GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.09.14. 12:00

tü85:

A GYED miatt mindenképpen munkanélkülire kellene menned!

Arra kell figyelned majd, hogy az álláskeresésit csak a szülés napjával, vagy még egy-két nappal később mondd le, hogy a szülés napján legyen aktív biztosításod. Értelemszerűen így a TGYÁS-t nem a szülést megelőzően, nem is a szülés napjától, hanem 1-2 nappal későbbi időponttól kell igényelni.

A TGYÁS lejárta után pedig vissza kell menni pár nap álláskeresésire, és utána igényelheted a GYED-et.

nandy # 2010.09.14. 12:04

szolkata:

•igaz-e, ha én kérem a gyes-t, és a gyerek miatt táppénzre kell mennem, akkor a min.bér után kapom a táppénzt?

Igen, legfeljebb a minimálbér után. Ha a szerződés szerinti béred ennél kevesebb, akkor az az alap.

•a nyugdíjas mama is kérheti-e a gyes-t helyettem?

Kérheti. De érdemes meggondolni azt, hogy ha gyes igénybevétele nélkül végzel munkát, akkor (a táppénzes időszakok kivételével) nem fogsz felmondási védelem alatt állni!

•ha a mama kapja a gyes-t, attól én eljöhetek a gyerek betegsége miatt táppénzre, és ha igen, akkor a fizetésem után kapom a táppénzt?

Nem. GYÁP-ot az kaphat, aki a gyes-t kapja.

•hány nap a munkába állástól számított biztosítási jogviszony, hogy a következő gyerekkel a fizetésem után kapjam az ellátásokat?

Erre nehéz válaszolni konkrét dátumok nélkül, de főszabály szerint legalább 180 bérezett nap kell az igénylés évében, és/vagy az azt megelőző évben. Nem számít bérezett napnak a táppénzes időszak.

karatnai # 2010.09.14. 12:26

Kedves Nandy,
köszönöm.

Én is számoltam, hogy nem lesz meg a 180 napom, ám előzőleg azt írtad, hogy esetemben az előnyszabályt alkalmazzák (tehát a 2007-es évi keresetet veszik alapul, ami a tgyásom és gyedem alapja is volt), ugyanis azért nincs meg a 180 napom, mert 2008.január 27-én szültem és azért voltam itthon tgyáson, gyeden, majd ápr.2-ig gyesen.

Ha ez mégsem így lenne, akkor jó lenne időben tudni, mert a munkáltatóm visszavesz arra a kis időre adminisztrációs munkára, amíg meglesz a 180 napom.

Köszönöm a segítséget,
karatnai

nandy # 2010.09.14. 12:43

Igazad van, leginkább arra koncentráltunk, hogy mi lesz a táppénz, és főleg a TGYÁS és GYED alapja...

GYES mellett sajna bejön a minimálbéres korlát (ha nincs 180 bérezett napod). Gyes mellett az előnyszabály nem érvényes.

karatnai # 2010.09.14. 12:54

Szept. 9.-e óta vagyok táppénzen, de ez most betegszabadság.
Ezt is a minimálbér után számfejtik vagy a tényleges bérem után?

Én csak azt nem tudom, hogy hol futnak össze a szálak, hogy én gyesen is vagyok és táppénzen is, mert 2 külön intézmény számfejti és sehol sem kértek erre vonatkozóan nyilatkozatot tőlem.

Ez csak költői kérdés volt, mert a héten még maradok táppénzen, orvosi vizsgálatok miatt, de utána akkor visszamegyek ledolgozni a hiányzó napokat, hogy ez ne legyen gond.

nandy # 2010.09.14. 13:10

Szept. 29-ig kaphatod a betegszabadságot (a keresőképtelenség első 15 munkanapjára). A betegszabadságot a munkáltató fizeti, itt nincs a táppénzhez hasonló korlátozás.

