GYED,GYES, táppénz


th760618 # 2013.05.08. 18:06

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok. A munkáltatóm valószínű megszűnik még a GYED lejárta előtt. Arra szeretnék választ kapni, hogy ha felszámolásra kerül a sor, akkor felmondhatnak-e nekem. Ha igen, milyen juttatásokra számíthatok, illetve ilyen esetben ha megszűnik a munkáltatóm, akkor a GYED ugyanúgy fog-e járni nekem, hogy már nem lesz munkáltatóm. Köszönöm válaszát!

Zengőbérci # 2013.05.08. 09:23

Hortenzia 2013.05.06. 21:42 Tisztelt Szakértő!

2013. január 29-ig gyesen voltam (ekkor töltötte gyermekem a 3. életévét). 10 éve dolgozom a munkahelyemen, a gyes lejárta után ismét munkába álltam. Azonban ismét babát várok, december vége felé fog megszületni.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok-e a gyedre, vagyis a gyes beleszámít-e az 1 év biztosítotti időbe?
Előre is köszönöm válaszát!

Kedves Hortenzia!

Amennyiben a GYES ideje alatt fennállt a munkaviszonya, csak a gyermek gondozása miatt fizetésnélküli szabadságon volt, úgy a Tbj 8. § értelmében ez idő alatt nem szünetel a biztosítása, így igen, a GYES ideje beszámít az újabb baba utáni tgys és GYED ellátáshoz szükséges 365 nap biztosítási időbe.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.08. 04:27

A leírtak alapján jogszerű a bérkompenzációs igény elutasítása.

______________________________________________________

www.bodnarugyvediiroda.hu

Hortenzia # 2013.05.06. 19:42

Tisztelt Szakértő!

2013. január 29-ig gyesen voltam (ekkor töltötte gyermekem a 3. életévét). 10 éve dolgozom a munkahelyemen, a gyes lejárta után ismét munkába álltam. Azonban ismét babát várok, december vége felé fog megszületni.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok-e a gyedre, vagyis a gyes beleszámít-e az 1 év biztosítotti időbe?
Előre is köszönöm válaszát!

wediana # 2013.05.06. 12:18

Tisztelt Szakértő!
A következő lenne a kérdésem.
2008-óta folyamatos munkaviszonyom van a mostani munkahelyemen. 2011-ben szültem 1. gyermekemet 2011 januárjában voltam táppénzen, majd áprilisban szültem, 2. gyermekemet 2012 októberében szültem, ekkor a tgyás igénylésnél sajnos szembesülnöm kellett azzal,hogy a táppénz is jövedelemnek számít, így jóval kevesebb tgyást kaptam a vártnál. Mikor 2013 márciusában elkezdődött a gyed időszaka ismét eltérést vettem észre a kifizetett összegben, ekkor közölték, hogy mivel gyedből mentem szülni és volt 2011 év elején jövedelmem így a 2. gyermekemnél ugyanaz a gyed alapja mint a tgyás alapja, csak több járulékot vonnak belőle. Azt nem értem hogy mikor megosztva a múlt hónapban tgyást és gyedet akkor azt mondták az oepnél,hogy a gyedem alapja az 1. gyermekemnél számított gyed alapja lesz. Pláne nem értem hogy mikor először rákérdeztem hogy a 2. gyermekemnél mi lesz a gyed alapja azt mondták hogy a gyed napján érvényes munkaszerződésem szerinti munkabérem. Sajnos nincs már erőm vitatkozni,telefonálni mert úgyis mindig azt válaszolják hogy SAJNOS így-megy úgy nem tudnak belenyúlni a programba stb. Remélem Önök érdemi választ tudnak nekem adni,hogy lenne e valami megoldás a problémámra.
Előre is köszönöm válaszukat

exemplifikatív # 2013.05.06. 10:43

T. Ars Iustitiae!

Főszabály szerint az jogosult tgys, majd GYED ellátásokra aki biztosított ÉS a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Ez az un. jogosultsági feltétel.

