Előrehozott öregségi nyugdíj


Lyonee # 2007.03.23. 21:48

Ezt is figyelembe kell venni.
Tny 64.§
(2) Az igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni, az ellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani. Az igényt az ellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

csumák # 2007.03.24. 11:33

Kedves Lyonee! Köszönöm a válaszod, sajnos nem lettem okosabb. Nagyon kacifántos ez az egész.Üdv.


jano

Lyonee # 2007.03.24. 11:53

Írtam, hogy ezt ne vedd készpénznek. Van új információ a szolgálati időddel kapcsolatban?

csumák # 2007.03.24. 13:59

Kedves Lyonee! Köszönöm kérdésed, még nincs új fejlemény. Bújom a netet, gyűjtöm az infókat. Én úgy látom, semmiképpen sem tekinthetik 0 évnek, remélem nem csalódok.


jano

galambposta # 2007.04.30. 19:48

Kérem segítségeteket. 1952-ben születtem, nő vagyok, 1 évig nappali egyetemre jártam, ezzel együtt (remélem beszámít) 37 év munkaviszonyom van, ebből kb. 10 évig veszélyes munkahely (röntgen), igaz ennek nagy részében gyesen voltam, 3 gyerekem van. Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok. Egy cég ugyan pont most alkalmazna, de felmerült bennem, hogy talán már elmehetetnék idén előrehozott nyugdíjba? Mert ahogy számolom az én "évfolyamom" legkorábban 57 évesen mehet előrehozott nyugdíjba, ha ebből le lehet vonni a 2 év korkedvezményt, akkor én 55 évesen már mehetek, azaz idén. Jól gondolom?

Lyonee # 2007.04.30. 21:34

galambposta
Ha valóban megkapod a 2 év korkedvezményt,- de mint írtad nagy részében gyesen voltál, -akkor igen, elmehetsz még az idén. A korkedvezményt hozzáadják a szolgálati idődhöz, úgy hogy a 38 éved is meglesz. De, ha nem lenne meg, a gyerekek után is kapnál 3 évet. Próbáld meg, kérjél szolgálati idő megállapítást. Egy hónapon belül megkapod, és majd kiderül, mennyi lesz a korkedvezményed. Nyugdíj mellett is dolgozhatsz. Ha az idén mész nyugdíjba, 2010-ig nem kell szüneteltetni a nyugdíjfolyósítást, ha a minimálbér fölött keresel.

csumák # 2007.05.01. 17:27

Annyit pontosítanék: 3. hónapja intézem a korkedvezmény-elismerését és még semmi eredmény. Az akkori Illetmény Hivatal az1988 előtti dokumentumokat selejtezte, tanúkat kér a Nyugd.bizt. Hat tanúnyilatkozatot küldtem, de sajnos az akkori dolgozók közül többen már nem élnek.
Nagyon nehezen intézik és az embernek az az érzése minden lehetséges indokkal hátráltatják a korkedvezmény megadását.


jano

Lyonee # 2007.05.01. 18:15

Márciusban azt írtad, hogy a szolgálati idő megállapításánál 0 év szerepel. Ezek szerint megállapították a szolgálati idődet. A probléma a korkedvezményre jogosító munkakör igazolása.
Reméljük galambpostának nem lesz ilyen gondja. Pontosan ezért kell kérni a szolgálati idő megállapíttatását, hogy időben kiderüljön, mi van benn a rendszerben. Ezt egy hónapon belül megküldik.
Milyen Illetmény Hivatalról írsz? Nem a kórház munkaügyéről selejtezték le a régi dokumentumokat?
Menj be személyesen az illetékes regionális nyugdíjfolyósító igazgatósághoz és kérdezd meg mi az oka ügyed elhúzódásának, illetve milyen igazolásra van szükség? Lehet, hogy a tanukat személyesen fogják kihallgatni.

csumák # 2007.05.02. 07:27

Kedves Lyonne! Valószínű, nem jól fogalmaztam. A szolgálati időm 34 év. Rtg-ben dolgoztam 7+ 5 évet, ezt nem akarják elsimerni. Az Illetmény Hivatal a a Tb, ill Nyugd.bizt. elődje volt 1988 előtt. Mind a kórház, mind a megyei "Illetmény Hivatal" selejtezte a dokumentumokat. 1988 óta adózunk, de bizony már előtte is dolgoztunk és éltünk. Adatokat selejteztek és most fontos dokumentumok hiányoznak. Volt kolléganőim közül többen is megkapták a korkedvezményt, de nyugdíjazásukig a rtg-ben dolgoztak, nem volt megszakítás a munkahelyüknél. Sajnos mások már nem élnek, akikkel együtt dolgoztam. És azért három hónap ügyintézés -(időhúzás) egy kicsit túlzás. Ennyi idő alatt egy vakbélgyulladás is végzetes lehet műtét nélkül.