Táppénzigénylésnél be kell adni az ún. foglalkoztatói igazolást, és azon jelölni kell, ha gyes-t, gyet-et stb. kapsz. Azért nem kértek még ilyen nyilatkozatot tőled, mert a táppénzt csak a betegszabadság lejárta után lehet igényelni.

karatnai # 2010.09.14. 15:16

Jaj, nagyon köszönöm, örvendek, hogy ez most így időben kiderült. :-))))

Gondolom nem kötelező egyben kivennem a 15 nap betegszabadságot, mert azt pl. előre tudom, hogy okt. 1-jén is mennem kell orvoshoz, tehát szeretnék bent hagyni néhány napot.

nandy # 2010.09.14. 16:12

Nem kötelező egyben kivenni. Ezt praktikusan úgy lehet megtenni, hogy megszakítod a keresőképtelenséget. :)

bejja76 # 2010.09.14. 16:17

Tisztelt szakértö Igen úgy tudom hogy jogutód nélkül szünt meg a cég . az elsö évben még a könyvelö jelentkezett az adozás miatt de már az sem . Azt sem tudom ha lejár a gyed a munkaviszony megszüntéröl ki fog keresni. kérdésem lenne még hogy a gyes mellet hány orás munkát lehet vállalni? Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2010.09.14. 16:19

bejja76: A munkáltató jogutód nélküli megszűnésével a te munkaviszonyod is megszűnt már akkor.
Nézd meg a cégjegyzékben, hogy mi történt a céggel (és mikor).

www.cegjegyzek.hu

henri # 2010.09.15. 10:33

Üdv Minenkinek. A gyedhez szükséges 1év munkaviszonyba beleszámít e az összegyült szabadság amit a gyed után vettem ki. Most dolgozom és kapom a gyest is. A gyes beleszámit a ha lenne 2. Baba? Tehát a fizetésem+gyes után kapnám a gyedet meg a tgyást? Illetve a gyed összegét naptári év szerinti kereset vagy a teherbeesés elötti 365nap jövedelmet nézik? Köszönöm.

szelati # 2010.09.16. 09:47

Sziasztok!

Röviden a problémám:

Feleségem most gyesen van, a 2. baba év végén születik meg. A cégnél ahol jelenleg is munkaviszonyban van, ügyvezető és tulajdonosváltás is volt (ugyanaz a személy). A cég jelenleg nem működik. Nagy nehezen megtaláltuk az új üv-t, hogy majd írja alá a tgyás és a gyed igényléséhez szükséges papírokat amikor aktuális lesz. Közölte hogy ő nem fog semit aláírni, nem akar bajba kerülni miatta.
Mit lehet tenni ilyen esetben, ha nem írja alá, nem kapunk tgyást és gyedet.
Az Oep elindítja a cég hivatalos megkeresését, de csak akkor amikor már jogosultak leszünk a tgyás és gyed igénylésére, de addig nem kapunk semmit, amíg le nem zárul a folyamat, ami igen hosszú időt vesz igénybe. Ha nem találják az ügyvezetőt vagy megtalálják de ekkor sem írja alá a papírokat, akkor mit tehetünk?
Kérem segítségeteket, hogyan lehetne megoldani ezt az ügyet, biztosan van erre jogi lehetőség, ami nem évekig tart.
köszönöm

nandy # 2010.09.16. 10:48

henri:

GYES, GYED, stb... soha nem lehet más ellátásnak az alapja! A TGYÁS alapja a szabadságra, és a ledolgozott időre járó bér lesz.

A GYED-re való jogosultsághoz kell 365 nap biztosítási idő. A GYED alapjához elég 180 nap jövedelem az igénylés évét megelőző évben és/vagy az igénylés évében. Ha a TGYÁS miatt nem lesz 180 bérezett nap (a TGYÁS idejével együtt meglenne), akkor a TGYÁS alapjául vett jövedelem lesz a GYED alapja is.

nandy # 2010.09.16. 10:51

szelati:

Ha a munkáltató nem TB-kifizetőhely, akkor törvényi kötelessége 3 napon belül továbbítani a REP felé az igénylést! Ha ezt elmulasztja, valóban csak egyet tehettek: írásban bejelentitek a REP-nek, hogy a munkáltató nem hajlandó... Az nagy tévedés, hogy csak hosszú idő múlva születik eredmény!

