GYED,GYES, táppénz


vegheni # 2010.12.11. 17:49

Köszönöm a választ.

Emesi # 2010.12.11. 09:21

pazs: Köszönöm a gyors választ!

pazs # 2010.12.11. 09:14

Emesi: dehogy vész el, majd amikor visszajössz a fizetés nélküli szabadságodról (amin a gyed ideje alatt leszel), akkor egybefüggően a gyed első évére járó szabijaiddal együtt kiadják.

Emesi # 2010.12.11. 08:57

Kedves Fórumozók!

Szabadság ügyben kérném segítségeteket. Babát várok, februárra vagyok kiírva. Úgy terveztem, hogy ezt az évet még végigdolgozom. Közben akadt egy kis probléma november közepén, kórházba kerültem, azóta táppénzen vagyok, mert az orvosom szigorú pihenést írt elő és veszélyeztetett terhes is lettem. Volt még szabadságom, de a táppénz miatt azt már nem fogom tudni kivenni. Ilyenkor mi történik a szabadságos napjaimmal? Elvész?

nandy # 2010.12.10. 19:41

A gyermeked hároméves koráig gyes igénybevétele nélkül is felmondási védelem alatt állsz.

vegheni # 2010.12.09. 23:23

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2011. márciusban lesz 2,5 éves. Szeretnék visszamenni dolgozni. Az új szabályozás szerint, ha négy órában dolgozom megjár a GYES, ha 8-ban nem.
Mivel a munkahelyemen is komoly leépítések voltak végig abban bíztam, hogy míg GYES-en vagyok alkalmazniuk kell. De ha én visszamegyek 8 órában nem leszek GYEs - en vagy csak a pénzt nem kapom, de a státusom ugyanaz lesz?
Lehet, hogy érdemesebb 4 órában dolgozni, hogy legalább erre a fél évre még biztos legyen a munkahelyem?
Egyáltalán mikortól él ez a szabályozás?
Köszönöm a segítségét.

help # 2010.12.09. 19:54

Köszönöm a segítséget!

ezek szerint jól gondoltam és csak határozottabbnak kellene lennem.

Fico # 2010.12.09. 18:11

Köszönöm! Ezt fogom tenni.

nandy # 2010.12.09. 18:00

Fico:
fórumozás helyett azt javaslom, hogy a REP nemzetközi ügyekkel foglalkozó osztályát keresd meg a kérdéseddel, akár levélben is.
Elég speciális az ügyed, itt nem lehet jó választ adni.

nandy # 2010.12.09. 17:58

2. ha nem tudnak munkát adni, akkor kérhetek állásidőre járó juttatást? Ez beletartozna a 180 napba?

2•igen. Szerintem beletartozik, de ezt majd nandy megmondja biztosra.

Így van, beletartozik :)

nandy # 2010.12.09. 17:56

KisCsaj: a foglalkoztatónak 3 munkanapon belül kötelessége továbbítani az igénylésedet a REP felé.
(ráadásul jövő évtől -állítólag- büntetni is fog a REP a késedelemért...).

Azt javaslom, hogy legközelebb dokumentáltan add át a táppénzes papírodat (tértis levélben, vagy a munkáltatóval átvetetve), és kb. egy-másfél hét múlva nyugodtan kérdezz rá a REP-nél, hogy beérkezett-e az igényed. Ha nem, akkor hívd fel a munkáltatót (vagy írj nekik levelet), hogy ha nem küldik el haladéktalanul a papírjaidat, akkor kénytelen leszel írásos panaszt tenni, ill. vizsgálatot kérni a REP-nél.

nandy # 2010.12.09. 17:53

Loretta, nagyon nem lehet mit mondani, csak általánosságokat. Azt pedig elolvashatod az OEP tájékoztatójában is.
Mndenesetre minimálbérről szülni nem jelent sok jót az anyagiakra nézve.

Loretta85 # 2010.12.09. 16:12

Tisztelt SzakértŐ!
Szeretném a segítségét kérni.
Jövő év elején tervezünk babát, de nem tudom milyen juttatásokra számíthatok.
2010 májusában 5 év (min.bér)munkaviszony után munkanélküli lettem.Kaptam a munkanélküli járulékot7 hónapig.2010 novemberben egyéni vállalkozó lettem,min.bérrel bejelentve.
Az lenne a kérdésem ha jövő év elején teherbe esek,mennyi gyed-et, ill.járandóságot kapok?
Előre is köszönöm!
Loretta

pazs # 2010.12.09. 15:27

help:

  1. dehogynem kötelesek visszavenni
  2. igen. Szerintem beletartozik, de ezt majd nandy megmondja biztosra.
KisCsaj85 # 2010.12.09. 15:10

Tisztelt Szakértő!

