GYED,GYES, táppénz


geo29 # 2012.02.08. 10:50

Tisztelt Szakértő!

Tgyás ügyben szeretnék segítséget kérni! 2011. augusztus 31.-én kiléptem munkahelyemről, mivel nappali tagozatos PhD képzésre nyertem felvételt,ami mellett nem lehet még egy főállásom is. Itt az egyetem fizeti utánam a járulékokat, ösztöndíjat kapok.Az elmúlt 5 évben folyamatos volt a munkaviszonyom, illetve tudtommal most is biztosítottnak számítok, mint nappali tagozatos hallgató.Mégis azt a tájékoztatást kaptam, hogy esetleg egyedi méltányosságban kaphatok Tgyást, Gyed-et! Mi lenne a teendőm, illetve akkor , hogy is van ez?! 2012. márciusban születik a babánk.

Köszönöm szépen,

picur18 # 2012.02.08. 07:44

Tisztelt Szakértők!

Tudom, hogy ezerszer teszik fel Önöknek ugyanazokat a típusú kérdéseket, de én mégis nem találtam az enyémre választ.
2010. decemberében szültem, 2011. júniusától folyósítanak nekem Gyed-et. Közalkalmazotti jogviszonyvban állok és a munkahelyemtől (ami Tb kifizetőhely) azt a választ kaptam, amikor a gyed kompenzációról érdeklődtem, hogy nem kaphatok, mert Gyed alatt fizetés nélküli szabadságon vagyok és nincs jövedelmem.(Egyébként meg az igénylés egyéb feltételeinek eleget teszek.)
Nem vagyok ebben túlságosan jártas, de ez nekem valahogy nem tiszta.

Ha mégis igényelhetném, akkor a mukahelyemre kell ezt a nyomtatványt beküldeni?

Kérem válaszoljanak, mert rajtam kívül sokan járhatnak még ebben a cipőben.
Köszönettel:
picur18

maraq # 2012.02.08. 06:58

Tisztelt Szakértő!

Ha a gyes ideje alatt a fizetés nélküli szabadságot megszakítom, és kiveszem az összegyűlt szabadságokat, annak idejére jár még a gyes? ( A kisfiam 2012. októberében lesz 3 éves, de én már szeptembertől visszamennék dolgozni, és előtte venném ki az összegyűlt szabadságokat. ) Válaszát előre is köszönöm: Mara

fkrisz # 2012.02.07. 21:12

Kedves Szakértő!

Jelenleg Gyesen vagyok március 12-ig.Utána kiveszem az összegyűlt szabadságomat.Mivel nem tudok visszamenni az előző munkahelyemre(a munkaidő miatt nem megfelelő), így másik állást keresek és felmondok.

1.A kérdésem az lenne: amennyiben nem találnék állást időben, a szabadságom lejárta után elmehetek-e táppénzre, még a felmondás előtt?

2.Vagy ha a szabadságom után felmondok, jogosult vagyok-e munkanélküli segélyre a GYES után, ha igen, ez meddig tarthatna?

3.Ha időközben teherbe esnék, és szabi után táppénzre mennék (nem kellene felmondanom), mi alapján számolnák a táppénzt, TGYÁS-t, GYED-et?

Válaszát előre is köszönöm!

Szeben72 # 2012.02.07. 17:25

T.Cím!

2010. decemberében szültem. Előtte folyamatosan a közszférában dolgoztam, jelenleg fizetés nélküli szabin vagyok. A Tgys és a Gyed megállapításánál 256000 Ft bruttó átlagkeresetet vettek figyelembe, így a Gyedem (2010.05. hótól)br.109200 Ft volt, amiből megkaptam kb 88 ezret.
A kalkulátor szerint 2012. januártól járna a br. 130200
Ft. Ezzel szemben januárra továbbra is 109200 Ft-ot kaptam, aminek a nettója kb 76 ezer ft lett.
Beszéltem a bérszámfejtőnkkel aki azt mondta hogy előző évben nem volt meg a 180 napos biztosítási jogviszonyom ezért nem kaphatom a magasabb összeget.
A szülést megelőzően 2010 június 1-től a szülésig decemberig táppénzen voltam.Ez "kavar" most be nekem?
Az eredeti Gyed megállapításánál a 2009-es évet nézték. Most akkor nem értem, az új Gyednél nem a szülést megelőző év átlagkeresete számít?

