GYED,GYES, táppénz


pandoro # 2010.12.03. 09:17

Elnézést, most látom, hogy rossz topikba írtam tegnap a kérdésem, átteszem a munkaviszonyosba.

nandy # 2010.12.03. 10:34

dareno:

A jelenlegi szabályok szerint (és ez tudomásom szerint nem fog változni...) a nagyszülő akkor jogosult a gyes igénybevételére, ha egyáltalán nem folytat keresőtevékenységet.

nandy # 2010.12.03. 10:48

pandoro:

Az általad közölt adatok alapján csak gyes-re leszel jogosult.

Mucus74 # 2010.12.03. 11:00

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában: Október 4-től betegállományba vagyok. Október közepén két hét után kaptam 70 e Ft táppénzt. Azóta a munkáltatóm nem utalt semmit, pedig a táppénzes papírt beküldtem mindig számfejtés előtt. Legutóbb november 29-én adtam fel és most kaptam 65 e Ft-ot. Felhívtam a bérszámfejtőt és azt mondta, hogy a 70 e Ft a betegszabadságra vonatkozott ez pedig a rendes táppénz. 1,5 hónapra 65 e Ft? Azt mondta, hogy 2008-as fizetésemet kell figyelembe venni, mivel nem volt meg a 2 éves folyamatos jogviszonyom és volt néhány nap megszakítás. Ezen elcsodálkoztam! 2008. június 15.-vel lejárt a passzív betegállományom utána (a papírok alapján tudom) jelentkeztem június 17.-vel a munkaügyi központba. Most nézem a munkaügyis papírokat 20.-ával állapították meg a járadékot. Miért nem akkor amikor jelentkeztem, hogy folyamatos legyen a munkaviszony? Ezért szívok most havonta nettó 100 e Ft-tal kevesebb táppénzt kapok, mivel a 2008-as 87e Ft-os fizetés alapján állapítják meg a táppénzt. EZ TÉNYLEG ÍGY VAN?Nem tudom elhinni!Köszi a választ!

gyutam2 # 2010.12.04. 16:50

Kedves Fórumozók!

Segítséget / tájékoztatást szeretnék kérni!
A következő helyzetben van a párom:
23 éves, eddig nem dolgozott, mivel a felsőoktatásban tanul. Egy hónapja teherbe esett, várhatóan az államvizsgája után születik a kicsi.
Kérdés:
Milyen támogatás, és mennyi jár várhatóan jövőre ilyen helyzetben?

Előre is köszönöm a segítségeket!

nandy # 2010.12.04. 18:03

Csak gyes-re, mert a TGYÁS-hoz és GYED-hez szükséges 365 nap biztosításba a főiskolás, egyetemi tanulmányokból (nappali tagozatos) csak fél év számítható be.

nandy # 2010.12.04. 18:11

Mucus:
bár az előzményeket nem ismerjük (voltál-e az elmúlt két évben táppénzen, gyed-en stb...), de az nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a bérszámfejtőtök durva tévedésben van!
(Komolyan, nem is értem, hogy ilyen sekélyes, hiányos tudással hogyan dolgozhat valaki egy ennyire felelősségteljes, nagy szaktudást igénylő pozícióban... Ez is megérne pár szót...)

Az ellátások számításakor főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme számít (tehát jelenleg a 2009-es év). Ha akkor nem volt legalább 180 bérezett nap, akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek összesen 180 napot.

A 2008-as jövedelmed csak akkor lehetne mérvadó, ha az elmúlt időszakban gyás-on, gyed-en stb... lettél volna folyamatosan, és azért nincs 180 napod. De ha 2009.01.01.-től a táppénz kezdetéig van 180 napod, akkor mindenképpen az az alap, nem pedig a régebbi jövedelem. Feltéve, hogy 2009.01.01-től kezdődő időszakban nem volt 30 napnál hosszabb megszakításod.

Az pedig nem jelent semmit, ha a biztosításod csak pár napra szakadt meg, mert előzményként az EGYBEFÜGGŐEN 30 napot meghaladó megszakítás előtti időszak nem vehető figyelembe!

Ne hagyd magad, ha a munkáltatód egyben TB-kifizetőhely is, akkor kérj tőlük írásos tájékoztatást az elszámolásról, és az azt alátámasztó jogszabályhelyekről.
Ha másként nem megy, tegyél írásos panaszt a REP-nél.

nandy # 2010.12.04. 18:14

Tegyél meg nekem egy szívességet :)
Ha esetleg rendeződik a helyzeted, akkor is tegyél írásos panaszt, először a munkáltatód felé, hogy ekkorát nem tévedhet egy bérszámfejtő (akinek ez a szakmája!). A tévedésével neked kézzelfoghatóan kárt okozod, ezért kéred az ügyed szíves kivizsgálását, és a hasonló tévedések elkerülése érdekében a szükséges lépések megtételét.

