GYED,GYES, táppénz


Agika528 # 2011.04.06. 10:08

Tisztelt Szakértők!
Szabadsággal kapcsolatban érdeklődnék.
Jelenleg terhes vagyok és május 31-ig fogok dolgozni, aztán táppénzre, majd tgyás-ra megyek.
Kérdésem: kivehetem-e előre az ez évre járó összes szabadságomat, vagy csak időarányosan annyi napot, ami május 31-ig jár?
Köszönöm előre is a választ.

Dödölle1 # 2011.04.06. 08:18

Jó tudni!

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. Törvény módosította a Tbj. és az Mt. egyes rendelkezéseit.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 48. §. (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.”

Táppénz maximum összege (egy napra járó) 5200 Ft
Passzív táppénz max összege (egy napra járó)3900 Ft

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 48. §. (8) bekezdést a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. §. (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére – ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti keresőképtelenséget – naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.”

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 137. §. (1) bekezdését a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni

Ancsa77 # 2011.04.05. 14:40

Tisztelt szakértő!

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy terhes vagyok de szeretnék dolgozni és most úgy is érzem, hogy ez nem is akadályozna a munkában. Tegyük fel hogy össze is jönne egy munka amit 6 hónapos határozott idejű szerződéssel kezdenének. Megtehetem-e azt hogy ezt aláírom, mert elvileg ennek az ideje még bőven belefér a szülés előtti időszakomba? Csak majd a gömbölyödést nem fogom tudni leplezni.
Milyen következménnyel járna ha pl. az utolsó hónapot már nem tudnám mégsem kidolgozni? Mehetnék-e táppénzre, vagy beteg állományba?
És mivel ez a határozott idejű munkahely nem tartana ki a szülés napjáig (de előtte ezen kívül már van 365 npos munkaviszonyom) és utána munkanélkülire mennék, akkor járna a GYED és a TGYÁS?
Köszönöm a segítséget?

zsvica # 2011.04.05. 01:11

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni.Hatodik éve dolgozom közalkalmazottként, folyamatosan.Novemberre várok babát, jelenleg táppénzen vagyok, mert terhesen nem dolgozhatom a munkakörömben.A munkahelyem felajánlott adminisztratív munkát, kizárólagos délelőtti műszakban.
Eddig a fizetésemhez jött a veszélyességi pótlék, a délutáni az éjszakai pótlék.Ha mennék az új munkakörbe dolgozni, mennyivel változna a fizetésem?
Ez mennyivel befolyásolná a későbbiekben a Tgyás és Gyed összegét, mert most úgy értelmeztem hogy mindkettőnél a 2010-es évet veszik majd figyelembe.
Illetve más lesz e a táppénzem összege ha a mostani munkakörömből maradok továbbra is táppénzen, mintha esetleg később az újból jövök el?

Köszönettel zsvica

flecktimi # 2011.04.04. 11:33

Tisztelt Szakértők!
Azzal a problémával fordulok önhöz segitségért,hogy április 23-án kislányom 3 éves lesz, így letelik a gyes.Több mint egy hónapja telefonon és személyesen is közöltem a munkáltatómmal,hogy visszamennék dolgozni,a régi helyemre. Nem akarnak,tudnak visszavenni,mivel más tölti be,újat meg nem tudnak adni, így szóban közölték majd jelentkezzem,mert fel fognak mondani.Azt mondták,hogy a gyes letelte után a szabadságom terhére egy hónapig védett leszek,a többi szabit kifizetnék,a felmondási időt és a végkielégítést is kifizetik.KÉRDÉSEM:Igaz-e hogy az én szabim terhére vagyok-e védett 30napig,mivel nem tudnak alkalmazni.Lehet-e olyan,hogy az összes szabadság kivétele után kezdődik a felmondási idő.Július 5-én lenne 18 éves munkaviszonyom,amit szeretnék elérni mivel akkor emelkedik a felmondási idő .Én nem pénzben szeretném megváltani,hanem minél tovább legyen a "munkaviszony"Sokmindent olvastam,de konkrétumot nem tudok,igy nem szeretnék rossz döntést hozni.Volt aki passziv táppénzt javasolt,ha ezt is lehetne,akkor mikor kell elmnenni orvoshoz,mivel 23-a szombatra esik,előtte pénteken vagy utána az első munkanapon. Előre is köszönöm válaszát,Tisztelettel:Tímea

Ikarusz77 # 2011.04.04. 11:14

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni.Jelenleg gyeden vagyok,a munkahelyemről úgy kijelentettek még januárban hogy semmiről nem tudtam,hivatalos papírt nem kaptam,nem írtam alá semmit.A munkaadóm leszámolt,megszüntette a vállalkozását.Az orvosnál derült ki a számítógépből,hogy nem szerepelek az OEP nyilvántartásban jogosultként.Megtehetik hogy gyed alatt megszüntetik a munkaviszonyomat?Öt évet dolgoztam ott,milyen anyagi juttatások járnak nekem?
Válaszukat előre is köszönöm.