Csontgizi # 2012.02.07. 16:37

Tisztelt Szerkesztők!
1956-ban született közalkalmazott nő vagyok. A nők kedvezményes nyugdíjához hiányzó éveimet a születendő unokám után járó GYED és GYES igénybevételével szeretném növelni. A kérdésem az, hogy jogosító időnek számítanak-e ezek az évek a nők 40 éves öregségi nyugdíjához?

Köszönettel!

Dödölle1 # 2012.02.07. 14:45

sissy074 # e-mail 2012.02.06. 09:38 Tisztelt fórumozók!
Jelenleg GYED-en vagyok,munkáltatóm nem kifizetőhely így az OEP-től kapom a pénzem.Kérdésem az,hogy a családi adókedvezményhez a nyomtatványt a munkáltatómnak kell aláírni vagy az OEP-nek?
Köszönöm a választ előre

A nyilatkozat kitöltése és aláírása az Ön feladata, azt, ha a munkáltatónál nincs kifizetőhely az OEP (helyesen Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerve)részére kell benyújtania.

Dödölle1 # 2012.02.07. 14:01

Man0ka # e-mail 2012.02.06. 12:50 Kedves Szakértő!

Az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot kérni:

Még szülés előtt lejárt a munkaszerződésem, így passzív táppénzre kerültem. Amikor ez is lejárt munkanélküli lettem és álláskeresési járadékot kaptam. Szülés után megkaptam a tgyást és utána a passzív gyedet is. Most ez is lejárt. Ma a munkanélküli központban azt mondták, hogy döntsem el, hogy nyílvántartásba vegyenek-e vagy a gyest kérem. Nem értem, hogy ha a gyes alanyi jogon jár és gyes mellett lehet dolgozni, akkor most, hogy nincs munkám miért kéne lemondanom róla? Illetve mi alapján döntsem el, hogy melyiket kérem?
Válaszokat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Manóka

Az Flt szerint: 29. § (1) Szüneteltetni kell az álláskeresési járadék folyósítását, ha az álláskereső

  1. a terhességi gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, illetőleg gyermekgondozási segélyre való jogosultságának megállapítását jelenti be.

Egyidejűleg tehát nem kaphat álláskeresési járadékot és GYES ellátást. Célszerű az összeg szempontjának figyelembevételével választania.

Kati0929 # 2012.02.07. 13:39

Tisztelt Szakértő.

3. gyermekünkkel vagyok várandós. Szerződés szerinti fizetésem: br. 196000 Ft. Első gyermek 2008.07.12-én született, második gyermekünk: 2010.04.26-án. Harmadik gyermekünk várhatóan 2012.13.2-én születik meg. Mindkét esetben gyed-be született/tik bele a kistesó. Az lenne a kérdésem, hogy most is a szerződés szerinti bérem, de max. a min.bér 2-szerese lesz az ellátások alapja? Tehát kb. ugyan annyi tgyásra és gyedre számíthatok, mint a 2. gyermekemnél? Ez a sok változás már kissé összezavart minket és elvesztettük a fonalat.
És pontosan összegre meg tudná mondani, hogy mennyi is lesz a tgyás és a gyed?

ELőre is köszönöm!
Katalin

Dödölle1 # 2012.02.07. 13:23

kissroland # e-mail 2012.02.07. 12:24 Tisztelt Cím!

Feleségem szülés előtti fizetése 175.000 forint volt, így tavaly a maximális (bruttó 109.200 Ft -> nettó 88.190 Ft) GYED-et kapta. Úgy számoltuk, hogy idén a 175.000*70% alapján bruttó 122.500 forint a GYED-e és abból 90.650 forintot kellene kapnia. Erre a MÁK január hónapra a maximális (bruttó 130.200 Ft -> nettó 96.350 Ft) GYED-et utalta feleségemnek.

