GYED,GYES, táppénz


Vikoka # 2010.08.25. 07:57

Az alábbiakban felvázolnám helyzetemet:

33.hétben járok, október 11-re vagyok kiírva szülni.
Aug.19-vel közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyomat. Több, mint 8 éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
Aug.21-vel passzív táppénzre mentem.
Tgyásra legelőbb szeptember 13-án mehetnék. Addig maradhatnék is passzív táppénzen.
Kérdéseim:
Ha a passzív táppénz után mennék tgyásra, akkor is a tavalyi év átlaga alapján számolnák a tgyás összegét?
Gyedre így – ha jól értelmezem – nem lennék jogosult,mivel a szülés időpontjában nem leszek biztosított. Ha a tgyás kezdő napján bejelentkeznék 4 órába valahova, és a bejelentés időpontja után mennék el tgyásra, akkor járna a gyed is?
Én valahogy így okoskodtam ezt végig.
Ha valaki tudna, kérem válaszolja meg.
Köszönettel

nandy # 2010.08.25. 08:14

Az ellátások alapja főszabály szerint valóban az előző évi jövedelem, ha volt legalább 180 bérezett napod (azaz nem voltál fél évig táppénzen, fizetés nélküli szabin stb...), és a biztosítási jogviszonyodban az elmúlt két évben nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás.

GYED-re így valóban nem vagy jogosult, mert nincs aktív biztosításod. A szívességi bejelentést felejtsd el, helyette érdemesebb munkanélkülire menni (akár a passzív táppénz helyett is).

Vikoka # 2010.08.25. 08:20

Szia nandy!

Válaszodat köszönöm. Ez nem szívességi bejelentés lenne, hanem van egy kft-nk, amibe tag vagyok bejelentve, de eddig a volt cégem fizette utánam a járulékokat, most annyiban változna, hogy a cég fizeti, amíg el nem megyek tgyásra.

Így azért már más?

nandy # 2010.08.25. 08:36

Nem más, mert gondolom, hogy a cégben nem végeznél ténylegesen munkát.

nandy # 2010.08.25. 08:37

Olvasd el Dödölle legutóbbi hozzászólását itt:

http://www.jogiforum.hu/forum/16/17447#…

koka74 # 2010.08.25. 11:37

Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérnék segítséget, információt:
Feleségemnek (tanárnő) határozott idejű munkaszerződése volt 2010.08.31-ig. (4 évet dolgozott, éves hosszabbításokkal.)
2010. november közepére várjuk első gyermekünket.
A munkáltató nem hosszabbít szerződést, így a munkaviszony 2010.08.31én megszűnik. A havi bruttó illetményalapja 146.000 Ft volt.
Kérdéseim:

  • hogyan járunk jobban, ha most elmegy passzív táppénzre, majd a lejárta után munkanélküliként nyilvántartásba veteti magát, és álláskeresési járadékot kap; vagy rögtön menjen munkanélkülinek?
  • az álláskeresési járadék biztosítási jogviszonynak számít?
  • TGYÁSra így jogosult lesz?
  • mivel a GYEDet jövőre tudja majd igényelni, az alapja a 2010-es jövedelem lesz. Ebbe beleszámít a táppénz, vagy munkanélküli járadék? Egyáltalán tudja majd igényelni a Gyed-et? Hallottunk valami olyan megoldásról, hogy a Tgyás lejártakor ismét munkanélküli állományba kell vetenie magát, és utána igényelni a Gyed-et. Még nem utána, hogy pontosan hogy is van ez a "kiskapu"
  • A GYed ideje szolgálati időnek számít? Azaz beleszámít a nyugdíj eléréséhez szükséges időbe? És a közalkalmazotti szolgálati időbe? (1 ismerősöm mesélte, hogy ő 6 évig passzív módon volt gyes-en, amit nagyon bán így utólag, mert köztisztviselőként lényegesen magasabb lenne a fizetése, ha az a 6 év munkaviszonynak számítana, azaz munkaviszony alatt szült volna)
  • A fentiekhez kapcsolódóan lehetőségünk lenne apósék cégéhez szívességből bejelenteni, ezzel hosszú távon mennyire járnánk jól? (természetesen fizetést nem kapna, de a járulékok fizetve lennének utána, és hát így tuti lenne a biztosítotti jogviszony.)
  • Mivel, ha jár a Gyed, akkor 2012 novemberéig kapja, utána nagy eséllyel szintén munkanélküli lesz.(év közben kisvárosban nehéz tanári álláshoz jutni.) Az esetleges Gyed ideje munkaviszonynak számít? Azaz, a most igénybe veendő álláskeresési járadék 3 hónapja újból feltöltődik, vagy már csak majd álláskeresési segélyt fog kapni?

