GYED,GYES, táppénz


eves # 2013.06.01. 14:42

180 napos munkaviszonyra mit kap a kismama szülés után?


Arra lennék kíváncsi, hogy 180 napos munkaviszonyra mit kapok majd szülés után? szeptember 1-ig van munkaszerz?désem,szülésre kiírva szeptember 4. 14

krebeszreka # 2013.06.01. 09:12

Tisztelt szakértő!

Én 2012.10.29-től vagyok táppénzen terhességem miatt. 2011.július 01-től vagyok bejelentve a munkahelyemen. 2013.július 03-ra várom a babát, az lenne a kérdésem, hogy igényelhetem-e a tgyást a 36.-héttől, és akkor a táppénzemet le kell mondanom, vagy ha igényelem, akkor automatikusan már azt küldik, és nem a táppénzt? Gondolom egyszerre a kettő nem jár, ha nekem kell lemondani a táppénzt,akkor ezt hol tudom megtenni, és hogyan?

Remélem érthető volt a kérdésem, válaszukat előre is köszönöm.

pazs # 2013.05.31. 15:17

Egyáltalán nem vagy köteles regisztrálni (tehát a szülés közeledtével is elég regisztrálnod, addig csak ne feledd el fizetni a havi tb-t, hogy legalább ellássanak a terhesgondozáson).

Ddorcii # 2013.05.31. 13:22

Köszönöm a választ!
A munkaviszony megszűnésétől számítva mennyi időn belül kell beregisztrálni a munkaügyi központba - munkanélkülire?

pazs # 2013.05.31. 10:22

Ddorcii: ha a szülés napján nem vagy biztosított (akár úgy, hogy aznap munkanélküliként be vagy jelentve), akkor csak gyest kaphatsz (huszonvalahányezer forint). Ha aznap biztosított vagy (munkaviszony, táppénz, munkanélküli stb.), akkor kaphatsz tgyást és utána gyedet.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.31. 08:43

vlui2000

Határozott idejű szerződés esetén nincs védelem. Tehát, amikor lejár a határozott idő, automatikusan megszűnik a jogviszony.

____________________________________
Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Ddorcii # 2013.05.31. 06:49

Kedves szakértők!

Nem vagyok otthon a gyerekek után járó ellátásokkal kapcsolatban.
Aktív korúak ellátásában részesültem, majd 2012. jún. 04-től van munkaviszonyom, ami ez év június közepén valószínűleg megszűnik.
Nagyon szeretnénk már kisbabát, de eddig sajnos nem jött össze. Ha innen elmegyek munkanélkülire és még azelőtt összejönne a baba, hogy találnék új munkahelyet, milyen ellátást kaphatok és milyen összegben?
A Tgyás-hoz például megvan a 2 éven belül 365 nap biztosítási idő, de ugye megszűnik még jóval szülés előtt. Ebben az esetben jár? Gyes? Gyed?

zizibizi # 2013.05.31. 03:33

On valasza: zizibizi:
Álláskeresésiről szülni... nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen.
TGYÁS jogosultsághoz az igénylést megelőző 2 évben 365 nap biztosítás kell legalább, plusz még az, hogy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül történjen a szülés.
GYED-jogosultság miatt azonban figyelni kell! Az álláskeresési járadék igénylését mindenképpen úgy kell időzíteni, hogy a szülés napján még járjon az ák. ellátás, és a szülést követő naptól kell majd szüneteltetni. TGYÁS lejárta után pedig újra kérni kell legalább pár napig az álláskeresésit, és csak utána a GYEd-et.

Koszonom szepen valaszat, tovabbi segitsegere lenne szuksegem mert most latom, h ahogy on is jelezte nem lesz egyszeru megoldani.
Nem ertem pl. a "TGYÁS lejárta után pedig újra kérni kell legalább pár napig az álláskeresésit, és csak utána a GYEd-et" miert kell kernem kozte az allaskeresesit. Segitene kerem abban, h hol talalok errol bovebb informaciot ...esetleg tanacsadot vagy intezmenyt ahol reszletes tajekoztatast kaphatnek ez ugyben. Koszonettel:IL

mille # 2013.05.30. 03:13

Tisztelt Szakértő!

