GYED,GYES, táppénz


Wicke # 2012.02.06. 08:30

Kedves Szakértő!

Az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot kérni.

2010. decemberében szültem. Mielőtt elmentem szülési szabadságra a munkahelyemmel megállapodtunk (szóban), hogy 2012. decemberében állok ismét munkába.

2011. decemberében megkeresett a munkáltatóm, hogy nem tudnék-e hamarabb munkába állni, mert olyan körülmények merültek fel, ami miatt szeretnék, ha mihamarabb kezdenék. Szóban megállapodtunk a feltételekben (a közvetlen felettesemmel), valamint abban, hogy február 1-el visszavesznek állományba (először a felhalmozott szabadságokat veszem ki).

A múlt héten viszont tudomásomra jutott, hogy bár ugyanabban a munkakörben fogok dolgozni, de egy másik osztályon.

A kérdésem az, hogy amennyiben a korábbi felettesemmel történt szóbeli megállapodást az új felettesem nem kívánja elfogadni, hanem számomra egy kedvezőtlen ajánlatot tud tenni, amelyet nem tudok elfogadni, mondhatom-e azt, hogy így nem kívánok még visszamenni dolgozni?

(Nem tudom ez változtat-e valamin, de állítólag már "ketyeg" a szabadságom, viszont semmiféle papírt nem írtam még alá.)

Válaszát előre is köszönöm!

Pofi77 # 2012.02.05. 21:45

Kedves Szakértő,

Nagy boldogsággal írom, hogy várandós hölgy vagyok, igaz a terhesség elején járok.

Határozott szerződésemet nem hosszabították meg, több mint 7 hónapot dolgoztam (egyetemi végzetséggel szellemi munkát). Az utolsó munkanapom tavaly karácsony előtt volt amikor megkaptam a kilépőpapírokat is. Annak ellenére, hogy nagyon szeretnék dolgozni, nem kapok munkát a szakmámban.

Kérdéseim:

  • mivel már kaptam munkanélküli segélyt az utolsó munkahelyem előtt, most járna-e?
  • ha jár munkanélküli segély, és mivel várandós vagyok, munkanélküli segélyből mehetnék-e Gyes / Gyed-re? Ha igen, mit javasolnának, hogyan tegyem ezt meg hogy a Gyed-t a munkanélküli segély alatt kapjam meg?

Üdvözlettel:
Pofi

anne01 # 2012.02.05. 19:57

Csbogyo,

A külföldi biztosításod beleszámít az előzetes biztosítási időbe, de mivel nem volt ott olyan jövedelmed (nem is lehetett), ami után pénzbeli egészségbiztosítási járulékot vonnak, tgyásként, gyedként semmilyen összeget nem tudnak majd megállapítani. Gyesre jogosult lehetsz biztosítás nélkül is (br. 28.500 Ft.).

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF
http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas

tilda84 # 2012.02.05. 19:41

Tisztelt szakértő!
Segítségre lenne szükségem.007 Júniusától dolgoztam egy munkahelyen,ahonnan eljöttem szülni 2010.03.24-én.Munkahelyemen megváltozott a munkaidő ezért a munkaviszonyt közös megegyezéssel 2011 decemberben megszüntettem.Ezek után passzív gyedet kaptam.2012 január 31-én lemondtam a gyedről,mert találtam heti 5 órás állást ahol február 01-vel kezdtem,és ettől az időponttól kértem a gyest is.Viszont nem szeretnék mégsem itt dolgozni,mert nem olyan a munka amit ígértek.Kérdésem az lenne,hogy visszaigényelhetem-e a passzív gyedet,ha a munkát és a gyest felmondom.Amúgy a gyedem 2012,03.24-ig járna.

anne01 # 2012.02.05. 19:02

encsi0915

A pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • a megelőző két évben 365 nap biztosítási idő
  • aktuális biztosítási jogviszony.

A két feltételnek egyszerre kell fennállnia.

