GYED,GYES, táppénz


vanda1980 # 2010.11.09. 16:48

Tisztelt Szakértő,

Nem jól fogalmaztam meg a kérdésemet,elnézést! Arra lennék kíváncsi,hogyha gyes-ről megyek el szülni,akkor mi alapján fogom kapni a következő gyedet? A gyesnek (25000Ft)veszik a 70%-át?Vagy a munkahelyemen eltöltött utolsó év átlagából számolják ki?

Köszönöm előre is!

nandy # 2010.11.09. 16:21

vanda:
Jővőbeni eseményekre irányuló kérdésekre nem túl szerencsés, és nem is lehet korrekt választ adni!
Nem tudjuk a szülés időpontját, hogy addig mi történik, stb... a jogszabályok pedig már szinte naponta változnak.

nandy # 2010.11.09. 16:19

pirimazsi:

A munkahelyemről kiderült, hogy 2010. december 31-vel jogutód nélül megszűnik.

Akkor szűnik meg jogutód nélkül, amikor a Cégbíróság törli a cégjegyzékből! Ezt nem lehet előre megmondani, hogy pont dec. 31-én fogja törölni. Valószínűleg arról lehet szó, hogy a cég határozta el a jogutód nélküli megszűnést, de az nem megy két hónap alatt!

Addig a te munkaviszonyod nincs veszélyben, de jelentsd be mielőbb írásban a terhességedet.

Jogutód nélküli megszűnés esetén egyébként nincs felmondási védelem, a te munkaviszonyod is automatikusan megszűnik. Ha a szülésig nem tart ki a cég, akkor menj el munkanélkülire.

nandy # 2010.11.09. 16:15

bíborka:

Mi történik ha a munkáltató nem küldi vissza részemre a passzív táppénzhez szükséges Foglalkoztatói Igazolást?
Illetve meddig várjak, hogy visszaküldi-e?

Nem neked küldi meg, hanem közvetlenül az Eg.biztosító Pénztárnak.

Abacska # 2010.11.09. 15:36

Tisztelt Szakértő!
1999 óta dolgozom jelenlegi mh-emen és 2007. december 14-én született első gyermekem. Második gyermekemet most 2010 december 6-ra várom. Idén július 1. óta betegszabadságon, majd táppénzen vagyok és emiatt július 01-től férjem kapja a Gyest első gyermekünk után. Kérdésem, hogy mikor mondjuk vissza a Gyest, hogy nehogy belefussunk a szülésbe? Ha esetleg előbb szülnék, mint amikorra kiírtak, akkor van-e arra lehetőség, hogy férjem visszamenőleges dátummal adja be a Gyes lemondásáról szóló kérelmet a MÁK-nak? Mit javasol, hogyan járjunk el, hogy szülés után a legmagasabb ellátást kapjuk? Mondjuk vissza már most a Gyest biztos ami biztos alapon?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Abacska

Dödölle1 # 2010.11.09. 12:00

renoci 2010.11.08. 19:38

Tisztelt Szakértő!

A passzív táppénzt hogy számolják? Mi alapján? Azt tudom hogy 60 %.

Válasz:

Az Ebtv. 48. §. rendelkezései alapján, azaz ugyanúgy, mint az "aktív" táppénzt azzal, hogy összege nem lehet több, mint a minimálbér 150%-a!

Főszabály szerint, feltéve, hogy a biztosítási jogviszony folyamatos és az igénylőnek volt 2009-ben 180 bérezett napja a 2010-ben induló "p" táppénz alapja a 2009.01.01-től 2009.12.31-ig elért Peb. járulékalapot képező jövedelem.

Mértéke 50, vagy 60%. Függ a folyamatos biztosítás hosszától és keresőképtelenség igazolásának módjától. (pl. kórházi ápolásra csak 50% folyósítható abban az esetben is, ha az igénylőnek van 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje...)

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

vanda1980 # 2010.11.09. 10:46

Tisztelt Szakértő!