Bocsánat a bőbeszédűségért, és a sok kérdésért, remélem érthetően írtam le a problémánkat.

koka74 # 2010.08.25. 11:37

Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérnék segítséget, információt:
Feleségemnek (tanárnő) határozott idejű munkaszerződése volt 2010.08.31-ig. (4 évet dolgozott, éves hosszabbításokkal.)
2010. november közepére várjuk első gyermekünket.
A munkáltató nem hosszabbít szerződést, így a munkaviszony 2010.08.31én megszűnik. A havi bruttó illetményalapja 146.000 Ft volt.
Kérdéseim:

  • hogyan járunk jobban, ha most elmegy passzív táppénzre, majd a lejárta után munkanélküliként nyilvántartásba veteti magát, és álláskeresési járadékot kap; vagy rögtön menjen munkanélkülinek?
  • az álláskeresési járadék biztosítási jogviszonynak számít?
  • TGYÁSra így jogosult lesz?
  • mivel a GYEDet jövőre tudja majd igényelni, az alapja a 2010-es jövedelem lesz. Ebbe beleszámít a táppénz, vagy munkanélküli járadék? Egyáltalán tudja majd igényelni a Gyed-et? Hallottunk valami olyan megoldásról, hogy a Tgyás lejártakor ismét munkanélküli állományba kell vetenie magát, és utána igényelni a Gyed-et. Még nem utána, hogy pontosan hogy is van ez a "kiskapu"
  • A GYed ideje szolgálati időnek számít? Azaz beleszámít a nyugdíj eléréséhez szükséges időbe? És a közalkalmazotti szolgálati időbe? (1 ismerősöm mesélte, hogy ő 6 évig passzív módon volt gyes-en, amit nagyon bán így utólag, mert köztisztviselőként lényegesen magasabb lenne a fizetése, ha az a 6 év munkaviszonynak számítana, azaz munkaviszony alatt szült volna)
  • A fentiekhez kapcsolódóan lehetőségünk lenne apósék cégéhez szívességből bejelenteni, ezzel hosszú távon mennyire járnánk jól? (természetesen fizetést nem kapna, de a járulékok fizetve lennének utána, és hát így tuti lenne a biztosítotti jogviszony.)
  • Mivel, ha jár a Gyed, akkor 2012 novemberéig kapja, utána nagy eséllyel szintén munkanélküli lesz.(év közben kisvárosban nehéz tanári álláshoz jutni.) Az esetleges Gyed ideje munkaviszonynak számít? Azaz, a most igénybe veendő álláskeresési járadék 3 hónapja újból feltöltődik, vagy már csak majd álláskeresési segélyt fog kapni?

Bocsánat a bőbeszédűségért, és a sok kérdésért, remélem érthetően írtam le a problémánkat.

nandy # 2010.08.25. 14:53

Passzív táppénz 30 napig jár, feltéve, hogy az orvos szerint is keresőképtelen a feleséged. Egyébként munkanélküli ellátásra jogosult.
Mivel nagy valószínűséggel munkanélküliről megy szülni, ezért a TGYÁS és GYED összegét a munkanélküli alapját képező jövedelem (utolsó négy naptári negyedév) fogják megállapítani.

Arra kell figyelni, hogy nem szabad a szülés előtt lemondani az álláskeresésit, mert a szülés napján mindenképpen kell még a biztosítási jogviszony.
Így ha pl. nov. 1-jén szül az anyuka, akkor nov.1-gyel kellene lemondani az álláskeresésit, és nov. 2-tól igényelni a TGYÁS-t. Ha lejár, akkor vissza kell menni pár nap álláskeresésire, és utána igényelni a GYED-et.

A szívességi bejelentést egyáltalán nem ajánlom, mert a REP kiemelten ellenőrzi a "párnapos" munkaviszonyokat, és könnyen lehet, hogy nálatok is megállapítanák a joggal való visszaélést. Aminek az a következménye, hogy a cég nem kérheti vissza a befizetett járulékot, büntit kap, és az anyuka sem lesz jogosult semmire.

kiph # 2010.08.25. 19:43

Tisztelt Szakértők!
08.17 i kérdésemre kaphatok választ? elég sűrgős lenne!
Előre is nagyon szépen köszönöm!
kiph

suzy76 # 2010.08.25. 19:48

Tisztelt Szakértő

2005 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2009.08.05-én szültem első fiamat. 2010-ben ismét teherbe estem 2010.12. 15-re vagyok kiirva. 2010.06.01-től visszamondtam a gyed-et kivettem az addig megillető szabadságomat, és 2010.06.25.-e óta veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok. Két kérdésem lenne. Az egyik hogy a második gyermek után hogy mi lesz a tgyás és a gyed alapja? A második pedig hogy a párom az első gyermek után igényelhet gyes-t? Ő napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik.

