GYED,GYES, táppénz


Juliska75 # 2009.10.07. 11:46

Kedves nandy!

És ha a második baba május végén születik, vagyis már az új jogszabályok alapján 365 napnak kell lenni. Jól tudom, hogy akkor is megvan? mert fizetés nélküli szabin voltam a gyerek 2 éves koráig. Köszönöm a gyors választ.

nandy # 2009.10.07. 11:47

Ha a régi béred magasabb, mint a 2010. évi minimálbér, akkor nem muszáj dolgozni.
Ha kevesebb, akkor talán érdemes visszamenni, mert a béredet a cégnél történt bérfejlesztésnek megfelelően rendezni kell, ez valószínűleg béremelést eredményez.

mystery # 2009.10.08. 10:51

Kedves Szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy június közepe óta dolgozom,kb.4 hónapja!Azonban szeretnék táppénzre menni,mert veszélyeztetett terhes vagyok(januárban fogok szülni).Ilyenkor mennyi táppénz jár szülésig, és ez hogy befolyásolja a gyedem összegét?? Nagyon megköszönöm előre is annak, aki tud nekem segíteni! :-)

kgeorgina # 2009.10.08. 11:43

Sziasztok!

A segítségeteket kérném: 2009 január közepére vagyok szülésre kiírva. Január hónaptól kívánom a tgyást igénybevenni. A kérdésem az lenne valyon a november illetve december hónapra mennyi táppénzt fogok kapni.
Munkaviszonyom folyamatos már 10 éve.
2008 évi bruttó bérem: 3570000
2009 I.-IX. havi bruttó bérem: 2650000

Köszönöm a segítésget

nandy # 2009.10.08. 13:02

mysteri:

A kérdésed túl általános, kisregényt lehetne írni válaszként.

nandy # 2009.10.08. 13:09

kgeorgina:

A táppénz bruttó összege kb. 177.000,-forint lesz, ebből vonnak még 36% szja-t (ezt feltétenül kérjed az igénylés során!!!), így a nettó táppénz kb. 113.000,-Ft/hó összeg lenne.

A TGYÁS és a GYED igénylésénél viszont már kérheted majd az adójóváírást, és 18% legyen az szja-kulcs.
Ezt ne feledd el, mert az ellátásokból szja-t mindig vonnak, a te rendelkezésednek megfelelőlen. Ha több előleget vonnak, mint kellene, azt majd csak köv. évben kérheted vissza az APEH-tól.
A táppénznél azért kell 36%-ot kérni, mert az idei jövedelmed már most meghaladta az 1,9 MFt-ot, de jövőre nem fogja meghaladni (hacsak nem mész vissza dolgozni).

mystery # 2009.10.08. 14:00

nandy!

Segítenél nekem! Mit adjak meg információként, hogy segíts nekem a pontos válaszban?

nandy # 2009.10.09. 06:22
  1. szerződés szerinti bér
  2. mióta van biztosítási jogviszonyod?
  3. Az elmúlt két évben volt-e 30 napot meghaladó megszakítás?
ttimo82 # 2009.10.09. 06:30

Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék
Én 2009.03.12-én szültem, jelenleg gyeden vagyok. Tervben van a kistesó. Ha minden jól alakul, a pici a tesó 2-2.5 éves korára megszületik.
A kérdésem az lenne, ha a gyed lejárta után szülök, mi a legoptimálisabb megoldás a további juttatások miatt? A táppénz, a tgyás, vagy a szabadság kivétele?
Ha terhes leszek, menjek rögtön táppénzre, mert az több, mint a gyes, vagy az lerontja a következő bébi után járó támogatást vagy vegyem ki a szabit?
Hogyan járunk a legjobban? (ha már a támogatások idejét lecsökkentették)
Jelenleg is megvan a munkaviszonyom, talán a bejelentett bérem lesz majd a második babánál is a Tgyás alapja?

Köszönöm a segítséget
Tímea

nandy # 2009.10.09. 06:35

Kedves Timi!

Nem lehet tuti választ adni, mert ki tudja, milyen jogszabály lesz majd két év múlva...

De nagy általánosságban válaszolva:
A táppénz nem rontja le egyik ellátásnak sem az alapját, mert nem számít abba bele.
Akkor érdemes visszamenni "dolgozni", ha lesz legalább 180 bérezett nap, vagy a mostani szerződés szerinti bér a minimálbér kétszeresénél kevesebb.

mystery # 2009.10.09. 06:53

szia Nandy!