Az ügyvezető nem akkor kerül bajba, ha aláírja az igényt, hanem pont akkor, ha a tv.-ben foglalt kötelezettségének nem tesz eleget!

Dödölle1 # 2010.09.16. 11:00

szelati 2010.09.16. 11:47

Sziasztok!

Röviden a problémám:

Feleségem most gyesen van, a 2. baba év végén születik meg. A cégnél ahol jelenleg is munkaviszonyban van, ügyvezető és tulajdonosváltás is volt (ugyanaz a személy). A cég jelenleg nem működik. Nagy nehezen megtaláltuk az új üv-t, hogy majd írja alá a tgyás és a gyed igényléséhez szükséges papírokat amikor aktuális lesz. Közölte hogy ő nem fog semit aláírni, nem akar bajba kerülni miatta.
Mit lehet tenni ilyen esetben, ha nem írja alá, nem kapunk tgyást és gyedet.
Az Oep elindítja a cég hivatalos megkeresését, de csak akkor amikor már jogosultak leszünk a tgyás és gyed igénylésére, de addig nem kapunk semmit, amíg le nem zárul a folyamat, ami igen hosszú időt vesz igénybe. Ha nem találják az ügyvezetőt vagy megtalálják de ekkor sem írja alá a papírokat, akkor mit tehetünk?
Kérem segítségeteket, hogyan lehetne megoldani ezt az ügyet, biztosan van erre jogi lehetőség, ami nem évekig tart.

szelati 2010.09.16. 11:47
köszönöm

Válasz:
A THGY igényt érvényesíteni akkor lehet, ha az esedékessé válik. A leírtak alapján a THGY jogosultság jelen esetben 2010. november-december hónapokban nyílik meg, így az még idő előtti.

Erre való tekintettel egyelőre a cég ellen sem lehet hatósági eljárást indítani.

Természetesen az ügyvezető megteheti, hogy a jogszabályi kötelezettségének nem tesz eleget és az igényt nem terjeszti elő, azonban ez esetben a REP is megteheti, hogy egyrészt mulasztási bírságot szab ki, másrészt a cél ellenőrzés helyett egy 5 évre visszamenő, átfogó ellenőrzést folytat le, amely során ha jogszabálysértést tapasztal, úgy a hatáskörében eljárva szankcionál (ez többnyire bírság), a hatáskörébe nem tartozó, feltárt jogszabálysértésről pedig értesíti a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervet (APEH, Jegyző, ÁNTSZ, OMMF Nyugdíj Igazgatóság stb.)kérve, hogy a szükséges eljárást folytassák le.....

Jelen esetben -ha aktuálissá válik- a REP PEEO Osztályvezetőjétől -a létfenntartás veszélybe kerülésére hivatkozva- lehet kérni, hogy a szükséges okmányokat "gyorsított eljárás keretében" szerezzék be.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal - gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel - együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi.

A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

62. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti kérelmet a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell előterjeszteni.

80.§ 6) Aki az e törvényben meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettséget nem vagy késedelmesen teljesíti, illetőleg annak nem az előírt módon tesz eleget, természetes személy 10 ezertől 100 ezer forintig, a Tbj. 4. § a)-b) pontjában meghatározott foglalkoztató, és egyéni vállalkozó 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő összegű, az elkövetett mulasztással arányos mulasztási bírság fizetésére kötelezhető. A mulasztási bírságot kiszabó elsőfokú végzés ellen önálló fellebbezésnek van helye.