Ettől megkülönböztetjük az un. igényjogot. Főszabály szerint a tgys lejárta után annyi nap GYED-re jogosult, ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik a szülést megelőző két éven belül.

Amennyiben már rendelkezik 41+87=128 nappal, akkor a jogosultsághoz a szülésig még szükséges 237 biztosításban töltött nap.

Ezzel azonban csak a GYED-re való jogosultságot szerzi meg és a tgys lejártát követően (a tgys 168 napig folyósítható) csak 365 napig kaphat GYED ellátást. (Magyarul fél év+egy év=a gyermek 1,5 éves koráig lesz jogosult GYED-re.)

Ahhoz tehát, hogy a gyermek kétéves koráig legyen jogosult GYED-re kevés a 365 biztosításban töltött nap, legalább 562 nap szükséges. (2*365=730-168=562)

Ha a tápénz alatt fennáll a munkaviszonya az az idő is biztosítási időnek minősül.

A próbaidő alatt felmondási védelem nem illeti meg.

A várandósága megállapításától a gyermek 3 éves koráig éjszakai munka nem rendelhető el. (Mt. 113. § (1) a) és (3) bek.

Az egyes munkavállalói csoportokra vonatkozó különös rendelkezések

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

a) a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

KOMMENTÁR a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényhez

A munkaviszony megszüntetése

Mt. 64. §-ához:

A munkaviszony megszüntetés három jogcímen történhet:

  1. Közös megegyezéssel.

Közös megegyezéssel akkor szűnik meg a munkaviszony, ha mindkét fél egybehangzóan és kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a munkaviszonyt a közösen meghatározott időpontban meg kívánja szüntetni. A közös megegyezés tehát kétoldalú jognyilatkozat, megállapodás, így csak mindkét fél erre irányuló szándéka esetén szüntetheti meg a munkaviszonyt.

  1. Felmondással.

A felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendes felmondás jogcím helyébe lép; a munkaviszonyt nem azonnali hatállyal, hanem felmondási idővel, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása mellett szünteti meg.

c) Azonnali hatályú felmondással.

Az azonnali hatályú felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendkívüli felmondás, a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés, és a régi Mt. 88. § (2) bekezdése szerinti elszámolási viszonnyá alakítás jogcímek összefoglaló megnevezésével, azok helyébe lép. Az azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt minden esetben azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása nélkül szünteti meg.

Ars Iustitiae # 2013.05.06. 07:09

Tisztelt Szakértők,

Friss házasként gyermeket szeretnénk.
Előző évben 41 nap, tárgyévben 87 nap biztosítotti napom van. ( ezek a bedolgozó cégek!)
Hamarosan ismét el fogok helyezkedni, egy 3 műszakos munkahelyre. Kérdésem a következő: A 365 nap biztosítotti napok meglétéhez(Gyedre való jogosultság) hány napot kell dolgoznom? Elég, ha fele ebből a terhesség miatti táppénz? Milyen védelem illetne meg terhességem miatt az új munkáltatónál? Gondolok itt a próbaidőre és az éjszakai munkavégzésre.
A válaszokat előre is nagyon köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:50

Közalkalmazott vagy, és a munkáltató által adható illetménykiegészítésről beszélsz? Az tényleg nem kötelező, soha nem is volt az.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:49

Mi az a bérkompenzáció?

safner # 2013.05.04. 08:45

Tisztelt Szakértő!
2013.03.09-ig voltam a harmadik gyerekkel Gyed-en,visszaálltam dolgozni.A munkáltatómat megkérdeztem ,hogy a gyed ideje alatt volt -e munkabér emelés, vagy bérkompenzáció.Azt felelték,hogy ők nem emeltek bért senkinek. Bérkompenzációt viszont a többiek kaptak 2012-ben.2013 03.10-től részemre bérkompenzációt nem számoltak ,arra hivatkozva,hogy ebben az évben nem kötelező adni , és senkinek nem adnak.Nekem jár-e az a bérkompenzáció ,amit a többiek megkaptak 2012-ben.A gyed alatt az Államkincstár elutasította a bérkompenzációs igényemet.Jogszerűen járnak-e el a munkahelyemen?
Előre is köszönöm a segítségét!

exemplifikatív # 2013.05.01. 08:31

cs.gabi77

Az un. passzív táppénz intézménye a visszaélések miatt (tömegesen használták munkanélküli ellátásként) megszűnt.

