GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.02.22. 13:14

Nico2008
2012-ben induló ellátás alapját a 2011.évi jövedelme képezi, ha 2011-ben van/lesz 180 bérezett napja.

180 bérezett nap pontosan mit takar?

Azt, hogy 2011-ben a 365 naptári napból legalább 180-ra bért kapott. Másképpen fogalmazva 2011-ben nem volt táppénzen, igazolatlanul, vagy egyéb jogcímen távol 185 napnál többet. (365-185=180)

De a Gyed 2012-ben indul, ezért 2011. év az alapom. De ha nincs meg a 180 bérezett napom 2011. évre, mit lesz az alap?

Ha azért nincs 180 bérezett napja, mert táppénzben, vagy THGY-ban részesült és az Önnek kedvezőbb, mintha a minimálbérből számítanák ki a GYED-et a GYED alapja a THGY alapja lesz.

Ismételten szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy teljeskörű tájékoztatásért a költségvetési szerv TB ügyintézőjéhez célszerű fordulni, aki 1/4 óra alatt érthetően minden kérdésére tud válaszolni.

A fentiek jogszabályi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 40–42/A és 48. szakaszaiban (§) találja.

Ezt is olvastam: 2011.01.01-től a táppénzre jogosultság mértékét a gyermek születését megelőző év összjövedelméből számítják, és a táppénzen töltött időszakot 0 Ft-os jövedelmű időszaknak számítják. Ez mit jelent esetemben?

Ezen mondat értelmezhetetlen, ellentmond a hatályos jogszabálynak. A táppénz mértéke nem függ a szülés tényétől azt kizárólag az brfolyásolja, hogy a keresőképtelenséget megelőzően van-e 2 év folyamatos biztosításban töltött ideje, illetve hogy kórházi ápolásban részesült, vagy a háziorvosa tartotta-e keresőképtelen állományban?

Abban viszont igaza van a "válaszadónak", hogy mivel a táppénzből nem vonnak 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot ezért a táppénz összege nem alapja sem egy következő táppénznek, sem THGY, vagy GYED ellátásnak!

A táppénz, THGY, GYED ellátások alapját mindíg a 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelem (érthetőbben és leegyszerűsítve munkabér) képezi!

Ismét javasolom, hogy érdemi tájékoztatásért célszerű képzett tb. ügyintézőhöz, vagy a REP PEEO Osztályvezetőjéhez fordulni, ezzel ugyanis elkerülheti a fenti, részigazságokat tartalmazó válaszokat!

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét .

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

murzo # 2011.02.22. 10:46

Tiszteletem, az lenne a kérdésem ,hogy ha most nem tudom megigényelni a GYES-t mert 8 órás állásba megyek vissza, de egy pár hónap múlva át tudok menni 6 órásba, meg tudom e akkor is igényelni a GYES-t?
válaszukat köszönöm!

Nico2008 # 2011.02.21. 18:16

Kedves Szakértő!

Ismételten köszönöm gyors válaszát.
"Agyalásom" során ismét felmerült egy kérdés bennem, s elnézését kérem, hogy ismét "zaklatom".
180 bérezett nap pontosan mit takar?
Augusztus végén várható szülés miatt június 01. napjával mennék táppénzre. Ez milyen hatással lenne a 2012-ben induló Gyed összegére? A TGYÁS mindenféleképpen 2010. évi jövedelem alapján kerül kiszámításra, mivel idei babám lesz. De a Gyed 2012-ben indul, ezért 2011. év az alapom. De ha nincs meg a 180 bérezett napom 2011. évre, mit lesz az alap?
Ezt is olvastam: 2011.01.01-től a táppénzre jogosultság mértékét a gyermek születését megelőző év összjövedelméből számítják, és a táppénzen töltött időszakot 0 Ft-os jövedelmű időszaknak számítják. Ez mit jelent esetemben?
Köszönöm előre is ismételt válaszát.
Üdvözlettel: Katalin

kacor # 2011.02.21. 15:00

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy segítsen nekem!
Hét hetes terhes vagyok és egy vagyonőr cégnél dolgozom.
Ahol általában három havonta új munkaszerződés van,
más névvel,más adószámmal.Jelenleg 2010.05.15-2011.01.31ig volt szerződésem,2011.02.01től
új szerződésem van.Abban szeretném kérni a segítségét,nem tudom meddig fogok bírni dolgozni szeretnék elmenni táppénzre és mi történik akkor ha az új szerződés is három hónap múlva(2011.04.30án)
lejár.Én,hogy leszek jogosult további táppénz illetve
gyes,gyed támogatásra.
Válasza sürgős lenne.
Köszönettel : L.Andrea

Dödölle1 # 2011.02.21. 14:21

Nico2008 – Katalin

Kedves Szakértő!