81. § (1) Az egészségbiztosító szak- és pénzügyi ellenőrzése kiterjed az egészségbiztosítás pénzbeli, illetőleg baleseti ellátásaival összefüggő nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére, a társadalombiztosítási feladatokat ellátó szervek hatáskörébe tartozó ellátásoknak és szolgáltatásoknak a jogosultak részére történő megállapítására, folyósítására, továbbá az ezekkel összefüggő ügyviteli feladatok ellátására. Az ehhez szükséges nyilvántartásokat, egészségügyi szolgáltatói jelentéseket, könyvelési és egyéb okmányokat, illetőleg adatokat rendelkezésre kell bocsátani.

eszterxx # 2010.09.16. 11:10

Tisztelt Szakértők,

Problémám a következő: 2006.02.20 óta dolgozom egy munkahelyen, ahol a TB plafonig fizetem a járulékokat. 2009.08.01től meglevő fizetésem szétosztásra került 3 cég között, direkt úgy kerültem bejelentésre, hogy egyikben sem érjem el a 36 órát és igy mindenhol fizessek pénzbeli egészségbizt. járulékot és szolgáltatásra jogosult legyek. 2010.05.26-ig dolgoztam, majd 2010.05.31-én megszületett gyermekem, a "főállásban", ahol lecsökkentették a béremet, onnan kapok tgyás-t, a másik két cégből azonban nem, hivatkozva arra, hogy nem rendelkezem 1 év biztosítási jogviszonnyal (1994.09.01 óta folyamatos jogviszonyom van kiesőidő nélkül). Ezután az ORSZIhoz fordulva utólag táppénzre vettek, mivel a gyermek születése és a császármetszés miatt keresőképtelen vagyok. Július 26-ig adták ki a táppénzes papírt, majd szeptember 7-én megkeresett a háziorvos, hogy a felülvizsgáló orvos szerint amennyiben nem kapok más járandóságot, úgy szeptember 7-vel, amennyiben kapok, úgy aug 1-vel vagyok keresőképes. Természetesen nem titkoltam el, hogy máshonnan kapok járandóságot, hisz nem táppénzcsalásra készülök, bár a különböző szervek/orvos hozzáállásából úgy tűnik.

Most megfellebbezem a REPnél a döntést, de ebben szeretném a szíves segítségüket kérni, hogy mire hivatkozzak? Egyáltalán, jogos a döntésük? Lehetek egy jogviszonyomban tgyás-n, másik kettőben pedig keresőképes? Lehetek a 24.hét előtt keresőképes, amikor az állam elvileg is csak a 24. héttől biztosít bármilyen ellátást a gyermeknek? A tgyás alatt menjek vissza dolgozni a másik két helyre (egyáltalán visszamehetek) és kérjem ki a szoptatási idő kedvezményt? Vagy mivel most pl. náthás vagyok, kiirathatom magam saját jogon?

Segítségüket előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2010.09.16. 12:10

Külön kell választani két dolgot.

  1. Az Mt. szerint a szülő nő 24 hét szülési szabadságra jogosult, amiből 4 hetet lehetőség szerint a szülés előtt kell kiadni. Ez azt jelenti, hogy a szülő nő igazoltan van távol a munkahelyéről.
  2. Aki szülési szabadségon van az jogosult lehet annak az időtartamára THGY-ra, ha a biztosítási esemény bekövetkezésekor a feltételeknek megfelel.

Mindezekből -álláspontom szerint- az következik, hogy mindhárom jogviszonyban 168 napig (24 hét) szülési szabadságon van, de THGY ellátásra csak 1 jogviszonyból jogosult. Amennyiben a másik két jogviszonyban is lett volna 365 nap biztosításban töltött ideje, úgy azokból is jogosult lett volna THGY-ra.

3.A keresőképtelenséget jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.

Az orvos tehát -az alább idézettt jogszabályi hely rendelkezése alapján- mondhatja azt, hogy a másik két két jogviszonyban, adott munkakörben a munkáját a szülés miatt nem tudja ellátni.

44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
  2. aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;

A keresőképtelenség tartamára az OEP az orvosok részére kiadott egy tájékoztatót amelyben meghatározta, hogy egy adott betegséggel (pl. császármetszés) meddig tartható a beteg keresőképtelen állományban. Ezen átlagos gyógyulási idő után a beteg tehát keresőképessé nyilvánítható, ami nem azt jelenti, hogy munkába is kell állnia, csak azt, hogy az adott betegségből felgyógyult.

Amennyiben bármelyik jogviszonyban munkába áll és keresőtevékenységet folytat, úgy fennáll a következő:

41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak

  1. a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetét megkapja,

b) ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.