Mert sokszor a munkáltató sincs tisztában azzal, hogy mennyire felkészületlen munkavállalókat alkalmaz, akik fontos, pénzbeli ellátással kapcsolatos ügyekben hoznak káros döntéseket...

i_lisa # 2010.12.04. 20:52

Tisztelt Jogi Fórum!

Előzőleg már feltettem a kérdésemet, de sajnos nem kaptam rá választ! Kérem, ha tudnak segítsenek információval! Előre köszönöm!

Férjem jelenleg GYED-en van 1,5 éves kisfiúnkkal, de közben 3,5 éves lányunk tartósan beteg lett. Kérdésem a következő: Mire számíthat a férjem a munkahelyén, ha bejelenti, hogy a nagyobbik gyermek 10 éves koráig méltányossági GYES-en lesz? A méltányosági GYES-re ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a „normál“ GYES-re? Vagy vegye igénybe előbb a kisebbik gyermek után járó GYES-t annak 3 éves koráig és ha ez letelt ráérünk megigényelni a méltányossági GYES-t? Válaszukat előre megköszönöm!

nandy # 2010.12.04. 21:22

A gyes az gyes, ugyanazok a szabályok vonatkoznak a 10 éves korig járó ellátásra is.

i_lisa # 2010.12.06. 13:31

Köszönöm a választ és a segítséget!

Fico # 2010.12.07. 11:21

Tisztelt Jogi Fórum!
2. gyermekem 2006.dec.8-án született. Férjem német állampolgár. 2008 szeptemberében költöztünk (ideiglenes külföldön tartózkodás) Németországba (bár férjem már májusban bejelentett minket). A Német Államtól megkértük a családi ellátásokat azonban itt csak a "családi pótlékra" vagyok jogosult. A két állam egymás között rendezi az elszámolásokat, azonban a megítélt összegből számomra úgy tűnik, hogy a MÁK visszakéri a GYED-et 2008 májustól. Valóban nem jár a GYED és vissza kell fizetni?
Előre is köszönöm a segítséget!

Mucus74 # 2010.12.07. 13:47

Nandy: Köszönöm a válaszod. Én is így gondoltam, hogy nem lehet a 2008-as bér alapján számolni a táppénzt. Elfelejtettem a múltkor írni, hogy hivatkoztak arra, hogy mivel volt néhány nap megszakításom 2008. júniusban ezért nincs meg a két év folyamatos jogviszonyom ezért csak 50 %-ot fizetnek a 60 helyett. Mint írtad 180 napnak kell lenni ami simán megvan, hiszen ha csak a köztisztviselői jogviszonyom kezdetét nézzük 2009. szeptember 22. és azóta folyamatosan dolgozom már az jóval több mint 180 nap.
Sajnos hiába jelezném a munkáltatóm felé azt a problémát, hogy olyan ember dolgozik ott aki nem ért hozzá sajnos semmi sem történne. Egy esetben én világosítottam fel egy másik kollégát, hogy ezt és ezt írja elő a törvény, a válasz rá, hogy jó akkor innentől kezdve így csináljuk. Aztán hogy azóta hogy csinálják nem tudom, mivel nem vagyok ott.

Lenne még egy kérdésem, bár nem tudom itt tudsz-e erre válaszolni: Ha visszamegyek dolgozni és ugye van a felmondási tilalom ami az én esetemben 30 nap ez idő alatt ha megbetegszem elmehetek táppénzre? Köszönöm válaszod!

Majnakirj # 2010.12.07. 16:28

Tisztelt szakértők!
2011. áprilisában betölti a 6 hónapos kort a nemrég született babám. Ez után én vissza megyek dolgozni és úgy tervezzük, hogy a férjem marad itthon a picivel ez után.
A kérdésem az lenne, hogy mennyivel hamarabb kell intézni a férjem nevére a további támogatásokat a MÁK nál?
Mikor kell neki bejelentenie, hogy itthon marad gyesen a munkahelyénél? Kirúghatják őt ezért?
Ugyanis ettől tartunk, ezért nem akarjuk túl hamar közölni velük, viszont utolsó pillanatra sem hagyhatjuk, mert engem határidőre várnak vissza.

Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:Éva

nandy # 2010.12.07. 18:54

Éva, a férjed gyes helyett akár gyed-re is jogosult lehetne (ha az igénylést megelőzően van legalább 365 nap biztosítása), ennek érdemes lenne utánajárni.

nandy # 2010.12.07. 18:57

Kieg.: a GYED-et az OEP fizeti, nem a MÁK, tehát az OEP-nél kérdezzétek meg mielőbb.

