GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2013.04.10. 14:07

kitkev

A válaszom edverushnak szólt. Ha te a tgyást és gyedet is 2013-ban igényled, akkor 2012-ből számolnak.

valeriakovacs77 # 2013.04.09. 14:26

Szeretném tudni, hogy ha 2012 novemberétől vagyok TGYS-on ( 2011-es bérből számítják) akkor a GYES-t is ebből a 2011-es bérből fogják.e számítani ( 2012-ben jelentős béremelést kaptam). A TGYS megkezdése elött több mint két év munka viszonyom volt. A választ előre is köszönöm

kitkev # 2013.04.09. 05:25

edverush
Tgyást 2012-es jövedelemből, gyedet 2013-as jövedelmedből számítják. 9 nap nem számít megszakításnak.

Tisztelt Anne01, most olvasom, hogy a gyedet a 2013-as jövedelemből számítják. Mi van olyankor, ha február 1-től önhibámon kívül veszélyezetett terhesként táppénzre kerültem, májustól fogok Tgyást kapni, utána ősszel igényelném a gyedet. Ez azt jelenti, hogy a terhességi táppénz alapján fogják adni a gyedet, vagyis kapok majd vmi minimálbér szerű összeget? Mert egyébként a "normál" fizetésem alapján megkapnám a gyed maximumát.
Köszönettel.

anne01 # 2013.04.08. 17:36

edverush

Tgyást 2012-es jövedelemből, gyedet 2013-as jövedelmedből számítják. 9 nap nem számít megszakításnak.

edverush # 2013.04.07. 14:28

Tisztelt Szakértő!
Október végére várom első gyermekemet. Jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok és maradok is a baba születéséig.
A kérdésem az lenne, hogy mi alapján számolják a TGYÁS-t és a GYED-t ebben az esetben?
Folyamatosnak számít egy munkaviszony, ha 9 nap eltelik az új munkaviszony bejelentéséig a legutolsó megszűnésétől? Ha igen, akkor nekem 2007-től folyamatos a munkaviszonyom.
Válaszát előre is köszönöm!

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:37

balazseniko # e-mail 2013.03.18. 08:54

Tisztelt szakértő!

Én is kaptam már a kérdésemre különböző válaszokat, így most leírom ide is. 2006. májusától dolgoztam, 2008 novemberben szültem a kisfiamat ezután TGYÁS, GYED, GYES következett 2011.11.14-ig. A munkaviszonyom 2012.02.14-én szűnt meg ezután munkanélkülin voltam és álláskeresési járadékot kaptam 2012.05.14-ig. Utána két hétig alkalmi munkavállalási szerződéssel dolgoztam és 2012.06.01-óta jelenleg is dolgozom. Most ismét babát várok október végi szüléssel. Viszont ajánlottak nekem egy új munkahelyen egy sokkal jobban fizető állást és átvennének attól függetlenül, hogy terhes vagyok. Jelenleg a bruttóm 130000 Ft ott viszont 190000 Ft-ot adnának. Kérdésem: A jelenlegi munkaviszonyom március 29-el érne véget az új pedig április02-vel kezdődne.Szeretném megtudni, hogy mit fognak TGYÁS-nál és GYED-nél alapul venni nekem. A szülést megelőző évet vagy az utolsó munkahelyemen töltött 180 napomat, mivel megszakad a munkaviszonyom.Vagy mit kellene tennem, hogy csak az utolsó 180 napot nézzék, mert ugye nekem az sokkal kedvezőbb lenne?
Válaszát előre is köszönöm.

Kedves Enikő!

Amennyiben a jogviszonyai között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás az ellátásnál figyelembe veszik az irányadó időszakban, az előző munkáltatónál elért jövedelmét is.

Tekintettel arra, hogy az Ön által megadott adatok szerint a két jogviszony között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás egy 2013. októberi szülés, illetve tgys igénylés esetén a 2012-es jövedelem lesz az ellátás alapja, feltéve, hogy 2012-ben volt legalább 180 bérezett napja(pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme)

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:22

MMea 2013.03.22. 14:03

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok kisfiammal és 7 hetes terhes a második gyermekemmel. Érdeklődnék, hogy gyesről egyből el tudok-e menni táppénzre vagy a szabadságomat előbb ki kell vennem?
Köszönöm!
Üdv, Mea

Kedves Mea!

Amennyiben az orvosilag indokolt és az orvos keresőképtelen állományba veszi "egyből el tud menni táppénzre" nem kell kivennie a szabadságait.

(Természetesen ha a GYES mellett nem dolgozik táppénzre csak akkor jogosult, ha a keresőképtelenség kezdő napjától írásban kéri a GYES ellátás megszüntetését.