Ha a határozott idejű munkaszerződésed lejár, akkor a biztosításod is megszűnik, így tgyásra, gyedre sem leszel jogosult.

boribr # 2012.02.03. 21:01

Tisztelt Szakértő!
2 kérdéskörben kérem a segitséget.
Alap adatok: 1997-től ugyanazon a munkahelyen dolgozom. 2009. március 9-től táppénzen voltam - 2009. július 28-ig, ekkor született gyermekem. 2009-ben 28.nap szabadságom volt, a gyermek után járó 2 nap nélkül amit én igényelek, és 2009. évben egyet sem vettem ki. Kb. 2010. január 15-ig voltam Tgyáson, majd gyeden 2011. július 28-ig, jelenleg gyes-en vagyok 2012. július 28-ig.

1./ Kérdésem, hogy hány nap szabadság jár nekem? A munkáltatóm már 2 félét is mondott: 57 nap,és 74 nap.
2./ Szivből várjuk a kistesót, aki kb. novemberben születhet meg. Mit tanácsol hogy járok a legjobban? Mehetek a gyes lejárta után felgyült szabadságra és utána táppénzre ( a szülés előtt 1-2 hónapig)? Eltérőek erről a vélemények.
Ny. Regina.

Boeske15 # 2012.02.03. 20:18

Levelemben a kismamáknak járó jövedelemkompenzációról szeretnék érdeklődni. A Magyar Közlönyben megjelent, hogy kompenzálják azon kismamákat, akik az adóváltozások miatt kevesebb Tgyás-t vagy Gyed-et kapnak. Mivel én közalkalmazott vagyok ( a munkáltatóm TB kifizető hely), így a kiadvány alapján a munkáltatómnál szerettem volna igényelni, ám ott azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel a GYED ideje alatt fizetés nélküli szabadságon van az alkalmazott, így a törvény alapján (Magyar Közlöny 371/2011.) nem kaphatok kompenzációt. Egyébként a többi feltételnek "eleget teszek" pl. hogy dec.31-én jan.1-jén ugyanazon folyósításon kell lenni stb.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e és nem csak a bér-kompenzációra igaz?
Válaszukat előre is köszönöm!

Csbogyo # 2012.02.03. 11:05

Tisztelt Szakertok!
Kulfoldrol hazaterni szandekozo 31 eves holgy vagyok.Terveim kozt szerepel a gyermekvallalas.Jelenleg meg kulfoldon dolgozom volegenyemmel,babat szeretnenk, viszont ha sikerulne teherbe esnem akkor mindenkeppen magyarorszagon szeretnek szulni es utana vegleg otthon is maradnank.Az lenne a kerdesem hogy ebben az esetben Magyarorszagon jogosult vagyok e gyes/gyed-re es ha igen akkor a kulfoldi fizetesem utan kapnam e ezeket?Mivel nekem Magyarorszagon az utolso bejelentett munkaviszonyom 2003-ban volt, ez jelent e valamilyen akadalyt, vagy kiesest a jogosultsagbol?
Sajnos nem tudom hogy Magyarorszagon a rendelkezesek jogosultsagok mitol fuggnek most 2012-ben mivel minden szinte naprol napra valtozik.De szeretnenk a jovendo gyermekunket Magyarorszagon, otthon felnevelni.
Valaszt elore is koszonom.
Tisztelettel:Melinda

Dreaming # 2012.02.03. 09:03

Tisztelt Szakértők!

Arra lennék kíváncsi, hogy ha biztosított vagyok a szülés pillanatában(biztosított idő megvan hozzá), akkor ugye kapom a GYED-et. De ha a cég amiből elmentem szülni a szülés után becsődöl, akkor is kapom tovább?

