam, akkor az utolsó mensi első napjától számolják. Ha ez így van, akkor viszont még az értesítés átvétele előtt terhes voltam. Jajj, de nehéz ez. Lapozgatom közben a munka törvénykönyvét is. A 94./E § (2) bek szerint ha a tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90.§ (1) bek. meghatározott védelem alatt áll a felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető. Ergo az én esetemben a táppénz megszűnését követően. Bonyolult számomra a kérdés... mert ha az értesítés időpontjában egyszerre voltam terhes és táppénzen, akkor melyiket nézik? A munkáltatóm felé hogyan tudom igazolni egy korai terhesség tényét? Mi az amit el kell fogadnia igazolásként?

nandy # 2010.11.21. 11:23

Ez év augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem-határozatlan idejű kinevezéssel
Mi lett a régi munkaviszonyoddal?

nandy # 2010.11.21. 11:21

Egy esetben maradhatsz védett: ha a tájékoztatás kézhezvételekor már terhes voltál.

nandy # 2010.11.21. 11:21

b.evka:

Érdekes kérdés! Szerintem mivel a felmondás tényéről szóló tájékoztatást már megkaptad, ezért a felmondási védelem lejárta után a terhesség (vagy újabb táppénz) által nem leszel már védett.

nandy # 2010.11.21. 11:19

renike24:
Nagyon hiányos információk alapján nehéz bármit is mondani. Feltételezhetően azért nem kaphatsz a szülésid táppénzt, mert az elmúlt két évben 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosítási jogviszonyod, és ilyenkor csak az új biztosítási jogviszonyban töltött napoknak megfelelő időre jár a táppénz.
Azt nem írtad, hogy mikor szakadt meg a biztosításod, és hogy előtte volt-e másik munkahelyed, vagy más biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyod (pl. munkanélküli, fősuli stb.). Így még az sem biztos, hogy TGYÁS-ra és GYED-re egyáltalán jogosult leszel.

Diduska # 2010.11.21. 11:01

Tisztelt Ügyvéd úr!

Mondanék még néhány konkrét információt: 2o1o. januárjában kivettem az összegyűlt szabadságaimat, de a babát elvesztettük. Így itthon maradtam tovább gyesen.Ez év augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem-határozatlan idejű kinevezéssel-.( a gyesem szept.29-vel járt le).Most terhes vagyok a 32. hétben.
Ebben az esetben a mostani munkabérem alapján kapom majd a Tgyást és a gyedet?
Köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Máthé Kinga

b.evka # 2010.11.21. 10:56

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!
A munkáltatóm bejelentette a csoportos létszámleépítést októberben. Én az értesítés kézhezvételekor táppénzen voltam, így amíg vissza nem megyek dolgozni védettség illet meg. A felmondást még nem kaptam meg. Azonban, ha ezen időszak alatt sikerül teherbe esnem és visszamegyek dolgozni, akkor is megillet a Mt. 90. szerinti felmondási védettség? Vagy már nem, mert átvettem az értesítést, így amint visszamegyek megkapom a felmondásomat és el is kezdődik a felmondási időm?
Az biztos, hogy az értesítés kézhezvételekor még nem voltam terhes. Viszont most lehet, hogy az vagyok, de most még táppénzen vagyok.
Előre is köszönöm a válaszokat!

Bambi75 # 2010.11.21. 07:24

Köszönöm Nandy! a címszavakat amiket írtál utána kerestem és tényleg nem vonatkozik rám - kezdem már picit érteni - de a kulcsszavak tényleg hiányoztak hozzá Köszönöm még egyszer...

renike24 # 2010.11.20. 12:05

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.Jelenleg terhességi táppénzen vagyok de csak március 15én fogok szülni.Már a táppénzel is gondjaim voltak a munkahelyemen.ráadásul nem is kapom végig csak dec-2ig.mondták próbáljam meg a méltányosságit mivel veszélyeztetett vagyok talán megadják.most erre várok hogy mi lesz.Kérdésem az lenne mivel van bejelentett munkahelyem ilyenkor honnan fogom kapni a gyed-et és a többi támogatást?Mert ugye a gyed van előbb?
Sajnos nagyon nem vagyok ebben szakértő:)És kell valamilyen papírokat beadni hogy kapjunk gyed-et?és mikor?
köszönöm előre is a segítséget.
Üdv:Reni

nandy # 2010.11.19. 13:38

Bambi75:
Az általad hivatkozott Korm.rendeletnek semmi köze nincs a gyes melletti GYÁP (és más eü. pénzbeni ellátások) összegéhez!