(A lemondással kapcsolatos eljárásjogi szabályokat az Ebtv. és végrehajtására kiadott Kormányrendelet tartalmazza.)

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:14

angelina24 2013.03.25. 13:11

Tisztelt Szakértő!
Gyed-en lévő kismama vagyok. Köztisztviselőként dolgozom, de szeretnék munkahelyet váltani. ......Ha a másik munkahely nem tud ennyit várni rám a munkaviszonyom megszüntetésével megszűnik-e a gyed ellátása, ha a másik munka nem jön össze?

Válaszát előre is köszönöm!

Kedves Angelina!

A GYED ellátás un. passzív jogon, azaz a munkaviszony/köztisztviselői jogviszony megszűnése után is megilleti.

Felhívom azonban a figyelmét arra, hogyha új jogviszonyt létesít és ott munkát végez, amiért díjazást kap GYED ellátásra nem jogosult, ugyanis a GYED is egy keresetpótló juttatás, így ha van keresete GYED nem folyósítható.

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:08

queen33 2013.04.02. 15:38

Tisztelt Szakértő/Szakértők!

Elvileg 2013. augusztus 06.-án fog megszületni a gyermekem. 2013. áprilisától szeretnék táppénzre menni. A szülés időpontja előtt 28 nappal igényelhetem a TGYÁST, ami 168 nap. Tehát a GYED-et 2013. december 23.-ától kaphatom. A TGYÁS számításánál a 2012. év átlagkeresetét veszik figyelembe. A GYED számításánál is a 2012-es év átlagkeresete fog számítani esetemben? Mi alapján számítják ki a GYED-et? Mert ha most elmegyek táppénzre 2013-ban nem lesz 180 nap munkaviszonyom.
Köszönöm!

Kedves queen33!

Főszabály minden pénzbeli egészségbiztosítási ellátásnál, hogy az ellátás alapja a megelőző évi kereset, feltéve, hogy a megelőző évben az igénylőnek van 180 pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme (bérezett napja).

Amennyiben a GYED igényjoga 2013.12.13-án nyílik meg az ellátás alapja a 2012-es pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme lesz, feltéve, hogy 2012-ben volt legalább 180 bérezett napja.

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:02

Kedves kitkev!

Kérdésére, miszerint van-e országos törvény erre, ha igen, hol találom az a válasz, hogy igen van, bár nem törvény, hanem kormányrendelet, mégpedig a keresőképtelenség elbírálásáról szóló 102/1995 (VIII.25.) kormányrendelet.

Ez tartalmazza azt is, hogy amennyiben a házi/kezelőorvos döntésével, eljárásával stb. nem ért egyet hová fordulhat panasszal.

anne01 # 2013.04.06. 17:13

bibisom

Álláskeresésit úgy igényeld, hogy a szülés napja beleessen annak az idejébe. Remélem tudod, hogy gyes és álláskeresési együtt nem igényelhető, ezért előbb le kell mondanod a gyest, elindítod az álláskeresésit és tgyás igénylésnél úgy jársz el, mint az első gyereknél is tetted.

bibisom # 2013.04.06. 08:31

Tisztelt Szakértő!

2011.11.06-án született meg első gyermekem, akivel 2012.04.21-ig TGYÁS-t kaptam (kb.60.000ft), majd GYED-et (kb.50.000) 2013.11. hónapig. HA jól tudom, ha 2014.6. hóig megszületik a második baba, akkor ismét kapok TGYÁS-t és GYED-et is és nagyjából ugyanakkora összeget, mint az első gyereknél.
Az lenne a kérdésem, hogy a GYES idejére igényeljem meg újra az álláskeresési járadékot (azon voltam, mikor a baba született és még van hátra pár hetem), vagy elég a GYES is.

Válaszát előre is köszönöm!