Korábban feltett kérdésemre remélem jól értelmeztem válaszát.
2011. augusztus végére várjuk babánkat.
Így a 6 hónapnyi TGYÁS alapja 2010. évi jövedelmem lesz. A Gyedem így 2012-ben fog indulni (2012.03 hónaptól) amit a 2011. évi jövedelmem alapján fognak számolni. – ha jól értelmezem.
Még az lenne a kérdésem, hogy 2013. évi Gyed-nek mi lesz az alapja? Azt a gyermek 2 éve koriág (2013.01 hó – 2013. 08 hó) milyen jövedelem alapján fogják számolni?
Köszönöm előre is válaszát.
További szép napot
Katalin

Főszabály szerint a 2012-ben megállapított GYED alapja és mértéke nem fog megváltozni, azt 2013-ben nem fogják újra kiszámolni!

Kivételt képez az az eset, ha 2013-ban emelik a minimálbért és a 2012-es GYED alapot legalább 180 napi jövedelem figyelembevételével állapították meg akkor azt az Ebtv. 42/D § (4) értelmében a minimálbér kétszeresének figyelembevételével korrigálják.

Nico2008 # 2011.02.21. 12:47

Nico2008 - Katalin

Kedves Szakértő!

Korábban feltett kérdésemre remélem jól értelmeztem válaszát.
2011. augusztus végére várjuk babánkat.
Így a 6 hónapnyi TGYÁS alapja 2010. évi jövedelmem lesz. A Gyedem így 2012-ben fog indulni (2012.03 hónaptól) amit a 2011. évi jövedelmem alapján fognak számolni. - ha jól értelmezem.
Még az lenne a kérdésem, hogy 2013. évi Gyed-nek mi lesz az alapja? Azt a gyermek 2 éve koriág (2013.01 hó - 2013. 08 hó) milyen jövedelem alapján fogják számolni?
Köszönöm előre is válaszát.
További szép napot
Katalin

magi26 # 2011.02.21. 08:58

Tisztelt Szakértő!

Kisbabát szeretnénk a férjemmel. Van egy tachicardiám, így szeretnék táppénzre menni a terhesség első, vagy a második hónapjától. 2008 óta van állásom, megszakítás nélkül! Érdeklődnék, hogy hogyan számolják a táppénzt? A bruttó bér 60%-a? És ha én elmegyek 8 hónapra táppénzre, hogyan számolják majd a gyást, a gyest és a gyedet?

Mivel tervezett baba lesz, hogyan járunk jobban pénzileg, ha adott naptári évben leszek terhes és adott naptári évben szülök is? Vagy úgy is lehet, hogy pl: 2011 közepe, vége fele terhes leszek és 2012ben szülök. Így a 2011es év alapján számolják a gyest is? Mit kezdenek a táppénzes hónapokkal? Gondolom nem a táppénz alapján adnak gyest??

Válaszát várva:
M.Ági

nagygusztavne # 2011.02.21. 08:22

Üdvözletem Mindenkinek ! Kedves Válaszadó !
Most felmentési időmet töltöm , 4 hónap ,amiből a fele ledolgozandó. jelenleg ez az időszak telik ,március 15.ig, majd 12 nap szabadság, és utána
a munkavégzésmentes 2 hónap.
Kérdésem,: ha keresőképtelen leszek mától, arra az időre
táppénz jár ? ( 70-60 %) vagy a teljes átlagbér, amit a törvény és a felmentés részleteit tartalmazó munkáltatói határozat előir ?
Ha lehet gyors választ kérnék !

Köszönettel NG.né

Viol # 2011.02.20. 14:09

Kedves Szakértő!