Andika30 # 2011.04.04. 09:11

Kedves Szakértők!

Kérem segítsenek, az én problémám elég összetett... és sürgős is.
Március 21-ével felmentési idő alatt vagyok, április 20-ig. Próbálkoztunk már babával, de múlt hónapban sajnos elvetéltem. Közben felmondtak. Én viszont a szeretnék még ennél a cégnél gyeden maradni jövőre. Kérdésem: a felmentési időszak végén elmehetek-e táppénzre a szülésig (persze csak akkor, ha április 20-ig megfogan a gyerek és orvos igazolja) és így kaphatok-e gyedet? Remélem a kérdésem érthető volt. Sürgősen szeretnék rá választ. Köszönöm előre is!

Mami09 # 2011.04.04. 09:02

Nagyon köszönöm!
Szép napot!

chrisnemeth # 2011.04.04. 06:48

Nagyon szépen köszönöm a választ!

nandy # 2011.04.03. 21:00

Ha a szülés napján is lesz aktív biztosításod (pl. munkaviszony), akkor járni fog a TGYÁS és GYED. Mindkét ellátás alapja a TGYÁS igénylését megelőző 180 nap jövedelme lesz.

chrisnemeth # 2011.04.03. 14:37

Előző hozzászóló vagyok.

Még azt is szeretném kérdezni, hogy a TGYÁS és a GYED összegét miből számolják ebben az esetben, a tavalyi vagy az idei átlag jövedelmemből?

chrisnemeth # 2011.04.03. 14:18

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptemberben GYED lejárta után álltam újra munkába, most úgy néz ki novemberben jön a kistestvér :)

Jogosult leszek újra TGYÁS-ra és GYED-re, és ha igen, a GYED mennyi ideig fog járni?

nandy # 2011.04.03. 13:21

Rendes szabadság jár a táppénz és TGYÁS idejére, valamint a GYED első évére, azaz 2010.11.26-ig.
A gyes idejére már nem jár külön szabadság, ha egyébként nem dolgozol.

Mami09 # 2011.04.03. 05:36

Kedves Nandy!

A korábbi kérdésemmel kapcsolatban nem tud nekem segítséget nyújtani?

Tisztelt Szakértő!

1981-es születésű vagyok. 2000-től határozatlan idejű szerződéssel dolgoztam 2009 január közepéig.
2009.01 közepétől táppénzen voltam egészen 2009.06.12-ig, kislányunk születéséig.
2009.06.12–2009.11.26-ig TGYS kaptam, majd 11.27-től GYED-en vagyok.
A kistesó születésének várható időpontja 2011.04.06.

A szabadságokkal kapcsolatban kérdezném, hogy helyes-e az, hogy 2009-ben 22 nap alapszabadságom volt + 2 nap a kislányunk születése után,2010-ben már csak 20 nap alapszabadságot kaptam + a 2 nap a pici után és most 2011-ben az alapszabadságom összesen 12 nap és a gyermek után már csak a párom igényelhette a 2 napot.

Hogyan kell kiszámolni a szabadságokat, mert nekem ez a 12 nap alapszabadság kevésnek tűnik és akkor a jövőben ( mivel jön a kistesó ) mennyi nap fog nekem járni?

Segítségét előre is köszönöm!
Üdv.

nandy # 2011.04.02. 19:17

amolka1211:

A TGYÁS és GYEd jogosultsághoz mindenképpen aktív biztosítási jogviszony kell, nem elég fizetni a havi 5.100,-Ft eü. járulékot.

Az lenne a jobb, ha nem most igényelnéd az álláskeresési ellátást, hanem csak a szülés előtti időszakban, és akkor is úgy kell számolni, hogy a TGYÁS lejárta utánra is maradjon néhány nap belőle.

A szívességi bejelentést nem ajánlom, az OEP elég szigorúan vizsgálja és bünteti.

nandy # 2011.04.02. 19:14

Ancsa77:

Meglehetősen összetett a kérdésed, hadd ne találgassak, mi lenne az irányadó.

Arra felhívnám a figyelmed, hogy a TGYÁS és GYEd jogosultsághoz AKTÍV biztosítási jogviszony is kell, szóval nem elég a 365 nap munkaviszony.

nandy # 2011.04.02. 19:10

veronika0505:

Ha a mostani biztosítási jogviszonyodat megelőzően legalább 31 napig biztosítás nélkül voltál, akkor táppénz csak annyi napra jár, amennyit a megszakítást követően biztosításban töltöttél.
Azaz ha épr. 1-jén kezdtél dolgozni, és már "beteg" is vagy, akkor tkp. egy-két napra fog csak járni a táppénz.

nandy # 2011.04.02. 19:08

melcsi:

Főszabály szerint mindig az igénylés (jogosultság) évét megelőző év jövedelme a mérvadó.

