GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.12.01. 12:30

peavey22:

A fősuli önmagában nem jogosít sem a TGYÁS, sem a GYED igénybevételére.

nandy # 2010.12.01. 12:28

mancse # 2010.11.28. 07:16
Kedves Nandy!
Annyi ellentmondásos információt olvasok, hogy nem tudom eldönteni, fogok-e kapni gyest jövőre.
2009. január 14-én szültem, így rám elvileg még nem vonatkozik a gyes 2 évre csökkentése.
Viszont szeptembertől ismét dolgozom, napi 6 (heti 30) órában.
Egyszer azt olvasom, csak napi 4 órás munka mellé fog járni a gyes 2011-től visszamenőleg, néhol azt, hogy heti 30 óra a limit.
Lehet egyáltalán már tudni, hogy mi lesz? Illetve hogy valóban visszamenőleg is lecsökkenthetik nekem a gyes folyósításának idejét?
Köszönöm a választ!

A parlament oldalán lévő törvénymódosító javaslat alapján a gyes mellett heti 30 órában lehet majd dolgozni.
http://www.parlament.hu/…13/01813.pdf
/48. oldal környékén/

De ez még nem végleges!

nandy # 2010.12.01. 12:26

Jucus.K # e-mail 2010.11.27. 16:09
Kedves Nandy!

2010.október 18. óta táppénzen vagyok, első kisbabámat 2011 március végére várom. Addig táppénzen is maradok.
2009-ben nem voltam táppénzen, 2010-ben februárban 2 hétig voltam táppénzen. 2009-ben kb. 2,6 millió ft volt a keresetem, ebben az évben az átlagos bruttó keresetem 285e ft volt. A munkaviszonyom 2002.augusztusa óta áll fenn, határozatlan idejű szerződésem van.
Kérdésem, hogy kb. milyen összegű táppénzre számíthatok?
A szülési szabadságot mikor kell kivenni?

A táppénzt a 2009. évi jövedelmed alapján fogják megállapítani, nagyjából 2,6 mFt*0,6 : 365 nap = 4.274,-Ft/nap összegű ellátásra számíthatsz (ez csak hozzávetőleges adat!). Kieső napokkal nem számoltam, mert ha 2009-ben két hétig voltál táppénzen, azt úgy értelmezem, hogy két hétig voltál keresőképtelen, és arra az időszakra betegszabadságos bért kaptál.

A szülési szabadságot legkorábban a szülés várható időpontja előtt négy héttel lehet igénybevenni, de dönthetsz úgy is, hogy a szülésig táppénzen maradsz.

csuti1188 # 2010.12.01. 09:32

Kedves Szakemberek!
Kérdésem:
2007/02-ban született első gyermekem, addig fizetést és 1 hónap táppénzt kaptam
2007/02 után gyást kb 2007/07-ig
2008/10-ig gyedet (max összeget)
majd 2009/03-ig (2. gyermek születéséig) táppénzt újra (veszélyeztetett terhesként).
2009/08-ig kb gyást a 2. gyermekem után, és
utána még mindig gyeden vagyok. Röviden ennyi.
Most várom 3. gyermekemet, 2011/06 hóra várható.
Ha táppénzre mennék gyed helyett, akkor anyagilag mire lehet számítani? /~400.000 bruttó exfizetésnél/.
Illetve apuka mikor igényelhet gyest, ha én táppénzen vagyok?
Előre is köszönöm válaszukat!
Csuti

msysy # 2010.11.30. 09:41

Kedves Fórumozók!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. A nővérem 2008. december 13- án szült, jelenleg Gyes-en van. Ugye most újra módosult a Gyes ellátás. Ez rá miben vonatkozik, mit kell most igényelnie, Gyed-t, Gyed-et? Már ő is beleesik abba, hogy a 3. évet is Gyes-en töltheti és akkor mennyi összeget kap?

Segítséget előre is köszönöm!

Szilvi

Jerika # 2010.11.30. 08:09

Szia Nandy!