Válaszukat köszönöm!

encsi 0915 # 2012.02.02. 23:12

KEDVES SZAKÉRTÖK!
A FÉEJEMMEL TERVEZÜNK EMÉG EGY KISBABÁT UGY KÖRÜLBELÜL HÁROM HONPON BELLÜL BIZUNK BENNE HOGY SIKERÜL.ÉRDEKLÖDNÉK HOGY ÉN TAVALY OTA VAGYIS 2011.0912 OTA DOLGOZOM, FÉL ÉVES SZERZÖDÉSEKET KAPUN MOST LENNE MEG MÁRCIUSBAN A FÉL ÉVEM .EL TUDNÁK UTÁNNA MENNI GYEDRE MERT HA JOL SZÁMOLOK MEGVAN A 180 NAP VAGY VÁLTOZOTT AZOTA.?MINDENKÉPP HA HOSSZABITANAK ÉS ÖSSZEJÖN A BABA CSAK FÉL ÉVEM LENNE MEGINT.DE AZ ORVOS KIIRNA MINDENKÉPP TP-RE MERT OLYAN ANYAGGAL FOGLALKOZUNK.HA LEJÁR A FÉL ÉV MEGTEHETI AZT A CÉG HOGY NEM HOSSZABIT UTÁNA?MELENNE AZ EGY ÉVEM A CÉGNÉL TP-ZEL EGGYÜTT.DE HA NEM HOSSZABITANAK EL TUDOK UGYIS MENNI GYEDRE VAGY?SZERETNÉK VALAMI FELVILÁGOSSITÁST KAPNI EZEKRŐL A DOLGOKROL!
KÖSZÖNETTEL:ENCSI0915

Picijány # 2012.02.02. 17:23

Tisztelt Szakértő!

Határozott idejű közszolgálati munkaviszonyom március 29-én lejár. Kisbabámat június 20-a körül várom. A munkahelyemen felajánlották, hogy augusztus 1-ig meghosszabbítják a munkaviszonyomat, hogy folyamatos legyen a munkaviszonyom, és úgymond megkaphassam a maximális GYEDet.

Vagyis szülésem alatt még munkaviszonyban leszek, de hamarosan rá lejár a határozott idejű munkaviszonyom.

Azt a felvilágosítást kaptam, hogy a határozott idő lejárta után kifizetik a szabadságaimat. Kérdésem az lenne, hogy így is kötelesek-e kifizetni, hogy közben elmegyek GYED-re?

Hallottam olyasmit is, hogy nem szűnik meg a határozott idejű munkaviszony akkor, ha a kismama veszélyeztetett terhes lesz. Ez igaz? Vonatkozik erre valamilyen jogszabály?

Lehet-e valamit tenni, hogy minél jobban jöjjek ki a helyzetből?

Mi van akkor, ha elmegyek GYED-re, de közben folyton áttesznek egy másik határozott idejű státuszra (ami éppen megürül)? Ez mivel jár a munkáltató számára, úgy hogy GYED-en vagyok? Származna a munkáltatónak ebből valami hátránya, kellene-e utánam ekkor fizetnie valamit stb.

Válaszát előre is köszönöm!

Nikolett

Dreaming # 2012.02.02. 16:25

Pazs, Köszönöm a választ. (egyes fórumokon olvastam,hogy a munkáltató fizetheti a gyedet és azt a Magyar Államkincstártól visszaigényelheti) Ezért is fordultam ide, hogy tisztázzam ezt a kérdést.

pazs # 2012.02.02. 16:07

kismami1: igen.
Dreaming: az állam. Kitől szeretné a munkáltató visszaigényelni (már ha egyáltalán neki kéne fizetnie, de nem)?

kismami1 # 2012.02.02. 14:15

Tisztelt Szakértők!

Ha Apuka megy GYED-re a picivel, őt is köteles visszavenni a munkahelye (közalkalmazott) amikor lejár a GYED, vagy korábban ha vissza szeretne menni?

Dreaming # 2012.02.02. 09:57

Kedves Szakértők!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a GYED-et és a többi segélyt, amire ilyenkor jogosult az anya, a munkáltató vagy pedig az állam fizeti? Ha pedig a munkáltató fizeti, akkor azt a munkáltató vissza tudja igényelni?
Válaszukat köszönöm!