2. gyermekem 2014. januárra várjuk. Milyen ellátást kaphatok utána?
2010. októberében született 1. gyermekem (Brutto 400 000 Ft-ot kerestem előtte - ez volt a TGYÁS és a GYED alapja - több, mint 5 évet dolgoztam szünet nélkül, több, mint 10 éve rendelkezem megszakítás nélkül munkaviszonyal/szerződéssel)
2010. októbertől TGYÁS-on voltam
2012- majd októberig maximális GYED-en
2012. októbertől decemberig jogosult voltam, de nem kaptam GYES-t, mert későn kérvényeztük - emiatt maga a jogosultság nem szűnhet meg, mert minden jogosultsági feltételnek megfeleltem
2013. januártól GYES-en - októberig (mert nincs bölcsődei hely a kerületben és nem tudom hova tenni a gyermekem)
Tehát a terhességem utolsó 3 hónapjában tudnék/kellene dolgoznom (biztosan nem tudnék végig) vagy táppénzre mennem.
Így biztos, hogy nem lesz meg a 180 napom. Mennyi TGYÁS-t és GYED-et (2 éven belül volt az első GYED) fogok kapni és a GYED-et mennyi ideig? a minimálbér után vagy az előző jövedelmem (400 E Ft) alapján számolják? Megszakításnak minősül az, ha jogosult voltam, de nem kaptam GYES-t - ez bármit befolyásol? Utólag tudok valamit befizetni, ha szükség van rá? Az lehet, hogy 1 hónap alatt elveszíthetek majd 2 millió nettó Ft-ot, ha nem decemberben, hanem januárban születik a gyermekem? Érdemes a GYES-ből 2-3 hónapra táppénzre menni - ezt miből számolják? Ez hogyan befolyásol? Vagy dolgozzak inkább kb. 2 hónapot (ebből kb 1 hónap szabadság és, ha a munkáltatóm ki nem rúg)?

Kétségbeesetten várom és köszönöm a segítséget!
Mille

Larababa # 2013.05.29. 09:18

Tisztelt Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni Öntől.
Jelenleg GYED-en vagyok itthon az egy éves kislányommal, most derült ki, hogy jön a második babánk. Gondban vagyok azzal, hogy nem tudom miből számolják ki a második baba után járó TGYÁS-t és GYED-et. Nem szeretnék anyagilag rosszul kijönni a helyzetből. Melyik lenne jobb pénzügyi szempontból, ha lemondanám a kislányom után járó GYED-et és táppénzre mennék, vagy, ha GYED-ből mennék szülni.

Egy két adat:
Négy éve dolgozok a jelenlegi munkahelyemen, határozatlan idejű munkaszerződéssel. A bruttó fizetésem 220000Ft, ebből számolták a kislányom után járó TGYÁS-t (nettó:155000Ft) és GYED-et (nettó:111000Ft). Ezekben az összegekben benne van az egy gyermek után járó adókedvezmény is.

Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel:Larababa

dorka87 # 2013.05.28. 11:05

Kedves Szakértők!
Jelenleg első babámat várjuk párommal.2013. október 25.-re vagyok kiírva.Teljesen tanácstalan vagyok, mert nem tudom, hogy mi jár és mi nem. Gondolok itt GYES, GYED.... Stb.
2012.06.15-től 10.31.-ig majd 2012.10.31-ig volt bejelentett munkahelyem ugyanazon a munkahelyen. 1013.02.15.-től ismét be vagyok jelentve ugyanitt. Jelenleg semmit nem kapok. 2013.02.28-03.12.-ig kaptam táppénzt.(13 nap) Ezek az információk után kapok, illetve kaphatok-e valamilyen ellátást?
Válaszát előre is köszönöm.

vlui2000 # 2013.05.26. 19:36

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben kérném a segítséget, melyik lenne a legmegfelelőbb megoldás a jövedelem szempontjából:

Kisbabát várunk, jelenleg a 7. hétben vagyunk. Határozott idejű munkaszerződésem június végén lejár, a kismamák munkaügyi védelme gondolom ebben az esetben nem áll fenn. Jól gondolom?
Nem fogják meghosszabbítani a szerződésem(állami intézmény), esetleg szeptembertől, de félállásban és bizonytalan a dolog.

