GYED,GYES, táppénz


bubamara55 # 2010.02.10. 13:24

Köszönöm - és persze sajnálom, de ha már két szakértő is mondja...

Egyébként tegnap óta alaposan átbogarásztam az adott törvényt meg a kormányrendeletet is az eü. min. honlapjáról, és én - laikusként - képtelen voltam megtalálni az utalást a minimálbér kétszeresére. Csak annyit láttam, hogy ha tgyás, gyed, stb. miatt nincs meg a 180 nap, akkor az ellátás alapja a korábbi állapot.

"48. § (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."

Márpedig kedvezőbb lenne. De a minimálbér kétszeresét tényleg nem találtam a rendeletben sem. Mi határoza akkor meg?

Köszönettel

bubamara55 # 2010.02.10. 13:24

Köszönöm - és persze sajnálom, de ha már két szakértő is mondja...

Egyébként tegnap óta alaposan átbogarásztam az adott törvényt meg a kormányrendeletet is az eü. min. honlapjáról, és én - laikusként - képtelen voltam megtalálni az utalást a minimálbér kétszeresére. Csak annyit láttam, hogy ha tgyás, gyed, stb. miatt nincs meg a 180 nap, akkor az ellátás alapja a korábbi állapot.

"48. § (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."

Márpedig kedvezőbb lenne. De a minimálbér kétszeresét tényleg nem találtam a rendeletben sem. Mi határoza akkor meg?

Köszönettel

Dödölle1 # 2010.02.10. 14:37

bubamara55 2010.02.10. 14:24
"De a minimálbér kétszeresét tényleg nem találtam a rendeletben sem."

Íme:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
A GYED korábbi felső korlátja alacsonyabb, mint a várható minimálbér kétszeresének 70%-a. Ennek az ellentmondásnak a feloldását teszi lehetővé a törvény, valamint ezzel a megoldással biztosítja a módosítás a GYED felső korlátjának automatikus emelését.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.

Azaz a GYED megállapításánál az (5) bekezdésben foglatakat alkalmazni nem lehet!!!

(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

Üdv.

bubamara55 # 2010.02.10. 14:57

Bocsánat az ismételt bejegyzésekért - és az utolsó pontosításért.

A tgyűs, gyed világos, ahogyan írta.
A második kérdésem - és a bejegyésem is - már a táppénzre vonatkozott.

Tehát: Az alkalmazott tgyás majd gyed után visszamegy dolgozni, de megbetegszik. Mekkora lesz a táppénze? Nincs meg a 180 bérezett napja, de azért nincs, mert tgyás-on és gyed-en volt (ahogyan a jogszabály is ismeri és láttam abban a 48§ (5)-ben).
Igaz az, hogy az tgyás és gyed előtti béréből kell kiszámolni a táppénzt - amelynek csak egy felső határra vonatkozó megkötése van, az a bizonyos tavaly óta létező minimálbér 400%-a?

Elnézést, és köszönettel

bubamara55 # 2010.02.10. 14:57

Bocsánat az ismételt bejegyzésekért - és az utolsó pontosításért.

A tgyűs, gyed világos, ahogyan írta.
A második kérdésem - és a bejegyésem is - már a táppénzre vonatkozott.

Tehát: Az alkalmazott tgyás majd gyed után visszamegy dolgozni, de megbetegszik. Mekkora lesz a táppénze? Nincs meg a 180 bérezett napja, de azért nincs, mert tgyás-on és gyed-en volt (ahogyan a jogszabály is ismeri és láttam abban a 48§ (5)-ben).
Igaz az, hogy az tgyás és gyed előtti béréből kell kiszámolni a táppénzt - amelynek csak egy felső határra vonatkozó megkötése van, az a bizonyos tavaly óta létező minimálbér 400%-a?

Elnézést, és köszönettel

bubamara55 # 2010.02.10. 14:57

Bocsánat az ismételt bejegyzésekért - és az utolsó pontosításért.