Dödölle1 # 2012.02.01. 14:06

Lelika 2012.02.01. 11:37 Kedves Szakértő!

2010.07.23-án szültem,2010.02-től táppénzen voltam.
Gyedet kapok 2011.01.07-től,eddig a maximum összeget kaptam.(Jövedelmem 2009-ben bőven 270.000ft felett volt,és 562 napnál több a biztosítási időm,ha jól tudom ez a gyed alapja,eddig legalábbis ez volt.)Most eltörölték az adójóváírást és emelkedett a minimálbér összege,így 130200ftlett a gyed. Én pedig jóval kevesebb gyedet kaptam,mint eddig.A munkáltató szerint mert a gyedet újra megállapították és nem vagyok jogosult a maximumra.Szerinte a számítás alapja a 2010-es év.Én ezt nem értem pontosan,ha eddig a maximumra voltam jogosult most miért nem?Mivel a szülést megelőző év 2009,nem értem mi alapján számolta újra,és miért?

Tisztelettel:Lelika

A pontos adatok hiányában érdemi választ adni nehéz.
A teljeskörű tájékoztatás adása az Ebtv. 5. § értelmében a munkáltatónál működő TB kifizetőhely feladata.

Ebtv. 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

217/1997 Korm. rendelet 39. § (3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a pénzbeli ellátás jogosultját – kérelmére – tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

A 2011.01.07-től megállapított GYED ellátás alapját a 2010.01.01.-2011.01.06. irányadó időszakban elért keresete képezi. Ezen belül, ha 2010-ben volt 180 bérezett napja a GYED alapja a 2010.01.01-től 2010.12.31-ig elért keresete.

Amennyiben 2010.02-től táppénzen volt, majd 2010.07.23-tól THGY ellátásban részesült, úgy Önnek a 2010.01.01.-2011.01.06. irányadó időszakban nincs 180 bérezett napja, így a GYED ellátást a 78000 Ft-os minimálbér 30-ad része alapján kellett megállapítani.

Mivel azonban Önnek azért nem volt 180 bérezettnapja, mert táppénzben és THGY-ban részesült (Ebtv. 48. § (5) alkalmazható az előny/kedvezmény szabály, azaz ha ez Önnek kedvezőbb a GYED ellátását az előző THGY ellátás alapjával kell(ett) megállapítani.

Az Ebtv. 42/D § (3) rendelkezik a GYED átszámításáról.(emeléséről) A 2011.01.01-től hatályos jogszabály változás értelmében azonban a GYED ellátást csak azoknál lehert átszámolni (megemelni), akiknek a GYED-ét az Ebtv. 48. § (2)-(3) alapján állapították meg.

Az Ön GYED ellátását nem ez, hanem az Ebtv. 48. § (5) alapján állapították meg, így annak bruttó összegét 2012-ben megemelni nem lehet. A bruttó GYED alap tehát a tavalyi évhez képest nem változik. (Kevesebb nem lehet, de megemelni sem engedi a hatályos jogszabály.)

Tekintettel az adóváltozásokra nettó összegben viszont csökkenhet, mint ahogyan a munkabérek is csökkentek egyeseknél. A Kormány ezért tervezi, hogy a bérkompenzációhoz hasonlóan a költségvetési tartalék terhére kidolgozza a GYED kompenzáció rendszerét. Ez folyamatban van.

Ettől többet sajnos nem tudok segíteni.

Üdvözlettel: :)

Dödölle1 # 2012.02.01. 13:42

Montika # 2012.02.01. 12:12 Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtudni, hogy a gyed lejárta után igényelhetek-e gyest és, ha igen, akkor mikor tehetem ezt meg?

Igen, igényelhet.

A GYED lejártát követő naptól mielőbb, lehetőleg 60 napon belül.

Lelika # 2012.02.01. 10:37

Kedves Szakértő!