Az elmúlt 3 évben munkaviszonyom megszakítás nélküli volt(bruttó 150eFt körüli fizetés),álláskeresési ellátást nem vettem igénybe. A szerződésem megszűntétől a szülésig még van 6 hónap,munkát nagy valószínűséggel nem fogok találni addig.

Ha jól néztem utána, akkor táppénzre nem tudok elmenni, mert az csak a szerződés érvénytartalmáig jár, azaz június végéig.

A TGYÁS-hoz biztosított jogviszony kell, vagy 42 nappal az igánylést megelőzően. Ezt a szülés
előtt 28 nappal lehet igényelni, tehát az esetemben kb. 2013. december elején. Ehhez viszont biztosított jogviszony kell. Ennek számít az álláskeresési járadék is, így én ezt szeptembertől venném igénybe december elejéig. Júliustól szeptemberig így nem lenne jövedelmem.

Jól gondolom ez így járható? Esetleg tud valaki kedvezőbb megoldást javasolni? A lényeg, hogy
minél hosszabb ideig legyen jövedelmem, illetve a TGYÁS/GYED/GYES összege ne csökkenjen emiatt a
helyzet miatt.

Ha esetleg találnék egy munkaadót, aki köt velem egy határozott idejű szerződést, mondjuk július 1
és nov 1 között, de egy hónap után elmegyek táppénzre? Ez szabályos? esteleg jobb, mint a fenti
verzió? Persze, ha találnék ilyet.

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

tuto1 # 2013.05.26. 11:46

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy a gyermek születését követően azonnal milyen lehetősége van az apának otthon maradni, és igényelni valami juttatást? Azt tudom, hogy szülést követően az anya 165 napig kapja a tgyás-t. Utána gyed jön, amit akár az apa is igényelhet. A tgyás-s apa nem igényelheti? Vagy a tgyás helyett gyed-et, gyes-t? A gyermek születését követően hogyan oldható meg az, hogy az apának ne kelljen kivárnia a 165 napot?

nandy # 2013.05.24. 12:32

Bindu: az álláskeresési járadék időtartama beleszámít, de simán a gyes (ha nem volt mögötte munkaviszony, vagy más biztosítási jogviszony pl. egyéni vállalkozás) már nem.

nandy # 2013.05.24. 12:31

zizibizi:

Álláskeresésiről szülni... nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen.

TGYÁS jogosultsághoz az igénylést megelőző 2 évben 365 nap biztosítás kell legalább, plusz még az, hogy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül történjen a szülés.

GYED-jogosultság miatt azonban figyelni kell! Az álláskeresési járadék igénylését mindenképpen úgy kell időzíteni, hogy a szülés napján még járjon az ák. ellátás, és a szülést követő naptól kell majd szüneteltetni. TGYÁS lejárta után pedig újra kérni kell legalább pár napig az álláskeresésit, és csak utána a GYEd-et.

nandy # 2013.05.24. 12:25

Mikor fogsz szülni?

ivett86 # 2013.05.24. 08:43

Udvozlom!
Nagy segítségre lenne szukségem merthogy kettő variácio kozul nem tudom mi vel járnék obban anyagilag.
2011 ota egy cégnél vagyok folyamatosan kisfiam 2012.07.23 án szuletettt azota gyeden vagyok.Minimálbérre vagyok bejelentve.2012.januárjátol 07.23 ig táppénzen voltam.Az akkori minimálbér 60.600 ft volt.
Kérdésem az lenne hogy jobb lenne anyagilag ha elmennék táppénzre addig párom gyesen/veszélyeztetett kismama vagyok/szulésgi és utána tgyás,vagy ha maradok gyeden és szuléskor lemondom és igénylem a t gyást.Illetve ami érdekelne még hogy táppénz alatt kirughatnak-e?
Koszonom válaszukat!

zizibizi # 2013.05.21. 14:12

Kedves Szakerto!