Pár hónapja már váltottunk pár szót(vissza akartam menni GYES-ről dolgozni, de jogutód nélkül megszűnik a cég), de most újabb fejlemény van.
Az alapok, csak röviden: 2005-óta határozatlan munkaviszony, 2008-tól TGYÁS, GYED, 2010. aug-tól GYES, mellette szabadságkivétel. Pénteken kaptam meg levélben a közös megyegyezéses felmondást, de még nem írtam alá.
Ma reggel csináltam egy tesztet(1-2 napot késett), és pozitív lett!!
Szóval azt szeretném kérdezni, hogy ha most elmegyek táppénzre, de közben a cég véglegesen megszűnik kb 3 hónap múlva(cégjegyzékből is törlik), akkor mit fogok kapni(és kitől) a gyermek megszületéséig, és kapok-e TGYÁST, majd utána GYED-et?

Köszi!!!
Erika

Oppá # 2010.11.30. 07:59

Sziasztok!

Korábban már írtam Nektek. A problémám a következő:

Első gyermekem 2007.12.11-én született,
2007.12.11-től-2008.05.26 között TGYS-ben,
majd 2008.05.27-től -2009.12.11ig maximalizált GYED-ben részesültem.
2009.12.12-től visszamentem dolgozni, korábbi munkáltatómhoz GYES mellett, a GYES melletti munkavégzés tényét munkaszerződésben rögzítettük. Szerződés szerinti bérem bruttó 272.000 Ft. Ezen időszak alatt a következő távolléteim voltak.
2010.02.10.-2010.02.12 3 nap GYÁP
2010.02.17-2010.02.19 3 nap GYÁP
2010.03.17-2010.04.06ig 15 nap betegszabadság
2010.04.07-2010.04.15ig 9 nap Táppénz GYES mellet.
2010.05.01-vel lemondtam a GYES-t, módosítottuk munkaszerződésem, és 2010.05.04-től újra keresőképtelen vagyok, a táppénzem a minimálbér alapján folyosították.
Időközben dolgoztam még 28 napot, igy összesen 2010-ben 139 bérezett napom van, 2010.10.28tól igényeltem a TGYÁS-t, az a kérdésem, hogy ezek alapján mennyi lesz a GYED összege? Úgy gondoltunk, hogy a GYED maximum, mivel „Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt
közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi gyermekágyi
segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított
ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint
a minimálbér.”
Így tehát a korábbi ellátás a TGYÁS lesz, ami jelen esetben a minimálbér kétszeresének harmincadrésze, ennek alapján pedig jelenleg havi bruttó 102.900 lenne a GYED. A gondom, hogy van egy REP-től kapott tájékoztató levelem,( kifizetőhelyi ellenőrzési o. ) ahol közlik, hogy ezen adatok alapján a GYED-em apja a minimálbér, mivel nincs meg a 180 bérezett napom. Mi néztünk be valamit vagy Ők? Kezdek ebbe a történetbe beleőrűlni....:-(

peavey22 # 2010.11.30. 07:11

Tisztelt Jogi Fórum!

Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy bonyolult helyzetemben jogosult lennék e a Gyed támogatásra? ...
elvégeztem egy főiskolát (3 év) amely alatt árvaellátásban részesültem. a főiskola befejeztével hozzámentem a páromhoz. július 1-jén diplomáztam, a diplomaosztóm szeptember 19-én volt. egyrészt arra lennék kíváncsi, hogy ezután jogosult vagyok e a gyed-re ha úgy alakul a helyzet, vagy már pont beleestem abba a kategóriába, hogy 365 munkanapot kell ledolgoznom a támogatás eléréséhez? (munkahelyi státusz: szeptember óta dolgozom, de nem vagyok bejelentve, a munkaügyi hivatalban pályakezdőként vagyok lajstromba véve, még nem biztos, hogy a főnököm tud alkalmazni[...]
ha tudnak valamit segíteni, nagyon megköszönném! (elnézést, ha zavaros voltam)
Tisztelettel:
peavey

i_lisa # 2010.11.28. 14:15

Tisztelt Fórumozók!