Kihez kell/lehet fordulni ez ügyben?
Mert amint rájönnek, hogy (már megint) rosszul számoltak, jövőre küldik majd a levelüket, hogy többet fizettek mint kellett volna. Ha a következő 5 hónapban is elszámolják, akkor az ~30.000 forint...

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Kiss Roland

U.i.
Legszívesebben a MÁK-nak írnék, hogy páros lábbal rúgják ki az ügyintézőt, mert a korábbi években mindig vétettek valamilyen hibát...

Keresse a MÁK Illetményszámfejtési Iroda irodavezetőjét és kérje meg, hogy ellenőriztesse a kiutalt ellátás összegét (helyességét).

Dödölle1 # 2012.02.07. 12:29

Gizimama # e-mail 2012.02.06. 14:05 T.Szakértő!

23 hetes várandós vagyok, a munkám jellegénél fogva, a szülésig táppénzen.A munkahelyem, ahol egy munkaerő-kölcsönző cégen keresztül álltam alkalmazásban, időközben megszűnt.
Kérdésem:táppénzt kapom-e tovább, és jogosult leszek-e GYED-re, GYES-re?

Köszönöm

Nem, az un. "passzív táppénz" intézménye 2011-ben megszűnt, azaz ha a munkaviszonya megszűnik azt követően nem kaphat táppénz ellátást.

GYES-re mindenki alanyi (állampolgári) jogon jogosult a szülés napjától, igényelni a MÁK Cst. Irodától kell.

A GYED munkaviszonyhoz kötött ellátás, azaz -főszabály szerint- ha nincs a szüléskor biztosítási jogviszonya (ez csak az egyik feltétel a kettő közül) nem jogosult sem THGY, sem GYED ellátásra.

kissroland # 2012.02.07. 11:24

Tisztelt Cím!

Feleségem szülés előtti fizetése 175.000 forint volt, így tavaly a maximális (bruttó 109.200 Ft -> nettó 88.190 Ft) GYED-et kapta. Úgy számoltuk, hogy idén a 175.000*70% alapján bruttó 122.500 forint a GYED-e és abból 90.650 forintot kellene kapnia. Erre a MÁK január hónapra a maximális (bruttó 130.200 Ft -> nettó 96.350 Ft) GYED-et utalta feleségemnek.

Kihez kell/lehet fordulni ez ügyben?
Mert amint rájönnek, hogy (már megint) rosszul számoltak, jövőre küldik majd a levelüket, hogy többet fizettek mint kellett volna. Ha a következő 5 hónapban is elszámolják, akkor az ~30.000 forint...

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Kiss Roland

U.i.
Legszívesebben a MÁK-nak írnék, hogy páros lábbal rúgják ki az ügyintézőt, mert a korábbi években mindig vétettek valamilyen hibát...

Dödölle1 # 2012.02.07. 11:17

Vikyss # e-mail 2012.02.07. 10:02 Kedves Szakértő!

2010 decemberében szültem és 2011 év közepétől vagyok GYED-en. Most a 2012. január havi GYED-em majdnem 10.000 Ft-al kevesebb mint az eddigiek. Eddig kb. 54-55.000 GYED-et kaptam. A kérdésem,hogy ez az összeg marad ugyanennyi vagy kaphatom a régi összeget? Kell-e ehhez valamiféle nyilatkozat, kérvény? Válaszát előre is köszönöm!

Vikyss

Ha a jogszabályi feltételeknek megfelel Ön is kaphat kompenzációt. Ennek módjáról, feltételeiről lásd az előző hozzászólásomat.

Dödölle1 # 2012.02.07. 10:45

an_gyal # e-mail 2012.02.07. 08:22 Tisztelt Szakértő
Azt szeretném tudni hogy én közalkalmazottként jöttem el gyedre. Azt az információt kaptam hogy a gyeden lévőknek is meg kéne kapniuk a kompenzációt automatikusan azonban ma reggel szembesültem azzal hogy 4 ezer forinttal kevesebb pénzt kaptam. Hol tudok panaszt benyújtani illetve visszamenőleg igényelni, ugyanis nekem a munkáltatóm a kifizető hely.
Tisztelettel
Angyal Éva

A kompenzáció nem autómatikus, azt kérni kell a folyósító szervtől, ami lehet a munkahelyi TB kifizetőhely, vagy az Egészségbiztosítási Pénztár!