Munka előtt egyetemre jártam.Suli után munkába is álltam,bruttó 140.000-et keresek!

ttimo82 # 2009.10.09. 07:20

Szia Nandy

Köszönöm a villámgyors választ.
Remélem és még szerintem sokan mások, hogy fognak változni a dolgok az elkövetkező 1-2 évben.
De jobb tisztán látni a jelenlegi helyzetben is, ha ennél "jobb" lesz az meg csak jó.

Tegyük fel, hogy 365 biztosított nap kell, és nem megyek vissza dolgozni, de a bérem a minimálbér 2-szeresét meghaladja, ez miben befolyásolja a második gyerek utáni tgyás-t.

Ha gyed után nem megyek vissza dolgozni és nem igénylem a Gyes-t akkor kellene kivennem majd a szabit és táppénzre menni? Mi lenne majd a legjobb megoldás?

Az mitől függ, hogy mennyi adót vonnak le pl magánynyugdíj járulékként, és adóelőlegként.
Nekem a maximális gyed-et kellene kapnom és 67425-öt kaptam, ennyi a 100100-nak a Nettója? Sok a levonás szerintem.

Köszi Timi

nandy # 2009.10.09. 08:18
  1. Ha a béred az akkori minimálbér kétszeresét meghaladja, és nem mész vissza dolgozni, akkor a minimálbér kétszerese lesz az alap.
  2. Ha visszamész dolgozni, de a bérezett napok száma (ebbe a táppénz nem számít bele!) nem éri el a 180 napot, akkor szintén a min.bér kétszerese után számolnak. A szabi-táppénz kombó annyival jobb, hogy több pénzt kapsz, mintha gyes-t kérnél.
  3. A táppénzből és a TGYÁS-ból csak szja-előleget vonnak, melynek mértéke a te előzetes nyilatkozatodon alapul (lehet, hogy nem kértél adójóváírást?). A GYED-ből már 9,5% nyugdíjjárulékot is vonnak.
mystery # 2009.10.09. 08:21

szia Nandy!

Munka előtt egyetemre jártam.Suli után munkába is álltam,bruttó 140.000-et keresek!

tyúkanyó (törölt felhasználó) # 2009.10.09. 09:26

2008 januárjától vagyok alkalmazásban a párom kft-jénél. Idén márciustól táppénzen voltam terhesség miatt. A táppénz 1/3-át a kft-től utólag a tb táppénz hozzájárulás címén követelte.
A baba 09. 23-án megszületett, most tgys-t kapok. Állítólag ennek is be kell fizetni egy részét (állítólag). Hogy ezt elkerüljük, arra gondoltunk, hogy közös megegyezéssel megszüntetnénk a munkaviszonyomat.

A kérdéseim:

  1. Meg lehet-e szüntetni a munkaviszonyt tgys alatt?
  2. Le lehet-e mondani a tgys-rő, hogy csak gyed-et kapjak? Vagy annak egy részét is be kellene fizetni?
  3. Ha megszűnik a munkaviszonyom, azért még jogosult vagyok a gyed-re?

Előre is köszönöm a segítségeteket.

adel80 # 2009.10.09. 11:11

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni!
A kisfiam idén augusztusba a 2. életévét betöltötte, nekem így lejárt a Gyed-em . Már vissza is jelentkeztem dolgozni, most a szabadságomat töltöm (folyamatos munkaviszonyban vagyok) . Szeretnénk még egy picit, de igazán mikor? Most már teljesen nem értem az egészet. A szabadság alatt biztosított vagyok, de táppénz alatt is. Vagy nem? Ezzel a kettővel így biztos, hogy meg lesz 365 napom. De akkor meddig fogok a második gyerek után Gyed-et kapni? 1 vagy 2 évig?
Az előzőekben olvastam, hogy táppénz nem számít bele a bérezett napok számába. Akkor ezt se igazán értem. Mivel mikor a kisfiammal állapotos lettem, táppénzre kellett mennem, mivel fegyveres szervnél kismama nem teljesíthet szolgálatot. Szóval közel 8 hónapot voltam táppénzen. A fizetésem így valamivel csökkent, és ahogy észrevehető volt, a gyed-emet is ebből számolták.
Akkor most hogyan gondolkodjak? Várjunk még azzal a picivel, vagy nyugodtan jöhet? Mennyi Gyed-et fogok kapni és meddig?
( Azért jó lenne legalább 2 évig a másodikkal is otthon lenni! )

nandy # 2009.10.09. 12:16

tyúkanyó:

Nagy tévedésben vagytok, mert a TGYÁS, GYEd egyharmadát nem kell a munkáltatónak fizetnie. Egyébként közös megegyezéssel bármikor megszünethető a munkaviszony.

nandy # 2009.10.09. 12:17

Adél: a gyes, táppénz ideje is biztosításnak számít, de az ellátások alapjába nem számít bele, tehát nem rontja le azt.

eszterxx # 2009.10.09. 12:48

Kedves Nandy,

Nem jutottam én sem előrébb sajnos, hiába olvastam a korábbi válaszait, ezért kérdeznék:

2008.03.16-án született első gyermekem. Hivatalosan 2009.04.01-én jöttem vissza dolgozni, 3 cégben van bejelentett munkahelyem, az egyikben heti 32 órás, a másik kettőben 4-4 óra.