Kérdésem a Gyed számítására vonatkozik. Olyan munkahelyen dolgozom, ahol amint kiderül a terhesség vagy rögtön táppénzre kell mennem, vagy kérnem kell az áthelyezésemet másik osztályra. Ha rögtön táppénzre megyek, és következő évben születik a baba, akkor ez a táppénz lesz nagyrészt a jövedelmem. Ez esetben ez lesz a Gyed számításának alapja?
Válaszát előre is köszönöm!
Viol

Ancsa77 # 2011.02.18. 21:29

Sziasztok!
Sajnálattal tapasztalom hogy segítség kérés képen írtam ide erre az oldalara de vannak akik kő keményen beszólnak a másiknak!!! Ezt tényleg sajnálom mivel nem erre szolgálnak az ilyen oldalak szerintem!!!
KEDVES NANDY!!!
HOGY TISZTÁBAN LEGYÉL A HELYZETEMMEL!
Nem azért szerettem volna tudni azokat a dolgokat mert a te szavaiddal élve „ a megélhetési (üzletszerű) gyermeket szülő nők közé” tarozzak!!! Már lassan a kifutok az időből hogy gyerek vállalhassak és ez lenne már a negyedik alkalom. hogy el kellene ilyen okból halasztani ami már lelkiekben kezd megviselni!!! És most jutottam el arra a lépésre hogy nagy esélyem van arra hogy terhes vagyok és tudom azt is nem kellett volna a közös megegyezést aláírni de sajnos akkor csak ezt tudtam tenni… és őrlődik azóta…Így ha mégis ez lenne akkor azt szerettem volna tudni, hogy milyen esélyeim lennének vagyis hogy mi járna., és mire figyeljek oda ha mégis bevállalom, mert még most is azon őrlődök, hogy érdemben fel tudom-e nevelni… De mért is ne, hitelem nincs, lakásom van, három diplomával csak találok valami munkát! És a legfontosabb hogy van mögöttem szerető család aki támogat!!! De mégis szerettem volna választási lehetőségekről érdeklődni!!!!
És köszi hogy ilyen „kedves” feltételezéseket teszel rögtön az emberre úgy hogy részletes infóid nincsenek!!! Ha elítéled ezt a hozzáállást még most is akkor azt nagyon sajnálom, és kérnélek arra hogy inkább ne írj SEMMIT, de azért mást meghallgatnék.

nandy # 2011.02.18. 12:43

Erus78:

Ha kiveszed a szabadságokat, akkor az arra fizetett bér lesz a TGYÁS és GYED alapja is, de max. a minimálbér kétszerese.

nandy # 2011.02.18. 12:41

Bababolygó:

Az álláskeresési ellátás alapján nem jár táppénz. TGYÁS és GYED is csak akkor, ha az álláskeresési kitart legalább a szülés napjáig, és még utána is marad pár nap a TGYÁS és GYED közötti rövid időszakra.

nandy # 2011.02.18. 12:38

Ancsa:

Mivel a megállapodást már aláírtátok, ezért nincs jelentősége az esetleges terhességednek (közös megegyezés esetén egyébként sem).

De azt csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy munkanélküliség ellen nem a baba-projekt a legoptimálisabb megoldás, hacsak nem tartozol te is a megélhetési (üzletszerű) gyermeket szülő nők közé.

Dödölle1 # 2011.02.18. 09:00

Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném az alábbiakban.
A GYED kiszámításának alapját szeretném megtudni az következők alapján.
2004.02.05. napja óta folyamatos munkaviszonyom van.
Költségvetési szervénél dolgozom. Jelenleg a bruttó bérem 106.800 forint. 2010. június 23. napja óta egy GYED-es kismama munkáját is végzem, így jelenleg két munkaköröm van. Az alapilletményemen (106.800,– Ft) felül a helyettesítés napjától kezdődően a kismama bérének felét is megkapom, ami jelenleg 105.020,– forint, továbbá pénztárosként 4.280,– forint úgymond mankópénzt is kapok, így az összes javadalmam 2010.06.23. nap­jától 216.100,– forint.
Kérdésem az lenne, hogy a GYED alapján az alapilletményem, vagyis a bruttó 106.800,– forint, vagy a helyettesítéssel emelt összeg, a 216.100,– forint fogja képezni? Gyermekem várható születés 2011. augusztus vége.
Előre is köszönöm válaszát.