jano

Lyonee # 2007.05.02. 14:40

Kedves Csumák!
Neked ez már a 2. kör. Járj a nyakukra, mikor lesz határozat, esetleg hiányos, hogyan igazoljad, stb.
Valaki csak él még. Főnőköd, takarítónők, portások. Konkrétan mondják meg , hogyan igazoljad?

lacko2 # 2007.05.03. 16:24

Szevasztok Fórumozók!
Tudna valaki segíteni ? Valahol láttam itt szolgálati idő megállapítással foglalkozó csapatot is. Nem találom. Milyen cím alatt fut?
Üdv:Lackó2

lacko2 # 2007.05.03. 16:54

Közben megtaláltam a keresett fórumot.
Köszönöm

Aodrey # 2007.05.10. 15:18

Szervusztok! Tudnátok abban segíteni nekem, ha 1951 január 30-án születtem, decemberben lesz 42 év munkaviszonyom, mikor mehetek legelőször nyugdíjba, van-e lehetőség, hogy még 2007 december 31 előtt ezt megtehessem? Ha azonban nem, mit veszítek (akár anyagilag is)? Köszönöm a segítséget!

zorcsi5 # 2007.05.18. 13:01

Hello!

Apukám kérésére nyomozok, és azt szeretnénk kideríteni, hogy mit kellene tennie. Rokkantsági nyugdíjban részesül, idén tölti be a hatvanadik életévét, több mint 40 év szolgálati ideje van. Arra lenne kíváncsi, hogy akkor jár-e jobban, ha idén elmegy előrehozott öregségi nyugdíjba, vagy várja ki még azt a 2 évet. Tud valaki segíteni nekem? Legalább abban, hogy hol tudnék utánanézni. Köszönöm.

Zancsa # 2007.05.18. 17:26
Zancsa # 2007.05.18. 17:28

Bal oldalon találod az ellátások felsorolását.


Ancsa

gittus # 2007.05.18. 18:17

Rokkantsági nyugdíjas öregségi nyd-ra nem jogosult. Tehát akkor is rokkantsági nyd-t fog kapni ha betölti a 60 vagy a 62.évét.

zorcsi5 # 2007.05.21. 13:38

Köszönöm a segítségeteket, csak ellentétes véleményeket kapok a különböző "fórumokon". Elméletileg átteheti a rokkantnyugdíjat öregségi nyugdíjra, nem?

gittus # 2007.05.21. 16:02

nem

Aodrey # 2007.05.21. 17:25

Szervusztok! Tudnátok abban segíteni nekem, ha 1951 január 30-án születtem, decemberben lesz 42 év munkaviszonyom, mikor mehetek legelőször nyugdíjba, van-e lehetőség, hogy még 2007 december 31 előtt ezt megtehessem? Ha azonban nem, mit veszítek (akár anyagilag is)? Köszönöm a segítséget!

Aodrey # 2007.05.21. 17:27

azt elfelejtettem leírni, hogy a nemem nő, illetve hogy két gyermeket szültem, nem tudom ez befolyásol e valamit.
köszi!

Sophie52 # 2007.06.13. 15:38

Sziasztok!
Szíves tájékoztatásotokat kérném mikortól vagyok legkorábban jogosult előrehozott öregségi nyugdíjra, az alábbiak szerint?
1952.03.27-én születtem. 1970.07.02.-től folyamatos munkaviszonyban vagyok (tavaly megállapították a 36 év szolgálati időt). Egy gyermekem van.
Előre is köszönöm segítségeteket: Sophie52

gittus # 2007.06.13. 19:36

Aodrey!
Sajnos a jelenlegi szabályok nem tesziklehetővé hogy 2008.január 1 előtt előrehozott öregségi nyd.-ra válj jogosultá.

Sophie52 # 2007.06.14. 14:26

Kiknek jár az előrehozott öregségi nyugdíj?

Az előrehozott öregségi nyugdíjra azok jogosultak, akik már az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően megszerezték az előírt szolgálati időt.

Ez alapján a nők az öregségi nyugdíjkorhatár elérést megelőzően 5 évvel alacsonyabb életkorban, de legkorábban az 55. életév betöltésétől is jogosulttá válhatnak a nyugdíjra, feltéve, hogy aki 1945. december 31-e után született legalább 38 év szolgálati időt szerzett.

Az előrehozott öregségi nyugdíj feltételeinek megállapításakor a gyermeket szülő nők és a gyermeket saját háztartásukban legalább 10 évig nevelő személyek további kedvezményeket is igénybe vehetnek. Ebben az esetben ugyanis a szolgálati időbe gyermekenként egy év beszámítható.

forrás: magyarorszag.hu

Sophie52 # 2007.06.14. 14:40

Kedves gittus, hát nem ez a "jelenlegi szabály"? Ez alapján Aodrey jogosult az előrehozott öregségi nyugdíjra, hiszen megvan a szolgálati ideje, a 38 év - sőt: 42év+2év a gyermekek után - , valamint 1945. december 31. után született, és az 55 évet is betöltötte. Most akkor hatályos ez a törvény? Vagy valamit rosszul értelmezünk?