Segtsegre lenne szuksegem! 2012.10.31- en a munkaviszonyom megszunt. Majd 2013. februarjaban kiderult h babat varunk, akinek az erkezese varhatoan 2013.10.30. Ezidaig kerestem munkat de most mar ugy gondolom lehetetlen. Munkanelkulire szeretnek mennei juliustol 3 honapra. A kerdesem az lenne, hogy ez esetben kerhetek-e Tgyas-t oktober 1-tol? ( hogy a 2 evben meg legyen a 365 napos biztositasi ido) A munkanelkuli beleszamit a 365 napos biztositasi idobe?
Esetleg van mas jarhato ut ebben az esetben?

Elore is nagyon szepen koszonom valaszat, tanacsat!
Tisztelettel IL

Bindu # 2013.05.19. 10:58

Üdvözlöm!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy megtudjam beleszámít e a szülés előtt számítandó, két év alatt 360-365 nap (nem tudom pontosan) biztosítotti jogviszonyba az álláskeresési járadék és a közvetlen utána lévő gyes időtartama? Köszönöm!

anne01 # 2013.05.11. 14:42

maya2

Az előbb elírtam. Nem pénzbeli egészségbiztosítási ellátást, hanem pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetik meg.

anne01 # 2013.05.11. 14:38

maya2

A gyed összegének megállapításánal azokat a jövedelmeket veszik figyelembe, amely után a pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokat megfizették. Ebbe beletartozik a túlóra, jutalék és 13., 14. havi fizetés is. Előfordulhatnak olyan esetek amikor a szerződés szerinti bért veszik figyelembe, de szerintem nálad nem ez a helyzet.
Olvasgatásra: http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

Zengőbérci # 2013.05.11. 05:35

maya2 2013.05.09. 14:45

Udvozlom!

segitseget szeretnem kerni gyeddel kapcsolatban.bar 100% nem vagyok biztos benne, de ugy gondolom,hogy a munkaltatom tb. kifizetohely,mert boven 100 fo felett van a letszam.akkor a gyedet a munkaltato folyositja ugye?

Igen, ha a munkáltatónál az átlagos létszám tartósan meghaladja a 100 főt akkor ott TB kifizetőhelyet kell létrehozni és a TB ellátásokat Ők állapítják meg és folyósítják.

erdekelne,ha ez igy van, hogy a berem all egy fix torzsberbol + tulora+ jutalek.ez termeszetesen megjelenik a berjegyzeken is mint brutto ber.ill. kapunk 13. es 14. havi fizut,mint nem rendszeres jovedelem.azt rebesgetik a cegnel, hogy a gyedet csak a fix torzsber utan kapom majd!ez igaz?

Bizonyos esetekben valóban előfordulhat, hogy mind a tgys, mind a GYED ellátást az un. (személyi) alapbérből számítják. Ilyen eset lehet tgys megállapításánál, ha az irányadó időszakban 1 nap peb. járulékalapot képező jövedelme sem volt.

megtehetik?azt mondjak azert mert pl. a jutalek csak adhato ber,nem kotelezoelso babamat varom,most megyek majd tappenzre es persze a fizetes jelentos reszet,nem a torzsber nyomja meg hanem a tulora es a jutalek,en ugy gondolom a gyedalapomban ennek is benne kell lennie, igazam van e?

Amennyiben az állításukat a fentiekkel indokolják az nem jogszerű, ugyanis főszabály szerint a tgys és gyed ellátásoknak alapja az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem is, így a jutalom, prémium, túlóra, jutalék, 13. és 14. havi jövedelem is, ha abból a Tbj. alapján pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell vonni.

Az ellátás megállapítása után a hatályos Kormányrendelet értelmében Önnek joga van írásban felvilágosítást kérni arra vonatkozólag, hogy a tgys, ill. a GYED ellátását mely jövedelmek figyelembevételével állapították meg.

Erre a kifizetőhelynek írásban, érthetően és részletesen kell válaszolni.

Amennyiben a válasszal nem ért egyet kérheti, hogy panaszát az egészségbiztosító a helyszínen (TB kifizetőhely) vizsgálja ki és ha kell kötelezze a munkáltatót az Önt megillető különbözet kamataival történő kifizetésére.