Tgys ellátásra az jogosult biztosított és a szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel rendelkezik. Jogosult továbbá az is, akinek megszűnt a jogviszonya, ha munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Az ellátás alapját az Ebtv. 42. és 48. szakaszaiban leírt módon kell kiszámolni, leegyszerűsítve ha az irányadó időszakban volt peb. járulékalapot képező jövedelme, úgy az lesz e tgys ellátás alapja.

Az, hogy elmegy-e táppénzre (keresőképtelen állományba veszik-e vagy sem) nem a munkáltatótól függ, hanem orvosszakmai kérdés.

cs.gabi77 # 2013.04.22. 11:04

Tisztelt szakértő!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi dologban.2013február 28.óta gyesen vagyok itthon,és szeretnénk még egy babát.Viszont ma úgy hallottam 2013 december végével megszűnik a munkahelyem,a cég nem,csak ez a vidéki üzlet ahol dolgozom.Tehát ha állapotos lennék,és gyes helyett táppénzre mennék,akkor a táppénz ideje alatt felmondhatnak ha jól tudom decemberben?!Milyen ellátást kapnék akkor, ha teszem azt nem decemberben de januárban a felmondást követő egy hónapon belül születne meg a babám?(passzív táppénz igénybe vehető-e ez esetben?)És milyet akkor ha később?Hogy járnék a legjobban?Járna-e tgyás,ha igen akkor ugyanazt kapnám mint az első gyermekemmel?Úgy gondoltuk eddig hogy ha összejön a baba,kivenném a szabijaimat,majd elmegyek táppénzre.Ezt mindenképp kivitelezhető lenne,vagy a munkáltatótól függ?Előre is köszönöm a segítséget:Gabi

edenke74 # 2013.04.20. 18:27

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a felvilágosítását kérni.2012.01.25-től van folyamatos munkaviszonyom,előtte ugyanis megszakításom volt 3 hónap.2012.01.25-től folyamatosan dolgoztam,2012.11.12-től betegszabin majd 2012.11.25-től táppénzen vagyok,jelenleg is.térdműtétem volt.most viszont kiderült hogy terhes vagyok a baba várható születési ideje 2013.12.20 ezelőtt 28 nappal szeretném igénybe venni a szülési szabit.ami kb.2013.11.22-től lenne.Azt szeretném tudni hogy mennyi ideig vagyok jogosult a táppénzre,lehetek e táppénzen a szülési szabi kezdetéig,ha nem,akkor a táppénz lejárta és a szülési szabi kezdete között milyen ellátásra leszek jogosult,mert nem szeretnék pénz nélkül maradni,főleg így a babavárás előtt.Köszönöm válaszát.

cica33 # 2013.04.18. 13:14

Tisztelt Szakértő(k)!.
Azzal a kéréssel fordulok Önökhöz, hogy 2011 május hótól 2012 februárig 8 órás munkaviszonyom volt, 2012 márciustól 4 órás. A munkáltatóm ismét 2013 májusától 8 órában fog foglalkoztatni. Az lenne a kérdésem, hogy szeretnénk második gyermeket, de nem tudom, hogy mikortól lehetne ezen gondolkozni, hogy a 8 órás munkabér után kapjam a gyed-et. Ha esetleg 8 órás munkaviszony alatt pl. augusztus, szeptember környékén terhes lennék és táppénzre kerülnék - bár nem szeretnék - akkor milyen gyedet kapnék. Köszönöm előre is válaszát.

exemplifikatív # 2013.04.18. 05:48

seherezade6908

Sajnos nem, mivel táppénzre csak az jogosult aki biztosított (munkaviszonyban, közalkalmazotti stb. jogviszonyban áll).

