GYED,GYES, táppénz


norcsika79 # 2013.09.27. 09:42

Tisztelt Szakerto!

2013.06.30-aval megszunt a magyar munkaviszonyom (addig 7 eve folyamatos volt es TB biztositott voltam).
2013.07.01-vel Szlovakiaban kezdtem el dolgozni, ott lettem biztositott, a magyarhoz hasonlo jovedelmi viszonyok mellett.
Kerdesem, hogy ha 1 even belul gyermeket tervezunk, akkor melyik orszagbol fog jarni ellatas (Tgyas, GYED), melyik jovedelmemet veszik figyelembe a szamitasnal es hogyan kell kiszamolni?
Jobban jarnek-e, ha inkabb Magyaro-on keresnek munkat a gyermekvallalas elott?

Koszonom

kismama88 # 2013.09.26. 19:48

Igen, már hónapok óta tudja a munkáltatóm,hogy babát várok

Judit1986 # 2013.09.25. 15:16

Vacakodott a gépem, és látom még mindig nem jelent meg a hozzászólásom, így megpróbálom még egyszer...

2009. szeptember 1-től dolgozom közalkalmazottként. Ez az első munkahelyem. Béremet a bértábla szerint kaptam, ami 122 000 Ft volt. 2012. október 28-án született meg a kisfiam. Október 5-étől voltam szülési szabadságon. Ezt megelőzően helyettesítettem, amiért bruttó 50 000 Ft-ot kaptam, így a GYED-em jelenleg 100 000 Ft.

Párommal gondolkodunk a második gyerkőcön. Érdekelne, hogy meddig (idézőjelben) kéne megszületnie a babának, hogy jól járjak?
Ha ez után (vagyis a fenti kérdésre adott válasz után) születne, akkor hogy módosulna a TGYÁS és a GYED?
Esetleg érdemes lenne visszamennem dolgozni GYES alatt?
Akkor már nem kapnám a helyettesítési pénzt és ugyebár GYES mellett csak 6 órában lehet dolgozni, hogy még kapjam a GYES-t, viszont akkor már a fizetésem is időarányosan csökkenne.
Dereng valami olyan is, hogy tervezték, hogy a közalkalmazottaknak marad az első gyerek után kapott TGYÁS, GYED, ha folyamatosan születnek a gyerekek, vagyis nem megyek vissza dolgozni ( amúgy az eddig kapott összegnek a 70 %-át kapnám ugye?). Ebből lesz valami vajon a közeljövőben?

Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat!

pazs # 2013.09.25. 07:50

kismama88: hát ne írd alá a közös megegyezést, ha nem akarod megszüntetni a munkaviszonyodat. Ha pedig nem tudod egészségügyi okokból ellátni a munkádat, menj táppénzre, minden más a munkáltatód baja. Mivel bejelentetted a terhességedet (ugye?), elküldeni nem tudnak, addig pedig a gyeded is tuti.

Timi8 # 2013.09.25. 05:44

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal. Januárban tesó születik, a GYED alatt. Pedagógusként megkaptam a béremelést és érdekel, hogy a következő GYED-et ez alapján számolják ki vagy az előző gyed alapján. A Tgyás kiszámításánál beleszámít esetleg? Előre is köszönöm!

anne01 # 2013.09.22. 09:32

zozo1130

Gyed biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás és a feleségednek nincs ilyen. Csak a gyes jár.

kismama88 # 2013.09.21. 18:33

Egy szakértői válaszra várva, arról kérdezném Önt, hogy mi abban az esetben a tenni valóm, ha én 2011. május óta határozatlan munkaszerződéssel rendelkezem.
Jelenleg 25 hetes terhes vagyok, 2014. jan. 8ra vagyok kiírva. A munkáltatóm elzárkózik a táppénztől (nincs keret helyettesítőre), és ő úgy gondolja még kézzel-lábbal bírjam az októberi hónapot végigdolgozni (ami szociális gondozó munkakörben elég nehéz,mert háztól-házig kell járnom 9 gondozottamhoz minden nap)
Novemberben 1-én megszeretné szüntetni a munkaviszonyomat, nem tisztességes módon: közös megegyezéssel.Onnantól azon kéne rágódnom, hogy amíg munkanélkülin vagyok megszületik-e hamarabb a baba,hogy jogosult lehessek a GYED-re, vagy akár 1-2 nap híján elúszhat-e a 60e Ft-os GYED-em (ami igazán megillethetne 2,5 év után) ,és maradhatok otthon a 25eFt GYES-ért. Persze megemlítették,hogy ha nagyon csúsznék a szüléssel, kiválthatom magamnak a vállalkozóit a szakmámból kifolyóan,és továbbra is biztosított leszek (Nekik dolgoztam 2,5 évet,és ilyenkor gondoskodjak magamról,mert szabadulnának ilyenkor az embertől,nehogy táppénzt kelljen fizetni).
Úgy gondolom, ha mégis előállnék a táppénzes papírral, inkább a közös megegyezésről szóló felmondást tolnák elém!
Mit tehetek/mit tegyek,hogy megvédjem a megillető biztos GYED-em?