kitkev # 2013.04.03. 08:18

Tisztelt Szakértő!
33 hetes veszélyeztett terhes vagyok, a magán nőgyógyász javaslatára eddig 9-es kóddal a háziorvos kiírt táppénzre, minden probléma nélkül. Mai nap kiderült, új házitovosunk lett, aki fel volt háborodva szinte, hogy mit keresek én ott nála, nem neki kell ezt a táppénzt kiadnia, hanem az "állami" nőgyógyászati központban kell kérnem. Ennek ellentmond a védőnői tájékoztatás, miszerint a háziorvos is kiírhat 9-es kóddal, csak kell a szakorvosi javaslat mellé. Ugyan ki akarna a mai egészségügyben, veszélyeztett terhesként órákig sorba állni az állami nőgyógyászati rendelőben egy papírért? Aki teheti, úgyis maszek dokihoz jár, és nem csak a terhesség esetén, a mai világban... Kérdésem az lenne, hogy van-e országos törvény erre, ha igen, hol találom vagy pedig lehet-e a törvényt megkerülni, és városi szinten eltérően szabályozni, mert az új háziorvos szerint Székesfehérváron ezért hozták létre azt a bizonyos állami nőgyászati központot... (Végül nagy kegyesen odaadta a papíromat, de a kolléganőnek mondta, hogy a jövőben nála ilyen nem lesz, az új kismamákat nem fogja kiírni.) Ami szerintem felháborító, hogy két rendszerből két eltérő információt kap a kismama, és dobálják ide-oda, mint valami bábut (háziorvos/védőnő). Köszönöm, de én nem vagyok senki bábuja, főleg nem a 8. hónapban!
Előre is köszönöm válaszukat.

queen33 # 2013.04.02. 13:38

Tisztelt Szakértő/Szakértők!

Elvileg 2013. augusztus 06.-án fog megszületni a gyermekem. 2013. áprilisától szeretnék táppénzre menni. A szülés időpontja előtt 28 nappal igényelhetem a TGYÁST, ami 168 nap. Tehát a GYED-et 2013. december 23.-ától kaphatom. A TGYÁS számításánál a 2012. év átlagkeresetét veszik figyelembe. A GYED számításánál is a 2012-es év átlagkeresete fog számítani esetemben? Mi alapján számítják ki a GYED-et? Mert ha most elmegyek táppénzre 2013-ban nem lesz 180 nap munkaviszonyom.
Köszönöm!

anne01 # 2013.03.29. 11:45

somik82

OEP-nél mondták jól. Egyik nappal lemondod a gyest a MÁK-nál, következő naptól gyedet igényelsz OEP-nél.

somik82 # 2013.03.27. 16:26

Tisztelt Szakértő!

Sajnos nem vagyok otthon a témában, ezért szeretnék Öntől segítséget kérni.
A helyzetem a következő. Kisfiam 2012. 08. 31-én született. 2011-ben végig 2 órás munkaviszonyom volt. Mellette végig tanultam, először nappali tagozaton, majd estin. 2012. márciusától már 8 órás munkaviszonyom volt a baba születéséig.
A férjem intézte a dolgokat a hivatalokban. Azt mondták a MÁK-nál, hogy nem érdemes a TGYÁS-t választanunk, mert nagyon kicsi az összege, válasszuk a GYES-t, így 28500 Ft kapok. De azt mondták, hogy februárban mondjuk le, mert elérem azt az időszakot, mikor a magasabb összeg után kapok ellátást, ha jól értettük GYED-et (?).
A MÁK-tól elküldtek kétszer is, hogy ilyen nincs, nem lehet ide-odaugrálni. Az OEP-nél azt mondták, ez lehetséges, csak le kell mondanom a GYES-t a MÁK-nál. A könyvelőnk szerint is ugyanez a helyzet.
Én mostmár nem értem, mit kellene tennem.

Köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel:

Éva

79csillag # 2013.03.27. 06:33

Nem vagyok ugyan szakértő,de nálunk is a nagymama van gyes-en, igaz ő már nyugdíjas.
Nagymama a gyes mellett nem dolgozhat!
Teljesen mindegy, hogy a szomszédban lakik vagy a szomszéd városban!
Ha a nagymama van gyes-en az unokával, nem mehet bölcsibe. Vizsgálják, mégpedig úgy, hogy TAJ szám alapján. A gyerek TAJ-számát a bölcsi minden hónapban lejelenti, és a központban "elvileg" összefut, hogy bölcsi is, meg gyes is.
A szülő is igénybe veheti, de akkor nem dolgozhat napi 8 órás ill.heti 40 órás munkaviszonyban, hanem csak 6 v. 4 órásban.
Remélem segítettem!

safner # 2013.03.26. 07:10

Tisztelt szakértő!
Feleségemnek 2013.03.09-én lejárt a Gyed, és visszaállt dolgozni. A Gyest a nagyszülő nevén szeretnénk megigényelni. A kérdéseim a következőek:
A nagyszülő folytathat-e munkaviszonyt, és mekkora időkorláttal?
Milyen távolság elfogadható a nagyszülő és a mi lakcímünk között, vagy egy lakcím kell?
Bölcsődei ellátást vehetünk-e igénybe, ezt vizsgálják-e?
Ha a szülő veszi igénybe, akkor hány órában dolgozhat? Ehhez kell-e szerződést módosítani?

