GYED,GYES, táppénz


pazs # 2011.04.14. 11:01

Betty3: most akkor felmondtak vagy közös megegyezést írtatok alá? Ha ez utóbbi, akkor aláírás előtt lett volna célszerű kérdezni. Egyébként a fizetés nélküli szabadságod megszűnése (azaz amikortól szabadságon voltál) után 30 napig vagy még védett, utána meg már csak akkor, ha a gyereked még nincs hároméves (akkor addig). Végkielégítés akkor jár, ha több, mint három éve dolgoztál ugyanott.

adra: kevesebb bérért vagy munkaidőért nem jár több szabadnap.

adra # 2011.04.14. 10:57

kedves szakértők,

egy gyors kérdésem lenne:

májusban megyek vissza dolgozni 2 év GYED után. Eddig 8 órás munkaviszonyom volt, most megállapodtunk 6-ban. Akkor mi a helyzet az eddig felgyűlt szabadságokkal? Növekedni fognak a napjaim -hiszen ha kevesebb bért ér, akkor a szabadságok száma nő, nem?
Vagy a szabadságra kifizetik a korábbi bért és utána módosítunk szerződést?
Illetve kell-e egyáltalán szerződést módosítani vagy elég záradékolni?

köszönöm szépen!

Betty3 # 2011.04.14. 07:55

Tisztelt szakértő!
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz hogy gyesről februárban vettek vissza dolgozni a munkahelyemre.A szabadság február 22-ig tartott. Másfél hónapig foglalkoztattak majd egy szakmai vizsga nem sikerült, és ezzel az indokkal közös megegyezéssel felmondtak. Kaptam felmondási időt júni 10-ig. A kérdésem az hogy nem úgy van hogy 3 hónapig kötelesek visszavenni és utána kezdődik a felmondási idő? Mert a 3 hónap még nem telt le. Jár ilyenkor végkielégítés? A 3 hónap máj 22-én jár le és utána kezdődik a felmondás nem?
Köszönöm előre is a választ!

zelitami # 2011.04.14. 06:50

Tisztelt Szakértő!

2010. augusztus óta vagyok munkanélküli. /Ezt megelőzően 2008. március 01-től dolgoztam/.
A járadék folyósítása ebben a hónapban megszűnik, helyette egyéb ellátást kapok majd(pontos megnevezését nem tudom).
Jelenleg 6 hetes, veszélyeztetett terhes kismama vagyok. Kérdésem az lenne, milyen ellátást kaphatok a továbbiakban, hová forduljak, ha már a munkaügyi központ-hoz sem fogok tartozni?
Válaszát előre is köszönöm!

ggica # 2011.04.12. 20:24

Tisztelt Szakértők!

Harmadik gyerek után járó tgyás-sal és gyeddel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.

Jelenlegi munkaviszonyom: 2008.október 2-től tart, határozatlan idejű. Második gyerekünk 2009. februárban született, születése előtti 28.naptól igényeltem tgyás-t, majd utána gyedet kaptam, jelenleg gyesen vagyok. Az előzetes biztosításomba - a régi szabályozás szerint - beleszámították a nappali tagozatos tanulmányaimat (2005-2009), így megvolt a kellő biztosítási időm.
Korábbi események, amelyek fontosak lehetnek: 2004-2006-ig dolgoztam tanárként, határozott idejű szerződésem az első gyerekünk születése előtt lejárt, de akkor már tgyás-t megigényelhettem és így utána passzív jogon, de kaptam gyedet is, majd a gyes következett. (Passzív gyed sajnos nem számított biztosítási időnek, de szerencsére a tanulmányok "pótolták" a "kieső időt".)
Ha minden rendben alakul, akkor a harmadik gyerekünk a gyes idején, ez év december elején fog születni.