Nyomtatvány az OEP honlapján található. Ennek a hátoldalán talál egy részletes tájékoztatást is.

A nyomtatvány neve: Nyomtatványok kifizetőhelyek részére

Nyilatkozat és Változás bejelentés a terhességi-gyermekágyi segélyben és a gyermekgondozási díjban részesülők 2012. évi adó változások ellentételezésére szolgáló jövedelempótlékának igénybevételéhez

A nyomtatvány és a tájékoztató megtekintéséhez kattintson ide:

http://www.oep.hu/portal/page?…

Majd a csúszkán menjen lefelé a következő szövegig:

Nyomtatványok kifizetőhelyek részére

Az ez alatti első hiper hivatkozásra (linkre) kattintva feljön a nyomtatvány és a tájékoztató.

Kitöltési útmutató a terhességi-gyermekágyi segélyben és a gyermekgondozási díjban részesülők 2012. évi adó változások ellentételezésére szolgáló jövedelempótlékának igénybevételéhez kitöltendő nyomtatványhoz

A Nyilatkozatot két példányban, a kitöltési útmutató alapján kell kitölteni, különös figyelemmel arra, hogy az ellátást folyósító szerv a
Nyilatkozatban foglaltakat akkor tudja figyelembe venni és a jövedelempótlékot megállapítani, ha a kitöltött Nyilatkozatot Ön, mint Nyilatkozó legkésőbb 2012. május 31-ig illetve visszamenőleges igényérvényesítés esetén 2012. július 31-ig a folyósító szerv rendelkezésére bocsátja.

A jövedelempótlék a Nyilatkozat fenti időpontokat követő benyújtása esetén csak a benyújtást követő hónap 1. napjától folyósítható, visszamenőlegesen nem érvényesíthető.

A folyósító szerv a másolaton igazolja az első példány átvételét, és azt az irattározási szabályainak megfelelően megőrzi.

A Nyilatkozat I. blokkjának 1. pontjában csak abban az esetben jelölheti meg az igen választ, ha 2011. évre vonatkozóan ténylegesen igénybe vette az adójóváírást, függetlenül attól, hogy havonta vagy az adóbevallás benyújtásakor egy összegben érvényesítette.

A Nyilatkozat I. blokkjának 2. pontjában abban az esetben jelölheti meg az igen választ, ha a családi kedvezményt 2012-ben ténylegesen Ön veszi igénybe.
A Nyilatkozat I. blokkjának 4. pontját úgy kell kitöltenie, hogy annyi kedvezményezett eltartottat jelöljön meg, ahány után ténylegesen Ön veszi igénybe a családi kedvezményt 2012-ben.

A Nyilatkozat I. blokkjának 5. pontjában nem csak a kedvezményezett eltartottakat, hanem valamennyi eltartott nevét adóazonosító jelét és TAJ számát jelölje meg.

A Nyilatkozat tartalmát érintő, a jövedelempótlék megállapításánál irányadó adatok változása esetén a Nyilatkozó köteles megváltozott tartalommal változás bejelentés céljából új nyilatkozatot tenni.

A Változás bejelentés során az I. Blokkban ne csak azokat a rovatokat töltse ki, amelyekben változás történt, hanem a teljes I. Blokkot, tehát azokat a rovatokat is, amelyekben változás nem állt be, de eredeti Nyilatkozatában tartalmazott adatot, jelölést.

A Nyilatkozat II. Blokkját Változás bejelentés esetén szintén töltse ki és írja alá, mert a változás bekövetkezése napjának feltüntetése és aláírás nélkül a Változás bejelentés érvénytelen.

A jogalap nélkül felvett jövedelempótlék összegét Ön köteles a folyósító szerv által kiadott visszafizetésre kötelező határozat kézhezvételét követő 90 napon belül egy összegben visszafizetni.
Ön nem jogosult jövedelempótlékra ha

  1. 2011. évre vonatkozóan adójóváírást nem vett igénybe vagy,
  2. családi kedvezményt 206 250 forintot elérően vagy azt meghaladóan érvényesít 2012-re vonatkozóan.