2010. június 11-re várom második gyermekem születését.

Kérdéseim a következők lennének:

2009-es jövedelmem számít bele a tgyás alapjába, de mivel ott 3 hónapot gyed-en voltam, ezért hogy kell számolni a tgyás várható összegét?

A 365 napos biztosítási jogviszonyba beleszámít az előző gyed is? Mennyi időt lehetek gyeden második gyermekemmel?

Mivel maximálták a táppénzt, így a lehető legkevesebbet tervezem tápppénzen lenni, de mivel előzőleg is veszélyeztetett terhes voltam, lehet, kötelező lesz. Ez esetben mi az a legkorábbi időpont, amikortól anyagilag már nem járok nagyon rosszul (2010. február előtt semmiképp nem megyek táppénzre, csak utána érdekelne)

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel,

Eszter

durmi # 2009.10.10. 08:05

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Ikergyesen vagyok jövőév végéig, de tervezzük a kistesót. Ha még az ikergyes alatt születik meg a baba, akkor hány gyes jár: 3 vagy csak 1? Ha lejár a gyes, és akkor születik meg, akkor csak az új babára kapok gyest, ugye? Ha tudtok segíteni, megköszönném!

nandy # 2009.10.10. 08:37

Mire szülni fogsz, addigra már az új szabályok lesznek érvényesek. A gyes csak a gyermek kétéves koráig jár, de ha addig gyed-re is jogosult vagy, akkor választhatsz.

nandy # 2009.10.10. 08:40

Eszter:

A 365 napba beleszámít a gyed, gyes időszaka is, ha egyébként volt munkaviszonyod. Ez nálad bőven meglesz.

A táppénz alapja az a jövedelem lesz, melyből 6% eg.bizt. járulékot vontak (és nem csak 4%-ot).

Főszabály szerint az előző évi jövedelem a mérvadó. A bérezett napokat veszik figyelembe, esetedben áprilistól decemberig tartó jövedelmet.
A táppénz, gyed, gyes stb. nem számít bérnek, így nem lesz a köv. ellátások alapja sem (nem rontja le), de jogszerző időnek számít.

Ha 2009-ben meglesz a 180 bérezett nap, akkor utána már elmehetsz táppénzre.

Kati0929 # 2009.10.10. 13:55

Tisztelt Szakértő!

2008.07.12-én született meg a fiam, aki után 6 hóig tgyást kaptam, majd elvileg 2010.07.12-ig a max gyedet fogom kapni. A kistesót 2010.05.03-ra várjuk, tehát még a gyed-be fogok beleszülni. Folyamatos biztosításom van 2005 óta, a szerződés szerinti bérem br.196.000 Ft.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan járnék jobban.

  1. Ha maradok gyeden a szülésig és a kis tesó születésekor megigénylem a kicsire a tgyást (ami ha minden igaz a bejelentett fizum 70%-a lesz), majd a 6 hó letelte után a gyedet.
  2. Vagy most visszamegyek dolgozni, de persze csak kiveszem a szabiaimat, (2008-ra 2009-re 48 nap), aztán betegszabi, majd tp. Így ha minden igaz többet fogok kapni a szülésik, mint a gyed, de aztán tgyás-om és a gyedem lesz kevesebb? Vagy ebben az esetben hogyan fogják számolni a kis tesó utáni juttatásokat?

Válaszát előre is köszönöm!
Katalin

nandy # 2009.10.10. 18:01

TGYÁS és GYED szempontjából teljesen mindegy, mert ha nem lesz 180 bérezett nap (márpedig a táppénz miatt nem lesz), akkor max. a minimálbér kétszerese lehet az alap.

A táppénz nem képezi a gyed stb. alapját, nem rontja le azt. Ezért ha van rá lehetőség, érdemes kivenni a szabikat, aztán táppénzre menni, mert a táppénz alapja valóban a szerződés szerinti béred lenne. Ne feledd el lemondani a gyed-et, mielőtt szabira mész!

nandy # 2009.10.10. 18:01

folyt. Helyette a szabadság időtartamára igényelj gyes-t, de azt is mondd le a táppénzes időszak kezdetével, mert különben csak annyi nap táppénz jár, amennyi napot szabin, betegszabin voltál.