Cucu18 # 2013.09.20. 21:22

Tisztelt Szakértő!
Nekem egy olyan kérdésem lenne,hogy folyamatos munkaviszonyom van 2006.10.15 óta,jelenleg első gyermekemmel itthon vagyok,2013 május óta.A következő babát kb 2év múlvára tervezzük.Az érdekelne,hogy milyen ellátást kapok majd,ha a 2gyermek között nem megyek vissza dolgozni?ugyanúgy jár akkor is a Tgyás,GYED?úgy hallottam,hogy csúnyán mondva ,hogy az első baba 2éves koráig "kell teherbe esnem"ahhoz,hogy a 2.babánál is a 2012es fizetésemet vegyék alapul.Igaz ez?várom válaszát!üdvözlettel!

zozo1130 # 2013.09.20. 17:03

Szeretnék kérdezni GYED-del kapcsolatban.
Ha a feleségem 2013.április 1-jétől megszűnt a munkahelye, de még gyes-en van és láthatólag jön most a következő gyerkőc, és így mennyi gyed járna neki havonta?
Ugyanannyi mint mikor elment gyed-re, vagy számít az is hogy már megszűnt a munkahelye??

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel

Hertelendi Zoltán

Jereván # 2013.09.19. 14:01

Így van, akkor nem kaphatja.

Megjegyzem, hogy méltányosság esetén sem biztos, hogy azt az összeget fogja kapni, ami jogszabály alapján megilletné.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ebtv. 50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között – méltányosságból terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

  1. A méltányosságból megállapítható pénzbeli ellátások folyósításának idejét és összegét az egészségbiztosítási szerv a méltányossági kérelem elbírálása során az V. fejezetben foglaltaktól eltérőn határozhatja meg, azzal, hogy az összege nem haladhatja meg
  1. terhességi-gyermekágyi segély esetén a 42. § (3) bekezdése szerinti összeget,

b)gyermekgondozási díj esetén a 48. § (4) bekezdése szerinti összeget,

vlev # 2013.09.19. 12:13

Kedves Jeraván!

Ha viszont a születéskor munkanélkin leszek, mivel a baba május 11 után születik (az új rendelet szerint) nem kaphatom az előző éves bérem alapján a TGYÁST? Azért kérnék méltányosságot, mert önhibámon kívül veszítem el az állásom terhesen, és míg itt dolgoztam 9 évig elég jó keresettel, nagyon sok járulékot fizettem be az államnak, amitől így elesek.

Jereván # 2013.09.18. 13:18

pmonika1
Mi az igazság?

Az igazság az, hogy a 2013.07.15. utáni szülések esetén ezen jövedelmet az ellátás alapjába beszámítani nem lehet, viszont az un. átmeneti rendelkezések értelmében az igénylő ellátását a régi, 2013.07.15. előtt hatályos jogszabályok szerint is ki kell számolni és azzal kell segélyezni amelyik kedvezőbb (összegszerűen több).

Így aztán a kifizetőhelynek is és a TB kirendeltségnek is igaza van.

Jereván # 2013.09.18. 13:15

vlev

Méltányosságot csak biztosított, azaz az kaphat, akinek (a szüléskor) fennáll a munkaviszonya, viszont nem rendelkezik a szülést megelőző két éven belül 365 biztosításban töltött nappal.

Megoldás lehet, hogy az álláskeresési járadékot nem 2013.január/februárjában kezdi igényelni, hanem csak 2014. május elejétől, így a szüléskor biztosított lesz, valamint rendelkezik két éven belül 365 biztosításban töltött nappal.

A részletekről az egészségbiztosítónál érdeklődhet.