Családi kedvezményre jogosult:

A családi kedvezmény érvényesítésére az a magánszemély jogosult, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult. A nyilatkozat kitöltésekor vegye figyelembe, hogy Ön akkor is családi pótlékra jogosultnak minősül, ha a családi pótlékot nem Ön, hanem az Önnel és a gyermekkel egy háztartásban élő másik szülő igényelte az azt folyósító szervtől, vagy - a jogosultság ellenére - azt bármely okból egyikőjük sem igényelte.

(Családi pótlékra való jogosultsága ellenére családi kedvezmény érvényesítésére nem jogosult az a magánszemély, aki a családi pótlékot a gyermekotthonban nevelt vagy szociális intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel a gyermekotthon vagy a szociális intézmény vezetőjeként, illetve a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel a javítóintézet igazgatójaként vagy a büntetés-végrehajtási intézet parancsnokaként kapja.)

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult továbbá a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa - a várandósság időszakában (a magzat fogantatásának 91. napjától megszületéséig) - , a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy), a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

A
családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy), és a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély azzal a kitétellel, hogy az említett jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy - a döntésük szerinti - minősül jogosultnak.

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult még bármely EGT-állam jogszabálya alapján családi pótlékra, rokkantsági járadékra, vagy más hasonló ellátásra jogosult magánszemély is.

Eltartott: Eltartottnak minősül a kedvezményezett eltartottakon túl a családi pótlékra már nem jogosító tanuló, hallgató is mindaddig, ameddig őt is figyelembe veszik a testvérei után járó családi pótlék összegének megállapításánál, tehát aki közoktatási intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézményben első felsőfokú szakképzésben, első alapképzésben, első mesterképzésben vagy első egységes, osztatlan képzésben részt vevő hallgató és rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik.

Kedvezményezett eltartott meghatározásához: Kedvezményezett eltartott az, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékot folyósítanak, a magzat a várandósság időszakában - fogantatásának 91. napjától megszületéséig -, továbbá aki a családi pótlékra saját jogán jogosult, valamint a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

A Nyilatkozat I. Blokkját a Nyilatkozat első benyújtásakor, és a változás bejelentések alkalmával is ki kell töltenie, majd alá kell írnia. Aláírás nélkül a Nyilatkozat érvénytelen. Változás bejelentés esetén a II. Blokkot is írja alá. A III. Blokkban található záradék aláírásáról se feledkezzen el sem az első Nyilatkozat, sem a változás bejelentésekor!

FONTOS, hogy ezt a Nyilatkozatot Ön a 2012. évi adóváltozásoknak a terhességi-gyermekágyi segély/ gyermekgondozási díjban részesülők körében történő jövedelempótlék megállapításához adta. EZ A NYILATKOZAT NEM HELYETTESÍTI A CSALÁDI KEDVEZMÉNY ÉRVÉNYESÍTÉSÉRE SZOLGÁLÓ ADÓELŐLEG-NYILATKOZATOT!

Dödölle1 # 2012.02.07. 10:34

Larababa # e-mail 2012.02.06. 21:38 Tisztelt szakértő!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésemmel fordulnék Önhöz.
2011 szeptember 7.-e óta veszélyeztetett terhesként vagyok táppénzen. Valóban igaz-e az az állítás, hogy most 2012 január 1.-től is ugyanazt a napi összeget kapom táppénz gyanánt, mint a 2011-es évben? Ez azért fontos, mert a 2010-es jövedelmemből számított táppénz nagyon alacsony, de 2011-ben a duplájára emelték a bérem, így igazából a 2012-es évre járó táppénzemnek magasabbnak kellene lennie. Mit tudok tenni az ügyben, hogy a magasabb táppénzt kapjam a terhességem hátralevő részében? Vagy bele kell törődnöm az alacsonyabb összegű táppénzbe? Valami kérelem alapján lehet-e igényelni, hogy a 2011-es évből számolják a táppénzt? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:Larababa

Igen, igaz az az állítás, hogy most 2012 január 1.-től is ugyanazt a napi összeget fogja kapni táppénz gyanánt, mint amit 2011-es évben megállapítottak.