A keresőképessé válása után ugyanúgy szülési szabadságon van azzal, hogy arra az időre, abban a jogviszonyban, TB szempontjából ellátatlan.

4. Még néhány gondolat a keresőképtelenségről, ha az igénylő nem jogosult THGY-ra:

6.1.5. A keresőképtelenség igazolása

A keresőképtelenség és keresőképesség elbírálása orvos-szakmai tevékenység, amelyet a 102/1995. (VIII. 25.) kormányrendelet szabályoz. A rendelet értelmében a biztosított keresőképtelen állományba vételére és a keresőképtelenség folyamatos elbírálására, valamint a keresőképessé válás megállapítására és igazolására az illetékes REP-pel szerződést kötött orvos jogosult.

A keresőképtelenség, illetve keresőképesség elbírálására, illetve igazolására jogosult a REP ellenőrző tevékenysége során eljáró főorvosa is.

Magyarázat:

A keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolást az orvos munkahelyének bélyegzőjével és személyi orvosi bélyegzőjével kell ellátni. Az orvos a keresőképtelenség okát az orvosi igazoláson a felsoroltak alapján köteles jelölni:

  • üzemi baleset „1”,
  • foglalkozási megbetegedés „2”,
  • közúti baleset „3”,
  • egyéb baleset „4”,
  • beteg gyermek ápolása „5”,
  • terhesség-szülés miatti keresőképtelenség „6”,- közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltás, hatósági elkülönítés „7”,
  • egyéb keresőképtelenség „8”.

A „6”-os számú kódot, csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha a szülő nő terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult, e tényről a kifizetőhely tájékoztatja a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvost.

Az úgynevezett veszélyeztetett terhesség esetén a keresőképtelenséget elbíráló orvos a „8”-as számú kódot alkalmazza.

5. Érdemes figyelni a következőkre is:

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Tekintettel arra, hogy 3 különböző jogviszonyról van szó az, hogy az egyik jogviszonyban THGY-ban részesül nem zárja ki azt, hogy a másik kettőben táppénzt kapjon, feltéve, hogy a keresőképtelenséget az arra jogosult orvos igazolja.

44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
  2. aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
  3. az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;

d)

  1. az a szülő, nevelőszülő és helyettes szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;
  2. aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
  3. akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.

6. Javasolom, hogy kérjen időpontot a REP Igazgatójától, vagy a REP PEEO Osztályvezetőjétől és a REP Egészségügyi Osztály vezetőjének szakmai állásfoglalását figyelembevéve vele beszélje át a lehetőségeket.

7. Remélem, hogy rajtam kívül más is tuds érdemi tanácsot adni.

eszterxx # 2010.09.16. 18:20

Kedves Dödölle!

Nagyon köszönöm a választ! Mivel 15 napot adtak a megfellebbezésre, ezért megkeresni a PEEO-t már nem fér bele, de írásban mindenképp fellebbezek.

Köszönöm még egyszer!

konfi # 2010.09.16. 18:23

Tisztelt Szakértő!
Egy olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy feleségem 2008 áprilisában elment táppénzre várandósága miatt, 2008 év decemberében szült és ezt követően 6 hónapig tGYÁS-ban részesült majd ezután a mai napig GYED-en tartózkodik. Ha jól tudom akkor ez év decemberéig még GYED-et azután viszont már csak GYES-t kap. Mivel szeretnénk a közeljövőben (1-2hónap) még egy gyermeket áldani, nem igazán tudom hogy milyen juttatásokra jogosult illetve hogy a terhesség bebizonyosodása esetén el mehet-e táppénzre úgy hogy már több mint 2 éve nem volt a munkahelyén de persze ettől függetlenül állományban van. Ilyen esetben sajnos nem vagyunk tisztában azzal sem hogy a remélhetőleg 2011 augusztusban születendő gyermekünk után jogosultak vagyunk-e tGYÁS ill GYED támogatásra.? Illetve hogy a meglévő gyermekünk után igénybe lehet-e még venni a 3.évben a GYES támogatást is mivel akkor remélhetőleg a kisebbik gyermek után már GYED folyósítást kapunk.