A panaszt a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervhez kell benyújtani, az igazgatónak címezve.

maya2 # 2013.05.09. 12:45

Udvozlom!

segitseget szeretnem kerni gyeddel kapcsolatban.bar 100% nem vagyok biztos benne, de ugy gondolom,hogy a munkaltatom tb. kifizetohely,mert boven 100 fo felett van a letszam.akkor a gyedet a munkaltato folyositja ugye?erdekelne,ha ez igy van, hogy a berem all egy fix torzsberbol + tulora+ jutalek.ez termeszetesen megjelenik a berjegyzeken is mint brutto ber.ill. kapunk 13. es 14. havi fizut,mint nem rendszeres jovedelem.azt rebesgetik a cegnel, hogy a gyedet csak a fix torzsber utan kapom majd!ez igaz?megtehetik?azt mondjak azert mert pl. a jutalek csak adhato ber,nem kotelezoelso babamat varom,most megyek majd tappenzre es persze a fizetes jelentos reszet,nem a torzsber nyomja meg hanem a tulora es a jutalek,en ugy gondolom a gyedalapomban ennek is benne kell lennie, igazam van e?ill mivel fizikai munkat vegzek es lassan felidos leszek el kell mennem tappenzre ez nem rontja majd le a gyedalapomat?elore is koszonom es varom mielobbi tajekoztatasukat!
jo munkat kivanok,udv:maya

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.09. 12:23

Mt. 64. §-ához:
A munkaviszony megszüntetés három jogcímen történhet:
Közös megegyezéssel.
Közös megegyezéssel akkor szűnik meg a munkaviszony, ha mindkét fél egybehangzóan és kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a munkaviszonyt a közösen meghatározott időpontban meg kívánja szüntetni. A közös megegyezés tehát kétoldalú jognyilatkozat, megállapodás, így csak mindkét fél erre irányuló szándéka esetén szüntetheti meg a munkaviszonyt.
Felmondással.
A felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendes felmondás jogcím helyébe lép; a munkaviszonyt nem azonnali hatállyal, hanem felmondási idővel, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása mellett szünteti meg.

  1. Azonnali hatályú felmondással.

Az azonnali hatályú felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendkívüli felmondás, a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés, és a régi Mt. 88. § (2) bekezdése szerinti elszámolási viszonnyá alakítás jogcímek összefoglaló megnevezésével, azok helyébe lép. Az azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt minden esetben azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása nélkül szünteti meg.

Ha a munkavállaló mond fel nem jár a végkielégítés, csak a 30 napos felmondási idő van, amit munkavállalói felmondásnál le kell dolgozni.

A munkavállalónak az utóbbi esetben a munkáltatói felmondás a legjobb.

______________________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

DHelga # 2013.05.09. 03:45

Tisztelt Szakértő!

2006-ban született első gyermekem, 2008-ban a második, 2010-ben a harmadik, utóbbi után júniusban jár le a GYES-em. 2006 óta folyamatosan GYED-en, illetve GYES-en voltam. Ez idő alatt a cég, ahonnan szülni mentem megszűnt, de nem jogutód nélkül, olyan cégbe olvadt be formailag, aminek a profilja teljesen más, mint az eredetinek, az alkalmazottaknak felmondtak, egyedül én maradtam a fenti okok miatt. Így elvileg státusban vagyok alkalmazottként, de a munkaköröm nyilván nem létezik. A munkáltatóm megkérdezte, hogy mik a szándékaim, még nem nyilatkoztam, mert tanácsot szeretnék kérni. Valójában GYET-re szeretnék menni, és nem kívánok az új cégnél dolgozni - távolság és más profil miatt -, de nem tudom, hogy ha ezt így közlöm, nem minősül-e munkavállalói felmondásnak. Kérdésem az, hogy milyen lehetőségeim vannak, amikor eljövök a cégtől: ha a cég mond fel, mi jár nekem - mennyi felmondási idő (erről a munkaszerződésem nem tartalmazott külön kitételt, tehát az Mt. az irányadó), mennyi ki nem adott szabadság, ez pénzben kifizethető-e stb. Ezeket mennyiben módosítja, ha én mondok fel, illetve, ha közös megegyezéssel történik a megszüntetés.
Segítségét előre is köszönöm!