Segítségüket kérem! Férjem jelenleg GYED-en van 1,5 éves kisfiúnkkal, de közben 3,5 éves lányunk tartósan beteg lett. Kérdésem a következő: Mire számíthat a férjem a munkahelyén, ha bejelenti, hogy a nagyobbik gyermek 10 éves koráig méltányossági GYES-en lesz? A méltányosági GYES-re ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a "normál" GYES-re? Vagy vegye igénybe előbb a kisebbik gyermek után járó GYES-t annak 3 éves koráig és ha ez letelt ráérünk megigényelni a méltányossági GYES-t? Válaszukat előre megköszönöm!

mancse # 2010.11.28. 06:16

Kedves Nandy!
Annyi ellentmondásos információt olvasok, hogy nem tudom eldönteni, fogok-e kapni gyest jövőre.
2009. január 14-én szültem, így rám elvileg még nem vonatkozik a gyes 2 évre csökkentése.
Viszont szeptembertől ismét dolgozom, napi 6 (heti 30) órában.
Egyszer azt olvasom, csak napi 4 órás munka mellé fog járni a gyes 2011-től visszamenőleg, néhol azt, hogy heti 30 óra a limit.
Lehet egyáltalán már tudni, hogy mi lesz? Illetve hogy valóban visszamenőleg is lecsökkenthetik nekem a gyes folyósításának idejét?
Köszönöm a választ!

bozozi11 # 2010.11.27. 18:25

Kedves Nandy!

Köszönöm a gyors reagálást.
Valóba a baba még csak tervben van,de pont azért van ennyi kérdésem,mert ha már meglenne akkor minden adott lenne.
Azt szeretném tudni,hogy járnánk jobban anyagilag,merthát ez a mai világ megkivánja.Mindenképpen akarunk második gyereket,de ha pár hónapom múlik a család jóléte akkor az belefér.
Látom itt sokan sok kérdést tesznek fel külön-külön,én egyszerre tettem fel,de egyikre sem kaptam választ!:(

Jucus.K # 2010.11.27. 15:09

Kedves Nandy!

2010.október 18. óta táppénzen vagyok, első kisbabámat 2011 március végére várom. Addig táppénzen is maradok.
2009-ben nem voltam táppénzen, 2010-ben februárban 2 hétig voltam táppénzen. 2009-ben kb. 2,6 millió ft volt a keresetem, ebben az évben az átlagos bruttó keresetem 285e ft volt. A munkaviszonyom 2002.augusztusa óta áll fenn, határozatlan idejű szerződésem van.
Kérdésem, hogy kb. milyen összegű táppénzre számíthatok?
A szülési szabadságot mikor kell kivenni?

Köszönettel és tisztelettel.

Jucus

MileyC # 2010.11.27. 13:36

Kedves Nandy!

A kérdésem arra vonatkozott, hogy a munkáltatóm felé bejelenthetem-e utólagosan azt,hogy egyedülállóként nevelem a gyermekem? Ha most bejelentem, akkor el kell fogadniuk ezt a három napot is igazolt táppénzként? Az Államkincstárnál bejelentettem még akkor az egyedülállóságomat. Be kell jelentenem még valahová? A munkáltatóm egyébként kifizetőhely is egyben.

nandy # 2010.11.27. 10:08

MileyC: a gyáp igénylésekor nyilatkoznod kellett arról, hogy egyedülálló vagy-e.
Nem tudom, utólag lehet-e módosítani ezt a nyilatkozatot, kérdezz rá az OEP-nél.

nandy # 2010.11.27. 10:07

Ha felszámolás alatt áll a munkáltatód, akkor előbb-utóbb meg fog szűnni (nagy valószínűséggel...), ha ez még a szülés előtt bekövetkezik, akkor nem biztos, hogy jogosult leszel TGYÁS-ra és GYED-re.