Kérdéseim:
Harmadik gyerek születésekor jogosult leszek-e tgyásra és gyedre a jelen munkaviszonyom okán? Megvan-e az ehhez szükséges 365 nap biztosítási idő a tényleges munkából, táppénzből, tgyás-ból, gyedből és gyesből?
Mennyi ideig fog járni nekem a gyed? A maximális 562+28 naphoz szükséges biztosítási időmet mikortól kell számolni? A gyed igénylése - az én előzetes számításaim szerint - 2012. április lesz majd. Eszerint 2010-2012.áprilisig tartó időszak lesz a mérvadó? Esetleg amiatt, hogy akkoriban jórészt gyeden és gyesen voltam, illetve a 3. gyerek után járó tgyáson leszek, a második gyerek gyed-igénylése (2009. július) előtti két évet kell figyelembe venni?
Érvényes rám az a "kedvezmény-szabály", hogy a gyed-jogosultság időtartama nem lehet kevesebb, mint a korábbi gyed-jogosultság időtartama volt?
Ha mégis kevés a biztosítási időm, mennyi nappal kellene még növelnem? (Munkába visszaállás lehetséges, de táppénz is vagy esetleg a szabadságok kivétele, de ez nem túl sok nap lenne.)

Kérem, ha tudnak, segítsenek eligazodni a szabályok útvesztőjében, mert egyedül nem tudom biztonsággal megállapítani, mi jár nekem és mit hogyan kell számolni.

Válaszukat és tanácsaikat előre is köszönöm szépen.
Ági

Dödölle1 # 2011.04.12. 14:34

gogolgol 2011.04.12. 14:15

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi határozatot kaptam munkáltatómtól:

"2010. május 1-jétől a Gyed kifizetésre vonatkozó jogszabályok megváltoztak. A maximális összegben megállapított Gyed összegét akkor kell felülvizsgálni, ha a Gyed alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset a biztosított által elért tényleges pénzbeli egbizt. járulék alapját képező jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Az Ön részére a gyermekgondozási díj a minimálbér kétszeresének a harmincad részének figyelembe vételével került megállapításra, ezért a Gyed összegét 2011.01.01-jei időponttól újra megállapítani nem lehet."

Szeretnék segítséget kérni, hogy ez valóban így van-e, mert sem az OEP oldalán, sem az 1997. évi LXXXIII. tv-ben nem találtam hasonló rendelkezést.

Igen, így van.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

A 48. § (2)-(3), azaz amely esetben az átszámítást alkalmazni kell így szó:

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Lásd még az OEP tárgyban kiadott tájékoztatóját az alábbi linkre kattintva:

http://www.tbinfo.eoldal.hu/…um-2011.html

Ezen az oldalon a hirdetés alatt lévő alábbi szövegre kattintva feljön a hivatkozott tájékoztató:

file/10/gyed-maximum2011.doc

Üdv. :)

lumpi # 2011.04.12. 12:31

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésre szeretnék választ kapni.

2001 óta egyéni vállalkozó vagyok.
2008. szeptembertől heti 36 órát meghaladó munkaviszonyt létesítettem.
2011. március 18-val közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyt. (ezen időszak alatt táppénzen nem voltam.)
Munkáltatóm február 17-től felmentett a munkavégzés alól.
Az ügyfélkapun keresztül bejelentettem, hogy március 19-től változott a jogviszonyom, ismét főállású vállalkozóként tevékenykedek.
2011. március 16-tól keresőképtelen állományba vett a háziorvosom.

Kérdésem, hogy a március 16-18. közötti 3 nap kivételével aktív, vagy passzív táppénzre vagyok jogosult.

Munkáltatóm illetve az illetékes Kormányhivatal álláspontja szerint márc. 19-től 30 napig passzív, majd ezt követően a aktív jogon vagyok biztosítva.

Mielőbbi válaszukat megköszönve.
Üdvözlettel:
lumpi

gogolgol # 2011.04.12. 12:15

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi határozatot kaptam munkáltatómtól:

"2010. május 1-jétől a Gyed kifizetésre vonatkozó jogszabályok megváltoztak. A maximális összegben megállapított Gyed összegét akkor kell felülvizsgálni, ha a Gyed alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset a biztosított által elért tényleges pénzbeli egbizt. járulék alapját képező jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Az Ön részére a gyermekgondozási díj a minimálbér kétszeresének a harmincad részének figyelembe vételével került megállapításra, ezért a Gyed összegét 2011.01.01-jei időponttól újra megállapítani nem lehet."