2010.07.23-án szültem,2010.02-től táppénzen voltam.
Gyedet kapok 2011.01.07-től,eddig a maximum összeget kaptam.(Jövedelmem 2009-ben bőven 270.000ft felett volt,és 562 napnál több a biztosítási időm,ha jól tudom ez a gyed alapja,eddig legalábbis ez volt.)Most eltörölték az adójóváírást és emelkedett a minimálbér összege,így 130200ftlett a gyed. Én pedig jóval kevesebb gyedet kaptam,mint eddig.A munkáltató szerint mert a gyedet újra megállapították és nem vagyok jogosult a maximumra.Szerinte a számítás alapja a 2010-es év.Én ezt nem értem pontosan,ha eddig a maximumra voltam jogosult most miért nem?Mivel a szülést megelőző év 2009,nem értem mi alapján számolta újra,és miért?

Tisztelettel:Lelika

lilien1984 # 2012.02.01. 06:05

Kedves Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy jelenleg a 8 hónapos kisfiammal GYED-en vagyok ami 2013 májusában fog lejárni. Ha ezután születne meg a tesó tehát már belenyúlna a GYES-be akkor milyen juttatásokra számíthatok? Újra járna a TGYÁS, GYED vagy csak a második baba után is GYES-t kapnék? Illetve ha az első baba 2. születésnapjáig megszületne a tesó akkor hogyan alakulnának a juttatások? Nem szeretnék azért szülni, hogy jól járjunk anyagilag de nem maradhatok itt azzal a minimális GYES-el és a munkahelyemre nem valószínű, hogy visszavesznek a gyerekek miatt.

Köszönettel,

Smiling27 # 2012.01.31. 20:57

Tisztelt Szakértő,

Főállásban alkalmazottként dolgozom egy vállalatnál 40 órás munkaidőben, azonban jelenleg gyesen vagyok. Van egy saját Kft-m, mely jelenleg nem végez tevékenységet, de ügyvezető vagyok. Kérdésem az lenne, hogy a 2012 01-01 től megváltozott jogszabályok értelmében köteles vagyok -az ügyvezetői jogviszony- miatt a minimálbér utáni járulékokat befizetni? vagy esetleg elegendő lenne havi 4 órás részmunkaidőben ellátni az ügyvezetői feladatokat és azután fizetni a járulékot. Vagy mivel van főállásom, nem is kell fizetni?

köszönettel:

elmar # 2012.01.31. 19:19

Kedves Szakértő!
Határozott idejű munkaviszonyom van, lejárat x.y kismama távolléte. A kismama azóta újra babát vár, szóval min 3évig még nem jön vissza.
A kérdésem az lenne, hogy mit javasolnak, ha babát várok mi lenne a legjobb megoldás, ha eljönnék táppénzre rögtön(félve a mondva csinált kirúgástól) vagy maradhatok szülésig, mert úgysem rúghatnak ki? Valamint ilyen esetben jogosult leszek-e tgyásra és gyedre? 2.babánál valóban nem leszek jogosult csak gyesre, ha rögtön munkába állás nélkül jönne a baba? Határozatlan idősöknél a 2.babánál is jogosultak ilyen esetben is mindenre?
Válaszukat előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2012.01.31. 16:57

Munkanélküli nem egyenlő az álláskeresési járadékkal.

A munkanélküli max. 3 hónapig jár.Utána 1 évig együtt kell működni a munkaügyi központattal és a csak ez után kaphat álláskeresési támogatást.Ha az egyfőre jutó jövedelem a családban nem haladja meg a 28500 ft-t.

Tehát ez a kérdezőnek még kicsit odébb van.

pazs # 2012.01.31. 16:35

Ha nem leszel biztosított a szülés napján, akkor csak gyes. A munkanélküli (mai nevén álláskeresési járadék) meg nem tart ki addig. Ha egyébként a család jövedelmi-vagyoni viszonyai olyanok, kaphatsz még szociális segélyt is.
Biztos nem éri meg a tgyás és a gyed félretenni a büszkeséged?