A férjed várhat akár az utolsó napig is, ha tényleg fennáll a veszélye, hogy egyébként felmondanak neki.
A gyermeknevelés céljából a munkáltató KÖTELES fizetés nélküli szabadságot biztosítani a munkavállaló számára. Arra figyeljetek, hogy írásban jelentsétek be a kérelmet.
A GYED-et szintén a munkáltatón keresztül kell majd igényelni.

nandy # 2010.12.07. 18:59

Mucus:

hivatkoztak arra, hogy mivel volt néhány nap megszakításom 2008. júniusban ezért nincs meg a két év folyamatos jogviszonyom ezért csak 50 %-ot fizetnek a 60 helyett.

Ez tévedés! a biztosítási jogviszony akkor folyamatos, ha 30 napot (egybefüggően) meghaladó megszakítás nincsen. Tehát 50% helyett 60% táppénz járna neked.
Továbbá abban is van ellentmondás, hogy a kifizető szerint volt megszakítás a jogviszonyodban (pedig nem volt!), ugyanakkor a 2008-as jövedelmedet akarja figyelembe venni. Ha tényleges megszakításról lenne szó, akkor a megszakítás előtti jövedelmet NEM LEHETNE FIGYELEMBE VENNI.

Félelmetesen felkészületlen és tudatlan az az ügyintéző!!!

bozozi11 # 2010.12.08. 12:14

Kedves szakértő!
Most szeptemberben lett 2 éves a gyerekem,és kapom azóta a gyest,és a felgyúlt szabadságokat (2 hó)is egyaránt.A szabi lejárta után dolgoztam pár napot.Most betegszabin vagyok.Van még pár nap szabim erre az évre,amit ki is szeretnék venni.Ezzel vége is az évnek(szabi+betegszabi+pár nap munka+ismét szabi)
1.Januárban elmehetek ismét 15 betegszabira(mert ugye az naptári évre van)?és utána táppénzre?mert úgy néz ki hogy jön a 2.baba:)
2.Most mi legyen a gyessel(apukára irjuk át)hogy kaphassam táppénzt?
3.Mennyi idő táppénzre mehetek?(4 hó)?Mert gyed után ennyi a szabi+munka+betegszabi)
4.Most mi lesz a tgyás és a gyed alapja?ez amit most kapok,vagy a szerződésbeli bérem?(mert nincs meg ugye a 180 nap,ami már ha jól tudom 365 lett)?
Nagyon köszönöm a választ előre is.

nandy # 2010.12.08. 14:12
  1. 2011-ben kezdődő keresőképtelenség esetén újra indul a 15 nap betegszabadság. De ha pl. decembertől folyamatosan táppénzen vagy, akkor januárra is táppénz jár.
  2. A táppénz miatt jó lenne lemondani a gyes-t, de apuka is csak akkor veheti át, ha nem dolgozik heti 30 (20?) óránál többet, ez 2011. évi változás.
  3. Ha visszamondod a gyes-t, akkor max. egy évig lehetsz táppénzen (gondolom, az elmúlt egy évben végig volt munkaviszonyod).
  4. TGYÁS alapja a szülés előtti időszakban ténylegesen elért jövedelem lesz (szabi, betegszabi, munka) akkor is, ha nincs összesen 180 napod. Viszont 180 nap hiányában a TGYÁS összege max. a 2011-es minimálbér -78.000 forint- kétszeresének 70%-a lehet.

GYED alapja megegyezik a TGYÁS alapjával.
(A 365 nap az más. Az ellátásokra való jogosultsághoz kell 365 nap biztosítás, az ellátások összegének számításánál pedig 180 nap jövedelem.)

nyunyi25 # 2010.12.08. 14:50

Kedves Szakértő!

Több kérdésem is lenne, a tények:
2007-ben lettem terhes,
2008.02.-07.-ig táppénzen voltam
2008.08.-2009.01-ig TGYÁSon
2009.02.-2010.08.-ig GYEDen
2010.08.- óta pedig GYESen vagyok, szeretnék lemondani a gyesről, és elmenni táppénzre, ugyanis várjuk 2. gyermekünket, a gondom az lenne, hogy:

  1. a munkaügyis nem tudja megmondani mi lenne az alapja a táppénznek,( illetve szerinte a min.bér, mivel a jan.-t megelőző 180 napban nem lesz keresetem, ami a mostani időszak)

    amit 2010. jan-tól kapnék, ha elmennék.?!