Szeretnék segítséget kérni, hogy ez valóban így van-e, mert sem az OEP oldalán, sem az 1997. évi LXXXIII. tv-ben nem találtam hasonló rendelkezést.

nandy # 2011.04.12. 07:32

Kuksi08:

TGYÁS-ra jogosult lehetsz, mert az ahhoz szükséges 365 napba beleszámít a passzív GYED is, de újabb GYED-re nem leszel jogosult.
TGYÁS-hoz is az kell még, hogy menj el munkanélkülire, és az legalább a szülést megelőző 42. napig tartson ki.

nandy # 2011.04.12. 07:30

macika:

Nagyjából a 48.000 ft 70%-ára számíthatsz TGYÁS és GYED ellátásként.

Dödölle1 # 2011.04.12. 06:03

Leonetta il 2011.04.11. 15:35
Jelenleg Gyed-en vagyok itthon szeretnék otthon végezhető munkát vállalni. Ez lehetséges vagy gyest kell igényelnem?

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

Fentiekből következik, hogy a GYED ideje alatt otthonában sem végezhet díjazásért munkát!

Amennyiben dolgozni szeretne a gyermek 1 éves kora után, 30 órában megteheti a GYES ellátás folyósítása mellett.

Üdv. :)

macika76 # 2011.04.11. 18:10

Kedves Szakértők!

Kistesót tervezünk. Jelenleg GYES-en vagyok tartósan beteg óvodás gyermekemmel, mellette 4 órában dolgozom havi bruttó 48.000,-Ft-ért. A két év folyamatos, megszakítás nélküli munkaviszonyom rendben. Mire számíthatok, mit igényelhetek? Hogyan kell számolnom a TGYÁS-t és a GYED-et? Mennyi lesz kb TGYÁS-om vagy a GYED-em? Táppénz mellett továbbra is kaphatom a GYES-t?

köszönöm segítségüket.

Leonetta # 2011.04.11. 13:35

Jelenleg Gyed-en vagyok itthon szeretnék otthon végezhető munkát vállalni. Ez lehetséges vagy gyest kell igényelnem?

kuksi08 # 2011.04.11. 13:06

Kedves Szakértők!
Egy fontos kérdésem lenne. 2005 szeptemberétől dolgozom, évente határozott idejű szerződéssel. 2009. augusztus 4-én született meg a fiam, vele jelenleg gyeden vagyok. A szerződésem 2010 augusztusában lejárt, melyet a munkáltató már nem hosszabított meg, arra hivatkozva, hogy öt évnél tovább nem lehetek szerződéssel foglalkoztatva, véglegesíteni pedig nem akart, mert gyeden vagyok. Második gyerekem 2011 október elejére várható,de nem tudom mire leszek jogosult, ha megszületik. Szeretném továbbra is a gyedet kapni.
Van e lehetőség arra, hogy a Gyed lejárta után munkanélkülire menve igényelhetem a Tgyást, majd pedig a Gyedet.
Válaszukat előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2011.04.11. 12:45

Bogyi 2011.04.11. 10:36
2003. május 1.óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Közben 2007.március 26-tól betegállományban voltam, majd 2007.szeptember 26-án megszületett a lányom. Ez után voltam 168–180nap (nem tudom pontosan mennyi) Gyáson, ezt követően 2009.szeptember 26-ig Gyeden, majd 2010. szeptember 26ig Gyesen. Szeptember 27– november 23ig szabadságon. A munka helyem visszavett volna, a béremet is emelték (120ezer bruttóra. Szülés ill betegállomány előtt 104.ezer volt.), de szabadság alatt terhes lettem, így a szabadság után betegállományra mentem és azóta is ott vagyok. Eddig minden hónapban más- más összeget kaptam. Míg most a legutolsó számomra elég kevésre sikeredett 48ezer pár száz forintra. Kérdeztem hogy miért. Azt a választ kaptam, hogy mivel nem volt 180nap bér jellegű járandóságom a táppénzem alapja a minimálbér, vagyis annak valami 30-ad része. Én ezt az egészet nem értem. Ezt megtehetik??? Soha nem voltam minimálbéres. Akkor eddig miből számoltak?

