GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.11.18. 08:22

1. Mivel gyes-t is kapsz, ezért a táppénz alapja legfeljebb a minimálbér lehet. Táppénz is csak annyi napra jár, amennyit novemberben ledolgoztál.

2. a táppénz naptári napokra jár.

3. 50% lesz, mivel gyes-en is vagy.

4. A gyes táppénztől függetlenül jár.

Bambi75 # 2010.11.18. 05:04

Kedves SZakértők!
Próbáltam visszaolvasni a fórumon de ebben elég nehezen igazodom el ne haragudjatok nem lusta vagyok de tényleg nehezen érthető a következő a problémám...
Határozatlan munkaidejű szerződésem van egy cégnél 2008. áprilisi a kisfiam, kaptam Tgyást, Gyedet majd Gyest és a Gyes mellett 2010.novemberétől visszamentem dolgozni a régi munkahelyemre - viszont a kisfiammal a múlt héten kórházba kerültem Kruppal most már itthon vagyok vele - ez lenne az első táppénzem vele ezért is kérdezném...

  1. a táppénz kiszámításának az alapja a Gyedem lesz vagy a minimálbér amit írtatok?Hogy tudom ezt kb. kiszámolni hogy mennyi lesz mert ugye jön a karácsony
  2. gondolom a hétvége nem számít bele vagy beleszámít?
  3. 60% azt olvastam róla
  4. Ilyenkor kapom a gyest is vagy nem vagy csak egy részét kapom amikor nem Gyápon voltam?

Segítségeteket előre is köszönöm és azt is ha érthetően leírjátok hogy rám mik vonatkoznak...

agota564 # 2010.11.17. 22:02

Tisztelt Szakértő!

10 hónapja született a kislányom,azóta itthon vagyok vele. A munkaviszonyom jelenleg 2.5éves ennél a cégnél. A cég hamarosan eladásra kerül.
Ilyen esetben jár a szabadságmegváltás(kafetéria?), végkielégítés, stb.?
Mennyi szabadságmegváltás jár?
Köteles engem a másik cég átvenni, mint Gyeden lévő anyukát(ilyen esetben mi jár)?
Ha megszűnik a munkaviszonyom, akkor kérhetek munkanélküli járadékot is?

Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel,
Ágota

nandy # 2010.11.17. 15:11

regóca: az általad közölt adatok alapján csak gyes-re lennél jogosult.
A táppénz, GYÁS, GYED jogosultság feltétele az aktív biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési vállalkozói stb...)

nandy # 2010.11.17. 15:10

iszilv:

Mit értesz az alatt, hogy előbb teherbe esel, mint ahogy letelik az egyéves munkaviszonyod?
Határozott idejű munkaszerződésed van?

regóca # 2010.11.17. 14:20

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg Gyeden vagyok dec 18-ig,már lassan fél éve keresek állást,de vagy az a baj hogy diplomám van vagy az hogy gyerekem.Emiatt szóba került a második bab vállalásának kérdése.
Viszont elég kacifántos a helyzetem, ugyanis előző munkahelyemen kb. 4 havonta hosszabítgatták a szerződésemet, így töltöttem ott 2 évet, amikor is 2008 márciusában állapotos lettem. A szerződésem pedig 2008 április 30-ig szólt, hiába próbáltam állapotomat titkolni míg remélve megint hosszabbítják a szerződésem -fel volt ajánlva az utolsó hosszabításnál a határozatlanra módosítás- egy 'jóakarómnak köszönhetően kitudódott és elküldtek.
Terhességem végéig táppénz-passzív táppénz-méltányossági tp-munkanélkülivel blicceltem ki,hogy megkapjam a tgyást,gyedet.
Kérdésem a következő lenne: ha bevállalnánk a 2. babát, milyen juttatásokra számíthatok /tgyás,gyed/, vagy semmit nem kapnék?!
Ha mégis jogosult lennék az előzőekre, akkor pontosan mennyi lenne a tgyás,gyed?! A bruttó bérem 280.000 volt.

Válaszát előre is köszönöm!

iszilv # 2010.11.17. 13:10

Üdvözlöm!
Jelenleg GYES-en vagyok, mellette főállásban dolgozom szeptember óta. Ha előbb teherbe esnék a második gyerekemmel, mint hogy letelik az egy éves munkaviszonyom,akkor is kapok táppénzt illetve tgyás, gyed-et? Köszönöm válaszát!

masni27 # 2010.11.15. 14:10

Köszönöm válaszát.

Andrea16 # 2010.11.15. 14:01

Kedves Dödölle!

Köszönöm válaszát, így már érthető.