Oka: A hatályos jogszabály csak a GYED bizonyos eseteiben ír elő átszámítási (megemelési)kötelezettséget, de itt sem újra megállapításról, hanem a korlát (GYED max.) miatti emelésről van szó.

Semmit nem tud tenni, mivel így rendelkezik a hatályos jogszabály. Kérelmet előterjeszthet, de a változtatást (újramegállapítást) anyagi jogi jogszabály nem teszi lehetővé.

Lizi906 # 2012.02.07. 10:12

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni a következő ügyben;
2011. október 17-én jeleztem munkáltatómnak, hogy szeretnék újra munkába állni. Szülési szabadságom alatt a cég ugyan nem szűnt meg, de Magyarországon irodát már nem tart fenn (egy kolléga dolgozik otthonról, távmunkában). Novemberben november elején üzente meg a cég vezetője, hogy státusz és iroda nincs ill. a Pozsonyi irodában tudna foglalkoztatni. Kértem őket, hogy bár elsősorban dolgozni szerettem volna, de ha ez nem lehetséges, akkor állapodjunk meg. Azóta egy-egy sürgető e-mail után valaki felhív és közli, hogy folyamatban van az ügyem.
1.) Mit tehetek, meddig ildomos türelemmel várni?
2.) 2012. június 23-án jár le a Gyesem. Ha közös megegyezéssel válunk el egymástól, akkor mit kérhetek jogosan.
Köszönettel:
Lizi906

Vikyss # 2012.02.07. 09:02

Kedves Szakértő!

2010 decemberében szültem és 2011 év közepétől vagyok GYED-en. Most a 2012. január havi GYED-em majdnem 10.000 Ft-al kevesebb mint az eddigiek. Eddig kb. 54-55.000 GYED-et kaptam. A kérdésem,hogy ez az összeg marad ugyanennyi vagy kaphatom a régi összeget? Kell-e ehhez valamiféle nyilatkozat, kérvény? Válaszát előre is köszönöm!

Vikyss

Vanita76 # 2012.02.07. 08:05

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.
2008.04.-tól TGYS-t kaptam, majd utána a maximális GYED-et. 2010.05.01-től táppénzt kaptam, illetve 1 hónap szabadságot fizetett ki a munkáltatóm. 2010.09.20-tól 2012.09.20-ig újra GYED-et kapok a (másodig babám után), természetesen kevesebbet kapok, mint az első gyermek után. Kaptam a tavalyi (2011)évben az adójóváírást, és a családi kedvezményt is a 2 gyerekre én igényeltem.
A kérdésem az volna, hogy ha idén a családi kedvezményt 1 gyerekre kérem, akkor jogosult vagyok e a GYED kompenzációra?

A korábban írt -másik fórumozónak adott válaszából sajnos nem tudtam a saját kérdésemre választ kapni, hiába néztem meg a törvény hivatkozásokat.
Kérem segítsen, hogy beadhatom e az igényemet.

Előre is köszönöm szíves válaszát.

Tisztelettel: Vanita76

an_gyal # 2012.02.07. 07:22

Tisztelt Szakértő
Azt szeretném tudni hogy én közalkalmazottként jöttem el gyedre. Azt az információt kaptam hogy a gyeden lévőknek is meg kéne kapniuk a kompenzációt automatikusan azonban ma reggel szembesültem azzal hogy 4 ezer forinttal kevesebb pénzt kaptam. Hol tudok panaszt benyújtani illetve visszamenőleg igényelni, ugyanis nekem a munkáltatóm a kifizető hely.
Tisztelettel
Angyal Éva

tothe # 2012.02.07. 06:30

Tisztelt szakértő!

A kismamák jövedelempótló kompenzációjával kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Kislányom gyeden van, 2011-évben érvényesítette az adójóváírást. A babára nézve ő érvényesítette a családi kedvezményt. A problémám a családi kedvezménnyel van, hiszen könyvelőként tudom, hogy a családi kedvezmény 1 gyermek esetén havi 62.500.- ft-tal csökkenti az adóalapot, ez 10.000.- ft adókedvezmény.
Nem tudom, hogy ebben a kompenzációs nyilatkozatban a családi kedvezmény 206250.- ft-os összege az adóalapot csökkentő 62.500.- ft többszörösére, vagy a 10.000.- többszörösére, vagy évre vagy hónapra vonatkozik?