Válaszát előre is köszönöm!

angelina24 # 2013.03.25. 12:11

Tisztelt Szakértő!
Gyed-en lévő kismama vagyok. Köztisztviselőként dolgozom, de szeretnék munkahelyet váltani. A félelmem az, ha kérem a felmentésemet jelenlegi munkáltatómtól, nem fog elengedni közös megegyezéssel azonnal, hanem ragaszkodni fog a 2 hónap felmentési időhöz (még akkor is, ha nem dogozom). Ha a másik munkahely nem tud ennyit várni rám, akkor van-e mód arra, hogy visszavonjam a felmentési kérelmemet, hogy a két szék közül ne essek a pad alá. Illetve munkaviszonyom megszűntetésével megszűnik-e a gyed ellátása, ha a másik munka nem jön össze?

Válaszát előre is köszönöm!

Niki1982 # 2013.03.23. 14:42

Tisztelt szakértők!
2013.júl.22-ig gyesen vagyok a kislányommal.Jelenleg 12 hetes terhes vagyok,szept.25 körül érkezik a kistesó.A kérdésem az lenne,hogy maradjak gyesen vagy menjek el táppénzre?Esetleg vegyem ki a felgyülemlett szabimat?Hogy éri meg jobban?A tgyás-om 70000 volt,a gyedem 60000 körül nettóban.Válaszukat köszönöm:Niki1982

anne01 # 2013.03.23. 08:18

liju65

Miért ne járna neki szabadság? 2013-ra 20 nap, de el kellene dönteni, hogy most táppénzen vagy szabadságon van. A kettő együtt nem megy. A bennmaradt szabadságokat általában akkor veszik ki, amikor a kismama újra munkába áll. Tgyást legkorábban a szülést napját megelőző 28. naptól tudja igényelni. Tgyás kb. 34.300 Ft., gyed kb. 30.870 Ft., feltéve, hogy a családi kedvezményt is igényli. Ha nem, akkor kevesebb.
tgyásról:
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF
gyedről:
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

liju65 # 2013.03.22. 16:41

Tisztelt Szakértő!
A lányom ügyében szeretnék tanácsot kérni.
Ö 23 éves kismama, aki 2013.május 26.-ra van kiírva szülni.2011.júliusáig tanult, majd munkanélküli lett ellátás nélkül.2012.március 20.-án talált munkát.Ez 4 órás br 49.000,-Ft-os állás volt.2012.-től veszélyeztetett terhes lett és táppénzen van.
Kérdésem, hogy jár-e Neki fizetett szabadság és ha jár akkor mennyi? TGYÁS mennyi idővel a szülés előtt jár hogy kell igényelni.Erre a munkaviszonyra mennyi TGYÁS,GYED
várható?Vagy csak GYES-t fog kapni?

Válaszát előre is köszönöm!

anne01 # 2013.03.22. 16:25

Kodi79

Honnan tudja a munkáltatód, hogy veszélyeztetett terhes vagy? Leadtad már a táppénzes papírjaidat?

MMea # 2013.03.22. 13:03

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok kisfiammal és 7 hetes terhes a második gyermekemmel. Érdeklődnék, hogy gyesről egyből el tudok-e menni táppénzre vagy a szabadságomat előbb ki kell vennem?
Köszönöm!
Üdv, Mea

Kodi79 # 2013.03.22. 12:49

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni, mert teljesen tanácstalan vagyok!
Megadnék néhány adatot, ami fontos lehet. Bruttó havi bérem 270 000 Ft. A cég alkalmazásában 2003. október 15. óta állok.Kislányom 2011. májusában született. 2010 november 1-től táppénzen voltam és kislányom születésétől igényeltük a TGYÁS-t, azóta GYED-en vagyok. Most betöltött 16 hetes vagyok a másik babával. Szeretnék elmenni táppénzre, mivel a táppénz elviekben több, mint a jelenlegi GYED-em, valamint májustól csak GYES illetne meg, mert a kislányom betölti a 2. életévét.
Szerettem volna kivenni a kislányom után járó szabadságokat és csak aztán elmenni táppénzre, de a munkáltatóm azt mondja, hogy nem tehetem, mert veszélyeztetett terhes vagyok.
A következőt írták, idézem:
Ha jelen pillanatban vissza szeretnél térni (aktív állományba), akkor egyből betegszabin leszel és táppénzt kapsz (GYED/GYES-t már nem), mert jelen pillanatban keresőképtelen vagy mint veszélyeztetett terhes. Hivatalosan, OEP felé bejelentett keresőképtelenként nem mehetsz rendes szabira, csak betegszabira.
Ez valóban így van?
Köszönöm segítségét!