2009.02.28-án született a kislányom.6 hónapig Tgyást kaptam,majd gyedet és jövőre igényelem a gyest.A férjemmel tervezzük a 2. babát és ha minden összejön akkor 2012. év eleje körül meg is fog születni.A kérdésem,hogy ebben az esetben én mit fogok kapni?Az első kislányom akkor már betölti a 3. életévét,tehát akkor már a gyed nem fog járni. Ilyenkor újra Tgyást igényelhetek majd ezt követően pedig gyedet fogok kapni? Ennek az összegét miből fogják megállípítani??
Ezt újra a munkáltató felé kell benyújtani?

Válaszát előre is köszönöm!
vanda1980

pirimazsi # 2010.11.09. 07:45

Tisztelt Szakértő!

A munkahelyemről kiderült, hogy 2010. december 31-vel jogutód nélül megszűnik. A kérdésem pedig az lenne, hogy ha a baba úton van de még a cég nem tudja, akkor abban az esetben is érvényes a jogutód nélküli megszűnés? Valóban elbocsátható leszek e? Ha igen jogosúltá válok a tgyás és a gyes igénybevételére?

bíborka80 # 2010.11.09. 06:23

Kedves Nandy!
Mi történik ha a munkáltató nem küldi vissza részemre a passzív táppénzhez szükséges Foglalkoztatói Igazolást?
Illetve meddig várjak, hogy visszaküldi-e?
Köszönöm előre is.

renoci # 2010.11.08. 18:38

Tisztelt Szakértő!

A passzív táppénzt hogy számolják? Mi alapján? Azt tudom hogy 60 %.

nandy # 2010.11.08. 13:19

bogi27:
Csak gyes.

nandy # 2010.11.08. 13:13

leskovacs:

A TGYÁS/GYEd jogosultsághoz alapvetően két feltétel kell: 365 nap biztosítási jogviszony, és a szülés napján aktív biztosítás. Nálad jelenleg egyik sincs (GYED-nél már nem számít bele a 365 napba a passzív TGYÁS és GYED).

nandy # 2010.11.08. 13:11

Jajj, ezt nagyon félrenéztem...

Mivel (a szülést megelőző) két évben folyamatos biztosításod van, ezért nálad a szülést megelőző időszakból keresnek összesen 180 bérezett napot. Így a 2010-es bérhez hozzávesznek még a 2009. évi bérből is (kb. 2009. novemberétől).

A korlátozást felejtsd el, nem vonatkozik rád!

nandy # 2010.11.08. 13:08

katogocsy:

A minimálbér 2*-e mivel nincs meg a 180 nap biztosítási idő?
Maximum a minimálbér kétszerese, mert az irányadó időszakban nincs 180 bérezett nap.

Ha már 28 nappal előtte kiveszem a tgyást akkor lehetséges, hogy a 2009-es év alapján fogják számolni?

Szerintem NEM, mert a jogosultság a szülés napjával nyílik meg.

bogi27 # 2010.11.08. 12:43

Én 2007.11.06-2008.10.31.-ig volt munkaviszonyom,utánna megszünt.2008.10.27-én megszületett a kisfiam.Az lenne a kérdésem,hogy szeretnénk kistesót ,mi járna a második babára?
Jelenleg gyesen vagyok.

Abacska # 2010.11.05. 22:02

Tisztelt Szakértő!
1999 óta dolgozom jelenlegi mh-emen és 2007. december 14-én született első gyermekem. Második gyermekemet most 2010 december 6-ra várom. Idén július 1. óta betegszabadságon, majd táppénzen vagyok és emiatt július 01-től férjem kapja a Gyest első gyermekünk után. Kérdésem, hogy mikor mondjuk vissza a Gyest, hogy nehogy belefussunk a szülésbe? Ha esetleg előbb szülnék, mint amikorra kiírtak, akkor van-e arra lehetőség, hogy férjem visszamenőleges dátummal adja be a Gyes lemondásáról szóló kérelmet a MÁK-nak? Mit javasol, hogyan járjunk el, hogy szülés után a legmagasabb ellátást kapjuk? Mondjuk vissza már most a Gyest biztos ami biztos alapon?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Abacska

leskovacs # 2010.11.05. 20:18

Tisztelt szakértő!