2012-ben még a rendelet megjelenése előtt úgy nyilatkozott, hogy 2012-ben ő veszi igénybe a családi kedvezményt.Ez havi 10.000.- ft adókedvezmény lesz. Akadálya ez annak ő jövedelemkompenzációt kapjon?

Köszönöm szíves válaszát.

Larababa # 2012.02.06. 20:38

Tisztelt szakértő!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésemmel fordulnék Önhöz.
2011 szeptember 7.-e óta veszélyeztetett terhesként vagyok táppénzen. Valóban igaz-e az az állítás, hogy most 2012 január 1.-től is ugyanazt a napi összeget kapom táppénz gyanánt, mint a 2011-es évben? Ez azért fontos, mert a 2010-es jövedelmemből számított táppénz nagyon alacsony, de 2011-ben a duplájára emelték a bérem, így igazából a 2012-es évre járó táppénzemnek magasabbnak kellene lennie. Mit tudok tenni az ügyben, hogy a magasabb táppénzt kapjam a terhességem hátralevő részében? Vagy bele kell törődnöm az alacsonyabb összegű táppénzbe? Valami kérelem alapján lehet-e igényelni, hogy a 2011-es évből számolják a táppénzt? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:Larababa

Gizimama # 2012.02.06. 13:05

T.Szakértő!

23 hetes várandós vagyok, a munkám jellegénél fogva, a szülésig táppénzen.A munkahelyem, ahol egy munkaerő-kölcsönző cégen keresztül álltam alkalmazásban, időközben megszűnt.
Kérdésem:táppénzt kapom-e tovább, és jogosult leszek-e GYED-re, GYES-re?

Köszönöm

Grace33 # 2012.02.06. 12:47

Tisztelt Szakértők!

A családi adókedvezményt egy gyerkőc után a férjem veszi igénybe mert én júniustól gyesen leszek és még nem döntöttünk hogy visszamegyek-e dolgozni azért javasolták ezt. hallottam a tv-ben a gyedkompenzációról hogy azoknak akik rosszabul járnak május 31-ig nyilatkozniuk kell a gyedkompenzáció igényléséről és akkor visszamenőleg is megkapják. Én azt olvastam hogy így is csak azok vehetik igénybe akik egy gyerek után érvényesítik az adókedvezményt..Akkor én nem tudom megigényelni ezt? Későbbiekben ha úgy döntök hogy mégis visszamegyek gyes mellett dolgozni akkor valamit lehet ezzel kapcsolatban variálni? A másik kérdésem hogy a munkahelyem megteheti azt is hogy csak 8 órában vesz vissza és akkor elesek a gyestől?

Előre is köszönöm válaszukat!

Man0ka # 2012.02.06. 11:50

Kedves Szakértő!

Az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot kérni:

Még szülés előtt lejárt a munkaszerződésem, így passzív táppénzre kerültem. Amikor ez is lejárt munkanélküli lettem és álláskeresési járadékot kaptam. Szülés után megkaptam a tgyást és utána a passzív gyedet is. Most ez is lejárt. Ma a munkanélküli központban azt mondták, hogy döntsem el, hogy nyílvántartásba vegyenek-e vagy a gyest kérem. Nem értem, hogy ha a gyes alanyi jogon jár és gyes mellett lehet dolgozni, akkor most, hogy nincs munkám miért kéne lemondanom róla? Illetve mi alapján döntsem el, hogy melyiket kérem?
Válaszokat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Manóka

sissy074 # 2012.02.06. 08:38

Tisztelt fórumozók!
Jelenleg GYED-en vagyok,munkáltatóm nem kifizetőhely így az OEP-től kapom a pénzem.Kérdésem az,hogy a családi adókedvezményhez a nyomtatványt a munkáltatómnak kell aláírni vagy az OEP-nek?
Köszönöm a választ előre is.