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Az Ön által leírtak alapján a 2010. novemberben induló keresőképtelenségnél az irányadó időszak 2009.01.01.-2010-ben betegszabadság utolsó napjáig tart.

Amennyiben a keresőképtelenség 2010-ben indult és 2010.12.31-ig nem merítette ki a 15 munkanap betegszabadságot, valamint ha a keresőképtelensége folyamatosan fennáll 2010. november 24-től alkalmazható az előny/kedvezmény szabály azaz ha az Önnek kedvezőbb a minimálbér 30-ad része helyett a táppénz alap lehet az előző, GYED ellátás alapja.

Teljeskörű felvilágosíást azonban az okmányok birtokában, illetve a releváns adatok birtokában a kifizetőhelyi ügyintéző tud adni.

Önnek joga van ahhoz, hogy írásban kérjen tájékoztatást arról, hogy miért éppen annyi táppénzt számfejtettek az Ön részére mint amennyit átutaltak az Ön részére. Írásbeli kérelmére a kifizetőhelynek köteles részletes, érthető írásbeli választ adni, amellyel ha nem ért egyet az Egészségbiztosító szakosztályánál tehet panaszt, amelyet az EP ellenőrök a helyszínen eljárva kivizsgálnak és annak eredményéről írásban tájékoztatják.

Ezzel kapcsolatban javasolom elolvasni az alábbiakat:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét .

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Agika528 # 2011.04.11. 10:45

Tisztelt Szakértők!
Még mindig várom 04.06-án feltett kérdésemre a választ, nagyon fontos lenne:

Szabadsággal kapcsolatban érdeklődnék.
Jelenleg terhes vagyok és május 31-ig fogok dolgozni, aztán táppénzre, majd tgyás-ra megyek.
Kérdésem: kivehetem-e előre az ez évre járó összes szabadságomat, vagy csak időarányosan annyi napot, ami május 31-ig jár?
Köszönöm előre is a választ.

brigi2010 # 2011.04.11. 10:14

Tisztelt Szakértők!

2008.10.01. óta volt bejelentett munkahelyem, amikor terhes lettem táppénzre mentem 2010 06.01.-én majd 2010 12. 05.-én megszületett a kislányom. Mivel határozott idejű szerződésem volt, lejártakor ( 2010 12.31.) nem hosszabbították meg. Jelenleg TGYÁS-t kapok majd GYED-t remélhetőleg kislányom 2 éves koráig mert megvolt a 562 nap biztosított időm. Második babát tervezünk, ha minden jól megy kislályom 2 éves koráig.Kérdésem az lenne, hogy milyen juttatásban részesülök ha GYED vagy GSES alatt születik meg a második babánk, mi alapján számolják?

Előre is köszönöm a választ.

Üdvözlettel,
Brigitta

Bogyi # 2011.04.11. 08:36

Tisztelt Szakértők!

Nem tudom jó helyre fordulok- e problémámmal, remélem igen.

Segítséget szeretnék kérni a következőben. 2003. május 1.óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Közben 2007.március 26-tól betegállományban voltam, majd 2007.szeptember 26-án megszületett a lányom. Ez után voltam 168-180nap (nem tudom pontosan mennyi) Gyáson, ezt követően 2009.szeptember 26-ig Gyeden, majd 2010. szeptember 26ig Gyesen. Szeptember 27- november 23ig szabadságon. A munka helyem visszavett volna, a béremet is emelték (120ezer bruttóra. Szülés ill betegállomány előtt 104.ezer volt.), de szabadság alatt terhes lettem, így a szabadság után betegállományra mentem és azóta is ott vagyok. Eddig minden hónapban más- más összeget kaptam. Míg most a legutolsó számomra elég kevésre sikeredett 48ezer pár száz forintra. Kérdeztem hogy miért. Azt a választ kaptam, hogy mivel nem volt 180nap bér jellegű járandóságom a táppénzem alapja a minimálbér, vagyis annak valami 30-ad része. Én ezt az egészet nem értem. Ezt megtehetik??? Soha nem voltam minimálbéres. Akkor eddig miből számoltak? Eddig ennyire keveset egyszer sem kaptam. Kérdésem lenne az is hogy akkor most mire számítsak? 2011. június 30-ra vagyok kiírva második gyermekemmel. Mi lesz a Gyás illetve a Gyed alapja???

Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Erzsébet

pazs # 2011.04.07. 12:57

Még egy dolog: amint visszamész dolgozni (megszakítod a fizetés nélküli szabadságodat), már nem vagy védett rendes felmondás ellen, na ebben az egy esetben, a munkaviszonyod megszüntetése esetén fizethetik ki a szabadságodat.

pazs # 2011.04.07. 12:56

Ragaszkodhatsz. A szabadságot nem fizethetik ki, ki kell adniuk, most. A gyes első évének végéig jár a szabadság, annyit kell kiadniuk.
Írjál nekik tértivevényes levelet, hogy munkába állsz ekkor és ekkor, adják ki a szabadságot. Erre muszáj lesz reagálniuk, ha mégsem, akkor az első napon (amit megjelöltél), jelenj meg a munkahelyeden és jelentkezz munkáért és addig haza ne menj, amíg (i) nem kapod meg a szabidat (írásban) vagy (ii) fel nem mentenek a munkavégzés alól (szintén írásban), de ekkor állásidőre jár a bér.

Vica777 # 2011.04.07. 11:36

Tisztelt Szakértő!

8. éve vagyok itthon a kislányommal, aki betegen született. Még 2 évig kapom a gyest. A munkáltatómnál már többször jeleztem, hogy visszamennék, de nem vesznek vissza. Kérdeztem mennyi szabadságot fognak kifizetni, de nem válaszoltak rá.
Időközben megbízási szerződéssel tanítottam (heti max 8 órát) egy nyelviskolában. Jelenleg adószámos magánszemélyként tanítok nyelvet. Kerestem állást, de sajnos 2 diplomával, felsőfokú nyelvtudással sem sikerült állást kapnom (nőként, 40 felett, beteg gyerekkel én vagyok az utolsó, akit felvesznek ). A jelenlegi jövedelmem nagyon kevés, a megélhetésem függene attól, hogy visszavesznek.

Kérdéseim:

Ragaszkodhatom-e ahhoz, hogy most vegyenek vissza, vagy várnom kell a gyes lejártáig?
Ki kell-e fizetniük a szabadságomat?
Kérhetem-e már most a szabadság kifizetését vagy ezzel is várnom kell még két évet.
A szabadságot a 2 év gyed idejére vagy az összes itthon töltött időre (eddig 8 év) számolják?
Tudom, hogy vissza „kellene” venniük, a szabadságot is ki „kellene” fizetniük, de úgy tűnik egyiket sem akarják. Mit tehetek?

Köszönöm a segítséget.

Vica

pazs # 2011.04.07. 08:52

Irtó nehéz megmondani, hogy milyen szabályok fognak majd akkor vonatkozni rád, amikor szülsz, ha egyszer még nem vársz gyereket és a szabályok is változhatnak. De eddig jól érted. Hogy mit vesznek alapul, abban nem vagyok otthon.

Andika30 # 2011.04.07. 08:15

Tehát, ha jól értem: mehetek munkanélkülire, az már biztosított időszak. Az álláskeresési járulék után kapok gyedet??
Valószínűleg csak jövő januárban szülnék... akkor a segélyt veszik alapul?
Bocsánat, hogy értetlen vagyok, de régen voltam már gyeden (8 éve)

pazs # 2011.04.07. 08:10

Andika: ha már március 21 előtt terhes voltál, akkor nem szűnik meg a munkaviszonyod és kaphatsz gyest. Ha csak utána történt a fogantatás, akkor gyedet csak akkor kaphatsz, ha a szülés napján van biztosítási jogviszonyod (például álláskeresési járadék). Amíg van munkaviszonyod, mehetsz táppénzre.

Andika30 # 2011.04.07. 08:00

3. napja várom a választ :(
ha valaki tud segíteni, kérem írjon ide: glaza@freemail.hu

Köszönöm!