A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a 2011.augusztusban induló THGY ellátás alapja -főszabály szerint- a 2010.01.01-től 2010.12.31-ig elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme lesz beleértve az alapbérét, a helyettesítésért járó bérét és a pénztárosi pótlékot is.

Gyermekgondozási díjat főszabály szerint a szülési szabadság (THGY) lejárta után, a szülést követő 169. naptól lehet folyósítani, ami augusztus végi szülés esetén 2012-re esik.

2012-ben induló ellátás alapját a 2011.évi jövedelme képezi, ha 2011-ben van/lesz 180 bérezett napja.

Részletesebb tájékoztatásért a költségvetési szerv TB ügyintézőjéhez célszerű fordulni.

A fentiek jogszabályi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/A és 48. szakaszaiban (§) találja.

Ancsa77 # 2011.02.18. 08:54

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni! A munkáltatóm megszüntette közös megegyezéssel a munkaviszonyom (mást sajnos nem írt alá). Kiharcoltam egy hónapos idót még, így akkor március közepéig van még munkaviszonyom... Mivel baba projektben vagyunk így az a kérdésem hogy ha ebben az egy hónapban (vagy max a passzív táppénz ideje alatt) kiderülne hogy terhes vagyok mit és hogyan kell tennem?
Mitől esik el valaki ha a szülés pillanatában nem biztosított?
Ha munkanélküliről mennék szülni de előtte volt egész jó lejelentett bérem miből számolják a Gyedet?
Köszi a segítséget!

Nico2008 # 2011.02.17. 19:44

Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném az alábbiakban.
A GYED kiszámításának alapját szeretném megtudni az következők alapján.
2004.02.05. napja óta folyamatos munkaviszonyom van.
Költségvetési szervénél dolgozom. Jelenleg a bruttó bérem 106.800 forint. 2010. június 23. napja óta egy GYED-es kismama munkáját is végzem, így jelenleg két munkaköröm van. Az alapilletményemen (106.800,- Ft) felül a helyettesítés napjától kezdődően a kismama bérének felét is megkapom, ami jelenleg 105.020,- forint, továbbá pénztárosként 4.280,- forint úgymond mankópénzt is kapok, így az összes javadalmam 2010.06.23. napjától 216.100,- forint.
Kérdésem az lenne, hogy a GYED alapján az alapilletményem, vagyis a bruttó 106.800,- forint, vagy a helyettesítéssel emelt összeg, a 216.100,- forint fogja képezni? Gyermekem várható születés 2011. augusztus vége.
Előre is köszönöm válaszát.

Bababolygó # 2011.02.17. 18:21

Tisztelt Szakértő!

Volt egy munkahelyem, ahol 4 évig dolgoztam, majd jött az első gyermekem, innentől pedig végig gyed-en, gyes-en, stb. voltam. A 2. fiam után lejárt a gyes, és az összes szabadságomat is kivettem, ezután viszont ott kellett hagynom ezt a munkahelyet (10 év után), majd egy hónap passzív táppénz után bejelentkeztem a munkaügyi központba munkanélkülinek.
Ez idáig rendben is van, csakhogy közben úgy alakult, hogy várandós lettem, most vagyok 7 hetes babás ,és nem tudom, ilyenkor mi a teendő? Kell a munkaügyi központba igazolást leadnom a terhesség tényéről? Mehetek-e veszélyeztetett terhesként táppénzre onnan? Így is kiküldhetnek munkahelyekre, vagy közmunkára? Szeptember huszonvalahányadikán jár le a 9 hónapos segély, én október elejére leszek kiírva. Elvileg meg lehet hosszabbítani 3 hónappal a segélyt. Nem tudom azt sem, hogy majd mehetek-e szülési szabadságra innen, és honnan kell igényelnem majd a tgyás-t, a gyed-et? Mi jár még ilyenkor?

Bízom benne, hogy tud nekem segíteni, kedves szakértő, mert nagyon elveszek ezekben a dolgokban!

Köszönöm előre is!