Bori79 # 2012.01.31. 14:04

Tisztelt Szakértő!
2 hete felmondtak nekem a munkahelyemen létszámleépítés miatt, viszont pont mostanra terveztük be a 2. babánkat és az is elképzelhető, hogy már meg is fogant. Jelenleg 2 hónapig még a felmondási időmet töltöm, a kérdésem az lenne, hogy milyen juttatásban részesülhetek, ha lejár ez a két hónap. Előtte 3 évig folyamatosan volt munkaviszonyom, arra gondoltam, hogy ha mást nem is, talán munkanélküli járadékot kaphatok, amíg meg nem születik a baba. A munkahelyemre már nem mennék vissza szívesen azzal, hogy bocs, de sikerült teherbe esnem, úgyhogy nem tehettek ki, küldjetek el mást, kényszerből nem szeretném, ha alkalmaznának. Tehát arról szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen ellátást vagy juttatást kaphatnék addig is, valamint hogy ha megszületik a baba, járna-e nekem gyed és gyes? A válaszokat előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2012.01.31. 11:03

Istvan1984 # e-mail 2012.01.31. 01:46 Tisztelt Szakértő!

Élettársamnak 2010 augusztus közepétől folyamatos alkalmazotti munkaviszonya van. (Korábban is volt kisebb megszakításokkal, de ez most nem számít.) A munkaviszonya határozott időre szól és 6 havonta hosszabbították meg eddig, ami azt jelenti hogy most február vége felé fog lejárni. Közben kiderült néhány hete hogy terhes, a szülés várható időpontja szeptember közepe elvileg. Emiatt valószínűleg nem fogják meghosszabbítani a szerződését.

Átolvastam a TGYÁS és GYED-re vonatkozó tájékoztatót: http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF.

Ez alapján a GYED-et meg fogja kapni, EZT ROSSZUL ÉRTELMEZI!!!!! hiszen előző évben, azaz 2011-ben megvan a 180 nap munkaviszony, viszont ha nem talál munkát, akkor TGYÁS-t nem fog kapni, mert nem a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül fog szülni.

A kérdésem az lenne, hogy a 2012 februári szerződés lejárta és a 2012 várható szeptemberi szülés közötti időszakra tud-e valami segélyt igényelni, vagy csak az alábbi lehetőségei vannak:

keressen munkát (amire terhesen nem sok esély van). TGYÁS szempontjából ez lenne a legjobb még ha minimálbérre is jelentik be, hiszen ekkor meglenne a szülés előtt vagy akár a szüléskor is a biztosítás, de úgyis az előző év keresetét vennék figyelembe.
menjen el 3 hónap munkanélküli segélyre (ez ugye kb május-ig tartana és akkor még ott van a június, július, augusztus amikor nem kap semmit)?
Válaszát előre is köszönöm

Főszabály szerint mind a THGY, mind a GYED ellátásnak az a feltétele, hogy az igénylőnek legyen biztosítása ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezzen 365 nap biztosításban töltött idővel! (A feltételeknek együttesen, konjuktív módon kell fennállniuk.)

Ezen ellátásokra tehát csak akkor lesz az élettársa jogosult, ha a fenti feltételekkel rendelkezik.

Az előző keresetet csak abban az esetben vehetik figyelembe, ha a jogviszonyok között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás.

A "szivességi bejelentés" veszélyeire már többször felhívtam a fórumozók figyelmét, sőt a vonatkozó ítéleteket is bemásoltam. Javaslom azokat visszakeresni.

Természetesen ha nincs munkaviszony nem kap munkabért.
Tekintettel arra, hogy a passzív táppénz intézménye megszűnt, így a terhesség alatt -biztosítás hiányában- táppénzre sem jogosult.

THGY, GYED, GYES ellátásokat (anyasági ellátások) csak a szülést követően lehet megállapítani, azaz a kérdésére válaszolva addig valóban nem kap semmit.

Amennyiben a szociális helyzetük megalapozza az Önkormányzattól igényelhetnek a Szoc. Tv-ben nevesített ellátásokat. (segélyeket)