nandy # 2010.11.19. 13:37

Brigi26:
Azon jövedelmek alapján fogod kapni az ellátást, amiből a 2% egyéni eb.járulékot levonták (nézd meg a kifizetési bizonylatot).
Nagy valószínűséggel mindkét jogviszonyod után járni fog az ellátás.

nandy # 2010.11.19. 13:35

Anita, még annyit kiegészítésként, hogy ha 1986-ban születtél, akkor lehet, hogy eddig egyetemre, főiskolára jártál, és most kezdesz el dolgozni?
Mert akkor a fősuli miatt kaphatsz még fél év kedvezményt.

nandy # 2010.11.19. 13:34

Anita:

Legalább 365 nap biztosítási jogviszony kell a szülésig. A GYED időtartama miatt több is jól jönne, mert GYED csak annyi napra jár, amennyit a szülés előtti két évben biztosításban töltöttél.

nandy # 2010.11.19. 13:33

diduska:

Konkrét információ hiányában csak feltételezni tudom, hogy idén augusztustól van bérezett időszakod (előtte nem vetted ki a szabikat?).
Augusztustól a szülésig már nem lesz 180 bérezett napod, így a TGYÁS alapja a szülés előtti időszak jövedelme (egyszerűsítve: munkabér, esetleg jutalom) lesz, de max. a minimálbér kétszerese. GYED alapja szintén.
Ezért ha az állapotod indokolja, elmehetsz előbb táppénzre, aztán TGYÁS-ra.

Bambi75 # 2010.11.19. 04:16

Elnézést még egy kérdés még olvasgatom a 2009-es kormányrendeletet ugye reménykedhetek a 87000 és a 87500.-Ft-os minimálbérrel való számításukban ? Irodában dolgozom szakirányú végzettséggel és középiskolával vmint egyéb szakirányú felsőfokú tanfolyamokkal hozzá... hogy dönti el ezt a OEP mivel nekem ő fog számolni a munkahelyem nem TB kifizetőhely? Ha csak az első kérdésemre kapok még választ azt is megköszönném...

Bambi75 # 2010.11.19. 04:05

Köszönöm a gyors választ és ez így érthetőbb is volt mint a paragrafusok...Köszönöm még egyszer

Diduska # 2010.11.18. 21:01

Tiszelt Ügyvéd úr!
A nyáron már kértem a tanácsát.Ismételten megteszem.
Az első gyermekem után a gyes 2o10. szeptember 29.-én járt le.
2010 augusztus 15.-e óta határozatlan idejű kinevezéssel dolgozom.
Várom a második babát, a 32. hétben vagyok,január 15-re vagyok kiírva.
Kérdésem a következő:
2010 dec. 1-vel szeretném a munkát abbahagyni. Ebben az esetben jogosult leszek-e Tgyás, gyed-re? vagy még dolgozzam?(már nem szeretnék)
Tisztelettel és köszönettel:
Máthé Kinga

Anita86 # 2010.11.18. 17:53

Kedves Jogász Úr!!!

Érdeklődnék hogy 2010. Április eleje óta dolgozom s szeretnénk kisbabát!!Mennyi munkaviszony kell hogy járjon nekem a gyes meg a gyed?,És hogy ez mennyi öszeg lenne?,

Köszönöm!!

Várom válaszát!!

Brigi26 # 2010.11.18. 14:58

Érdeklődni szeretnék, hogy a következő szituációban mire számíthatok.
Jelenleg 2 helyen dolgozom. Az egyik helyen félállásom van, heti 20 óra, ami jún-15ig tart. A másik helyen megbízási szerződésem van, óraadóként heti 9 órában. Jún. 28-ra vagyok kiírva szülni.
Mi után fogom kapni a gyes, gyed...összegét?
Kösöznettel

zsuzsu1977 # 2010.11.18. 10:56

Érdeklődni szeretnék a GYES, illetve a táppénz munkaviszonynak számít?

nandy # 2010.11.18. 08:25

Ágota, a tulajdonosváltás nem érinti a te munkaviszonyodat! A munkáltatód továbbra is x cég marad, így értelmezhetetlen az a kérdés, hogy "köteles-e átvenni", hiszen a munaviszonyod változatlan feltételekkel továbbra is fennáll.