  2. Illetve mit ajánlana ÖN, hogy jobb legyen majd a TGYÁS+GYED, ha megszületett nyáron a baba? elmenjek közben szabira? Az befolyásolja az összegeket?

Várom válaszát:)

Köszönettel:
egy kétségbeesett anyuka :(

nandy # 2010.12.08. 17:36

A táppénzed alapja megegyezne a korábbi GYED-ed alapjával. Ez igaz a 2011-ben kezdődő táppénzes ellátásra is.

A második kérdésedre: TGYÁS alapja a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott betegszabadságos bér lesz, tehát a besorolási béred 70%-ának a 70%-a, GYED-é szintén.
Ha tudsz, akkor vedd ki a szabadságaidat valamikor, az legalább javítana kicsit az ellátások összegén.

nyunyi25 # 2010.12.08. 18:05

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!!!

Fico # 2010.12.09. 12:18

Tisztelt Szakértő!
Korábban már feltettem a kérdésemet, de sajnos nem kaptam rá választ, bár valószínűleg túl általános voltam. Kérem, ha tudnak segítsenek információval!
2. gyermekem 2006.dec.8-án született. Férjem német állampolgár. 2008 szeptemberében költöztünk (ideiglenes külföldön tartózkodással, de úgy tűnik maradunk...) Németországba (bár férjem már májusban bejelentett minket). Magyarországon kaptam a családi pótlékot, a gyást stb. Miután kiköltöztünk, a Német Államtól megkértük a családi ellátásokat, amit meg is ítéltek és tájékoztattak, hogy visszamenőleg a családi pótlék különbözetét is megfizetik miután a MÁK megküldi az addigi folyósítások összegét. Bár a MÁK nem küldött az elszámolásról felénk semmilyen anyagot , az itteni „Családi Kassza” küldött egy levelet, amelyben leírják, hogy a MÁK visszakéri és vissza is fizették már a 2007 május és 2008 december közötti időszakot (CSP és GYED). Azonban sem az összeg sem a dátum nem stimmel, még úgy sem,ha a kiköltözési dátummal, vagy a bejelentkezési dátummal számolok! Ráadásul a német ügyintéző szerint először a dupláját kérték vissza, mire szóltak, hogy ez ugyanannyi mint amit megítéltek nekünk...
A visszakért összegből számomra úgy tűnik, hogy „csak” a teljes GYED-et kérik vissza, a CSP-t nem.
Bár elolvastam a neten talált szinte összes erre vonatkozó infót (többek között Dödölle1 2010.04.14-én „Jogosult vagyok a GYED-re” jogifórumba írt válaszlevelét is), nem igazán tudom, hogy mi és mikortól jár nekem, illetve tudok-e valamit tenni? Egyebek között mit jelent: „Amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékeny¬ségükből fakadóan az két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.” , és „ Ausztria kivételével minden tagállamban –a pénzbeli ellátások közül – csak és kizárólag a GYED folyósítása esetén beszélhetünk kettős ellátásról.”
Nem tudom számít-e, de a minkaviszonyom 2007. március 31-én felszámolás miatt megszünt, az első gyermekem pedig az előző kapcsolatból született, valamint itt csak a CSP-re (Kindergeld) vagyok jogosult.
Előre is köszönöm a segítségét!
Szilvia

help # 2010.12.09. 14:35

Kedves Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, de úton van a 2. baba. Azt terveztem, hogy visszamegyek dolgozni, hogy meglegyen a 2. baba születése előtt a 180 fizetett napom. Valójában csak 46 aktív munkanapról lenne szó, a többi szabadság és a végén a betegszabi. Így elvileg kijönne a 180 nap. Én úgy tudtam, hogy köteles a cég visszavenni, ha vissza akarok menni, de most a HR-en azt mondták nekem, hogy nem tudnak (nem kötelesek) visszavenni, maradjak inkább GYED-en.

1.A kérdésem az lenne, hogy tényleg nem kötelesek a gyes lejártáig visszavenni? Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy GYED-en vagyok-e vagy a fizumat kapom, ill. hogy mennyi lesz a TGYÁS-om.

2. ha nem tudnak munkát adni, akkor kérhetek állásidőre járó juttatást? Ez beletartozna a 180 napba?

Előre is köszönöm a választ.

KisCsaj85 # 2010.12.09. 15:10

Tisztelt Szakértő!

Engem csak az érdekelne, hogy a munkáltatónál maximálisan mennyi ideig állhat a táppénzes papír, amit leadok! Mert az én esetemben egy kerek hónapot állt náluk (leadtam november 2-án, továbbküldték december 1-én), mielőtt az oep-nek továbbították volna, így már két hónapja táppénzen vagyok, és még semmi utalást nem kaptam.

Válaszát előre is köszönöm!