GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.11.19. 13:38

Bambi75:
Az általad hivatkozott Korm.rendeletnek semmi köze nincs a gyes melletti GYÁP (és más eü. pénzbeni ellátások) összegéhez!

renike24 # 2010.11.20. 12:05

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.Jelenleg terhességi táppénzen vagyok de csak március 15én fogok szülni.Már a táppénzel is gondjaim voltak a munkahelyemen.ráadásul nem is kapom végig csak dec-2ig.mondták próbáljam meg a méltányosságit mivel veszélyeztetett vagyok talán megadják.most erre várok hogy mi lesz.Kérdésem az lenne mivel van bejelentett munkahelyem ilyenkor honnan fogom kapni a gyed-et és a többi támogatást?Mert ugye a gyed van előbb?
Sajnos nagyon nem vagyok ebben szakértő:)És kell valamilyen papírokat beadni hogy kapjunk gyed-et?és mikor?
köszönöm előre is a segítséget.
Üdv:Reni

Bambi75 # 2010.11.21. 07:24

Köszönöm Nandy! a címszavakat amiket írtál utána kerestem és tényleg nem vonatkozik rám - kezdem már picit érteni - de a kulcsszavak tényleg hiányoztak hozzá Köszönöm még egyszer...

b.evka # 2010.11.21. 10:56

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!
A munkáltatóm bejelentette a csoportos létszámleépítést októberben. Én az értesítés kézhezvételekor táppénzen voltam, így amíg vissza nem megyek dolgozni védettség illet meg. A felmondást még nem kaptam meg. Azonban, ha ezen időszak alatt sikerül teherbe esnem és visszamegyek dolgozni, akkor is megillet a Mt. 90. szerinti felmondási védettség? Vagy már nem, mert átvettem az értesítést, így amint visszamegyek megkapom a felmondásomat és el is kezdődik a felmondási időm?
Az biztos, hogy az értesítés kézhezvételekor még nem voltam terhes. Viszont most lehet, hogy az vagyok, de most még táppénzen vagyok.
Előre is köszönöm a válaszokat!

Diduska # 2010.11.21. 11:01

Tisztelt Ügyvéd úr!

Mondanék még néhány konkrét információt: 2o1o. januárjában kivettem az összegyűlt szabadságaimat, de a babát elvesztettük. Így itthon maradtam tovább gyesen.Ez év augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem-határozatlan idejű kinevezéssel-.( a gyesem szept.29-vel járt le).Most terhes vagyok a 32. hétben.
Ebben az esetben a mostani munkabérem alapján kapom majd a Tgyást és a gyedet?
Köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Máthé Kinga

nandy # 2010.11.21. 11:19

renike24:
Nagyon hiányos információk alapján nehéz bármit is mondani. Feltételezhetően azért nem kaphatsz a szülésid táppénzt, mert az elmúlt két évben 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosítási jogviszonyod, és ilyenkor csak az új biztosítási jogviszonyban töltött napoknak megfelelő időre jár a táppénz.
Azt nem írtad, hogy mikor szakadt meg a biztosításod, és hogy előtte volt-e másik munkahelyed, vagy más biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyod (pl. munkanélküli, fősuli stb.). Így még az sem biztos, hogy TGYÁS-ra és GYED-re egyáltalán jogosult leszel.

nandy # 2010.11.21. 11:21

b.evka:

Érdekes kérdés! Szerintem mivel a felmondás tényéről szóló tájékoztatást már megkaptad, ezért a felmondási védelem lejárta után a terhesség (vagy újabb táppénz) által nem leszel már védett.

nandy # 2010.11.21. 11:21

Egy esetben maradhatsz védett: ha a tájékoztatás kézhezvételekor már terhes voltál.

nandy # 2010.11.21. 11:23

Ez év augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem-határozatlan idejű kinevezéssel
Mi lett a régi munkaviszonyoddal?

b.evka # 2010.11.21. 12:53

Kedves nandy!

Köszönöm a gyors választ, sajna nem egyértelmű a dolog. Tulajdonképpen mi számít a terhesség kezdetének? Mert ha jól olvastam, akkor az utolsó mensi első napjától számolják. Ha ez így van, akkor viszont még az értesítés átvétele előtt terhes voltam. Jajj, de nehéz ez. Lapozgatom közben a munka törvénykönyvét is. A 94./E § (2) bek szerint ha a tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90.§ (1) bek. meghatározott védelem alatt áll a felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető. Ergo az én esetemben a táppénz megszűnését követően. Bonyolult számomra a kérdés... mert ha az értesítés időpontjában egyszerre voltam terhes és táppénzen, akkor melyiket nézik? A munkáltatóm felé hogyan tudom igazolni egy korai terhesség tényét? Mi az amit el kell fogadnia igazolásként?

b.evka # 2010.11.21. 12:56

Közben az egyik kérdésre választ is kaptam. Tehát, ha az értesítésem október 25-én vettem át, és a terhességet az utolsó mensitől számítják, akkor tulajdonképpen október 21. óta terhes vagyok, ergo védett is. Azaz, ha visszamegyek dolgozni nem közölheti a felmondást, jól gondolom? Már ha igazolom a terhesség tényét.