Jereván # 2013.09.18. 13:14

henrietta01

A 2014.02.13-án induló tgys ellátás -amennyiben 2013.09.10-től részesült betegszabadságban a betegszabadságos béréből- hiányában a 2014.02.13-án érvényes kinevezésében szereplő bruttó béréből állapítják meg.

henrietta01 # 2013.09.18. 11:22

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném kérni a segítségét, hogy mi alapján számolják a tgyást, ill. a gyedet, mivel én a szülést megelőzően (a szülés: 2014.02.13.) 2012.okt.18-2013.szept.9-ig gyes-en ill. 2013.szept.10-szülésig (2014.febr.13-ig) pedig táppénzen voltam? (Egyébként közalkalmazott vagyok, határozatlan idővel 2005 óta és bruttó bérem 148.000 ft.)
Válaszát nagyon szépen köszönöm!

vlev # 2013.09.18. 10:27

Kedves Szakértő!

A munkahelyem ahol 2004 óta folyamatos munkaviszonyom van csoportot keretében belül elküld 2014 jan 30-val. Én közben teherbe estem, a gyermekünk 2014. május 24 körül fog születni. A felmondást már közölték velem, így nem lehetek védett.
Mivel így sehova nem fognak felvenni dolgozni, lehet -e méltányossági kérelemmel fordulni valahova, hogy a 2012-es átlagbérem alapján kapjak TGYÁST?

avantis # 2013.09.18. 09:31

Tisztelt cim!
sajnos rosszul irtam le az előzőeket. Gyeden voltam, most már pedig gyest kapok. Elnézést.

pmonika1 # 2013.09.18. 09:23

Tiszetlt szakértő.

TGYÁS számolással kapcsolatosan kérnék segítséget.
2013.09.19-n fogok szülni. A munkahelyemen jelenleg is folyamatos jogviszonyom van 2007 óta. A Tgyás számításhoz a 2012-es időszak az irányadó. A 2012 évben más munkáltatónál a főállás mellett 03.05-05.31-ig megbízási jogviszonyom is volt, ebből a jövedelmemből adót és tb járulékot is fizettem.
A munkahelyem -TB kifizető hely-szerint ez a jövedelem nem vehető figyelembe a TGYÁS számításakor.
Ugyanakkor a TB helyi kirendeltségén három ügyintéző is azt mondta, hogy figyelembe kell venni.
Mi az igazság?

avantis # 2013.09.18. 06:32

Tisztelt Cim!
Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz. 2011 februárjában megszületett a kislányom. Aki tartós beteg. /Down szindrómás/. 2013 februárjáig kaptam a gyest, most pedig gyeden vagyok vele itthon. 10 éves koráig kapom a gyedet. 2013 áprilisa óta pedig ápolásin is vagyok vele itthon. Ezt az ápolási majd csak 2015-ben fogják felülvizsgálni. Ha jól tudom, akkor ez is munkaidőnek számit, de csak 4 órába. Meg szeretném kérdezni, ha a kislányom óvodás lesz, akkor nekem vissza kell mennem dolgozni, vagy pedig itthon lehetek? Ha vissza kell mennem dolgozni, akkor hány órát dolgozhatok? Előre is köszönöm a válaszát.

Zengőbérci # 2013.09.18. 05:36

lila09 2013.09.11. 08:39 Tisztelt Szakértő!

Első kérdésem, hogy 2012 júliustól-decemberig voltam bejelentve majd decembertől február 19-ig munkanélkülin voltam, február 20-tól folyamatos munkaviszonyom van.Babát szeretnénk a párommal, meddig kell még dolgoznom, hogy meg legyen a 365 nap?

A 365 napnak a szülést közvetlenül megelőző két éven belül kell meglenni. Mivel a szülés pontos időpontja nem ismert kérdésére érdemi választ nem lehet adni. Ha ma szülne a megadott adatokkal rendelkezik 365 nappal. (Az álláskeresési járadék időtartama és a munkaviszony tartama egyaránt biztosítási időnek számít.)

A második kérdésem, hogy br. 114000 Ft-ra vagyok bejelentve de ezen felül még ott vannak a műszakpótlékok így átlagosan br 150000 Ft-ra jön ki a havi jövedelmem. Még cafetériát is kapok havonta 44000 Ft-ot. Melyik alapján számolnák a gyest?

A GYES alanyi jogon jár, nem kell hozzá munkaviszony, összege br. 28.500 Ft.-/hó.

A tgys és gyed ellátásoknál a rendszeres és nemrendszeres jövedelmét egyaránt figyelembe veszik, azonban a cafetéria nem alapja az ellátásnak. Nagyon leegyszerűsítve elmondható, hogy a tgys és gyed bruttó összege a bruttó bérének a 70%-a.