Liszi # 2010.11.27. 07:29

Tisztelt Nandy !

Olyan kérdésem lenne ,hogy én 2006 decembere óta van munkám.Jelen munkahelyemen 2007 októberétől dolgozom és 2008 decemberében született a kislányom.Míg otthon voltam más vette át a céget ,de én a régi cégnél maradtam állományba.Mint megtudtam a cég felszámolás alatt van .Ilyen esetben ,ha kis tesót szeretnénk továbbra is jár a tgyás,gyed ,gyes vagy csak gyesre vagyok jogosult?Várom válaszát

Liszi

MileyC # 2010.11.26. 18:24

Most már értem,hogy akkor ez idáig miért nem bukott ki ez, miért nem hallottam én ilyenről. A kisfiam ez év februárjában töltötte be a 6 évet, eddig 42 nap táppénz járt utána. Ez év júliusától azonban egyedül nevelem, de gondoltam, hogy ennek nincs jelentősége, ezért nem is tájékoztattam erről a munkáltatómat, hanem csak a Magyar Államkincstárat, a családi pótlékot is egyedüliként kapom. Az az igazság, hogy nem is szerettem volna erről a munkáltatómat tájékoztatni, már csak a munkatársak rosszindulata, kárörvendősége miatt sem, ugyanis nálunk semmi nem marad titokban, mindenki a más nyomorának örül, így is eléggé szomorú lett a helyzetem. Ha tudom, hogy a gyermek után járó táppénz maximalizálva van, akkor biztosan nem mulasztom el, hogy tájékoztassam a munkáltatót a családi körülményeimben beállt változásról, mert akkor mint egyedülálló nem lépem túl most ezt a keretet. Utólag tehetek még valamit ez ügyben? Bejelenthetem-e utólag, hogy gyermekemet már július óta egyedül nevelem?

pazs # 2010.11.26. 15:31

Igazolt távollét lesz, de fizetés tényleg nem jár rá.

MileyC # 2010.11.26. 15:08

Elnézést kérek, de még egy kérdésem felmerült. Ha erre a három napra nem jár táppénz, de a munkáltató sem írhatja ki önkényesen szabadságnak, akkor mit lehet tenni? Igazolatlan távollétnek veszi és ezekre a napokra nem ad fizetést?

MileyC # 2010.11.26. 15:02

Köszönöm a válaszát kedves Nandy!

Csak akkor most nem tudom, hogy mit csináljak hétfőn, ugyanis a munkáltatóm közölte, hogy hétfőn reggel máris intézkedni kell a szabadság kiírása iránt. Akkor most mit tegyek? Illetve ők hogyan fogják lepapírozni a szabadságomat úgy, hogy közben a kezükben van a táppénzes papírom, amin le van írva, hogy a gyermekem betegsége miatt nov. 18-tól nov. 26-ig keresőképtelen voltam? A szóban forgó három nappal, amit az orvos igazolt mi lesz? Mehet a süllyesztőbe? Így sem maradt sok nap szabadságom, hiszen munka mellett tanulok és az is a szabadságomból megy el. Mi van, ha jön esetleg egy belső ellenőrzés?

nandy # 2010.11.26. 14:52

MileyC: Igen, a gyáp folyósítási ideje maximalizálva van.

Eb. tv. 46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;
  2. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
  3. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.

Nagyon fontos hozzátenni, hogy nem naptári évenként jár ennyi nap gyáp, hanem a gyermek születésnapjától számolva indul az év!

Azt kell megnézni, hogy a gyermeked legutóbbi születésnapjától kezdődően hány napot voltál gyáp-on.