Diduska # 2010.11.21. 20:43

Tisztelt Ügyvéd úr!
Én lennék a " augusztus 15-től ismét munkaviszonyt létesítettem- határozatlan idejű kinevezéssel...."
A régi munkaviszonyom közös megegyezéssel megszűnt, mert Budapestre nem tudtam volna ingázni. Itt a településünkön találtam munkát. 2o10 augusztus 15-től itt dolgozom.
Tisztelettel és köszönettel:
Máthé Kinga

nandy # 2010.11.22. 07:39

Akkor ha jól értem, januártól augusztusig nem volt biztosítási jogviszonyod...
További kérdések merültek fel, pl. kaptál-e passzív táppénzt, voltál-e munkanélkülin az elmúlt két évben.

nandy # 2010.11.22. 07:41

b.evka: ha igazolod, hogy a közlés átvételének idején már fennállt a terhesség, akkor valóban nem mondhatnak fel neked.
Necces lesz az a pár nap...

renike24 # 2010.11.22. 15:21

Kedves Nandy!
Köszönöm a választ!Jelenleg is be vagyok jelentve!Jogosult leszek mindenre mert az elmúlt 2 évben bőven megvan az 1 évem.Az lenne a kérdésem hogy a munkahelyem tényleg csak szülés után indíthatja el a tgyás-kérését?Mert azt mondták nekem.Én viszont úgy hallottam hogy előtte 28nappal már el lehet indíttani a kérelmet.Az én cégem nem tb kifizető így az oep-től fogom kapni.Azt viszont nem tudom hogy ezt hogyan számolják.Esetleg ebben is tudnál segíteni?Mert úgy tudom azt mindenkinek ugyanúgy számolják.minnimálra vagyok bejelentve.
előre is köszike
üdv:Reni

mimike79 # 2010.11.22. 20:28

Kérlek adjatok tanácsot!
Január 12.-én lejár a Gyed-em.Igényeltem a Gyes-t.Már leadtam a papírokat, várok. A kérdésem a következő:

  • Gyes mellett dolgozhatok e, ha igen, mennyit.
  • Ha lejár a gyes-em is, és nem tudok elhelyezkedni, akkor jogosult vagyok e munkanélküli járadékra ( dolgoztam mielőtt állapotos lettem, de a terhességem felétől veszélyeztetett voltam, táppénzen)

illetve ehhez regisztráltatnom kell e magam, ha igen, ezt mikor tegyem meg, hogy gyes után hirtelen ne maradjak pénz nélkül.Persze remélem sikerül elhelyezkednem, de a mai világban ki tudja.
A probléma még az lehet, hogy időközben megszünt a munkahelyem.Nem kirúgtak, nem kiléptem, hanem a vállalkozó megszüntette a céget.Ez lehet számomra bármiben is probléma?Mármint a munkanélkülinél.
Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2010.11.23. 07:24

renike: TGYÁS a szülési szabadság idejére jár, a szülési szabit pedig a szülés várható időpontja előtt 28 nappal már el lehet kezdeni.
Ha a szülés előtt beadod a TGYÁS-igénylést, akkor a gyermek ak.kivonata helyett (mivel az még nincs) orvosi igazolást kell csatolni a szülés várható időpontjáról, az ak.kivonatot pedig a szülést követően kell beküldeni.
Minimálbér után túl sok ellátásra ne számíts :(

nandy # 2010.11.23. 07:27

Mimike: jogosult lehetsz munkanélküli ellátásra, ha négy éven belül volt legalább 365 nap munkaviszonyod. A négy éves időtartam meghosszabbodik a GYED, gyes stb. időtartamával.
Gyes mellett viszont biztosan nem jár munkanélküli ellátás.
A gyes melletti munkavégzést állítólag korlátozni fogják napi 6 órában, törvény még nincs.

mimike79 # 2010.11.23. 10:56

Kedves Nandy! Köszönöm.Azt tudom, hogy gyes mellett nem jár a munkanélköli. De még gyes alatt regisztráltassam magam a munkanélkülin, hogy folyamatos legyen a dolog, vagy csak akkor lehet, ha lejár a gyes?
És akkor meddig kapok, és milyen összeget? Volt munkaviszonyom a Gyed előtt.
köszi.

Lilybaba # 2010.11.23. 12:49

Sziasztok!