Erus78 # 2011.02.17. 12:02

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok, kisfiam 2011.06.04-én lesz 3 éves. Második gyermekem előreláthatóan 2011.szeptember végén fog megszületni.

Munkahelyemen 2001.02. óta dolgozom.
2008.04.-2008.06.04-ig táppénzem voltam.
2008.06.04 - 2008.11.04-ig TGYÁS-t kaptam.
2008.11.05 - 2010.06.04-ig kaptam GYED-et. Azóta GYES-en vagyok.

Kérdésem, az lenne, ha most terhességem alatt táppénzre megyek, mi lesz a táppénz és a szülés után a TGYÁS alapja.
Illetve érdekelne, hogy érdemes-e kivennem most az összegyűlt szabadságaimat (kb.50 nap), és ha kiveszem, változtat-e valamit a táppénz és a TGYÁS alapján.

Segítségét előre is köszönöm.
Erus78

nandy # 2011.02.17. 10:50

Kisvaki:

Nem az lesz az alap, illetve nagyjából esetleg...

2011. évi szülés esetén alapból a 2010-ben elért (bér)jövedelem lesz az alap. Mivel neked 2010-ben volt 180 bérezett napod, ezért nem számít az álláskeresési ellátás alapjául vett összeg. Az csak akkor számítana, ha 2010.01.01-től a szülésig (igénylésig) nem lenne 180 bérezett napod.

Arra viszont nagyon figyelned kell majd, hogy a TGYÁS és GYED jogosultságod érdekében hogyan jársz el! Az álláskeresésit a szülés miatt lehet szüneteltetni, ezt kérjed a szülés utáni nappal. És a szülés utáni naptól kérjed a TGYÁS-t, mert így a szülés napján is lesz aktív biztosításod (az álláskeresésivel).
A TGYÁS lejárta után menj vissza a Munkaügyi Központba, és kérjed újra pár napra az álláskeresési ellátást, majd szüneteltesd megint, és jöhet a GYED. Tehát legyen pár nap álláskeresési a TGYÁS és a GYED között is.
Egyébként mindkét ellátást magadnak kell kérned, nem a Munkaügyi Központon keresztül.

nandy # 2011.02.17. 10:44

A gyes mellett heti 30 órát lehet dolgozni, tehát lehet egyik nap 8 órát, a másik nap 4-et. Átlagban lehet max. heti 30 óra.

nandy # 2011.02.17. 10:42

365 nap biztosítási jogviszony kell a GYED, GYÁS jogosultsághoz, 180 bérezett nap pedig az ellátások összegének kiszámításához.

Az ellátások összegének megállapításánál főszabály szerint az előző évi jövedemet veszik figyelembe, azaz 2011-es szülés esetén a 2010. évet. De neked 2010. évben nincs 180 bérezett napod, mert csak 07.18. óta van fizetésed. Ezért az igénylést megelőző időszakból keresnek összesen 180 bérezett napot.
Ez azt jelenti, hogy ha most magasabb a fizetésed, mint az előző évben, akkor jó lenne minél tovább kihúzni táppénz nélkül, hogy 2011-ből minél több napod legyen.
Mert pl. ha márciustól a szülésig táppénzen leszel, akkor a 2011-es évből csak a január-február havi béred lesz az alap, és még négy hónapot hozzávesznek 2010-ből (szept. közepétől a végéig, és okt. 17-től dec. 31-ig). Ha csak júniustól leszel táppénzen, akkor 2011-ből az első 5 havi béred, és 2010-ből a decemberi béred lesz az alap, ezt átlagolják.
(Nagyvonalakban...)

Kirtan # 2011.02.16. 17:51

Elnézést, kissé túlbuzgó volt a böngészőm.
Kirtan

Kirtan # 2011.02.16. 17:49

Tisztelt Szakértő!