A másik: attól még, hogy esetleg tényleg nem kaphatsz gyáp-ot, az nem jogosítja fel a munkáltatót arra, hogy önkényesen szabadságot írjon ki neked! Nem lehet olyan napra szabit kiírni, amikor a dolgozónak egyébként sincs munkavégzési kötelezettsége, neked pedig nem volt ilyen kötelezettséged, hiszen a gyermeked betegsége miatt keresőképtelen voltál - még akkor is, ha pár napra már nem jár táppénz.
A táppénz és a keresőképtelenség ugyanis két külön dolog!

nandy # 2010.11.26. 14:45

A gyes-sel (gyed, tgyás...) kapcsolatos változásokról még semmit nem tudunk, egyelőre csak pletyka van, arra meg nem lehet alapozni.

nandy # 2010.11.26. 14:44

Kedves bozozi:

Egyrészt: A baba még csak tervben van, így nem tudni, mikor fog megszületni. Kár bármit is mondani, mert százféle variáció lehet.

Másrészt: az külön tetszik, hogy te már most tudod, hogy jövőre keresőképtelen leszel.

bozozi11 # 2010.11.26. 12:20

Tisztellt Kismamatanoda csapata!
2007.04.-2008.04.ig dolgoztam,főállásban határozatlan idejű munkaviszonbyan.
2008.09.18.megszületett a kisfiam.
Azóta itthon vagyok vele,tgyás,gyed,és most gyesen,de a gyesem indulásával egyidőben visszamentem dolgozni(szept.18-nov 29-ig szabadságon)
Csak pár hónapig szeretnék dolgozni,mert szeretnénk második babát.
A kérdésem az,hogy ha terhes leszek mikortól számolják a betegállományom.
Mennyi időre mehetek el?(amennyit most fogok dolgozni)?
A szabadság is beleszámit?
Illetve ha közben a már meglévő gyerekem beteg akkor az ugye nem az én betegállományomból fogják levenni,mert a gyerek után is lehet kérni,igaz?
Mennyi nap jár a gyerekre,egy hónapra,vagy évre?
Nekem szeptember 19-től november 19-ig szabi volt,most meg visszamegyek dolgozni,pár hónapra.januárban elkezdjük a babaprojektet,és olyan márc-áprilisig ha dolgozom(akkor ugye már 3 ho terhes lezsek)akkor elmehetek utána még 6 hó betegállományba igaz?Mert összejött annyi munkával és szabival.
Vagy nem is kell visszamennem dolgozni,mert a gyes és a táppénz is biztositásnak számit?
akkor most lehetek gyesen és ha januárban terhes leszek akkor válthatok táppénzre?
Ugyanannyi lezs a téppénzem,tgyásom,és gyedem,mint az első gyereknél?

Illetve azt tudom,hogy védetségi idő alatt(mig a meglévő gyerekem nem lesz 3 éves)addig ugye nem rúghatnak ki.
De van-e valamilyen ok amivel mégis?

Egy másik fontos kérdés,hogy most elfogadták azt a törvényt,hogy aki gyesen van az csak 4 órában dolgozhat,illetve ha lemond a gyesről (de akkor elveszti a védetséget)akkor 8 órában.
Ez ha jól tudom jan 1-én lép hatályba.
Az a kérdésem,hogy ha én most szeptemberbe mentem vissza dolgozni(szabi)és nov tól dologozok is.akkor jan elsején nekem már döntenem kell melyiket választom?
Vagy akik jan 1-után állnak munkába arra vonatkozik?
Köszönöm

MileyC # 2010.11.26. 11:49

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne, hogy maximalizálva van-e valahol, hogy évente hány napot lehet otthon lenni táppénzen a gyermekünkkel? Én már többször voltam táppénzen a kisfiammal, most legutóbb 2010. november 18-tól 2010. november 26-ig, azaz máig, holnaptól írtak munkaképesnek. A táppénzes papírt leadtam a munkáltatómnak, aki ezt követően közölte, hogy az erre az évre járó gyermek után igénybe vehető táppénzt kimerítettem, csak november 23-ig lehettem volna táppénzen, így november 24,25, és 26-ára szabadságot írnak be helyette. Lehetséges ez?