2010. január 31-én jár le a GYED-em. Úgy tudom, hogy van a munkáltatóm kötöles továbbra is foglalkoztatni, de a törvényben meghatározott idő csak egy hónap. Ez valóban így van? Vagy a GYED lejártát követően semmilyen kötelezettsége nincs a foglalkoztatásomra?
Valamint azt szeretném megtudni, hogy ha elküldenek, akkor kötelesek kifizetni a két évre járó szabadságot vagy sem?
S ha mégis foglalkoztatnak, akkor hogyan kell eljárniuk a GYED szabadságommal kapcsolatban?
Válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2010.11.23. 13:05

Lilybaba, a gyermeked hároméves koráig védett vagy, és még utána 30 napig.:)

A munkáltató köteles foglalkoztatni, vagy ha nem tud, akkor az állásidőre bért fizetni. December végén vagy január elején jelezd, hogy február 1-től megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat. Kérd, hogy számolják ki, hány nap szabadság jár neked, és adják ki február 1-től.

Lilybaba # 2010.11.23. 15:47

Kedves Nandy!
Köszönöm a gyors választ és tudom, hogy Lili három éves koráig itthon maradhatnék, de sajnos a Gyes összege jóval kevesebb, mint a GYED-emé, ezért muszáj visszamennem dolgozni.
Ne haragudj az értetlenkedéséért, de nem értem tisztán, hogy GYED alatt elvileg csak fizetetlen szabadság "jár"? S ha elküldenek és "kiadják a szabadságomat" akkor azt ki kell fizetniük, vagy nem?

nandy # 2010.11.24. 07:43

Most útban a kistesó, és a munkaügyes szerint akkor járok legjobban, ha azonnal elmegyek táppénzre, hogy még véletlenül se legyen meg a 180 napom.

Fogalmam sincs, miért mondott ekkora hülyeséget! 180 bérezett nap hiányában a TGYÁS maximuma is legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet, és mivel a te béred ennél magasabb, így érdemes lenne összeszedni a 180 napot.
Főszabály szerint az igénylés évét megelőző évi jövedelem lesz mérvadó, 2011-es igénylés (szülés) esetén a 2010. évi. De ha 2010-ben nincs 180 napod, akkor az igénylést (jogosultságot) megelőző időszakból keresnek 180 napot, tehát a 2011. évi jövedelem is számít.
Nálad a 180 nap alatt elért jövedelmet osztják 180-nal, így jön ki a napi átlagkereset, melynek a 70%-át fogod kapni bruttóban.

YAMAHA28 # 2010.11.24. 08:09

Üdvözlet mindenkinek! Öt éves a kisfiam, most kiderült, hogy tartósan beteg gyermek, élete végéig ez az állapot fennmarad. Jelenleg van ugyan munkahelyem, de 40%-os egészségkárosodásom miatt jelenleg táppénzen vagyok, valószínűleg a munkahelyem nem tud megfelelő munkát adni, és el fog bocsátani. A munkahely mellett van egy kényszer szülte vállalkozásom, heti egy két alkalommal könnyű munkát végzek benne. Egyedül nevelem a gyermekemet, most kértem a magasabb öszegű családi pótlékot. Arra szeretnék választ kapni, hogy ilyen élethelyzetben jogosult vagyok-e gyes-re a tartósan beteg gyermekemre tekintettel.
Köszönöm a választ előre is.

jogaszlany5 # 2010.11.24. 11:59

Kedves nandy!

Az állásidőre járó évi rendes szabadsággal mi a helyzet? Ha valakinek a gyes lejárta után felmondanak, előtte felmentették a munkavégzés alól -munkakör megszűnése miatt- ki kell-e fizetni a szabadságot? Letöltetheti a munkáltató vele a szabit úgy, hogy teljes egészében felmenti a felmentési idő alatti munkavégzés alól? (A húgommal ezt akarják megcsinálni!)Ez nekem annyira abszurdnak tűnik, hiszen eddig sem tudott a munkáltató munkát biztosítani, milyen alapon írja ki a szabit a felmentési idő felére??? Milyen munkavégzés alól menti fel, nem is tudna munkát végezni a munkáltató hibájából!!!???
Az EBH-nál úgy tájékoztatták a húgomat, hogy mivel TGYÁS-on, GYED-en, majd GYES-en volt, illetve ezután állásidőn a munkáltatója nem küldheti el az állásidő és a GYES lejárta után, mert az sorozatos.....-nak (erre a szóra már nem emlékezett) minősül, és forduljon azonnal hozzájuk, ha mégis ezt tenné. Sajnos nem voltam ott vele, csak megkért, hogy nézzek már utána ennek, de én ilyet semmilyen jogszabályban nem találtam...