A tgyűs, gyed világos, ahogyan írta.
A második kérdésem - és a bejegyésem is - már a táppénzre vonatkozott.

Tehát: Az alkalmazott tgyás majd gyed után visszamegy dolgozni, de megbetegszik. Mekkora lesz a táppénze? Nincs meg a 180 bérezett napja, de azért nincs, mert tgyás-on és gyed-en volt (ahogyan a jogszabály is ismeri és láttam abban a 48§ (5)-ben).
Igaz az, hogy az tgyás és gyed előtti béréből kell kiszámolni a táppénzt - amelynek csak egy felső határra vonatkozó megkötése van, az a bizonyos tavaly óta létező minimálbér 400%-a?

Elnézést, és köszönettel

rejtjel # 2010.02.11. 08:41

Tisztelt Jogi Fórum!

TGYÁS, illetve GYED igénylésével kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.

A problémám lényege, hogy határozott idejű megbízási szerződéssel dolgozom, óraadóként az ELTE-n. Nem tudom, hogy jogosult lehetek-e a megváltozott szabályok alapján GYED-re, illetve TGYÁSra, illetve az előbbire mennyi ideig. A megbízási díjam bruttó 160 ezer/hó.

2007.06.07-től, első gyermekem után TGYÁS-ban, illetve GYED-ben részesültem 2009. febr. 1-ig. A GYED – (a cég eladása miatt közös megegyezés alapján felmondással) 2008. nyarától passzív GYED lett sajnos.

2009. 02.01-től 2009. 06.30-ig, majd 2009. 09. 01-től 2010. jan 31-ig megbízási szerződés alapján dolgozom az ELTE-n, havi bruttó 160 ezer forintért, amiből a járulékokat, stb-t, az ELTE vonja. Mostani szerződésem 2010. febr. 8-tól szól 2010. június 30-ig.

Második gyermekünket 2010. október 8-ra várjuk. Várhatóan 2010. szept. 1- től lesz új megbízási szerződésem. Azt olvastam, hogy a gyermek születésekor munkaviszonyban kell állni, ez lehet egy ilyen szerződés? Jobban teszem, ha 2010. júl 1-től regisztrálok álláskeresőként (ha ezt egyáltalán lehet megbízási szerződés után), az álláskeresési járadék elfogadható a munkaviszony helyett? Vagy akkor annak az összegéből számítják a TGYÁST?

Elfelejtettem írni, de idősebb gyermekem után 2009 febr 1-től, 2010. jún 7-ig GYES-t kapok.

Sajnos, a megbízási szerződés miatt elég bonyolult a helyzetem, de biztosan nem én vagyok az egyetlen ilyen, sajnos rengeteg a szerződéses oktató mind a felső, mind a közoktatásban, zömében a fiatalokkal kötnek iylet, hogy nee kelljen az állományt növelni L

Remélem tudnak valamiféle tanácsot adni, segítségüket előre is hálásan köszönöm,

Üdvözlettel,

rejtjel

Gyurcsánné # 2010.02.11. 09:11

Tisztelt hozzáértők!
Jelenleg gyed-en vagyok 2008.06.18-án szültem, munkahelyemre nem szeretnék visszamenni. 12 órás munkarend van.Nem lenne aki vigyázzon a kisfiamra.
Juniusban jár le a gyedem. De találtam egy jobb munkahelyet melyet a közeljövőben kellene betöltenem egy pénzintézetben.
Mi a menete a felmondásnak. Ha most visszamegyek dolgozni hamarabb mint ahogy lejárna a gyed-em attól a gyes jár még. Mert ugy értesültem hogy ha gyes alatt visszamegyek dolgozni, a munkabérem mellé jár egy évig a gyes is.
Remélem érthető volt a problémám.
Ha valaki tud válaszolni nekem, megköszönném.