Előreláthatólag október közepén szülöm második gyermekemet és ezzel kapcsolatban szeretném megtudni, hogy az ellátásokat milyen összegből fogják számolni.
Jelenlegi munkahelyemen 2006.02. óta dolgozom. Az előző munkahelyemről úgy mentem át, hogy nem volt kieső napom.
2007.12.04-től veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam.
2008.07.17-én született a kislányom.
2010.07.18-tól kivettem a felhalmozott szabadságomat, majd 2010.10.01-10.17-ig igazolt fizetetlen szabadságon voltam, mert a munkaügyi osztállyal elbeszéltünk egymás mellett. A Gyes-t jelenleg is kapom.
2010.10.18-tól folyamatosan dolgozom, heti 40 órában.
Sajnos azt még nem tudom, hogy itthon maradok e pár hétig táppénzen, ugyanis megint a veszélyeztetett kategóriába kerültem.
Megnéztem az OEP oldalát, de sajnos nem nagyon értem, csak sejtem, hogy jelenleg is folyamatosan biztosított vagyok?
Kissé keveredik bennem, hogy mihez kell a 365 nap,és mihez a 180 nap?
A másik kérdésem az lenne, hogy gyes mellett áprilistól heti 30 órában dolgozhatok. Az le van írva, hogy ez kötelezően napi 6 óra, vagy jó úgyis, hogy heti 30 óra legyen?

Remélem minden adatot megadtam és tudnak segíteni.
Előre is köszönettel
Kirtan

Kirtan # 2011.02.16. 17:48

Tisztelt Szakértő!

Előreláthatólag október közepén szülöm második gyermekemet és ezzel kapcsolatban szeretném megtudni, hogy az ellátásokat milyen összegből fogják számolni.
Jelenlegi munkahelyemen 2006.02. óta dolgozom. Az előző munkahelyemről úgy mentem át, hogy nem volt kieső napom.
2007.12.04-től veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam.
2008.07.17-én született a kislányom.
2010.07.18-tól kivettem a felhalmozott szabadságomat, majd 2010.10.01-10.17-ig igazolt fizetetlen szabadságon voltam, mert a munkaügyi osztállyal elbeszéltünk egymás mellett. A Gyes-t jelenleg is kapom.
2010.10.18-tól folyamatosan dolgozom, heti 40 órában.
Sajnos azt még nem tudom, hogy itthon maradok e pár hétig táppénzen, ugyanis megint a veszélyeztetett kategóriába kerültem.
Megnéztem az OEP oldalát, de sajnos nem nagyon értem, csak sejtem, hogy jelenleg is folyamatosan biztosított vagyok?
Kissé keveredik bennem, hogy mihez kell a 365 nap,és mihez a 180 nap?
A másik kérdésem az lenne, hogy gyes mellett áprilistól heti 30 órában dolgozhatók. Az le van írva, hogy ez kötelezően napi 6 óra, vagy jó úgyis, hogy heti 30 óra legyen?

Remélem minden adatot megadtam és tudnak segíteni.
Előre is köszönettel
Kirtan

Kirtan # 2011.02.16. 17:48

Tisztelt Szakértő!

Előreláthatólag október közepén szülöm második gyermekemet és ezzel kapcsolatban szeretném megtudni, hogy az ellátásokat milyen összegből fogják számolni.
Jelenlegi munkahelyemen 2006.02. óta dolgozom. Az előző munkahelyemről úgy mentem át, hogy nem volt kieső napom.
2007.12.04-től veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam.
2008.07.17-én született a kislányom.
2010.07.18-tól kivettem a felhalmozott szabadságomat, majd 2010.10.01-10.17-ig igazolt fizetetlen szabadságon voltam, mert a munkaügyi osztállyal elbeszéltünk egymás mellett. A Gyes-t jelenleg is kapom.
2010.10.18-tól folyamatosan dolgozom, heti 40 órában.
Sajnos azt még nem tudom, hogy itthon maradok e pár hétig táppénzen, ugyanis megint a veszélyeztetett kategóriába kerültem.
Megnéztem az OEP oldalát, de sajnos nem nagyon értem, csak sejtem, hogy jelenleg is folyamatosan biztosított vagyok?
Kissé keveredik bennem, hogy mihez kell a 365 nap,és mihez a 180 nap?
A másik kérdésem az lenne, hogy gyes mellett áprilistól heti 30 órában dolgozhatók. Az le van írva, hogy ez kötelezően napi 6 óra, vagy jó úgyis, hogy heti 30 óra legyen?

Remélem minden adatot megadtam és tudnak segíteni.
Előre is köszönettel
Kirtan