Kislányom másodikén töltötte be az 1. évet. Párommal tervezzük a második babát. Még a terhességem alatt megszűnt a munkaviszonyom, de jogosult vagyok GYED-re, így azt kapok. Az lenne a kérdésem, ha a 2. éve előtt megszületne a második baba akkor is GYED járna?
Ha igen, annak összegét hogy számolják? (Jelenleg brutto 88e a GYED-em, brutto 123e volt a bejelentettem amikor dolgoztam.)
Válaszát előre is köszönöm!

katogocsy # 2010.11.05. 15:11

Tisztelt Szakértő!

A következő lenne a kérdésem: 2007. június 1 óta dolgozom a jelenlegi cégnél, 2010.május 25 óta táppénzen vagyok. 2011. januárra 16-ra várjuk a babánkat.
Ebben az esetben ha januárban kezdem meg a tgyást amikor a baba születik akkor mi lesz a tgyás alapja? A minimálbér 2*-e mivel nincs meg a 180 nap biztosítási idő?
Ha már 28 nappal előtte kiveszem a tgyást akkor lehetséges, hogy a 2009-es év alapján fogják számolni?

Köszönettel: katogocsy

rzsofi # 2010.11.04. 17:09

Kedves Nandy!

Köszönöm a válaszokat!!
R.Zsófi

Regina13 # 2010.11.04. 09:34

Kedves Fórumozok!

17 évig folyamatosan dolgoztam, idén augusztusban munkanélküli lettem. 2011. májusára várjuk gyermekünk megszületését. Kérdéseim:
Mi lesz a Gyed kiszámításának az alapja az álláskeresési járadék?
Amennyiben a szülés előtt el tudok helyezkedni, tehát lenne 180 napom akkor a 180 nap szolgálja a Gyed kiszámításának az alapját vagy a 2010-es év? És akkor is két évig jár a Gyed?

Köszönöm válaszukat!

gabek # 2010.11.03. 20:41

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!!

nandy # 2010.11.03. 17:51

Helyes! Dolgozzanak csak minél többen azon, hogy jó válaszok szülessenek... természetesen ingyen és bérmentve!

laszlo640 # 2010.11.03. 17:32

Kedves Fórumozók!

Az előbb találtam rá a www.jogikerdesek.com oldalra, ahol szintén jogi tanácsadással foglalkoznak.
Az élettársam tett fel egy családjoggal kapcsolatos kérdést a gyerekeire vonatkozóan, amire kb. 20 perc alatt válaszoltak is, de úgy láttam, hogy munkajoggal kapcsolatban is lehet tőlük kérdezni.

Szerintem kérdéseiteket ott is fel tehetitek nyugodtan, így több válaszból könnyebb kitalálni hogy is legyen tovább.

üdv. Laci

nandy # 2010.11.03. 17:30

Nem feltétlenül kell ügyvédhez fordulni, de több okból is ajánlott. Az ügyvédi felszólításoknak általában nagyobb hatása van, mint neked. Ha bíróságra kell menni, akkor is jobb.
Majd ő megmondja, hogy az adott cégtől mi várható.

gabek # 2010.11.03. 13:21

Kedves Nandy,

Köszönöm a gyors választ :-)

Írásban jeleztem, konkrét dátumot is írtam :-)

Találkoztunk egyszer a főnökömmel, azt mondta, nincs a cégben pénz, és mit képzelek én, hogy az ő saját fizetéséből fog finanszírozni engem.
Tehát pénz nincs ebben a cégben, ahová én be vagyok jelentva, de több vállalkozásban is van érdekeltsége. Ügyvéddel be lehet hajtani, ami nekem jár?

Nagyon köszönöm,

Gabek