Gyurcsánné # 2010.02.11. 09:11

Tisztelt hozzáértők!
Jelenleg gyed-en vagyok 2008.06.18-án szültem, munkahelyemre nem szeretnék visszamenni. 12 órás munkarend van.Nem lenne aki vigyázzon a kisfiamra.
Juniusban jár le a gyedem. De találtam egy jobb munkahelyet melyet a közeljövőben kellene betöltenem egy pénzintézetben.
Mi a menete a felmondásnak. Ha most visszamegyek dolgozni hamarabb mint ahogy lejárna a gyed-em attól a gyes jár még. Mert ugy értesültem hogy ha gyes alatt visszamegyek dolgozni, a munkabérem mellé jár egy évig a gyes is.
Remélem érthető volt a problémám.
Ha valaki tud válaszolni nekem, megköszönném.

nandy # 2010.02.11. 09:43

Tegnap válaszoltam neked.

nandy # 2010.02.11. 09:47

bubamara:

Nem mindegy, hogy gyes mellett dolgozik, vagy sem.
Ha nem kapja a gyes-t, akkor a táppénz alapja valóban lehet a korábbi GYED alapjával megegyező. De ha gyes-t is kap, akkor max. a minimálbér után jár a táppénz, és csak annyi napra, ahányat a gyes alatt dolgozott.

Ezért ha lényegesen magasabb lenne a táppénz összege gyes nélkül, akkor érdemes a keresőképtelenség időtartalmára visszamondani a gyes-t.

Petryske # 2010.02.11. 12:57

Tisztelt Szakértő!
A GYED-del kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Regisztrált munkanélküli voltam másfél évig.
2009. április 20- november 15-ig dolgoztam.
2009. november 16- december 14-ig passzív táppénzen voltam.
Március 6-án fogok szülni, addig álláskeresési segélyen vagyok.
A kérdésem:
Jogosult vagyok-e GYED-re, és mennyi ideig?
Hány éves koráig lehetek itthon a kislányommal?

Petryske # 2010.02.11. 12:58

Tisztelt Szakértő!
A GYED-del kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Regisztrált munkanélküli voltam másfél évig.
2009. április 20- november 15-ig dolgoztam.
2009. november 16- december 14-ig passzív táppénzen voltam.
Március 6-án fogok szülni, addig álláskeresési segélyen vagyok.
A kérdésem:
Jogosult vagyok-e GYED-re, és mennyi ideig?
Hány éves koráig lehetek itthon a kislányommal?

Sophie87 # 2010.02.11. 13:15

Tisztelt Hozzáértők!

Jelenleg 19 hetes kismama vagyok, elméletileg július 10-én fogok szülni. 2007. szeptemberétől folyamatos a munkaviszonyom és a közeljövőben tervezem, hogy elmegyek táppénzre.

Kérdésem:
Ha a szülés előtt elmegyek táppénzre, akkor mennyi TGYÁS-t, illetve GYED-et fogok kapni?

Válaszukat előre is köszönöm

wicky64 # 2010.02.11. 14:11

Tisztelt Jogi Fórum!
Feleségem főállású tanárnő, mivel alapítványi iskoláról van szó, egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, hogy számlaképes legyen. Alapvetően azonban alkalmazotti jogviszonyban dolgozik. Azazhogy tavaly november óta gyes-en van.( Tartós betegnek nyilvánított 4 éves kisfiúnkkal.) Mostanában hallottuk, hogy a gyes nem minősül munkaviszonynak, így -mivel vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik- járulékfizetési kötelezettsége van. Igaz ez?
Másik kérdésem: Ha most elkezdene tevékenykedni mint vállalkozó (kb. bruttó 80-100.000,- Ft bevétel várható) akkor mi lesz a helyzet?
Válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2010.02.11. 14:29

Gyes folyósítása alatt nincs járulékfizetési kötelezettsége az ev-nek, kivéve, ha a váll. tevékenységet személyesen folytatja.
Ha tevékenykedig, akkor legalább a minimálbér utáni járulékokat meg kell fizetnie.

nandy # 2010.02.11. 14:31

Tbj.
29. § (4) Az egyéni vállalkozó az (1) bekezdésben említett járulékalap alapulvételével nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot (tagdíjat) és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt

  1. táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül - kivéve, ha a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja -,
nandy # 2010.02.11. 14:38

Sophie:

Azt elég nehéz lenne megmondani, hogy mennyi TGYÁS/GYED-et fogsz kapni, mert sok mindentől függ.