2011. évi szülés esetén TGYÁS alapja főszabály szerint a 2010. évi jövedelem. Ha novemberben szülsz, akkor a GYED-re való jogosultságod viszont 2012-ben nyílik meg, tehát ott a megelőző év a 2011-es lesz. Ha 2011-ben nem lesz legalább 180 bérezett napod (mert pl. táppénzre mész), akkor a GYED alapja megegyezik majd a TGYÁS alapjával, azaz a 2010-es évi jövedelmed lesz az alap annál is.

melcsi176 # 2011.04.01. 16:15

Kedves Szakértő!

10 éves munkaviszonnyal rendelkezem, ebből 2007. 02.- 2009.02. között gyeden voltam. Az idén novembere várom a baba születését és érdekelne, hogy a gyed számitása mi alapján történik? Pontosabban ha már most elmennék táppénzre az befolyásolná e a gyed összegét? A szülés előtti 12 hónapot veszik alapul vagy az előző évi keresetett?
Segitségét előre is köszönöm:
melcsi176

veronika0505 # 2011.04.01. 14:39

Kedves Szakértő,

Mától 3 hónapos szerződéssel 4 órás közmunka programban veszek részt. Szeretném megkérdezni emellett a munka mellett mennyi időre lehet elmenni táppénzre? Köszönöm a segítségét!

Ancsa77 # 2011.04.01. 06:58

Kedves Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni!
2010.03.01-től 2011.03.15-ig volt munkaviszonyom. Most passzív táppénzen vagyok, mivel kiderült hogy terhes vagyok. Azt kérdezném hogy mivel ez év novemberében fogok szülni mire leszek jogosult és ott milyen jövedelmet vesznek figyelembe?
Változik-e valami és ha igen akkor mi, ha még az idén el tudnék menni dolgozni.
Mivel nem tudom, hogy a biztosítási időbe beleszámít-e a munkanélküli vagy a passzív táppénz időszaka, vagy a próbaidő?
És jól tudom-e hogy a GYED és a TGYÁS megállapításához elég ha van 365 napnyi munkaviszony a szülést megelőző két évben? Viszont ha szeretném tudni, hogy mennyi GYED-re leszek kb. jogosult akkor a munkaviszonyban töltött jövedelem alapján fogják számolni, vagy a munkanélküli támogatást is beleveszik?

Köszönöm a segítséget!

amolka1211 # 2011.03.31. 09:03

Tisztelet szakértö!
Rengeteget böngésztem és olvastam az adott témakörben, de mégsm vagyok biztois abban hogy jól tudom a válaszokat, ezért fordulok inkább Önhöz.
2010.02.08-2010.12.20 bejelentett munkaviszonyom volt, hol 6, hol 8 orában. Atlagba havi 56.952. Dec 20-án megszünt a munkaviszonyom, januárban viszont terhes lettem. Január 26-án bejelentkeztem munkanálkülire, amit juniusig kapok. Szeptember 16-ra vagyok kiirva.
A kérdésem az lenne, hogy a szülés pillanatában nem kapok munkanálkülit, tehát nem leszek biztosított. Juniustól-szeptemberig fizessem magam után a tb, vagy jelentkezem be egy ismerös vállalkozáshoz (de ott fizetnem kellene a bejelentés költségeit magam után), hogy járnék jobban?
Ugy olvastam hogy a tgyás és a gyed-hez 180munkanap kell, ami nekem a 2010-es évben böven megvolt. Attol függetlenük, hogy a szülés pillanatában, semmijen jövedelemmel nem rendelkezem, attól a tgyás és a gyed jár nekem?
Ha igen akkor a következö évben mi alapján számolják ki nekem a gyed összeget, ha egész évben munkanélkülin kb 6 hónapot, jövedelem nélkül 2,5 hónapot, és gyeden 3,5 hónapot voltam?
Az utolsó kérdésem az lenne, hogy ezeket a járandóságokat kell e külön igényelni, vagy ez automatikusan jár? Ès esetleg van e még valamilyen támogatás amire jogosult lennék?

Válaszát elöre is köszönöm, probáltam nem tul zavarosan fogalmazni, remélem sikerült

Kata

nandy # 2011.03.31. 07:59

BuffyT:

Amíg a cég meg nem szűnik, addig a munkaviszonyod is fennáll. Ha még ezidő alatt szülsz, járni fog a TGYÁS és a GYED is.
Ha előbb szűnik meg a munkáltatód, és utána szülsz, akkor már rosszabb a helyzet, GYÁS-ra esetleg jogosult lehetsz, GYED-re már kevésbé.

nandy # 2011.03.31. 07:58

Medy: igen, lehet szüneteltetni a GYED-et, és helyette gyes-t kérni, aztán vissza.

nandy # 2011.03.31. 07:55

Nem tudom, nem láttam még a törvényt.