Üdv:
Andrea

Dödölle1 # 2010.11.15. 12:35

masni27 2010.11.12
a gyes munkaviszonynak számít-e

Nem, a GYES egy családtámogatási ellátás és nem munkaviszony, viszont mivel 1996.04.15-től vonnak belőle nyugdíjjárulékot,(jelenleg 9,5%-ot) ezért az 1996.04.15-től napjainkig bármikor folyósított GYES nyugdíj szempontjából szolgálati időnek számít.

Dödölle1 # 2010.11.15. 12:12

bíborka80

És azt honnan tudhatom meg, hogy elküldte-e a kitöltött Foglalkoztatói Igazolást a munkáltatóm az Oep-hez?
És ha nem küldi neki sem, akkor mi történik?

  1. Célszerű telefonon rákérdezni. A REP a beérkezett ügyiratokat iktatja. A beiktatás után, TAJ szám alapján az iktatási rendszerből egyszerűen megtudható, hogy kinek, mikor, milyen igénye, milyen mellékletekkel érkezett, ki a kijelölt előadó, ill, hogy az igény feldolgozásra került-e, illetve az elbírálás milyen fázisban van. (okmánypótlásra felhívták az ügyfelet, a foglalkoztatót, már számfejtették, de nem utalták, utalták.....stb.
  2. Panasszal kell/lehet élni a REP PEEO Osztályvezetőjénél. (Ennek módját és azt azt megalapozó jogszabályokat már többször leírtam...)
Dödölle1 # 2010.11.15. 12:05

Némi kiegészítés az előzőekhez:

Az Ön által hivatkozott előny, vagy kedvezményszabály, miszerint

"Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.”

azért nem alkalmazható, mert Ön a GYES melletti keresőtevékenység tartama alatt olyan ellátásban (táppénz, THGY, GYED)amely miatt nincs meg a 180 napja nem részesült.

Talán ezzel együtt érthetőbb....

Dödölle1 # 2010.11.15. 11:59

Kedves Andrea16!

Ön az alábbi "történeti tényállást" közölte:

2008.04.11-én született lányom, aki után 2010.04.11-től GYES-t kapok. 2010.05.01-én visszamentem dolgozni korábbi munkahelyemre, ahol már 10 éve folyamatos a munkaviszonyom­.A lányommal 2010.06.08-tól 4 nap gyermek után járó betegállományba mentem, majd 06.23-tól újból 10 napra.

A munkahelyemen minimálbérrel számolták a betegállományt, de az én értelmezésem szerint
a táppénzfolyósítás időtartama: 2010.04.11-től (a gyes kezdetétől) a betegállomány igénybetételéig, azaz 2010.06.07-ig, illetve 06.22-ig tart.

A b) pont szerint a táppénz összegének megállapításánál ezen időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell alapnak tekinteni.

Megjegyzi továbbá a következőket: Szerintem ez alapján sem a minibálbért kellene alapnak tekinteni. De ezt szerintem felülbírálja a 49. §, amire korábban hivatkoztam.

Nem vitatkozni akarok, csak megérteni a törvényt, és hogy az miért nem vonatkozik rám.

Kérdése: 2010. 05. hónapban már volt jövedelmem. 05.01–06.07-ig, illetve 05.01–06.22-ig nem ezt a jövedelmet kellene alapnak tekinteni?

Mindezek alapján a válaszom egyben osztva az előző hozzászóló véleményét:

Nem, nem a 2010.05.01-től 06.07-ig elért keresete lesz a táppénz alapja.

Esetére két szakasz vonatkozik. Egyrészt az Ebtv. 48. §, amely a táppénzszámítás általános szabályait tartalmazza és a 49. szakasz, amely viszont az általánostól eltérő, különös szabályt ír elő.

Ez utóbbi szerint a táppénz ellátását, ha GYES mellett dolgozik -az Önáltal is hivatkozott szabály szerint- a gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás vagy ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogya táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni.

E rendelkezés alkalmazása során viszont a főszabály szerint, azaz az Ebtv. 48. § rendelkezése szerint kell eljárni és mivel Önnek nincs 180 bérezett napja a GYES melletti munkavégzés során ezért ellátását a minimálbér figyelembevételével kell megállapítani.

Mindezekre tekintettel, álláspontom szerint a munkahelyén működő tb. kifizetőhely jogszerűen járt el az igény elbírálása során.

Amennyiben a kifizetőhely eljárásával, a számítás módjával, vagy a kifizetett ellátás összegével nem ért egyet úgy írásban joga van a REP PEEO Osztályvezetőjéhez fordulni, aki felügyeleti eljárás (hatósági cél ellenőrzés) keretében, a helyszínen eljárva vizsgáltathatja a tb kifizetőhely eljárásának jog és szakszerűségét. A vizsgálat eredményéről a kolléga köteles Önt írásban tájékoztatni.