Engem csak az érdekelne, hogy a munkáltatónál maximálisan mennyi ideig állhat a táppénzes papír, amit leadok! Mert az én esetemben egy kerek hónapot állt náluk (leadtam november 2-án, továbbküldték december 1-én), mielőtt az oep-nek továbbították volna, így már két hónapja táppénzen vagyok, és még semmi utalást nem kaptam.

Válaszát előre is köszönöm!

help # 2010.12.09. 14:35

Kedves Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, de úton van a 2. baba. Azt terveztem, hogy visszamegyek dolgozni, hogy meglegyen a 2. baba születése előtt a 180 fizetett napom. Valójában csak 46 aktív munkanapról lenne szó, a többi szabadság és a végén a betegszabi. Így elvileg kijönne a 180 nap. Én úgy tudtam, hogy köteles a cég visszavenni, ha vissza akarok menni, de most a HR-en azt mondták nekem, hogy nem tudnak (nem kötelesek) visszavenni, maradjak inkább GYED-en.

1.A kérdésem az lenne, hogy tényleg nem kötelesek a gyes lejártáig visszavenni? Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy GYED-en vagyok-e vagy a fizumat kapom, ill. hogy mennyi lesz a TGYÁS-om.

2. ha nem tudnak munkát adni, akkor kérhetek állásidőre járó juttatást? Ez beletartozna a 180 napba?

Előre is köszönöm a választ.

Fico # 2010.12.09. 12:18

Tisztelt Szakértő!
Korábban már feltettem a kérdésemet, de sajnos nem kaptam rá választ, bár valószínűleg túl általános voltam. Kérem, ha tudnak segítsenek információval!
2. gyermekem 2006.dec.8-án született. Férjem német állampolgár. 2008 szeptemberében költöztünk (ideiglenes külföldön tartózkodással, de úgy tűnik maradunk...) Németországba (bár férjem már májusban bejelentett minket). Magyarországon kaptam a családi pótlékot, a gyást stb. Miután kiköltöztünk, a Német Államtól megkértük a családi ellátásokat, amit meg is ítéltek és tájékoztattak, hogy visszamenőleg a családi pótlék különbözetét is megfizetik miután a MÁK megküldi az addigi folyósítások összegét. Bár a MÁK nem küldött az elszámolásról felénk semmilyen anyagot , az itteni „Családi Kassza” küldött egy levelet, amelyben leírják, hogy a MÁK visszakéri és vissza is fizették már a 2007 május és 2008 december közötti időszakot (CSP és GYED). Azonban sem az összeg sem a dátum nem stimmel, még úgy sem,ha a kiköltözési dátummal, vagy a bejelentkezési dátummal számolok! Ráadásul a német ügyintéző szerint először a dupláját kérték vissza, mire szóltak, hogy ez ugyanannyi mint amit megítéltek nekünk...
A visszakért összegből számomra úgy tűnik, hogy „csak” a teljes GYED-et kérik vissza, a CSP-t nem.
Bár elolvastam a neten talált szinte összes erre vonatkozó infót (többek között Dödölle1 2010.04.14-én „Jogosult vagyok a GYED-re” jogifórumba írt válaszlevelét is), nem igazán tudom, hogy mi és mikortól jár nekem, illetve tudok-e valamit tenni? Egyebek között mit jelent: „Amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékeny¬ségükből fakadóan az két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.” , és „ Ausztria kivételével minden tagállamban –a pénzbeli ellátások közül – csak és kizárólag a GYED folyósítása esetén beszélhetünk kettős ellátásról.”
Nem tudom számít-e, de a minkaviszonyom 2007. március 31-én felszámolás miatt megszünt, az első gyermekem pedig az előző kapcsolatból született, valamint itt csak a CSP-re (Kindergeld) vagyok jogosult.
Előre is köszönöm a segítségét!
Szilvia

nyunyi25 # 2010.12.08. 18:05

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!!!

nandy # 2010.12.08. 17:36

A táppénzed alapja megegyezne a korábbi GYED-ed alapjával. Ez igaz a 2011-ben kezdődő táppénzes ellátásra is.

A második kérdésedre: TGYÁS alapja a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott betegszabadságos bér lesz, tehát a besorolási béred 70%-ának a 70%-a, GYED-é szintén.
Ha tudsz, akkor vedd ki a szabadságaidat valamikor, az legalább javítana kicsit az ellátások összegén.

nyunyi25 # 2010.12.08. 14:50

Kedves Szakértő!