Köszönöm válaszát.

nandy # 2010.08.25. 21:39

kiph # e-mail 2010.08.17. 10:44
kiph # e-mail 2010.08.17. 10:27 Tisztelt Szakértők!

Első gyermekem 2008. okt. 30.-án született. Most terhes vagyok a másodikkal. Ha minden igaz 2011. április végén szülök. Idén októberben lejár a gyedem. A kérdésem az lenne, hogy amíg kapok gyedet el tudok menni mellette táppénzre a 2. baba miatt? Ha lejár a gyedem a gyes mellett el tudok menni táppénzre? Vagy az apukának kell menni gyesre és én csak akkor tudok táppénzre menni?
Mi ilyenkor a legjobb megoldás? Válaszukat előre is köszönöm!
Még annyit fűznék hozzá, hogy anyagi szempontból hogy járnék a legjobban? Vegyem ki a felgyűlt szabijaimat is? Kérlek segíts. Az első gyereknél 2008. júliustól táppénzen voltam a születésig (okt. 30) ill. utána tgyás-on.Br. 110 a bérem és azóta nem emelkedett.
Köszönöm!!!!

Amíg GYED-en vagy, addig nem mehetsz táppénzre. Utána már lehetséges (ha van orvosi indoka...), de akkor viszont célszerű másnak (pl. apukának) igényelni a gyes-t, mert gyes mellett csak annyi időre jár táppénz, ahány napot dolgoztál a gyes ideje alatt, és a táppénz összegét is max. a minimálbér 50%-ában állapítják meg.

A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. három hét) betegszabadság jár, ami a szerződés szerinti béred 70%-a. Ez jelentősen ronthatja a további ellátások összegét, mert a TGYÁS-t és a GYED-et is ez a 70%-os bér alapján fogják megállapítani. Ezért mindenképpen érdemes lenne kivenni a szabikat, hogy kicsit feljebb tornázd az átlagot. Sőt, ha tudsz, akkor dolgozz is utána minél tovább.

kiph # 2010.08.26. 05:23

Köszönöm szépen! :)

Emerenc75 # 2010.08.26. 10:06

Kedves Nandy!

Segítségetedet kérném az alábbi ügyben.
Gyes mellet visszamentem dolgozni,de a munkaviszonyom aug.31-ei hatállyal megszűnik közös megegyezéssel. Kérdésem,hogy jár-e ilyen esetben a 30 nap passzív táppénz,vagy szeptember 1-vel rögtön jelentkezzem be a munkaügyi központba? Előtte 14 évig folyamatos volt a munkaviszonyom.

Válaszodat nagyon köszönöm!

dudask # 2010.08.26. 12:57

Tisztelt Szakértők!

Kislányom 2010.09.15-én lesz 2 éves. Jelenleg Gyeden vagyok, és utána Gyes-re mehetek. Közben teherbe estem, és 2011.03.15-re várom a következő kisbabánkat. Gondolkodóba estem, mi lenne a jó.

Mivel veszélyeztetett terhes vagyok, ezért azt javasolta a védőnő, hogy mondjam vissza a Gyes-t, és menjek el Tp-re.

És itt jönnek a kérdések:

  1. Ha 09.16-val tp-re megyek, (persze lemondom a Gyest), mennyi tp-t kaphatok, ha a szerz.szerinti bérem (jelenleg is) 140.000 Ft. 2008.03.04-2008.09.14 Tp-en voltam, utána 2008.09.15-2009.03.01 THGYS, 2009.03.02-2010.09.15 GYED.
  2. Ha táppénzre megyek, akkor mi alapján számítják ki, mennyi lesz majd a későbbi THGYS és a GYED?
  3. Ha GYES-en maradok, és nem megyek táppénzre, akkor mi lesz az alapja a későbbi THGYS-nek és a GYED-nek.
  4. Vagyis a legfőbb kérdésem, hogyan járhatok jobban? Menjek, vagy ne menjek táppénzre.

Köszönöm előre is a segítségüket!

dudask

nandy # 2010.08.26. 16:45

Emerenc:

Nagyon sokszor leírtam már, hogy akkor jár passzív táppénz, ha az orvos szerint is keresőképtelen vagy.

nandy # 2010.08.26. 16:51

dudask:

Feltételezem, hogy van munkaviszonyod...