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.17. 12:21
seherezade6908 # 2013.04.17. 09:20

Tisztelt Cím!Tartós beteg kislányommal vagyok gyesen és mellette dolgoztam ,de 2013.04.07-én megszünt a munkaviszonyom most derült ki,hogy kismamam vagyok és nem tudom ,hogy jogosult vagyok e táppénzre?

anne01 # 2013.04.15. 15:10

rizs

Megvan még a munkaviszonyod vagy csak szimplán gyeten vagy?

rizs # 2013.04.15. 10:14

Tisztelt Szakértő(k)!

Kérdésem az lenne, jól értelmezem-e a szabályozást, hogy amennyiben gyermekem 2013. december 15-én születik meg, akkor a TGYÁS számításának alapja a 2012. évi jövedelmem, míg a GYED alapja a 2013. évi jövedelmem lesz, mivel mindkettőnél a jogosulttá válást megelőző évet veszik figyelembe?
Biztosítottnak számítok-e 2012-re, ha nem volt jövedelmem és GYET-en voltam?
Végül, hozzáadódik-e a 2013-ban kapott GYET összege a 2013-as jövedelmemhez?

Válaszukat előre is köszönöm,
rizs

edenke74 # 2013.04.13. 16:49

Tisztelt Szakértő!

Felvilágosítást szeretnék kérni.2012,11,25 óta táppénzen vagyok.jelenleg napi 2100Ft a táppénz öszege ami a 2012-es év 180 napi átlagbéreként lett megállapítva.kiderült hogy babát várok a szülés várható ideje 2013.12.20.felvilágosítást szeretnék hogy mi alapján számolják ki a TGYÁS-t és mi alapján majd a GYED-et.jelenleg a térdemmel vagyok táppénzen mert műtöttek és a szülésig biztosan táppénzen is maradok.a 2012-es évi jövedelmem 1213000 Ft.kérnék szépen felvilágosítást hogy kb.mire számíthatok mennyi lesz majd a TGYÁS,és a GYES.Köszönettel.

SAgnes # 2013.04.12. 17:44

Tisztelt szakértők!
Szeretnék segítséget kérni terhességi táppénz / szülési szabadság / gyed / gyes alatti lakhelyváltás ügyében. Létezik erre vonatkozó jogi szabályozás?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv,
Ágnes

Lilianna25 # 2013.04.10. 18:14

A cég ahol dolgoztam felszámolás alatt van, július végéig van munkaviszonyom és akkor lesz a kislányom 3 éves. Vissza már nem vesznek addig dolgozni. Kislányomat beírattam bölcsibe 4 hónapra míg óvodába megy, mert nekem munkát kell keresnem, interjúkra járni és nyelvet tanulni és nagyszülői segítség nincs. Így most otthon vagyok,bár egyelőre van munkaviszonyom, de ő bölcsis lesz. A GYEST vissza kell mondanom?

valeriakovacs77 # 2013.04.10. 17:50

Tisztelt szakértő!

November 16-tól vagyok TGYS-on nem voltam egy nap táppénzen sem, végig dolgoztam az évet. Ebben az esetben, ha ez év májusától igénylem a GYED-et akkor 2012-ből számolnak? Köszönöm.

v.zsuzska # 2013.04.10. 14:49

Tisztelt Szakértők!
Érdeklődni szeretnék, hogy bírói/ügyészi szolgálati jogviszonyban álló személyek OEP által finanszírozott táppénzére más szabályok vonatkoznak-e, mint pl. egy sima munkaviszonyos személyre.
Konkrétan: az irányadó időszakban kifizetett, az irányadó időszakra járó nem rendszeres jövedelmet, amelyből 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot vontak, figyelembe kell-e venni a táppénz alapjának megállapításánál?
Segítő válaszukat előre is köszönöm.

anne01 # 2013.04.10. 14:09

valeriakovacs77

Ha gyedet 2013-ban igényled, akkor alapesetben 2012-ből számolnak. Kérdés, hogy tavaly mikortól voltál táppénzen és van -e 2012-ben 180 bérezett napod.