De főszabály szerint az igénylés évét megelőző évben (2009-ben) elért jövedelem képezi az ellátások alapját. Ha nem voltál tavaly legalább fél évig fizetés nélküli szabin vagy betegállományban (azaz van min. 180 bérezett napod), akkor nálad is a 2009-es év alapján fogják megállapítani a táppénzt, TGYÁS-t, és valószínűleg a GYED-et is (ha még 2010-ben kéred).

A táppénz egyébként sem rontja le a táppénz, TGYÁS, GYED összegét, mert nem számít bele az ellátások alapjába.

nandy # 2010.02.11. 14:39

.

nandy # 2010.02.11. 14:44

Petryske:

Mivel még 2010. május 1-je előtt megszületik a baba, ezért a régi szabályok szerint kell megállapítani a jogosultságodat.
Tehát elég a szülést megelőző két év alatt 180 biztosításban töltött nap, feltéve, hogy a szülés napján is álláskeresésin leszel még. A gyermek kétéves koráig jár a GYED, és utána még egy évig a GYES.
Arra figyelj, hogy a ne a szülés előtti nappal szüntetsd meg az álláskeresésit, hanem később. Ennek megfelelően a TGYÁS-t se a szülés napjától igényeld.
Aztán ha lejárt a TGYÁS, vissza kell menni pár nap munkanélkülire, és onnan mehetsz GYED-re.

Sophie87 # 2010.02.11. 15:17

Köszönöm a választ.

Én is így tudtam, csak azt hallottam, hogy ha szülés előtt táppénzre megyek, akkor a GYED nem a fizetésem 70%-a lesz, hanem csak 50%.

Sophie87 # 2010.02.11. 15:19

Köszönöm a választ.

Én is így tudtam, csak azt hallottam, hogy ha szülés előtt táppénzre megyek, akkor a GYED nem a fizetésem 70%-a lesz, hanem csak 50%.

Petryske # 2010.02.11. 18:28

nandy!

Köszönöm a gyors választ!

Gyurcsánné # 2010.02.11. 19:11

Kedves nandy!
Ne haragudj de azt írtad válaszoltál nekem. Én végignéztem de nekem nem válaszoltál.
De azért köszönöm!

cicmic82 # 2010.02.12. 08:29

Tisztelt szakértő!
Nekem sajnos nem volt 2 év összefüggő munkaviszonyom.
2008.-ban végig dolgoztam, hol 4, hol 8 órás bejelentett állásom volt. 2009.-ben január, februárban vállalkozó voltam, és a minimál bér után fizettem a járulékokat, márciustól papíron munkanélküli voltam (vállalkozói és álláskeresési járadékot kaptam) egész november elejéig, novembertől újra vállalkozó vagyok, és a minimálbér duplája után fizetem a járulékokat a mai napig.
Szóval a múlt évben (úgy tudom ezt nézik) 4 hónapom volt (papíron) amikor dolgoztam, ebből 2 minimálbéres, 2 dupla minimálbéres.
A könyvelőm azt mondta, hogy a munkanélküli nem fog beleszámítani a gyedbe, meg a tgyásba. Idén júliusban fogok szülni. Mire számíthatok mi alapján számolják ki nekem a tgyás-t, és a gyed-et? És mennyi ideig fogom kapni a gyed-et?
Köszönettel: Adrienn