Zengőbérci # 2013.09.18. 05:27

Aniboros 2013.09.13. 10:16 Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy jelenleg gyesen vagyok(kislányom 2011.04.12-én született), de tervezzük a következő babát még a gyes lejárta előtt. Munkaviszonyom 1997-től folyamatos, 2011. január 1-jétől táppénzen voltam a kicsi születéséig. Bruttó bérem akkor 150 e ft volt. El lehet menni gyes alatt táppénzre, ha kiderül a terhességem?

Igen, ha az igénylő egyidejűleg több ellátásra is jogosult ezek közül választhat. Feltétel viszont, hogy a keresőképtelenség orvosilag indokolt legyen.

Illetve, hogy a munkáltatómat mekkora összeg terheli (forintálisan, ha a 2010-ben 150 ezer volt a bruttó bérem).

A munkáltatónak a keresőképtelenség első 15 munkanapjára vagy annak időarányos részére betegszabadságos bért kell fizetni, ami a távolléti díj 70%-a. Ez után kell megfizetni a Szochót,a nyugdíjjárolékot, a munkaerőpiaci járulékot a pénzbeli és a természetbeni egbizt. járulékot. (1997. évi LXXX törvény 19. §)

Ugyanezen szakasz értelmében a foglalkoztatónak, főszabály szerint a dolgozó bruttó táppénzének az egyharmadát kell hozzájárulás címén megfizetni.

nittab # 2013.09.17. 11:40

Tisztelt Szakértő!

2011. október 10-én született kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok, majd okt.11-től GYES-en. Munkaviszonyom 2007.jan.1-óta folyamatos, bruttó bérem 123eFt volt. Tervezzük a második babát. Érdeklődnék, hogy ha lejár a GYES-em és még nem születik meg a második baba, addig jogosult leszek-e táppénzre. Lehet buta kérdés, elnézést kérek, de abszolút tapasztalatlan vagyok a témában. Kérdezném, hogy GYES után a második gyermekemmel, újra GYED-et fogok kapni, vagy vele már csak GYES-re leszek jogosult, illetve, ha GYED-et, azt mi alapján számolják? Válaszát előre is köszönöm!

pbviktoria # 2013.09.15. 15:40

Tisztelt Szakértő!

2008. februárban mentem táppénzre veszélyeztetett terhességgel. Novemberben szültem. Ezt követően még 2010. novemberben és 2012. márciusban is szültem. Jelenleg gyeden vagyok. Munkahelyemen felszabadul a napokban egy hely, ahova visszavennének. Kérdésem, hogy mi a helyzet ilyenkor a felgyűlt szabadságaimmal? Kifizethetik az új MT. szerint mindet? Az új törvény 2012. 07. havi hatályba lépése előtti szabadságokat is kifizethetik-e, vagy csak az azóta összegyűlteket? Várom érdemi válaszát. Köszönettel

Zozosy # 2013.09.15. 05:56

Tisztelt Szakértő!

2008 óta voltam folyamatosan két gyermekemmel itthon.
Veszélyeztetett terhes, szülési szabadság, GYED, GYES (két gyermekkel egymás után).
Két hete közös megegyezéssel megszűnt a jogviszonyom. Szabadságelszámolással kapcsolatosak a kérdéseim.

Két kérdésem van:
A 2008-ban született gyermekem után még a régi szabályok szerint jár a szabadság? (A szülési szabadság lejártát követő 1 évre, és nem a 2011. augusztusától hatályos 6 hónap időszakra?)

Ha 2010 év végén és 2011 év elején második gyermekemmel hat hónapot meghaladóan, megszakítás nélkül voltam veszélyeztetett terhesség miatt keresőképtelen, akkor erre az időszakra nem jár szabadság?

Válaszát előre is köszönöm.

henrietta01 # 2013.09.13. 20:15

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, s a gyermekem születése 2014. február 13-ra várható. Előtte határozatlan idejű kinevezéssel közalkalmazottként dolgoztam 2005 óta (bruttó bérem 148000 ft volt), de első gyermekemet 2010.10.18-án szültem, mely után vettem igénybe a tgyást, gyedet, gyest.Most pedig táppénzen vagyok. Azt szeretném megkérdezni, hogy a jövőre születendő gyermekemnél hogyan számolják ki a tgyást, gyedet ha én táppénzen voltam 2013.09.10-től 2014.02.13-ig,előtte pedig gyesen? Esetleg konkrét összeget meg tudna e mondani?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!