Több kérdésem is lenne, a tények:
2007-ben lettem terhes,
2008.02.-07.-ig táppénzen voltam
2008.08.-2009.01-ig TGYÁSon
2009.02.-2010.08.-ig GYEDen
2010.08.- óta pedig GYESen vagyok, szeretnék lemondani a gyesről, és elmenni táppénzre, ugyanis várjuk 2. gyermekünket, a gondom az lenne, hogy:

  1. a munkaügyis nem tudja megmondani mi lenne az alapja a táppénznek,( illetve szerinte a min.bér, mivel a jan.-t megelőző 180 napban nem lesz keresetem, ami a mostani időszak)

    amit 2010. jan-tól kapnék, ha elmennék.?!

  2. Illetve mit ajánlana ÖN, hogy jobb legyen majd a TGYÁS+GYED, ha megszületett nyáron a baba? elmenjek közben szabira? Az befolyásolja az összegeket?

Várom válaszát:)

Köszönettel:
egy kétségbeesett anyuka :(

nandy # 2010.12.08. 14:12
  1. 2011-ben kezdődő keresőképtelenség esetén újra indul a 15 nap betegszabadság. De ha pl. decembertől folyamatosan táppénzen vagy, akkor januárra is táppénz jár.
  2. A táppénz miatt jó lenne lemondani a gyes-t, de apuka is csak akkor veheti át, ha nem dolgozik heti 30 (20?) óránál többet, ez 2011. évi változás.
  3. Ha visszamondod a gyes-t, akkor max. egy évig lehetsz táppénzen (gondolom, az elmúlt egy évben végig volt munkaviszonyod).
  4. TGYÁS alapja a szülés előtti időszakban ténylegesen elért jövedelem lesz (szabi, betegszabi, munka) akkor is, ha nincs összesen 180 napod. Viszont 180 nap hiányában a TGYÁS összege max. a 2011-es minimálbér -78.000 forint- kétszeresének 70%-a lehet.

GYED alapja megegyezik a TGYÁS alapjával.
(A 365 nap az más. Az ellátásokra való jogosultsághoz kell 365 nap biztosítás, az ellátások összegének számításánál pedig 180 nap jövedelem.)

bozozi11 # 2010.12.08. 12:14

Kedves szakértő!
Most szeptemberben lett 2 éves a gyerekem,és kapom azóta a gyest,és a felgyúlt szabadságokat (2 hó)is egyaránt.A szabi lejárta után dolgoztam pár napot.Most betegszabin vagyok.Van még pár nap szabim erre az évre,amit ki is szeretnék venni.Ezzel vége is az évnek(szabi+betegszabi+pár nap munka+ismét szabi)
1.Januárban elmehetek ismét 15 betegszabira(mert ugye az naptári évre van)?és utána táppénzre?mert úgy néz ki hogy jön a 2.baba:)
2.Most mi legyen a gyessel(apukára irjuk át)hogy kaphassam táppénzt?
3.Mennyi idő táppénzre mehetek?(4 hó)?Mert gyed után ennyi a szabi+munka+betegszabi)
4.Most mi lesz a tgyás és a gyed alapja?ez amit most kapok,vagy a szerződésbeli bérem?(mert nincs meg ugye a 180 nap,ami már ha jól tudom 365 lett)?
Nagyon köszönöm a választ előre is.

nandy # 2010.12.07. 18:59

Mucus:

hivatkoztak arra, hogy mivel volt néhány nap megszakításom 2008. júniusban ezért nincs meg a két év folyamatos jogviszonyom ezért csak 50 %-ot fizetnek a 60 helyett.

Ez tévedés! a biztosítási jogviszony akkor folyamatos, ha 30 napot (egybefüggően) meghaladó megszakítás nincsen. Tehát 50% helyett 60% táppénz járna neked.
Továbbá abban is van ellentmondás, hogy a kifizető szerint volt megszakítás a jogviszonyodban (pedig nem volt!), ugyanakkor a 2008-as jövedelmedet akarja figyelembe venni. Ha tényleges megszakításról lenne szó, akkor a megszakítás előtti jövedelmet NEM LEHETNE FIGYELEMBE VENNI.

Félelmetesen felkészületlen és tudatlan az az ügyintéző!!!

nandy # 2010.12.07. 18:57

Kieg.: a GYED-et az OEP fizeti, nem a MÁK, tehát az OEP-nél kérdezzétek meg mielőbb.

A férjed várhat akár az utolsó napig is, ha tényleg fennáll a veszélye, hogy egyébként felmondanak neki.
A gyermeknevelés céljából a munkáltató KÖTELES fizetés nélküli szabadságot biztosítani a munkavállaló számára. Arra figyeljetek, hogy írásban jelentsétek be a kérelmet.
A GYED-et szintén a munkáltatón keresztül kell majd igényelni.

nandy # 2010.12.07. 18:54

Éva, a férjed gyes helyett akár gyed-re is jogosult lehetne (ha az igénylést megelőzően van legalább 365 nap biztosítása), ennek érdemes lenne utánajárni.