Válaszát előre is köszönöm.

abené # 2010.09.16. 21:20

Tiszelt Szakértö.
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz hogy kisbabát szeretnénk, de az anyagi gondok miatt nemtudunk dönteni.2008 oktober 17.-e től 2010 julius 6.-áig dolgoztam egy pénzintézetnél, azota 2010 julius 26,a ota munkanélkülin vagyok amely 2010 novemberébe fog lejárni,ha 2011 oktoberébe vagy szeptemberébe megszületne a babánk akkor is jogosult lennék a Tgyásra?Gyedre?de ugye ha 2010decemberétöl nekem nemjárna semmi féle járadék akkor magam után kellene fizetnem a TB-t hogy jogosult legyek az orvosi ellátásokra?elöre is köszönöm segitségét.Tisztelettel

nyc78 # 2010.09.17. 14:08

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem gyeddel kapcsolatos.
közalkalmazottként dolgozom, nemsoká lejár a tgyásom és a munkáltatóm kéri, hogy mennyi fizetés nélküli szabadságot vennék ki (gyed).
Az ügyintéző ragaszkodik hogy 2 évig maradjak otthon, de én a gyermek másfél éves korától már dolgozni akarok.
2011.szeptemberi tanitási(új bölcsödei) évtől.
kérdésem az lenne, hogy csak kötötten 1 v. 2 évig lehet igénybe venni gyedet, vagy mondhatom hogy másfél évig szeretnék gyedet és utána mennék vissza főállásba dolgozni????
Köszönöm válaszát!

nandy # 2010.09.17. 16:36

nyc78:

A munkáltató köteles engedélyezni a fizetési nélküli szabadságot, ha te KÉRED. Ebből következően bármikor dönthetsz úgy (akár menet közben is), hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot. Nincs jelentősége annak, hogy eredetileg a GYED teljes időtartamára, azaz a gyermeked kétéves koráig kérted.
A munkáltató ugyanis nem rendelhet el csak úgy magától fizetés nélküli szabit. Márpedig ha azt mondja, hogy maradj otthon két évig, akkor pontosan ezt tenné...

nandy # 2010.09.17. 16:40

Egyébként nagyon egyszerűen rövidre lehet zárni az ügyedet :)
Ha te dolgoznál a gyermeked másfél éves korától, de a munkáltatód csak fél évvel később szeretné, akkor engedélyezze azt, hogy félévig még otthon maradhass(azaz mentsen fel a munkavégzés alól), és fizesse az állásidőre járó bért...

nandy # 2010.09.17. 16:50

abené:

Pénzbeli ellátásokra (táppénz, TGYÁS, GYED) nem lehet megállapodást kötni a biztosítóval, csak természetbelire. Ezért jó lenne, ha még a baba-projekt előtt keresnél magadnak valami munkahelyet, különben a gyes-en kívül nem jár majd semmi.
(Illetve alanyi jogon a családi pótlék és az egyszeri anyasági segély).

Megjegyzem még, hogy anyagi gondok ellen a gyermekvállalás nem jelent megoldást, sőt!

nandy # 2010.09.17. 16:54

konfi:

Ha még lesz az anyukának munkahelye (nem kell, hogy dolgozzon is), akkor jogosult lesz az újabb táppénzre, TGYÁS-ra és GYED-re. De nem biztos, hogy összegszerűen ugyanolyan mértékű ellátásra számíthat, mint az első babánál.

Feltételezve a jövő év augusztusi szülést (és azt, hogy addig nem változik a törvény...) TGYÁS alapja a szerződés szerinti bére lesz, de max. a minimálbér kétszerese, GYED alapja viszont legfeljebb a minimálbér. A minimálbéres GYED ellen az lenne a jó megoldás, ha még a szülés előtt kivenné az előző évekről megmaradt szabadságait, hogy a TGYÁS 168 napjával együtt meglegyen a 180 nap.

GYES és TGYÁS, GYED nem jár együtt, választani kell!