Táppénzt az előző GYED-ed alapját képező jövedelem alapján fognak megállapítani.
De a keresőképtelenség első 15 munkanapjára a szerződés szerinti béred 70%-a jár (amit a munkáltató fizet), és ez a 70%-os bér lesz a TGYÁS, GYED alapja. A szerződés szerinti bérednek kb. a felét fogod bruttó összegben megkapni.

Ha nem mész táppénzre, akkor a TGYÁS és GYEd alapja az előző GYED-ed alapjával fog megegyezni.

Azt még esetleg megteheted, hogy (gyes mellett) kiveszed az előző évekről bentmaradt szabadságokat, így legalább egy kis pénzhez jutsz, és akkor az lesz a TGYÁS, GYED alapja. Vagy először szabira mész, aztán táppénzre.

Fontos tudni, hogy bármelyik megoldást választod, 180 bérezett napod nem lesz az irányadó időszakban, és így a TGYÁS maximuma is a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

brit # 2010.08.26. 20:51

Tisztelt Szakértő!

A kislányom 2011 januárjában lesz 2 éves, innentől kezdve a gyes-t fogom kapni. Ha 2011 február-márciusa körül újra teherbe esek, akkor van-e arra mód, hogy táppénzre menjek? Ugyanis az előző kislányommal is veszélyeztetett terhes voltam. Ha erre van mód, akkor ez hogyan zajlik, mit kell tennem és miből számolják a táppénzt és a gyed-et , amikor megszületik a második baba?

Előre is köszönöm válaszát!

qqcsné # 2010.08.27. 09:34

Tisztelt Szakértő!
Május 1-től a gyed-et lemondva gyes mellett újra munkába álltam. Május 1 óta folyamatos a gyes melletti munkaviszonyom (ha jól olvastam, ez külön számít). Eddig szabadsággal oldottam meg az otthonlétet, ha betegek voltak a gyerekek.
Ha most úgy hozná a sors, hogy táppénzre kell mennem, akkor azt mi alapján számítanák ki? A tavalyi egész éves jövedelmem, vagy a mostani bérem alapján?
(gyermekeim 2008. 12.01-jén születtek, 2009. májusáig voltam tgyáson, utána gyeden 2010 áprilisáig)

Válaszát előre is köszönöm,

nandy # 2010.08.27. 10:33

brit:

Ha valóban keresőképtelen leszel, és van munkaviszonyod, akkor járni fog a táppénz.

nandy # 2010.08.27. 10:34

qqcsné:

Mivel gyes mellett dolgozol, ezért a minimálbér lesz a táppénz alapja mindaddig, míg nem lesz legalább 180 bérezett napod.

qqcsné # 2010.08.27. 10:50

Kedves Nandy!
Köszönöm a gyors választ, ezek szerint (durva számítás szerint kb) november 1-től már a fizetésem alapján kapom a táppénzt.

nandy # 2010.08.27. 10:53

Nagyjából.

renoci # 2010.08.27. 12:18

Tisztelt Szakértő!

Határozatlan idejű munkaviszonyról mentem táppénzre és gyedre, majd gyesen maradtam. Ahogy gyermekem három éves lett, kivettem a szabijaimat, ami most fog lejárni nemsokára. Hallottam egy hónap védettségről. Ez most még ha lejár a szabim akkor is még plusz egy hónap?? Vagy már a szabi beleszámított??

Másik kérdésem, hogy nagyon nincs szükség rám, mert régebben szerződéssel vettek fel embert (azt csinálja amit én csináltam)akinek szept. 30-án jár le a szerződése. Nekem elsején kéne kezdenem. Mi lesz ha mást akarnak ajánlani, köteles vagyok elfogadni? Úgy tervezem semmiféle új szerződést nem irok alá, csak ha munkakörleirást akarnak változtatni és minden marad a régi akkor azt elfogadom.
Lehet hogy azt akarják elérni hogy nekem ne tetszen valami és én mondjak fel, mert még mindig nem mondták meg a sorsom, utolsó szabisnapomon mondják majd meg..
köszönöm

Rena

nandy # 2010.08.27. 12:28

A gyes lejártától számítva van a 30 napos védettség.

Nem vagy köteles más munkakört elfogadni, de mivel már nem állsz védelem alatt, ezért akár fel is mondhatnak neked.

renoci # 2010.08.27. 12:39

köszönöm szépen, reménykedtem hogy nem így van..

De elég fura, hogy többször voltam bent, és nem mondanak semmit. Régebben egy megbízásos szerzősést akartak aláíratni velem, és ezt a szerződést megszüntetni ami van. Az nem is munkaviszony- majdnem csőbe húztak..