Üdv. :)

Andrea16 # 2010.11.15. 09:45

Kedves Nandy!

Ha az Eb. tv. 48. § -ra hivatkozunk:
(„4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét – az (5) bekezdésben foglaltak kivételével – a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) * Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Szerintem ez alapján sem a minibálbért kellene alapnak tekinteni. De ezt szerintem felülbírálja a 49. §, amire korábban hivatkoztam.

Nem vitatkozni akarok, csak megérteni a törvényt, és hogy az miért nem vonatkozik rám.

Köszönöm:
Andrea

nandy # 2010.11.15. 07:49

Törvénymódosítás hiányában még nem lehet mit mondani.

Egy elkeseredett anya # 2010.11.14. 21:30

Sziasztok!

GYES mellett lehet-e dolgozni 8 órában?
Mert úgy tudom, most még lehet, de jövőre is?
Köszönettel: szmano

masni27 # 2010.11.12. 18:01

Sziasztok!Nekem csak két kérdésem lenne.Első:hogy a gyes munkaviszonynak számít-e? Második :másfél éve 67%-os rokkantnyugdíjas voltam,és az is munkaviszonynak számít-e?

nandy # 2010.11.12. 17:02

Fogalmam sincs... Pl. egyáltalán nem mindegy, hogy a szülés évében és az azt megelőző évben van-e legalább 180 gyed-es (nem gyes!) napod.

Ezen lehet javítani, ha pl. kiveszed a cégnél a felhalmozott szabikat. De nagyon pontosan kellene tudni a dátumokat (a szülését is!) ahhoz, hogy korrekt választ tudjunk adni.

Mivel a babaprojekt még csak tervben létezik, így ennél többet lehetetlen mondani.

Mtünci # 2010.11.12. 10:09

A jelenlegi törvények alapján, ha GYES alatt esek teherbe, illetve szülök, mi alapján számolják a következő gyermek utáni juttatásokat? A munkabér alapján vagy az előző év alapján, ami nálam a GYED. A GYES-t 2011. februártól kapom majd. Vagy érdemes-e inkább visszamenni dolgozni?
Köszönöm a választ.

nandy # 2010.11.11. 14:30

Annyit fűznék még hozzá, hogy nov. 10-én már lesz 180 bérezett napod, így nov. 11-én vagy utána kezdődő táppénz esetén már az idei béred lesz az alap.

nandy # 2010.11.11. 14:28

Ha gyes-t kapsz, akkor kissé más szabályok vannak érvényben, ezt már sokszor elmondtuk itt a fórumon.

Mondanám, hogy add át apukának a gyes-t, és akkor talán kedvezőbb összegű ellátást kapnál, de akkor csak apuka mehetne gyermekápolási táppénzre (mindig az a szülő, aki a gyes-t kapja).

nandy # 2010.11.11. 14:25

Eb. tv. 48. § (1) 434
(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

Andrea16 # 2010.11.11. 12:41

Kedves Címzettek!

Segítséget szeretnék kérni törvényértelmezésben.

2008.04.11-én született lányom, aki után 2010.04.11-től GYES-t kapok. 2010.05.01-én visszamentem dolgozni korábbi munkahelyemre, ahol már 10 éve folyamatos a munkaviszonyom.A lányommal 2010.06.08-tól 4 nap gyermek után járó betegállományba mentem, majd 06.23-tól újból 10 napra.

Az 1197. évi LXXXIII. törvény 49§ szerint
(1) A gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás vagy ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni.

A munkahelyemen minimálbérrel számolták a betegállományt, de az én értelmezésem szerint
a táppénzfolyósítás időtartama: 2010.04.11-től (a gyes kezdetétől) a betegállomány igénybetételéig, azaz 2010.06.07-ig, illetve 06.22-ig tart. A b) pont szerint a táppénz összegének megállapításánál ezen időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell alapnak tekinteni. 2010. 05. hónapban már volt jövedelmem. 05.01-06.07-ig, illetve 05.01-06.22-ig nem ezt a jövedelmet kellene alapnak tekinteni?

Köszönettel:
Andrea

bíborka80 # 2010.11.09. 18:47

Nandy ezt elfelejtettem: a Fogl. Igazoláson még vannak rám vonatkozó kérdések is, pl: hová kérem a táppénzt stb, ezért nekem kéne, hogy visszaküldje és az Oep-nél is azt mondták, hogy a kitöltés után vigyem vissza.

Köszönöm!

bíborka80 # 2010.11.09. 17:45

Kedves Nandy!
És azt honnan tudhatom meg, hogy elküldte-e a kitöltött Foglalkoztatói Igazolást a munkáltatóm az Oep-hez?
És ha nem küldi neki sem, akkor mi történik?
Köszönöm válaszodat.